Batman

• USA The Batman (viac)

Dva roky po tom, čo Batman (Robert Pattinson) sám seba vymenoval za stelesnenie pomsty v Gotham City, zaútočí zabijak na mestskú elitu sériou sadistických machinácií. Záhadné stopy vedú najlepšieho detektíva na svete do podsvetia, kde sa stretne s postavami ako Selina Kyle alias Catwoman (Zoë Kravitz), Oswald Cobblepot alias Penguin (Colin Farrell), Carmine Falcone (John Turturro) a Edward Nashton alias Riddler (Paul Dano). Keď začne byť prípad príliš osobný a zámery páchateľa jasné, Batman musí nadviazať nové kontakty, odhaliť vinníka a priniesť spravodlivosť do zneužívania moci a korupcie, ktoré už dlho sužujú Gotham City. (Continental film)

instageek_cz

Nenechte se zmást LEGO kolekcí – tohle není Batman, na kterého byste měli do kina brát svoje malé děti. Ne, pokud jim nehodláte dopřát děsivé setkání, jenž je pak bude možná ještě dost dlouho budit ze spaní. Režisér Matt Reeves představuje Batmana, vedle kterého i netopýří trilogie Christophera Nolana působí jako naleštěná pohádka pro celou rodinu. Zapomeňte na strašáka s pytlem přes hlavu nebo nalíčeného klauna, kteří nás navzdory své zvrácenosti i bavili. Tady je hlavním záporákem regulérní sériový vrah, a na jeho počínání nic zábavného není. Riddler (alias Hádankář, jak ho známe z Batman navždy) jako kdyby do Gothamu přišel z nějakého nervy (a v jeho případě také obličej) drásajícího thrilleru. A Temný rytíř teprve začíná, seznamujeme se s ním během druhého roku jeho aktivní činnosti. Takže to není všemocný, neomylný (super)hrdina. Ne, učí se za pochodu a navzdory komplikovanému vztahu s policií se zaměřuje především na detektivní práci. Všímá si stop, které ho vedou dál nocí, hlouběji do Riddlerova šílenství. Batman má jediného jasného spojence v Gordonovi (a tady mám menší výtku – nikdy se nedozvíme, proč mu Gordon tak bezmezně důvěřuje a před všemi ho brání). Velice nečitelná je situace se Selinou Kyle, nejosudovější ze všech komiksových femme fatale. Alfréd se objeví asi jen třikrát a téměř vůbec neuvidíme ani Bruce Waynea. Protože tenhle příběh je prostě o Batmanovi. O tom, jak procitá ze sobecké pouti za osobní pomstou a uvědomuje si, že celý Gotham je jeho dědictvím. A my konečně v nějakém filmu spatříme, a hlavně pochopíme to nezničitelné pouto, které mezi ním a městem je. Proto se za něj bude i v budoucnu bít do roztrhání těla, byť už tak (a spíš nevědomě) činí i tady během nelítostného pátrání po Riddlerovi v řadě parádních akčních scén. Také automobilová honička s Penguinem (poznali jste Colina Farrella?) nemá chybu. Všechno je tu syrové, neuhlazené, čouhají z toho dráty nebo kusy kovu. Ať už je to Batmanův kostým, Batmobil, nebo samotný Gotham, v jehož architektuře si podává ruku moderní Nolanova vize s gotickou poetikou Tima Burtona. „Tohle je velké město. Nemůžu být všude,“ říká v úvodu smířeně a poněkud unaveně hlavní hrdina. Velice sympatická změna oproti častým opačným (super)hrdinským ubrečeným steskům typu „Měl jsem tam být!“ Robert Pattinson ho hraje famózně, ale to už snad nikoho nepřekvapí. Z článků a rozhovorů před premiérou jsem měl pocit, že jeho Batman bude nějaký narušený psychopat a násilník, ale to vůbec není pravda. Jeho morální kód je jasně daný, takže žádná variace na Aflleckova psycho-Batmana se nekoná, což mě opravdu překvapilo. A jsem za to rád. Batman tu po celou dobu vystupuje v roli oživlé noční můry. „Nepohybuju se v temnotě. Já jsem temnota...“ říká v jiném úryvku ze svého deníku. Přesto ji na mnoha místech dokázal prozářit jasným světlem – světlem naděje. A to je potřeba nejen v současné složité, ponuré době. Reevesův Batman je jako zhmotnělý kvalitní novodobý komiks, který nejrůznější staré šablony buď úplně zahazuje, nebo chytře maskuje. Vychází z bohaté minulosti DC ikony, a byť není dokonalý, stojí pevně na vlastních nohách. Může se směle poměřovat s jakoukoliv předchozí filmovou reinkarnací netopýřího strážce Gothamu. Co dodat. Snad jen, že pokud se stejně jako v Nolanově případě (kdy po Batman začíná přišel Temný rytíř) zvedne v pokračování laťka ve všech směrech o několik levelů, čekají nás ještě velké věci! Hodnocení: 9/10.        ///       Další recenze a zajímavosti nejen o filmech najdete na mém Instagramu, profil instageek_cz, díky!:) () (menej) (viac)

Maniax

4,5* Konečně "World's best detective". Není to ale bez chyby. Hlavně poslední akt je v porovnání s předešlými noirově komorními částmi zbytečně epický a rozmáchlý (a taky trochu smysl-nedávající), ale jinak je to skvělá detektivka s atmosférou, která by se dala krájet, kamerou, která je potěchou pro oko a soundtrackem, jehož burácení vám bude hrát v hlavě ještě dlouho po skončení. Pattison je skvělej Batman (i když ne už tak přesvědčivej Wayne) a častokrát jsem si vzpomněl na herní Arkham sérii. ()

whysoserious

Když jsem se poprvé dozvěděl, že Batmana má hrát Robert Pattinson, tak jsem nevěřil, že to bude za něco stát. A strašně jsem se mýlil! Tenhle film je nejlepší filmová verze Batmana od roku 2012! Když jsem v roce 2012 odcházel z kina po Temný rytíř povstal, tak jsem v sobě zpracovával hodně emocí. A totéž se opakovalo i tady. Je neuvěřitelný, jak se tu pracuje s kamerou, buduje se atmosféra jak vystřižená z noir detektivky, automobilová honička s Tučňákem je nasnímaná neuvěřitelně a kamera si v průběhu celého filmu i šikovně hraje se zaostřováním. Zároveň tu žádná z postav není zbytečná a herci dokázali vystřihnout super výkony i tehdy, když jejich figura měla třeba menší prostor. A Zoë Kravitz tu vytvořila nejvíc sexy Catwoman za celou dobu filmových ztvárnění. Příběh se odhaluje střípek po střípku a atmosféra je budovaná právě skrze to. Ano - film má délku tři hodiny, ale věřte, že hned od úvodu dokáže tak vtáhnout, že na čas úplně zapomenete. A Michael Giacchino dokázal udělat luxusní hudbu, která k tomu sedí jako prdel na hrnec. Tenhle snímek se musí vidět na velkém plátně a doufám, že Matt Reeves natočí stejně kvalitní pokračování - po tomhle skvostu prostě musí přijít. 10/10 ()

0verseer

Jeden by si myslel, že Nolan vyťažil z ušatého superhrdinu maximum a Batman už nemá čo ponúknuť. Chyba. Matt Reeves sa musel pochopiteľne vydať vlastnou cestou a nový Batman je budovaný predovšetkým na atmosfére. Temný Gotham potreboval temného hrdinu, a tak Pattinson temer celý čas prechodí s jedným kamenným výrazom (to nie je výčitka) a na tradičné lacné vtípky sprevádzajúce už povinne všetky blockbustery môžete rovno zabudnúť. Tématické zasadenie do noci, v ktorej sa odohráva prakticky celý film perfektne zvýrazňujú občasné oslepujúce zábery reflektorov a svetiel, ktorý pripomenú opomínaný fakt, že netopier je predovšetkým živočích noci. Nápaditej kamere šikovne sekunduje hudobný podmaz (Nirvana potešila). Príjemným prekvapením bolo, že film nestojí na bombastickej akcii a ťažiskom je predovšetkým samotný dej s kriminálnou zápletkou. So širokou paletou postáv Reeves pracuje omnoho lepšie ako Nolan, takže excentrické postavičky na jednej strane dostanú svoju príležitosť a na strane druhej žiadna z nich na seba nestrháva pozornosť na toľko, aby ju odvádzala od deja. K dokonalosti mi tak chýbal len R-kový rating, ktorý si takto ladený film priam pýtal a o polhodinku kratšia stopáž. Nenudilo, ale v závere, ktorý mal byť grandióznym vyvrcholením sa už predsalen pomaly začala dostavovať vyčerpanosť… ()

Hyperbolic

Na tento film jsem nejdřív nahlížel poněkud opatrně a další Batman podle mě nebyl potřeba. Po tom co se ale ukázaly první záběry a útržky informací jsem začal cítit docela hype, pak když přišel první trailer s famózním Something in the way jsem už pomalu jásal a nemohl jsem se dočkat, konečně to vypadalo, že dostaneme temnou kriminálku s Batmanem. Moje očekávání byla splněna a já můžu spokojeně (skoro bez spoilerů) říct, že se ten film povedl, konečně pořádný detektiv Batman, který řeší, pátrá a hlavně přemýšlí. Riddler byl pořádně děsivý, Batman pořádně Batmanovský (s novými gadgety, které hojně využívá, EPICKÝM Batmobilem, to jak se poprvé rozžhavil mi fakt nahnalo husí kůži) a zranitelný, Bruce se chová jako správný doomer, který je na začátcích své cesty dost reckless. Fajn byl vztah Batmana s Jimem Gordonem, konečně mi připadal zábavný jako z komiksů a animáků (kontrast oproti upjatému Gordonovi z trilogie Temného rytíře). Se Selinou byl Batmanův vztah trošku zvláštní, mohli ho trochu prohloubit, protože některé skoky se mi zdály urychlené, jinak byla ale jako Catwoman dobře zahraná. Dalším plusem bylo solidní vykreslení vrstev Gothamského podsvětí a také zajímavý úvod do příběhu Wayneů. Některé záběry byly úžasné, Reeves dokáže solidně vybudovat atmosféru (což jsme už mohli vidět v Cloverfieldu), hlavně příchody Batmana ze tmy, následované jen těžkým dusotem okovaných bot. Přijde mi, že trošku vyšší rating by filmu ale prospěl, Riddler by se mohl vyřádit více a některé bojové scény mohly také být drsnější. Celkově tři hodiny utekly jako voda a já se těším na další díly (s unseen Arkham prisonerem?) Moje 50. recenze by měla být asi trošku speciální, tak jsem rád, že je to zrovna tenhle speciální film. ()

Joedas

Jako film podléhající pravidlům velkorozpočtových blockbusterů to bohužel chvílema skřípe, pojetí je to ale perfektní. Razí si to svojí cestu a hrdě se to staví na stejnou úroveň předchozích ztvárnění. Tenhle potemnělej, zasmušilej Batman je vítanou odbočkou z proudu generickejch a bezkrevnejch comicsovek, který mně osobně už lezou krkem. Nechci to vynášet do nebes, protože detektivní pátrání není nakonec až tak uspokojivý, finále je krkolomně nucený a vyprávění možná až moc zbytečně roztěkaný, jenže v těch důležitejch momentech to zkrátka funguje. Když se Batman poprvé vynoří z přítmí za podkresu Giacchinova famózního eskalujícího motivu, prostě to do sebe zapadne. Bez Pattinsona by ta atmosféra nefungovala, to on jí svým uchopením netopýřího tápajícího hrdiny dotváří a vice versa. Kdo je ale rozdílovej hráč je Zoe Kravitz a její Catwoman, ze který je tady dokonalá femme fatale plnící roli klasicky pasivního motivu pro našeho hrdinu i aktivního hybatele děje. Zoe tu kočandu vystřihla s naprostou grácií a ačkoliv Michelle i Anne zbožňuju, tahle Selina u mě jednoznačně vede. Do tohohle Gothamu se rád vydám znovu, doufám že brzy. ()

mar11

Temný kriminální příběh s celkem slušnou atmosférou i vizuálem. Matt Reeves přistoupil k Batmanovi osobitě, ale zároveň se nechává inspirovat filmy Davida Finchera nebo možná i Denise Villeneuva. K dokonalosti tomu ale něco chybělo. ()

HEED

Vskutku depresivní nálož takového rozsahu, že budete doslova hltat každý kamerový záběr. Batman je zde člověkem víc, než ostatní Batmani ve filmech před tímto. Více dostává přes hubu a více trpí. Zápletka jak z filmu Zodiac nebo Sedm. ()

Boysor

Veľkolepý film, ktorý ma prekvapil vo viacerých smeroch. Dialógy príbeh postavy dokonca aj oblek Batmana, ktorý je úúúžasný to všetko krásne do seba zapadá. Áno je pravda atmosféra sa tu trošku tak povediac kolíše ale stále to dáva tomu filmu tie temno drsné pocity, ktoré sa odohrávajú v Gotham City. Pattinson má veľmi prekvapil. Zoe Kravitz je taká v mojich očiach normálna aj keď mohla byť viac drsnejsia čiže neurazí ani nejak extra nenadchne. Riddler je tak brutálny a prešpekulovaný hádankár akého sme tu poriadne nemali. Nekompromisný psychomaniak, ktorý nám všetkým ukazuje to čo v ňom skutočnosti je. Penguin bol v celku fajn keďže jeho sme až tak extra nevideli. Alfréd mal síce málo priestoru ale dokázal ukázať toho staršieho služobníka, ktorý je Waynovi stále verný. Gordon tu bol skvelý, medzi Batmanom a nim bola poriadna chémia. Vedel sa ho zastať kde trebalo. Kamera tu bola úctihodná tak ako ta veľkolepá hudba od Giacchina, ktorá tomu dodávala poriadne grády. Boli tam určite menšie chýbky ako u trošku pridaných postáv do deja, čím sa môže stať že človek má v tom trošku chaos ale potom po pozretí tohto filmu by to človek vedel aj odpustiť a práve ja takpovediac odpúšťam chýbky tomuto filmu aj napriek tomu, že sa očakávalo že to bude megahit tohto roku. Rozmýšľal som že dám tomu 4* ale keďže som si to pridal na csfd ku filmom, ktorý fakt chcem vidieť, keďže trailer má veľmi zaujal musím povedať, že tých 5* dávam zaslúžene tomuto výtvoru aj keď osobne mohlo to byť ešte o trošku lepšie ale aj tak chválim. A vás milí ľudia, ktorí čítate túto recenziu vám len a len odporúčam túto komiksovku prekombinovanú s kriminálkou odhaľujúcou korupciu, ktorá vládne v Gotham City. Určite si ju pozrite a urobte si vlastný názor na tento film. ()

ACDCKL

Kdo nečetl nové komiksy od DC z řad Batmana, bude považovat tento film za nelogický, někomu až zbytečný. Ale přesně po tomhle fans komiksů již delší dobu volali. Ukázat nejen Batmana jako temného bojovníka za spravedlnost, ale i jako člověka, co má své vnitřní démony a pochybuje o svých činech, které dělá. Musím říct, že role pro Roberta Pattinsona sedla neuvěřitelně. Ano, vypadá trochu jako Gothic Guy z dob po miléniu, ale pro roli se to neuvěřitelně hodí. Též Paul Dano exceluje v roli Edwarda Nygmy, musím říct, že takhle, krom seriálového herce z Gothamu, ho nikdo nezahrál. Též i přeměna Colina Farrella na Oswalda Cobbelpotta je neuvěřitelná a jeho poznáte jen díky jeho hlasu. Bohužel Andy Serkis dostal ve filmu jako Albert poměrně málo času a nemá zde tak prostor na větší ovlivnění děje. Zoe Kravitz jako Selina Kyle, asi si představuji pořád někoho jiného k této roli, zatím dle mého nejlepší pořád Michelle Pfeifer. Délka filmu rozhodně neškodí a postavy s dějem se tak mohou hezky rozvíjet. Též i konec je velmi důležitý pro budoucí filmy a rozhodně si počkejte na potitulkovou scénu, je tam. A jako poslední musím vyzdvihnout soundtrack, opět výborný jako u skorem všech DC filmů, děkuji. Abych to shrnul, film sice pro mě nepřekoná Dark Knight, ale zdárně se mu to blíží. ()

Midar

Atmosféru má nový Batman opravdu fantastickou, každý záběr je vypiplaný do posledního detailu, hraje se tu s kontrasty a kamera je v některých ohledech přímo dechberoucí. Akce je navíc přehledná a vizuálně podmanivá, zvuk batmobilu přímo neskutečný a hudba Michaela Giacchina do toho po celou dobu příjemně buší. Reeves se toho ale najednou snaží říct strašně moc, kvůli čemuž se mu to začne hlavně v poslední třetině extrémně rozpadat pod rukama. I když to tak není ani zdaleka dokonalé, jsem za ten film vlastně extrémně vděčný a už se neskutečně těším, až se budu moct do tohoto světa opět vrátit. I přes všechny nedostatky, které má, se tu totiž Reevesovi podařilo načrtnout tak zajímavý svět plný potenciálně zajímavých postav, že by byla obrovská škoda, kdybychom v budoucnu nedostali další díl. Ve srovnání se všemi těmi sterilními a odlehčenými marvelovkami je tak nový Batman extrémně výjimečné, a hlavně svěží dílo, jež se nebojí, jít na to zase trochu jinak a nutno uznat, že mu to většinu času jde velmi dobře. Více zde. ()

sharkamell

Můj první Batman :D (celý film, který jsem zkoukla). Na tento kousek jsem ani neplánovala jít, šlo o dílo náhody, o spontánní akci - ale jak jsem ráda, že k ní došlo! Dobrý výběr herců, vtipné repliky, líbila se mi i kamera a ta hudba! Někoho možná odradí stopáž, ale ty tři hodiny vážně utekly jako voda. Zábava, napětí, akce - co víc si od takového filmu přát. ()

MyrnaAlec

Klasický noir s atmosférou deště. Kočičí žena super, motorky taky. Avšak posledních 20 minut zvrat směrem k parodii, Batman kráčící s pochodní zachraňovat nebožáky...proč ? A poslední záběr, kterak se slzou v oku pozoruje ve zpětném zrcátku Zoë...mega trapný. ()

Mateyf.Iks

Jako bylo to dobry. Jo. Cenim Emo atmosku a ze to bylo jiny. Ale proste kurva, hraje si to na strasne drsnou temnotu a pak to vlastne vubec drsny neni pac fakin PG-13. Proste kdyz to ma bejt drsny a temny, tak chci videt smrt. Ne ji naznacit. Tak se kurva rozhodni. Chces bejt Avengers nebo Joker? I z toho duvodu muzu jen rict, ze jsem se nenudil, ale urcite se na to nebudu divat znova. ()

Barghest

Očekávání byla velká, obavy ještě větší, ale Matt Reeves to naštěstí dokázal. Od studia očividně dostal velkou tvůrčí svobodu a vyplatilo se. Stvořil Gotham, ve kterém byste žít nechtěli - špinavý, bezútěšný a tak prolezlý korupcí, až se jakékoliv snahy o boj se zločinem zdají být beznadějné. Rozumím některým zdejším výtkám směrem k filmu, ale tak nějak se s nimi nemůžu, ale hlavně nechci ztotožnit, protože Reevesova depresivní vize mi jednoduše strašně sedla. Dokonce i ta stopáž podle mě není na škodu, ba naopak. Příběh graduje pomalu a postupně a člověk zkrátka musí přistoupit na pravidla hry. Výsledek je tak boží, že ani nevím, co chválit dřív. Naprosto fantastickou hudbu Michaela Giacchina, která mi v hlavě zněla ještě den po shlédnutí? Kameru Greiga Frasera, jehož některé záběry působí instantně ikonicky? (Batman v plamenech, první start Batmobilu) Herecky je to taky pecka. Robert Pattinson je skvělý a jako Batman naprosto uvěřitelný a definitivně tak (snad) umlčuje všechny zbývající pochybovače. Poprvé člověk konečně rozumí tomu, proč je gothamská zločinecká čeládka podělaná až za ušima už jen z toho, když se na nebi objeví známý symbol. Když Rob rozdává rány, diváka to skoro až fyzicky bolí, když sundá masku (což udělá jen párkrát), působí jako zlomený člověk stíhaný traumaty a depresemi. Další, kdo vyčnívá, je fantastický Paul Dano, který nechává Carreyho excentrické divadýlko daleko za sebou (porovnávat tyhle dvě inkarnace Riddlera vlastně není fér). Většinu stopáže nevyleze z masky (stejně jako Batman), takže si musí vystačit s řečí těla a se svým hlasem, ovšem dokáže s obojím pracovat tak působivě, že člověku opravdu nahání hrůzu. Bez masky je z něj ukázkový psychopatický magor. A skvělí jsou i ostatní (křehká Zoë Kravitz, k nepoznání zřízený Colin Farrell), i když třeba nedostanou tolik prostoru (Andy Serkis). Druhá projekce je pro mě v tomto případě nutností. Shrnuto a podtrženo: Matt Reeves i přes různorodé výtky natočil nejlepší batfilm od Temného rytíře a pro mě rozhodně nejoblíbenější. Sem s dvojkou! P.S.: Druhá návštěva kina potvrdila, že ten film je prostě pecka, ať si říká kdo chce co chce. ()

george82

Kurva to byla ale dloooooooouhá nepodívaná. Ty proklatě dlouhé dialogy mě drtily stejně jako moje koule v křesle. Akce nula stejně jako napětí. Hvězda akorát za startování Batmobilu a to bylo ještědíky skvělému zvuku v kině, další za scénu s Jokerem a poslední za nekompromisního Riddlera. Jinak to bylo fakt jinde… ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023