Prefíkané slúžky

• USA Devious Maids
USA, (2013–2016), 34 h 14 min (Minutáž: 41–43 min)

Tvorcovia:

Marc Cherry

Susan Lucci, Ana Ortiz, Judy Reyes, Grant Show, Rebecca Wisocky, Tom Irwin, Ryan Alosio, Brianna Lynn Brown, Benjamin Ciaramello, Brett Cullen (viac)

Seriál sleduje osudy štyroch hispánskych slúžok z Beverly Hills, ktoré prekonávajú komplikované okamihy spolu so svojimi bohatými a snobskými zamestnávateľmi. Rosie (Dania Ramirez) je slobodná matka, ktorá svojho syna po smrti svojho manžela nechala v Mexiku a teraz pracuje ako opatrovateľka pre párik sebeckých, no úspešných hercov, Peri (Mariana Klaveno) a Spencea (Grant Show). Talentovaná speváčka Carmen  (Roselyn Sanchez), ktorá pracuje o popovej hviezdy Alejandra (Matt Cedeño), dúfa, že jej zamestnávateľ pomôže rozbehnúť jej kariéru. Prekážkou však je Odessa (Melinda Page Hamilton), Alejandrova lojálna a až príliš seriózna domovníčka ruského pôvodu a Carmenina šéfka, ktorá urobí všetko preto, aby prekazila jej snaženie. Zoila (Judy Reyes) riadi domácnosť pre Genevieve (Susan Lucci), bohatej, no emocionálne labilnej a drogovo závislej bohatej ženy. Pracuje u nej spolu so svojou mladou dcérou Valentinou (Edy Ganem), ktorá je zaľúbená do Genevieveinho syna Remiho (Drew Van Acker).  Marisol  (Ana Ortiz) je novou zamestnankyňou, ktorá sa od ostatných líši svojím zjavom, vedomosťami i neprítomnosťou španielskeho prízvuku. Ako upratovačku si ju najme Taylor (Brianna Brown) druhá manželka boháča Michaela (Brett Cullen), ktorého prenasleduje jeho prvá žena.
Všetky sa stretnú v čase, kedy ich priateľku a kolegyňu Floru (Paula Garcés) niekto brutálne zavraždí počas plnenia jej pracovných povinností v dome tajuplnej dvojice Evelyn (Rebecca Wisocky) a Adriana (Tom Irwin) Powellovcov, ktorí organizujú najväčšiu spoločenskú udalosť roka. Stane sa to krátko potom, keď Floru podľa všetkého Adrian znásilní, hoci Evelyn si myslí, že domovníčka jej manžela zvádzala a mala s ním aféru. Čoskoro sa nájde čašníčka s vražednou zbraňou, je však málo pravdepodobné, že to bola naozaj ona a nie niekto z vysokej spoločnosti... (Incantator)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (54)

The Bad Seed (2014) (S02E05)

Své favoritky dávno máme. Je to kouzelně líznuté telenovelou, které nikdy nevyžadovaly dvakrát moc mozkových buněk, ovšem tady bychom tvůrce v čele s autorem Marcem Cherrym uráželi. Rozvolněný styl mi v tomhle případě dokonale sedí. Minule jsme dostali zprávu, že vážně nemocný Remi se vrací. A chce o Valentinu bojovat. Carmen nehodlá kromě úklidu, který ji nebaví, „řešit po domě i mrtvoly“, když se musí starat o Spencova synovce, který moc dobře zná okolnosti tragického odchodu Alejandra. Jenže zrovna ji napadne udělat pro skleslého hocha večírek. Vtipná je i večeře u Marisol na téma knižní turné. ()

Private Lives (2014) (S02E06)

