Bílá královna

• Veľká Británia The White Queen
Veľká Británia, 2013, 9 h 57 min (Minutáž: 58–62 min)

Predloha:

Philippa Gregory (kniha)

Hudba:

John Lunn

Aneurin Barnard, Rebecca Ferguson, Amanda Hale, Oscar Kennedy, Reece Pockney, Juliet Aubrey, James Frain, Max Irons, Janet McTeer, Hugh Mitchell, David Oakes (viac)

Seriál Bílá královna strhujícím způsobem ztvárňuje jedno z nejdramatičtějších a nejbouřlivějších období v dějinách Anglie. Příběh lásky a chtíče, svádění a podvodů, zrady a vražd je vyprávěn z pohledu tří zcela odlišných, ale stejně neústupných žen – Alžběty Woodvillové, Markéty Beaufortové a Anny Nevillové. Ve svém honu za mocí budou používat intriky, mistrnou manipulaci i ženské půvaby, aby se probojovaly na anglický trůn. Je rok 1464 a Anglie se před příchodem Tudorovců na trůn zmítá uprostřed války o legitimního krále. Je to trpký souboj dvou stran jedné rodiny – rodu Yorků a rodu Lancasterů. A všechny tři ženy zoufale touží získat korunu. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (11)

Bílá královna (2013)

Od seriálu jsem si sliboval mnohem více, než jsem následně dostal. Tvůrci evidentně nepracovali s přemrštěným rozpočtem, takže se veškerá akce odehrává mimo záběr a mnohem větší pozornost se věnovala romantice a častému odhalování tělesných partií (ano, horňáci jásají). Do děje byla, čertví proč, vepsána i jakási čarodějnická linie (asi pro úspěch Harryho Pottera), která mi fakt lezla na nervy. Dohromady to pro mě byla jedná velká směs negativ i pozitiv, takže neutrální tři kousky zhruba vystihují můj názor na celý tento počin. ()

Láska ke králi (2013) (E01)

Z úvodní epizody seriálu jsem poněkud rozpačitý. Očekával jsem kvalitní historický seriál, ale zatím to vypadá jen na jakousi romantickou záležitost, kterou tvůrci zasadili do rádoby historických kulis. Světlejší místa jsem našel jen ve dvorských intrikách, tudy by snad mohla vést cesta... ()

Cena moci (2013) (E02)

Zatímco první epizoda se z velké části věnovala romantice, ve druhém dílu se už hlavně radostně politikařilo, intrikovalo a manipulovalo, takže můj výsledný dojem byl přece jen lepší. Vyššímu hodnocení u mě bránilo hlavně to, že se tady historicky jeví snad jen kostýmy. ()

Bouře (2013) (E03)

Hmmm, já mám s tímto seriálem problém. Jednu chvíli mě děj vcelku baví, aby hned nato přišla pasáž, která si absolutně nedokáže udržet mou pozornost, protože mě její náplň vůbec nezajímá. Například celý napínavý a krajně dramatický porod na lodi byl podle mého názoru úplně zbytečný. Ale takových míst bych našel více. ()

Zlá královna (2013) (E04)

Ani v tomto případě nebylo všechno ani zdaleka ideální, vysoká politika mě ale každopádně bavila, tady jednoznačně platilo, že účel světí prostředky. Jen mě mrzelo, že tady nikdo nevolal jako Edmund Blackadder: "Prchejte do hor!" (případně od hor- podle toho, odkud přicházel nepřítel). ()

Válečná vřava (2013) (E05)

Což o to, tvůrci se nedopustili žádného většího překrucování historie, které by mě zbytečně štvalo, jen nechápu, proč tam neustále cpou ta kouzla a čáry, jako v nějaké podivné pohádce. Každopádně mám pocit, že jsem viděl zatím nejlepší epizodu seriálu. 3*+ ()

Láska a smrt (2013) (E06)

Já mám s tímto seriálem pořád stejný základní problém; ve chvíli, kdy se tvůrci nevěnují větším historickým událostem jako v předchozí epizodě a pustí se do vztahových záležitostí, začínám mít pocit, že je něco špatně, chvílemi si dokonce připadám, jako bych sledoval jakousi telenovelu. ()

Jed a sud červeného vína (2013) (E07)

No, ať hledám, kde hledám, jaksi nikde nenacházím informace o tom, že by se Elizabeth Woodville zabývala čarodějnictvím, nebo jí z toho někdo podezíral. A protože se prakticky celá epizoda točila jen kolem čarování a travičství, nenašel jsem důvod pro lepší hodnocení. ()

Král je mrtev (2013) (E08)

Už jsem tomu nevěřil, ale přece jen ze mě tvůrci tu čtvrtou hvězdičku dostali. Gloucester byl pro mě vždycky zajímavou postavou, takže jsem se rád podíval na jeho cestu na trůn, a teď mě ještě zajímá, jak se scénáristé vyrovnají s pomluvami toho hrubě přeceňovaného dramatika. ()

Princové v Toweru (2013) (E09)

Což o to, epizoda přinesla celou řadu plánů a protiplánů, intrikovalo a manipulovalo se, jak to jen šlo, ale ani přes všechny klady nedosáhla devátá část kvality předchozího dílu. Gloucester se sice dočkal určité rehabilitace, ale na druhou stranu se tady zase čarovalo, a to mě fakt nebaví. ()

Poslední bitva (2013) (E10)

Seriál uzavírá epizoda, která pojednává o stejné situaci, jež otevírá i první řadu komediální série Blackadder a já jsem to nedokázal dostat z hlavy. Samotná bitva u Bosworthu vypadala tak, jak vypadala (lacině), rozpočet prostě nepustil, mě ale nejvíc zarazila ta pokročilá technika, pokud šlo o zbroje. Všiml jsem si totiž, že se některým postavám stěhovaly ramenní pláty zleva doprava a zpět. ()