Hobit: Bitka piatich armád

• Česko Hobit: Bitva pěti armád (viac)

Pod vedením legendárneho bojovníka Thorina (Richard Armitage) sa Hobit Bilbo Lazník (Martin Freeman) s čarodejníkom Gandalfom (Ian McKellen) a trinástimi trpaslíkmi vydali na dlhú a nebezpečnú výpravu s cieľom získať späť svoje stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Keď sa im v boji proti drakovi Smaugovi podarí dobyť späť svoju vlasť, nechtiac vypustia do sveta smrtiace sily. Rozzúrený Smaug chrlí svoj ohnivý a spaľujúci hnev na bezbranných mužov, ženy a deti v Jazernom meste. Thorina posadne mamon a vášeň hromadiť znovunadobudnutý poklad, čomu - aj napriek Bilbovej snahe - obetuje priateľstvo i česť. Aj keď Thorinov úpadok doženie Bilba k zúfalému rozhodnutiu, to najväčšie nebezpečenstvo ich ešte len čaká. Sauron, o ktorého krokoch okrem čarodejníka Gandalfa nikto netuší, tajne vyslal obrovskú armádu Škriatkov, aby zaútočila na Osamelú horu. Mračná rastúceho konfliktu sa hromadia zo všetkých strán a trpaslíci, elfovia aj ľudia sa musia rozhodnúť, či sa zjednotia a spoja svoje sily v boji proti zlu, alebo sa ním dajú poraziť a zničiť. Budúcnosť Stredozeme visí na vlásku a v poslednej osudovej bitke piatich armád hobit Bilbo, v ktorom sa prebudil hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu výnimočnému rodu, bojuje o život nielen svoj, ale aj predovšetkým o životy svojich najlepších priateľov. (TV JOJ)

kyLuke

Po shlédnutí všech tří filmů mě samozřejmě jako první napadla otázka: "Který Hobit je nejlepší?". A dost překvapivě je to naprosto jednoznačně druhý díl. Ten nepostrádá pestrost, rychlost a dynamiku. Naopak film první všechny tyto klady postrádá a zaujme prakticky pouze po vizuální, hudební a dějové lince. A třetího dílu jsem se už i kvůli na "Jacksonovské" filmy nízkému hodnocení obával, že to bude jedna velká akce. Nestalo se a jsem velice rád..... Film začíná famózní akcí v Jezerním městě a je vlastně škoda, že tvůrci vyplýtvali to nejlepší hned na začátek. Ovšem po dějové stránce film sám o sobě také obstojí a i následujících 45 minut rozhodně stojí za řeč. A závěrečná hodinová akce? Kdyby se zkrátila na půl hodiny a ubralo by se i něco z děje, mohl by se film bez problémů odvysílat ve spojení se zkrácenou jedničkou. Ale teď už pojďme k celé trilogii. Třetí Hobit rozhodně nezíská 11 Oscarů, jako třetí "Pán prstenů". Nepřišel totiž s ničím přelomovým, ovšem trilogie si rozhodně zaslouží, aby si jí lidé připomínali i za několik let. Vlastně v případě zkrácení třetího a prvního dílu mohly vzniknout dva geniální filmy, jenže Peter Jackson na to šel chytře po finanční stránce a v tom případě se mu mnohem více vyplatí tři kvalitní( nikoli geniální) filmy. V celku by my tedy celá trilogie vyšla zhruba na čtyři hvězdičky, s tím, že třetí díl má opravdu slušně čtyři( slušnější než díl první). I přes všechny vady na kráse, které tato trilogie má je výborným filmařským dílem! ()

Jozka7 odpad!