Situace, náhody nebo herecké výkony jsou záměrně přitažené, ale funguje to pořád velmi slušně. Navíc jedeme na vlně, nepociťujeme žádný kvalitativní sešup, díly jsou vyrovnané, dějově hutné. Jedinou výtku bych měl v tom, že mnohé situace skončí dřív, než by mohly a měly. Prostě jejich potenciál je větší než „jen“ klouzání po povrchu. Marisol, která se po celou první sérii pokoušela dostat syna z vězení, zase pátrá a snaží se přijít na kloub tomu, s kým měla zesnulá žena jejího snoubence poměr. A služebnou Opal to „velmi“ rozhodí. Nečekaného nápadníka má i Zoila („Zlato, byla jsi 22 let vdaná. Je úplně normální, že jsi zapomněla, že lidi mají sex!“), nápadník její dcery se naopak nelíbí navrátivšímu Remimu i jeho matce Genevieve. A Rosie chce udělat své chlebodárkyni radost, za čímž ovšem někdo třetí vidí příležitost. ()

Betrayal (2014) (S02E07)

Člověk místy kroutí hlavou, jindy si ovšem užívá poměrně zajímavé dějové linky s několika třešničkami na dortu. Valentina u paní domu a jejího bodyguarda viděla, co neměla. Právník Reggie není nadšený z role, kterou u Rosie má. Zoila dá jiné služebné lekci a Opal musí definitivně pryč z domu. Se štědrou nabídkou ale nesouhlasí. Konečně se nicméně dozvídáme, co se stalo před lety s Nicolasovou manželkou. Zajímavé. A Carmen má „zase“ smůlu („Nemůžu přijmout tak drahou bundu. I když by se mi hodila ke všemu, co mám!“). Prostě vše je tak, jak má být. Zmínit ale znovu musím potenciál jednotlivých scén. Je větší než ten, který je nám předkládaný, a mnohé situace prostě skončí dřív, než by mohly a měly. ()

Night, Mother (2014) (S02E08)

Rozmlsané paničky i svérázné latinskoamerické služebné přinášejí další výživnou porci. Sedmnáctiletý Ty je zmatený, což může přinést řadu nepříjemností. Dozví se o Spencovi a jeho služebné, ale jaksi si plete Carmen s Rosie. I Adrian už ví o tom, co se u něj doma v době jeho nuceného odpočinku dělo. Valentina se do toho všeho navíc nemile zamotává. A Marison dostává z nemocničního lůžka nečekanou nabídku. Nepolevujeme, což je jen a jen dobře. ()

The Visit (2014) (S02E09)

Zdá se, že Carmen se svého fanouška Tye, který ještě nemile promluví do osudu několika postav, nezbavila. Naivka Rosie zase pokračuje s šířením citlivých informací. S těmi má problém i nová služebná Marisol, která vypráví drby o Nickovi nebo Opal svým kamarádkám. Také bodyguard Tony má své tajemství. A když se vrátíme na samý začátek, Ty vymyslí hodně pitomý plán. Zazobaní zaměstnavatelé a hlavně kouzelné hispánské služky mohou na papíře vypadat děsivě, ovšem na plátně to funguje až s překvapivou lehkostí. Dál tleskám. ()

Long Day's Journey Into Night (2014) (S02E10)

Nejenže jsou hezké, ale i vtipné, bystré a drzé. A předkládají nám další záměrně přitaženou porci humoru a napětí. Remi se Valentině hodí v jedné hodně nemilé situaci, která bude mít rozhodně ještě dohru. Zoilina nová „paní domu“ je na zabití, vybarvuje se dokonale i právník Reggie, což se dalo při tom, jak nám tvůrci jednotlivé jednorozměrné postavičky předkládají, čekat. No, a takový Nick by neměl brát tolik prášků proti bolesti. Pak mu to moc mluví a Marisol nevědomky předloží další dílky celé skládačky. Dál platí, že když se Powellovi objeví na scéně, je jisté, že nás čeká něco mile ulítlého. ()

You Can't Take It with You (2014) (S02E11)

Barvité historky pokračují. Člověk místy kroutí hlavou, jindy si ovšem užívá poměrně zajímavé dějové linky s několika třešničkami na dortu. Od počátku bylo zřejmé, že Tonyho nepřitahují ženy pokročilejšího věku, o jeho konkrétních úmyslech se už pomalu dozvídáme. Adrian v tomhle ohledu překvapí. A pobaví („Jaké jméno mám napsat na ten šek? Jestli to bude Mustafa, budete mi muset říct, jak se to píše!“). Právník Reggie nepolevuje a Rosiina naivita začíná tím pádem už krapet štvát. Ač tuším, že hošánkovi přeci jen šlápne (scénárista) do úsměvu. Zajímavé veletoče se dějí i jinde: Opal je zpátky ve hře a Valentina už nemůže dál bránit Ethana. ()

Proof (2014) (S02E12)

Platí to, co jsem psal už dřív. Některé situace jsou milé, ale dalo by se z nich vytěžit víc. Prostě skončí dřív, než by mohly. Směřujeme nicméně do finále, smyčka okolo Ethanova gangu se začíná čím dál víc stahovat. To samé platí o Nickových tajemstvích. Jenže zatímco v jeho případě jde „pouze“ o budoucnost jednoho krátkodobého vztahu, v tom prvním o život Valentiny. Mimochodem i její matka má napilno: Zoila totiž prožila vášnivou noc, ale jaksi ne se svým šéfkuchařem. ()

Look Back in Anger (2014) (S02E13)

Máme tady finále, které ovšem tvůrci úvodní „rekapitulací“ lehce pokazili, protože mnohé naznačili a prozradili. Kouzelná dvojka Evelyn a Adrian slaví 25 let společného života, který ovšem zasáhla velká tragédie. Marisol už zná veškeré střípky z minulosti Nicka a donutí ho přiznat, co před lety udělal. Tvůrci postupně vysypou několik zvratů, kterými nalákají na třetí sérii. Rosie se dál děsí deportace, díky Spencovi, který je ovšem mimochodem bez peněz, se ale vše vyřeší. Změny v životě Rosie se dotknou i Carmen, která dál čeká na splnění svého snu. A právě při oněch zmiňovaných změnách vybublá Tyova frustrace. Má to své chyby, ale celkově tleskám. ()

Season 3 (2015) (S03)

Vítězný tým se nemění, má to šťávu i svérázný humor. Třetí série navazuje na předchozí, postupně se poměrně sympaticky dozvídáme, co všechno se po osudné střelbě událo: Rosie ležela čtyři měsíce v kómatu, řešení ledviny Genevieve máme také odškrtnuté, tudíž pár postav je pryč, nahrazujeme je novými a jedeme dál. Vracejí se Taylor a Michael Stappordovi, kteří přicházejí s adoptivní dcerkou a tajemstvím. Posléze se vrátí i Michaelova exmanželka Olivia. Ctižádostivá Carmen, která má velmi blízko k nahrání prvního hudebního alba, randí s ženatým mužem, Zoila řeší v pokročilejším věku těhotenství i pravdu o otcovství, údajně mrtvý manžel Rosie je ve Státech a Spence má hned plné ruce práce, a Marisol rozjíždí nové podnikání a randí se svým mladým služebným Jessem. U Powellů je tradičně veselo. „Už jsou to věky, co byla v našem domě spáchaná vražda,“ reaguje Evelyn směrem k detektivovi poté, co našla ve svých oblíbených růžích kus lidského těla. Nebude to jediná část, krve bude docela dost. K Powellům se navíc vrací dětský smích. Dokud to Adrian celé nezašlape do země. Celkově spokojenost. Stále však s nadhledem a štiplavým humorem. I když finále je pochopitelně totálně přitažené za vlasy. ()

Awakenings (2015) (S03E01)

Třetí série navazuje na předchozí, postupně se poměrně sympaticky dozvídáme, co všechno se po osudné střelbě událo: Rosie ležela čtyři měsíce v kómatu, řešení ledviny Genevieve máme také odškrtnuté, tudíž pár postav je pryč, nahrazujeme je novými a jedeme dál. Marisol se tak nějak nedaří vmotat mezi smetánku, nakonec spíš ani nechce, zaměstnává ji propagace vlastní knihy a přemýšlí, co by mohla dělat dál. Zatímco ve druhé sérii chyběli, vracejí se Taylor a Michael Stappordovi, kteří přicházejí s adoptivní dcerkou: docela negativní holčičkou s tajemstvím. Marisolino postavení a její charakter řeší stejně ctižádostivá Carmen, která sama ovšem randí s ženatým mužem, který má hned několik tajemství („Ždímám peníze ze žebráka!“) a nakonec bude velmi zajímavou postavou. Zoila řeší i v pokročilejším věku těhotenství, respektive pravdu o otcovství. ()

From Here to Eternity (2015) (S03E02)

„Už jsou to věky, co byla v našem domě spáchaná vražda,“ reaguje Evelyn směrem k detektivovi poté, co našla ve svých oblíbených růžích kus lidského těla. A na zápletku je zaděláno. Krvavé události se odehrají i u Stappordových, kteří se vrátili na scénu, a obestírá je nejedna záhada. To Adrian má nový koníček: začíná se vyžívat v peprném odvětví. Marisol úspěšně rozjíždí svou novou agenturu, která má zprostředkovat práci služebným. Jedna z klientek, Carmen, ovšem typickou uchazečkou o práci není. Sice nesledujeme jihoamerickou mýdlovou operu, ale tvůrci se k ní vědomě přibližují, respektive utahují si z ní. A pořád je to docela dost fajn. ()

The Awful Truth (2015) (S03E03)

Má to své vztyčené ukazováky, ale celkově pořád tleskám. Pozornost je poctivě dělená mezi ústřední dámy, pořád mají zápletky šťávu a svérázný humor. Dávno údajně mrtvý manžel Rosie je ve Státech a Spence má hned kvůli nečekanému milostnému trojúhelníku plné ruce práce. Ernesto, jak jinak, je pochopitelně kořen. U Powellů je tradičně veselo, ovšem kouzelná Evelyn nehodlá na Adrianovy hrátky přistoupit. Vdává se těhotná Zoila a v průběhu obřadu se rozsekne hned několik tajemství. A tvůrci nám rovněž poodhalí, co se asi děje u tajnůstkářů Stappordových. Našlápnuto máme opět solidně. ()

Since You Went Away (2015) (S03E04)

Američané jsou zmlsaní, mají své připitomělé reality show, nekonečné kriminálky, oblíbené talk show, rádi se ale nechají zlákat něčím novým a neotřelým. Což mohou svérázné latinskoamerické služebné klidně být. Naivka Rosie se potkává po letech s Ernestem, Carmen zase hledá šaty, které půjčila Blance, a Adrianovy choutky gradují. Je nicméně třeba řešit i část těla, která se našla u Powellových na zahradě. Po odřezané noze se totiž jinde válela i ruka a obavy o „společenského vyděděnce“ jsou tak na místě. Policie má nicméně stopu, která vede k nečekané osobě. ()

The Talk of the Town (2015) (S03E05)

Minule se ukázalo, že policie má stopu, která vede k nečekané osobě. Genevieve je tak v podezření a ačkoliv by neublížila ani mouše, nechce říct, proč má na mrtvého zlost. Navíc (jelikož jsou ženské ukecanými tvory)se citlivé skutečnosti dostávají až k Evelyn a ta s nimi naloží po svém. A problém bude mít i Zoila. Tajemstvím je opředené i napjaté manželství Stappordových, respektive jejich kroky posledních týdnů. Léky, které Taylor zobe, tomu navíc zrovna moc nepřispívají. A už také víme, co se dělo na knižním večírku Marisol. Právě ta má naopak příjemnější „starosti“: s novým služebným. ()

She Done Him Wrong (2015) (S03E06)

Sirény záchranářů nakonec nejedou pouze pro Taylor, ale po další chlípné hře i pro Adriana. V božích očích je Rosie dál vdaná za navrátivšího se Ernesta a to je pochopitelně potíž. Přizná se se svými pocity Spencovi, navíc nastupuje do nové práce u rodiny, u kterého se toho v posledních týdnech hodně událo. Zoile dál roste břicho, roste i apetit Marisol k Jessemu. Copak se asi chystá, když je hošan takový klaďas? Carmen se přizná, co všechno po ní Adrian požadoval – a od té doby i samotná Evelyn ví, co chce: dítě! ()

The Turning Point (2015) (S03E07)

Sice nesledujeme jihoamerickou mýdlovou operu, ale tvůrci se k ní vědomě přibližují, respektive utahují si z ní. Rosie opouští Spence, protože Bůh to prostě vidí jinak. Navíc má nové šéfy Stappordovi, kolem nichž, jak víme, panuje řada otazníků. Konečně se dozvídáme, co se stalo s Blancou. Víme také, že Evelyn to s adopcí myslí skutečně vážně, i když se v dané organizaci u sociální pracovnice úplně dobře nezapsala („Denně utratím víc, než vy vyděláte za celý rok!“). To Zoila volá kvůli sestře o pomoc a nakonec má proti vlastní krvi zajímavý plán. Sebastian věří v Carmenin talent a vymyslí plán, která má v budoucnu zabezpečit hlavně jeho maličkost. ()

Cries and Whispers (2015) (S03E08)

Naše dámy moc nevěří, že by Blanca mohla být pachatelem toho, co policie tvrdí. A je evidentní, že u Stappordových se mnohé nepříjemnosti tají. Carmen si dál plní svůj velký sen, jen to má háček: její nová vydavatelka chce dvojité rande – se svým mužem. Aby to měl Spence jednoduší, přihráli mu scénáristé Ernestovu minulost: pravda o jeho roli v kartelu se Rosie rozhodně líbit nebude. Právě Ernesto nicméně díky adoptivní dceři Michaela a Taylor našel způsob, jak se vykoupit. Každopádně hodně okatá náhoda. Vybarvuje se i Jesse od Marisol, což se dalo čekat. Uvidíme, jak scénáristé naloží s ním. Sice to s tím nesouvisí, ale z Marisol se tak nějak „stala“ kočka. ()

Bad Girl (2015) (S03E09)

Marc Cherry, který stojí za „podobně laděnými“ Zoufalými manželkami, se vytáhl a „kvalitu“ drží dál. Carmen řeší, proč je tak sexy a chtějí ji líbat i ženy, jelikož produkční jejího alba s ní chce zkusit nepoznané, Taylor zase trápí, že ji opustil Michael. Adrianovi je představen nový člen rodiny, s čímž po návratu z nemocnice rozhodně nepočítal (očekával coby bolestné třeba nové golfové hole). A Marisol zjevně přitahuje problematické muže. Maraton neustálých třenic a nedorozumění mezi Zoilou a Genevieve už krapet unavuje. Stejně jako mdlé náhody a oslí můstky scénáristů á la zapomenutý Carmenin mobil u Jacklyn. ()

Whiplash (2015) (S03E10)

Carmen má zatraceně velký problém se svým letitým snem ohledně dosud nedostižitelného hudebního alba. A vybruslení z potíží zřejmě nebude definitivní, jak se záhy ukáže. Poměrně překvapivé je i minulé zjištění, s kým se stýká Taylor. I když tady nás nic nepřekvapí. A v tomto případě se i mnohé vysvětlí. Naplno se rozhořel také souboj Zoily s novou služebnou, i když nevím, proč má s ohledem na svou tak trochu všednost tolik prostoru. Na scénu se vrací i šílená Michaelova exmanželka Olivia. A rozhodně se nijak nezměnila. ()