Hannibal

• Česko Hannibal (viac)
Krimi / Thriller / Dráma / Horor / Mysteriózny
USA, (2013–2015), 27 h 54 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvorcovia:

Bryan Fuller

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Gillian Anderson, Hettienne Park, Kacey Rohl (viac)

Nový třináctidílný seriál HANNIBAL se zrodil z kreativní mysli Bryana Fullera (např. seriál Hrdinové) a rafinované režie Davida Sladea (např. Stmívání: Eclipse). Zkušení tvůrci přišli s překvapivým doplňkem k dosud známé historii šíleného Hannibala. Nejnovější stylizovaný thriller z dílny AXN  vypráví mistrovský příběh manipulace a Lectera nechá fungovat přímo v ústředí mocné FBI. Jeho úkol je jasný: uznávaný psychiatr Dr. Hannibal Lecter (Mads Mikkelsen) má pomáhat mimořádně nadanému detektivovi Willu Grahamovi (Hugh Dancy), muži, který je obdařen schopností vcítit se do  zvrácené mysli nejhorších masových vrahů. Pro ty z vás, kteří znají  příběh vysoce inteligentního kanibalského vraha Hannibala, bude tato podívaná fascinujícím výletem do neznáma.
Hlavními hvězdami seriálu HANNIBAL jsou Hugh Dancy (Velké C, Král Artuš, Černý jestřáb sestřelen) jako Will Graham, brilantní, empatický psycholog FBI, který je schopen intuitivně rekonstruovat zvrácené myšlenky a metody sériových vrahů. Tato schopnost ho však fyzicky a zejména psychicky šíleně vyčerpává. Jeho šéf a psovod Jack Crawford (Laurence Fishburne H. III -  Matrix, seriál CSI), však Willovu zvláštní schopnost vidět do mysli zločinců nutně potřebuje. Proto se rozhodne pro netradiční taha najme pro svého detektiva uznávaného psychiatra, který má pečovat o Willovo pošramocené psychické  zdraví.  Dr.  Hannibal  Lecter  (Mads Mikkelsen - Casino Royale, Lov, Královská aféra) ví  o duševních  pochodech zločinců své, ale  jeho svěřenec  o  tom  samozřejmě  nemá  ani  potuchy. V  téhle  nebezpečné  hře  kočky s myší, která se  odehrává mezi světy dobra a zla, budeme sledovat, co se stane  s tímto nesourodým  párem  geniálního  policisty  a geniálního  zločince.  Můžeme  už  dopředu  prozradit,  že oba  mimořádní  muži  mají  společného víc, než  by  se mohlo  na  první  pohled  zdát. (oficiálny text distribútora)

Arkanoid

Tento seriál môžeme istým zvráteným spôsobom vnímať ako porovnanie človeka prírodného (inštinktívneho) a človeka kultúrneho. Človek prírodný (Hannibal) síce nežije v súlade s prírodou, no riadi sa svojimi zmyslami, uspokojuje chuť bez predsudkov, vďaka tomu si z ktoréhokoľvek žijúceho druhu na zemi vyberá to, čo potrebuje. Svoje jedlo skultúrňuje s cieľom dosiahnuť maximálny pôžitok. Je to mäsožravec v najširšom slova zmysle a ničiteľ, ktorý väčšinou dáva na chladný kalkul a nezáleží mu na tom, ako sa s tým vyrovnajú ľudia okolo. Len nimi manipuluje vo svoj prospech, pričom ignoruje akékoľvek spoločenské zákony. Okolitý svet vníma ako švédsky stôl, z ktorého si vyberá jedlo podľa potreby. Človek kultúrny (Will) naproti tomu okolitý svet nevyužíva vždy podľa svojich potrieb, necháva sa obmedzovať kultúrnymi a inými zákonmi, snaží sa ľuďom neubližovať, pre neporozumenie s okolitým svetom sa uzatvoril mimo civilizácie, kde sa snaží nájsť spirituálne naplnenie a pokoj. Darí sa m to len do chvíle, pokým ho Jack Crawford nevyruší s potrebou pomoci pri prípadoch sériových vrahov. Will sa do nich vcíti a aspoň v mysli činí vďaka svojej schopnosti empatie neviazané rozhodnutia bez ohľadu na kohokoľvek. Skombinovať tieto dve postavy a vytvoriť medzi nimi pevné puto je pre milovníkov silných príbehov dar z nebies, pretože neustále váhanie kladného hrdinu, či prejaviť svoju temnú stránku podporené pomocnou rukou, ktorú mu podáva samotný diabol je mimoriadne hutný motív, ktorý po psychologickej aj dejovej línii tvorcovia efektívne využili až maximum. Sedenia s týmto renomovaným psychológom s vyberanými chúťkami si nemôžete dovoliť vynechať. Jeho najčastejším pacientom býva totiž nevyrovnaný konzultant FBI s mimoriadnou schopnosťou empatie, vďaka ktorej sa dokáže na miesta činu pozerať očami páchateľa. Chladnokrvný, sústredený sériový vrah pomáha melancholickému chlapíkovi, ktorý sa snaží zastaviť sériových vrahov, prekonať psychické problémy. Obsah rozhodne stojí za to, o to viac v spojení so sústredenou kamerou a štýlovou vizuálnou formou. Seriálová lahôdka pre skutočných labužníkov. K hedonistickému seriálovému pôžitku v najčistejšej možnej miere sa dá popriať už len jediné. Dobrú chuť. ()

kenkaku

Půjdu hodně proti proudu... Hannibal pro mě není zase taková pecka, jak se o ní píše. Ano, veze se na morbid vlně vizuálu (na kterou uloví mnoho fanoušků), ale k tomu aby mě film "chytl a nepustil" musí mít víc. První co mi vadí je obrácený princip vyprávění. Běžně se setkáváme s tím, že co epizoda, to nějaký případ + na pozadí se prolíná jakás spojující dějová linie. Tady je to přesně obráceně. Jednotlivé případy jen trapně sekundují roztahané hlavní dějové lince, díky čemuž jsou ony jednotlivé případy banální (a tedy jen na efekt - prostě způsob jak do děje nacpat nějakou tu další úchylárnu) a hlavní linka pátrání po "trhačí" (mimochodem fakt nechápu proč slovo "ripper" není přeloženo jako "rozparovač") se tak stává dost špatně čitelnou. Osobně mě i irituje ozvučení, kdy téměř šeptající postavy jsou náhle prokládány ultra hlasitými pazvuky čehosi, co má navodit jakože hrozitánskou atmosféru. Reálné situace se prokládají halucinacemi, atd. Seriál si tedy hodně hraje na efekt a to je ta potíž. Zanechává akorát pocit laciného stylového pozlátka, kde spousta věcí je jen účelová a odvádí pozornost od "jádra pudla". Další věc která mi vadí je nedržení se již daného" (jak je možné, že Dr.Chilton nepřežije, když vystupuje v Mlčení jehňátek?) nebo “zčernání” Jacka Crawforda (na konzistenci s Červeným drakem zapomeňte obecně). Když se k tomu přidají i nehorázné debility typu vpuštění Willa Grahama na místo činu ještě před tím než jsou zajištěny stopy (přičemž těch samých výsledku jak se později dozvíme je schopen dosáhnout i z pohledu na fotografie z místa činu) je doslova k nasrání a zcela celý seriál degraduje. ()

MsUtahraptor

Jeden z nejlepších seriálů, které jsem měla tu čest sledovat (a přímo za prvního vysílání). Velmi dobře napsaný, inteligentní, v mnoha ohledech vzrušující a pak všechno to vaření (aka prvotřídní kulinářské porno po prvních dvě a půl sezony)! Úchvatné, výborně zahrané postavy a fascinující náhledy do jejich myslí bez slepého odsuzování. Vysvětlování a neobvyklé úhly pohledu. Symboly, hry s motivy, přenádherný vizuál, zkrátka lahodné. Upřímně doufám, že příběh těchto rozměrů a v takovéto formě nakonec nezůstane nedovyprávěný. P.S.: Některé zdejší negativnější komentář pro mne byly tak masivním WTF, že jsem si pro jistotu šla zkontrolovat, jestli jsem omylem nesledovala něco úplně jiného. (Ne, na mé straně přijímače žádná chyba není.) ()

DavidS.

Mikkelsen má pochopitelně charisma a navíc skvělé obleky, ale jinak je to jen kuchař parazitující na slavném filmovém jménu, který se svými kolegy hraje hru, kdo z nich vyplodí sofistikovanější teorii, posudek a profil...A právě v těchto konstruktech se televizní Hannibal utápí, nudí a irituje...A jásat jen nad tím, že zase uvidím explicitní vyhřezlosti a naučím se nový recept na foie gras, kde kachnu nahradím játry souseda, netřeba... ()

Mistickzz

Pre mňa zatiaľ iba 3, ani jednu časť som zatiaľ nedopozeral na jednu šupu, nebyť skvelého Mikkelsena, tak by som sa k tomu asi ani nevrátil. ()

Michelle75

Atmosféra vcelku ponurá a jiná i světlem,které je tady nějak víc dotmava. Výborná herecká sestava včela s Hughem Dancym,který má podle mého ještě hodně co nabídnout a jeho postava je i díky svým schopnostem nejbarvitější ze všech. Dr.Hannibal je stále stejně strojený,intelgetní,vždy ochoten poradit a vyslechnout. Zvláštní to člověk se svojí druhou stránkou a jeho schopoností při tom všem nasazení pořádat neuvěřitelně "noblesní" večeře a hostit snad celý arsenál,kde na to bere neustále čas? Mikkelsen je hodně přesvědčivý a má jisté charima,přesto si myslím,že zatím je jeho postava až moc nudná-nebo spíše stejná a jede si v tom svém. Laurence Fisburne, tak to je chlapík na svém místě.Ke konci sice trošku zklamal,ale uvidíme....poslední díl je natahovaná vata,facka, při které se divák naštve,ale neodradí ho to od další série...snad....hodně jsem ubrala po druhé sérii,která na mě působila jako pořádná slátanina,která chce za každou cenu fascinovat a vyvolává spíše opačné pocity. ()

korndaddy

Podobnost s Dexterem je více.než zřejmá a já se ptám. Je opravdu nutné vzkřísit postavu, která prostě překonat nejde??? I přes to co za zápory na seriálu najdu, nemůžu jinak než ty 4 hvězdy dát. Mě to bavilo a dokázalo celé dvě série udržet v napětí. Sic s jiným příběhem a hrdinou, bych asi pátou bambuli neváhal udělit, ale i tak nadstandardní podívaná, ve které ústřední duo vládne jak snad nikde za posledních deset let. ()

JamesSi

1. série Rozjezd dobrý. Líbí se mi vývoj postav. 2. série Skvělé navázání. Neřeší se každou epizodu nový případ a jde se více do hloubky. Větší, silnější a konec vás rozpláče. ()

iXtr3m3

Drsné, neskutočne využívajúce všetky druhy možností ako ovplyvniť diváka po psychologickej stránke. Nebudem hodnotiť, kto bol lepší, či Anthony Hopkins alebo Mads Mikkelsen. V skutočnosti Anthony vdýchol Hannibalovi tú správnu dušu, Mads ju už len rozvinul. Určite to nie je seriál pre každého, pretože tie výjavy nie každý strávi. A určite to nie je seriál na viac pozretí. Vidieť raz, zapamätať si a už sa k tomu radšej nevracať. ()

RichardLev

Po první epizodě je pro mě prozatím hvězdou seriálu Hugh Dancy. Těším se však, až to bude moct Mikkelsen pořádně rozbalit. Tahle dvojka vypadá na velice slibné ústřední duo. ()

Hanys_

Pravděpodobně největší letošní seriálové zklamání. Po 6 dílech končím a dál se trápit nebudu - protože víc než thriller je tohle spíš kulinářská show proložená scénkama u psychiatra Mikkelsena (který je ale opět hodně stylový). Vizuálně taky nejde co vytknout, ale boužel nějaké vtáhnutí do děje moc nehrozí - i kvůli snaze tvůrců být co nejvíc umělecky dokonalí. 4.5/10 ()

Gogo333

Tak to se hodně povedlo. Mads hraje perfektně a role mu sedla. Celková atmosféra a odstín barev je úžasný a perfektně spolu ladí. Manipulace Hannibala s Willem je docela síla a chvílema z toho úplně mrazí. Navíc u Willa člověk neví, co se pořádně děje. A ten konec naprosto super. Už se těším na 2. sérii. Celkově je příběh připraven na 5 sérií, ale už u 2. série bylo obnovení na vlásku, tak jsem zvědav jak to celé nakonec dopadne (se seriálem, s postavama to je jasný těm co četli knihu, případně viděli film) a kolik sérií uvidíme. ()

B4TM4N

Po nesmělém začátku a velmi zbytečných epizodních vrazích, kombinovaných s nesnesitelně podávaným způsobem Grahamova "procítěného vyšetřování", se nakonec seriál dosti pevně usadí. Vztah Hannibala a Willa totiž funguje perfektně, zejména díky božskému Mikkelsenovi, který tak konečně dává zapomenout na pro mě nepochopitelně adorovaného Hopkinse. Rychle další chod, prosím!___Druhá řada znamená znatelný posun směrem k autorskému sebevědomí. Otěží se plně chápe Hannibal a místo zbytečných epizodních vrahů postupně nastupuje upřímné přiznání si: chtěli jsme točit (gastro)fetiš estetizovaného násilí.___Třetí série, zejména ve svém florentském uvodu pod taktovkou Vincenza Nataliho, sahá na samotný Olymp esence Harrisovy předlohy. Druhá polovina pak není o mnoho slabší, zejména díky dechberoucímu Drakovi Rcicharda Armitage. Pokud je toto konec, Hannibal odchází jako seriálová legenda a Hopkins může být konečně zapomenut. ()

NalHutta

1. Série: Bravúrní Mads Mikkelsen v roli manipulátorského, elegantního Dr Lectera ve zvrácené hře na kočku a myš se všemi kolem a hlavně se svým pacientem Billem Grahamem, který dostává spolu se svými (mnohny nepříliš zajímavými vedlejšími) případy více prostoru než Hannibal. Tempo je někdy až příliš pomalé a působí až psychadelicky, empatické vykreslení vražd Grahamem je velmi působivé. Hodnocení: 70% 2.Série: Dr Lecter dostává více prostoru, nezajímavých vedlejších případů je málo až žádné. Kdo je kočka a kdo je myš? Velice důmyslná dramatická hra, kterou spolu ústřední dvojce hraje prostřednictvím mistrných hereckých výkonů, míří hlavně na jemnou psychologii a emoce a s finále, které je nečekané, šokující, wow. Tempo je rychlejší. Postmoderní představy rovněž nechybí. Hannibalovy vraždy jsou nápadité stejně jako jeho kulinářské výtvory. Účelný návrat "mrtvých" postav z minulé řady a jejich znovuusmrcení. Mason Verger a jeho prasečí farma a jeho pochutnání si na vlatním obličeji. Tohle a ještě více dělá z této řady mistrovské dílo. Hodnocení: 100% ()

HonzysKISS

Taková psycho detektivka, která je neskutečně originálnější než všechny ostatní. Já se na kriminálky moc nedívám, ale jelikož je v tom kanibalismus, tak jsem to musel trumfnout. Doktor Hannibal Lecter je ten nejlepší kuchař, jakého jsem kdy viděl. Nemusím snad ani říkat, že bez Mikkelsena bych si to celé ani nemohl představit. Jeho dialogy jsou totiž o několik levelů výš. Tím se přesvědčíte hned po prvním zhlédnutím. Až si to pustíte, určitě si k němu dejte něco pořádně výborného. Protože jestli milujete jídlo (at je z kohokoliv), tak budete milovat i Hannibalovo vaření. Ovšem jídlo z lidí není to jediné, co seriál nabízí. Ty vraždy vypadají tak nádherně umělecky, že ani nevíte která vypadá zajímavěji. Nejlepší na tom je, že je každá detailně ukázaná a vysvětlena, jak byla provedena. To je strašně super. Nejradši bych napsal nějaký příklad, ale byla by hrozná škoda to prozradit. Kompletně první dvě série jsou na výbornou, ta druhá možná ještě trochu lepší. Hlavně kvůli novým postavám a herectví Dancyho, protože se o hodně zlepšil. Třetí série už to celé bohužel pokazila. Začala být hrozně zdlouhavá, pořád samé halušky, strašně moc zpomalených scének (to sice bylo i dřív, ale určitě ne tolik), vraždy téměř žádné. Celá poslední řada je defacto jenom o dialozích. Což je hrozná škoda, protože první díl měl neskutečnou náplň. Jenomže potom se stalo něco, co i v ostatních seriálech fakt nesnáším. To mi zničí vždycky celý zážitek. Nebudu říkat co, je to bohužel spoiler, ale kdo tohle navrhl by měl dostat pořádně po rypáku. Naštěstí to trochu zachraňují poslední tři díly, kde se objeví Červený drak. To potěší aspoň několik lidí. Akorát ten herec draka mi přišel dost nesympatický. Mělo to prostě skončit druhou řadou a hotovo. Poslední díl druhé série je snad jeden z nejlepších seriálových dílů na světě. Celkově 89/100 ()

Wishkah

Hodnotím samozřejmě jen pilot, ale ten dopadl nad moje očekávání. Uznávám, že rozjezd je pomalejší, ale já rád pomalé vyprávění a tak tenhle aspekt pro mě není mínus. Fakt se mi to líbilo. Hlavní postavy jsou zajímavé a skvěle zahrané až na jednu vyjímku. A tou je Dr. Lecter. Protože to co Mads Mikkelsen předvádí snad ani není herectví. To je čiročirá genialita. Protože se mi to zdálo fajn a bavilo mě to od začátku, ale po vstupu božského Madse pro mě existovala na plátně jen jedna postava. Zkrátka je to Pan Herec. Těším se na další díly... ()

ondrula

Inu je to skvělá adaptace kultovní filmový série, navíc vytuněná digitálními triky. Pilot mě bavil, ale mám s oběma titulními protagonisty trošku problém; Will je sám tak trošku blázen a nemá špetku charisma, zato Dr. Lecter v podání Mikkelsena svojí geniální zvrhlost natolik přehrává, že to atmosféře snímku trochu škodí. ()

Lionheart

Snad první filmové/televizní dílo, ve kterém si titulní postavu, o které asi i bez spoilerování víme, že je naprosto záporná, sice užívám (zvláště při hostinách, kdy vaří svá jedinečná menu), ale zároveň si přeju, aby ji zavřeli, zastřelili nebo cokoliv, co tu zrůdu zastaví. Je to krásně psychopatické, bohužel by tomu asi slušela jen uzavřená jedna série, ale snad ta druhá nebude dělat žádnou ostudu této vynikající delikatese. ()

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (viac)

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Zatímco poslední celovečerní příspěvek do jedné z nejpopulárnějších hororových sérií všech dob dorazil do kin už před dlouhými třinácti lety a dalšího filmu se kvůli tvůrčím sporům o práva na… (viac)

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (viac)