To, čeho jsem se bál před 15 lety, když jsem se poprvé dozvěděl o natáčení hollywoodské verze Pána prstenů, nastalo. Peteru Jacksonovi zaslouženě patří nehynoucí sláva za věrohodné a velkolepé zhmotnění Středozemě na filmovém plátně v první trilogii. Což ale nijak nezmenšuje obrovské zklamání z jeho současného počinu. Kéž by Hobita co nejdřív natočil někdo jiný... Po vzoru Mattyho odkazuji na komentáře jiných uživatelů ČSFD, které vystihují i moje pocity: flanker.27 (zábavnější a věrohodnější než celý film), kaka (sednoucí srovnání s LOTR), Arbiter (skvělé postřehy), gogo76 (také bych stříhal), Honzua (velmi, velmi trefné), exhoubus (ani já vrrky neviděl), mecano (podepsal bych), Sygauras (mně taky), Fallanga (shodná WTF), Lege (podepsal bych). ()

JeanMarthan

S pokračováním je to jak s dovolenou. Těšíte se na ni, sotva skončila ta poslední. Celý rok dumáte, jaká asi bude, co přinese nového, byť se chystáte na to samé místo. Očekávání jsou veliká! Pak nastane ten kýžený den D. Konečně jste tam! Od posledně se nic nezměnilo, stejní lidé na stejném místě, ale to se během vaší návštěvy jistojistě změní. Stále je co objevovat. Nadšení a elán však postupně opadají a dny nabyté zážitky střídají dny, kdy není do čeho píchnout a tak vymýšlíte, jak se jen zabavit. Co třeba ukončit milenecký vztah, jenž jste v letech minulých budovali a který upřímně neměl od samého začátku žádnou budoucnost. O ano, tak třeba to i když to bude bolet. Pak nastane čas loučení, čas odjezdu. Na jednu stranu se těšíte domů, na druhou to místo opustit nechcete, protože víte, že sem už se nepodíváte - leda ve vzpomínkách. Byla poslední dovolená na vašem oblíbeném místě opravdu taková, jakou jste si během roku vysnili? Pocity jsou dosti smíšené, celkový dojem je na 4/5 s odřenýma ušima. ()

EvilQueen

Výborný film natočený podle výborné knížky? Ne, jen komedie a výsměch... scény jsou nerealistické (ano, i když vezmu v potaz, že to je fantasy) a herci neumí nic jiného, než dlouhé pohledy někam... Jo a scéna, když ehm... no jeden z těch frajerů tam umře a Bilbo na něj: "Koukej, orli..." mě dorazila. Odpad nedávám vlastně jen kvůli tomu, že si s tím dal někdo tu práci... ()

Godhaj

,,There is another army, Gandalf.“ ,,What?“ Do kina jsem šel s pocitem, že se podívám na šílenou CGI masovou řežbu, vypnu mozek a skvěle se pobavím. Jenže to, co mi Jackson předvedl, mě otrávilo víc, než Thorina jeho zlatý poklad. Nejstrašnější bylo to úmorné množství patosu, kterého bylo stokrát více než v Dnu nezávislosti i Armageddonu dohromady. Přitom ten patos byl vyhnán do takového extrému, že to mnohdy vypadalo, že Jackson točí nějakou šílenou parodii. Hlavní dějová linka je utopena v bitevních vřavách a zbytečných vedlejších dějových linií, které mě nudily. Postavy neměly dostatečný prostor, aby mezi s sebou nějak rozehrály aspoň ty nejzákladnější vztahy. Co mě dále trklo, bylo, že skoro každá scéna byla tak o dvě vteřiny delší, než měla být, jakoby mi snad někdo pustil nedostříhanou verzi. Prostě a jednoduše, tuny efektů a akce nemohou nahradit fungující příběh, postavy a scénář. Tohle je po příběhové stránce prostě škvár a nic víc. ()

AndrewT

Už chápu proč dvojka skončila tam, kde skončila. Je prostě fakt, že Hobit měl být maximálně na dva díly, ale to už je nepodstatné. Nemůžu si odpustit zmínit se o našem milém a modrookém Legolasovi. On je zkrátka něco jako Jedi a Jackie Chan v jednom. Využívá prostředí ve svůj prospěch a pokořuje fyzikální zákony podobné tomu, když si někdo myslí, že když skočí ve výtahu těsně před dopadem, tak se nic nestane, protože se vlastně "odrazí". Tedy několik chyb se zde najde, ale jinak je to vcelku povedená záležitost. Za sebe musím říct, že mi Hobit tak nějak přirostl k srdci víc než Pán prstenů, takže mé hodnocení je kladnější. Se Středozemím a putováním s Bilbou a později/dříve Frodem jsem se nejspíš už nadobro rozloučil a jsem rád za tuto procházku nehostinným, ale zároveň krásným prostředím. ()

sigi2

A zasa - všetko sme už raz videli, Peťo. Nejde Ti uprieť, že pátos Ti ešte stále ide na výbornú. Že bojové scény majú švih. Ale keď ono to celé pláva na vode. Už nápad urobiť z 250-stranovej knižky trojdielny film bol uletený. No založiť jeho vyvrcholenie na bitke, ktorá má v knihe necelých 5 (slovom päť) strán, to je naozaj nemiestny optimizmus. Nemohlo to dopadnúť inak. A keďže koniec nie dobrý, potom všetko nie dobré. Jeden trojhodinový biják, to by bolo riešenie. Takto to celé snaženie vyšlo navnivoč. Akurát peňaženky ste si pomastili, to áno. Nech Vám tie peniaze prídu na úžitok. ()

biergof

Definice filmové nudy, zívání, usínání a divákovo otazníkový výraz je na světě. O to větší znepokojení když se jedná o Středozem. Jediné kouzlo a zbystření mi přinesly závěrečné titulky, přivolávajíc vzpomínky, kdy, jak a s kým jsem viděl všechny předchozí díly. Uteklo to a stalo se toho nemálo. Hobit si však zasloužil ve svém zpracování více pečlivosti a rozvážnosti. Když kočička s pejskem uvaří dort, bleju ()

goodnic

HFR se mi líbilo půl na půl - někdy se mi množství detailů zamlouvalo, někdy vypadaly záběry jako nechtěně zrychlené. Střih šílený, což je škoda, dalo by se z toho vytřískat daleko víc epických záběrů. Dějová linka se Sauronem je vynikající a asi mojí nejoblíbenější částí z celé trilogie. Trpaslíci jsou pořád divní, vůbec mi ty jejich masky do filmu nesedí. Jakýkoliv humor ničí atmosféru, ale naštěstí ho tam není moc. Když se však objeví, člověku se skoro dělá mdlo. CGI někdy nevypadá dobře, ale nic tragického - kromě uší Tauriel. No a pak je tam Lee Pace, instaboner generator number one. ()

Franche

Jak Legolas a 7 trpaslíků vyhrálo bitvu. Jsem asi přesně ta rozežraná slečna, která je zhýčkaná trilogií Pána Prstenů. Proti speciálním efektům jsem nikdy nic neměla, ale čeho je moc, toho je příliš. Počítačová hra na velkém plátnu. 3* ()

Shredder

Tak ako Peter Jackson (momentalne premenovany na Hacksona) nadherne sfilmoval Pana prstenov, tak v Hobbitovi zbabral vsetko, co mohol. Ani v poslednej casti sa mu nedari uchopit film pevne, miestami je film skor animovana groteska, v inych pripadoch marny pokus urobit z toho epicke fantasy a priblizit sa co najviac k LOTR. Jednym z najvacsich problemov je opat velmi nevydarene CGI a fakt, ze je vyuzivane uplne, ale uplne vsade. Na make-up, kulisy a prakticke efekty sa zabudlo a nahradili ich efekty, ktore by som pochvalil mozno 15 rokov dozadu. Vsetky zaporne postavy a tvory su vlastne VFX, rovnako tak prostredie, vacsina elfov, trpaslikov, priroda, kaskaderske kusky, kone, budovy, dokonca aj samotny Dain II. Zelezna noha. Preto ked sa zacnu bitky, je vidiet, ze je to vlastne bitka piatich armad klonov a masove zavery vyzeraju ako sekvencie z hry Rome: Total War. Utoky jednotlivcov, kedy pocitacovy trpaslik jazdiaci na pocitacovej svini utociaci na pocitacovych orcov nevyzeraju o nic realistickejsie a lepsie. Nemam problem so CGI, ale s tym, ze efekty su tak zle, ze pri kazdej scenke biju do oka a sulad herec/efekty neexistuje. Mimochodom samotny Ian Kellen sa postazoval nato, ze vsetko sa odohravalo pred zelenym platnom. Viacere sceny su tak zle, az sa na nich ludia smiali (Legolas a kocky, Bard a vozik). Z nejakeho dovodu sme dostali poriadnu davku Alfrida, pricom tento mix Grimu/cartoon postavicky je nielenze otravny, ale kazi Jacksonove snahy urobit z Hobbita kopiu LOTR. Nic nevyzmikali ani z hercov a vsetky "dojemne scenky" su upachteny Freeman, ktory posobi dojmom, ze sa kazdu chvilu pomoci a potrebuje si odbehnut na WC, alebo prkenny Armitage, ci Pace. Radsej sa nevyjadrujem k vyobrazenie pomateneho Radagasta, Thorina nenasytneho zida, ci Galadriel ustrasenej z nazgulov. Jednoducho pred viac ako 10 timi rokmi sme mali nadhernu trilogiu vysperkovanu do najmensich detailov, teraz sme dostali CGI crapfest, za ktorym je vidiet ruku Hollywoodu, ktora z toho musela urobit tradicny klise odpad pre vsetky mainstreamove vrstvy, aby sa hrnuli shekels do vackov. Nebudem dalej vymenovavat chyby, za tymto vsetkym radsej zatiahnem oponu. ()

fortkarel

Asi už na mě těch dílů bylo moc. Všechny Tolkieny jsem četl a příběhy dobře znám. Od knížek jsem se u filmu oprostil a těšil se, že si užiju pěkné fantasy, ale místo toho to zcela po pravdě byla pěkná nuda. Miluju fantasy filmy a na Hobita jsem se moc těšil, ale to, čeho jsem se obával u prvního dílu, se mi zcela potvrdilo - 3 filmy na jednu knihu jsou pro mě moc. ()

klo11bouk

no, myslím že verbal svými slovy vyjádřil dokonale mé pocity včetně úcty k dílu P.J. a J:R:R:T a neúcty k blbům. ( všeobecně ). jo taky bych rád viděl tulkase jak spráská melkora. ()

Milda003

Totálně nelogické Gandalf vymyslel "neočekavanou cestu" ze musí mit prostě šutr na kterým spí drak.. draka probudej ten zabije stovky lidí a šutr stejně nakonec nemá nikdo, akorad chciplo zbytečně moc trpaslíků, elfů a lidi. A Gandalf nemá vůbec černý svědomí, že zabil stovky lidí a spí klidně.. ()

karlospr

Použiji přirovnání: když se těšíte, že dostanete pěkné a výkonné auto, nakonec dostanete sice pěkné auto, ale nevýkonné - takže na nic. Bohužel nejhorší díl hobbita. Dva díly se těšíte na Šmaka a jeho působení v 3. díle bych nazval pidirolí, zmizel i častý filmařský trik, že nekomplikované věci lze udělat komplikovaně. Což se ne vždy hodí, ale zrovna tady bych to uvítal. Nejvíc jsem se těšil na scény s Gandalfem, nezklamaly, ale opět, co se týče scén v zajetí, tak trvaly, s nadsázkou, max 5 minut. Trošku nepochopitelné je i při bitvě náhlé rozdělení armády trpaslíků. Co se týče úžasnosti Legolase netřeba ani mluvit. Z pohledu grafického zpracování nezklamal naopak, v tom ho nikdo nepředčí a zvuk byl také úžasný. Uznávám, že má kritičnost je asi způsobena i nenažraností po shlédnutí Pána prstenů a předchozích dílů Hobbita. Rád se kouknu na rozšířenou verzi. Za mě jsou to lepší 3*. ()

Gromit

Stálo to za to? Stálo. A nakonec jsem i rád, že měl Peter Jackson velké oči a rozhodl se pojmout Hobita jako další trilogii. Musel si sice hodně vymýšlet, čelit obviněním, že je nenasytný a chce jen vydělat další peníze, a nevím co ještě, ale vem to skřet! Já jsem si všechny tři Hobity náramně užil a vlastně mě i docela mrzí, že další už nebude. Nač tento dlouhý úvod? Aby bylo o to patrnější, že tahle trilogie má povedený nejen začátek a prostředek (ten obzvlášť, Šmakova dračí poušť jednoznačně vede), ale i konec. Bitva pěti armád je skutečně velkolepým finálem jednoho nezapomenutelného dobrodružství. Není možná tak opulentní jako Návrat krále, ale to je jedině dobře, protože tady se ještě nehraje o osud Středozemě. A když už jsme u toho Pána prstenů, dokázal jej Hobit překonat? Nedokázal. Ale co na tom? Důležité přece je, že se povedl a že se k němu budu rád vracet i za nějakých deset let. ()

krapek odpad!

Nie som fanúšik LOTRa, nie je to moja šálka čaju, ale dokážem uznať jeho kvalitu. Táto trilógia je niečo iné. Je to jedna nudná naťahovaná sračkoidná sračka prepchatá nelogickými blbosťami, dementne sa správajúcimi postavami a rádoby vtipnými momentmi. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale ako preboha môže toto baviť dospelých ľudí? ()

lksvcr

Je pravda, že v Hobbitu nejsou tak působivé scény nebo hudba jako v LOTRu. Možné vysvětlení je to, že je to prostě menší příběh a podle mě ho PJ zpracoval dobře. Scéna "souboje" mezi Bardem a Šmakem je úžasná, scéna kdy Thorin porazí sám sebe a spolu s trpaslíky jde utnout hlavu draky je také vynikající. Jo a pokud někdo říká jak byly scény s Legolasem nerealistické, tak já mu to teda nevěřím, protože třeba ta scéna, kde Legolas skáče po padajících kamenech je reálná. Kdo četl knihy, tak ví, že elfové chodí takovou chůzí, že nedělají stopy ve sněhu!!! ()

Zephyras

Jackson se drží předem vymyšlené linie, i když jednání některých postav působí nesmyslně a zbytečně, což je důsledkem asi příliš nataženého děje, jenž by s klidem vystačil na jeden, nebo maximálně dva filmy. S ohledem na získání dostatečně velkého prostoru bych očekávala, že se tvůrci více zaměří na samotný závěr Bilbova příběhu, a to nejen na jeho cestu domů, ale i na důsledky, které pro něj toto dobrodružství do budoucna mělo. Poslední díl Hobita je také značně provázán s trilogii Pána prstenů, avšak tvůrci k tomu nezvolili vždy zrovna šikovnou cestu. I přesto je Hobit: Bitva pěti armád skvělou, efekty nabitou podívanou. Pokud některé scény, jež působí trochu utaženě za vlasy, přejdete s úsměvem a nadhledem, určitě na vás celkově tento snímek udělá dobrý dojem. Po vizuální stránce je Hobit skvěle zpracován, takže věřím, že mnohé scény zalahodí oku i člověka, jenž fantasy příběhy příliš nevyhledává. ()

CerKar

Byl to první film z Jacksonovo hexalogie, kdy jsem si říkal, ať už to sakra skončí. Nudné bitvy, příliš CGI a tolik prázdných a zbytečných scén, až hanba. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

19.06.2020

Ve věku 88 let zemřel britský herec Sir Ian Holm. Diváci jej znají asi nejlépe jako představitele Bilba Pytlíka z fantasy ságy Pán prstenů. Slavný herec se ovšem objevil i ve filmech jako Vetřelec,… (viac)

Druhý Tintin žije

Druhý Tintin žije

24.03.2018

Když šla v roce 2011 do kin Tintinova dobrodružství, