Krížnik Potemkin

• Československo Křižník Potěmkin (viac)

25. prosince 1925 měl premiéru film (Броненосец Потёмкин), který o rok později získal cenu Americké filmové akademie, v dalším roce nejvyšší cenu Světové výstavy v Paříži a v letech 1952 a 1958 jej hlasování Mezinárodního výboru pro dějiny filmu určilo za nejlepší film všech dob Toto vrcholné Ejzenštejnovo dílo má pět kapitol: začátek vzpoury, povstání, pohřeb Vakulinčuka, masakr na schodišti Oděsy a vítězná plavba. Po pětadvaceti letech od svého vzniku-byl film ozvučen hudbou a zvuky (když hudbu k němu složil německý skladatel Edmund Meisel pro berlínskou premiéru). Ejzenštejn ve svém filmu uplatnil jednak avantgardní divadelní postupy masové pantomimy, jednak nové prvky montáže a dal Potěmkinem dělnické třídě celého světa nejen nádherné umělecké dílo, ale i doklad o síle její solidarity a výzvu k revoluci. V mnoha zemích bojovala buržoazní cenzura proti tomuto dílu ale film, podoben křižníku v závěrečné scéně, pokračoval ve vítězné plavbě, kterou nebylo možno zastavit. (oficiálny text distribútora)

Bouřňák

Má to něco do sebe. Rozhodně jde o krásnou ukázku toho, že hudba má ve filmu důležitou roli. Tady je hudba naprosto skvělá a právě ona vytváří onu děsivou náladu. ()

Crackonosc

Při prvním sledování jsem usnul, do druhého jsem se musel nutit. Nulový napětí, minimální děj a dokonce ani těch super scén jsem se nedočkal (avizovaná skvělá scéna na schodech mi přišla spíš komická a neskutečně natahovaná). Že je film starej a hraje v něm velkej kompars ještě neznamená, že je super… ()

Neotom

Technologický a zvláště ideologický masterpiece. Dost možná nejlépe vizualizovaná propaganda všech dob. Není divu, že i sám Goebbels záviděl. 75% ()

Paldiny

Bez diskusie plná paľba ! Rusi sa nebabrali s metaforami a vyslali do sveta jasný apel čo si myslia o politike svojho štátu. V prvej tretine si vypestujete dokonalú nenávisť voči dôstojníkom, našťastie netrvá dlho a vypuká vzbura, ktorá sa z lode presúva tiež na súž. Potlačenie štátom je chladné a surové, možno vrchol celého filmu. Ním to ale nekončí, Potemkin sa dostáva opäť k slovu a vrhá proti flotile ďalších lodí. Záver už síce ľahko naivný zato s optimistickým pohľadom do budúcna, ale tiež neistotou čo prinesie. Film prichádza s ukážkovou dynamikou scén, ktorá zdvihne adrenalín hneď niekoľkokrát. Dodatočne skomponovaná hudba zážitok len posilňuje. Zároveň pri pohľade na davové scény či tie na mori sa zastavuje dych, keď viete, že triková stránka bola ešte v plienkach a všetko na plátne je skutočné. Jednou vetou bravúrne dielo čo si zaslúži pozornosť všetkých tých, ktorí sa neboja faktu, že už žiadny z hercov nie je medzi nami. ()

Spectre

Skutočná svetová klasika, ktorej názov počul snáď každý. Ja som bol na tom podobne, aj keď film som videl iba nedávno vo filmovom klube na plátne. Veru, a dobre som urobil, pretože zážitok bol o to silnejší. Proklamovaná schodisková scéna skutočne nemá obdoby a podtrhuje silný dojem z filmu. Niektoré prvky, ako napríklad kamera v dnešnej dobe berieme už snáď automaticky, avšak tento film je jeden z priekopníkov, ktorí natrvalo zmenili prístup a pohľad na tieto techniky. Nutné zhliadnuť!!! ()

hammerhead

Nejprve jsem tento film okomentoval slovy: "Skvěle natočený film, který je ale ukázkou propagandy a neuvěřitelné demagogie". Časem jsem ale zjistil že se k filmu vracím, pozastavuji se nad silnými obrazy a motivy (Oděsské schody, Setkání s eskadrou...). A to i díky velmi podařenému novému zvukovému kabátku od dvojice Tennant /Lowe (alias Pet Shop Boys). ()

lukasd

Ve své době to byl jistě dokonalý film, ale v dnešní době už jeho síla dost vyprchala a zvláště po obsahové stránce už nemá tolik co říct. ()

Ukko

Opravdový filmový majstrštych. Šílená atmosféra, jedna malá revoluce, dokonalá režie, červi v mase a ujíždějící kočárek. Takhle na mě působilo tohle mocné dílo, které je dle mého názoru opravdu nadčasové a i po letech má divákovi co říci. Rozhodně povinnost vidět pro všechny, kdo to s filmem myslí vážně. ()

Ollie235

Na jednu stranu kolos, který i po takřka devadesáti letech dokáže vyvolat emoce všeho druhu. Na tu druhou ale nudný, mně nic neříkající film, silně zatížený rudou propagandou. Kdybych měl něco vyzdvihnout, tak rozhodně Oděsu (scéna na schodech je opravdu neskutečná) a výbornou hudbu, která je hlavním důvodem, proč jsem u Potěmkina neusnul. Víc než 2* ale tomuhle ,,nejzásadnějšímu dílu kinematografie" ani z respektu, který vůči němu chovám, dát nemohu. ()

Garch

Tady nemají komentáře smysl. Křižník Potěmkin je Obr zrecenzovaný skrz na skrz. A největší Dadaismus je, když si na něj člověk vzpomene při sledování jedné z "Bláznivých střel". ()

aLPaC

Na 95 let starý němý film neskutečná jízda. Ani chvilku se nenudíte, Ejzenštejn využívá pohyblivé kamery, která tomu dodává údernost a všechny scény z Křižníku mají neskutečný drajv a šmrnc. ()

Perfo

Slavná scéna na schodech s jěště slavnějíším kočárkem mě celkem dosti zasáhla...Na film z roku 1925 i přes svůj obsah hodně kvalitní a v pravdě revoluční věcička, ale místama je to neskutečně utahané a nudné. I přes absolutní novátorství jenom za 3. ()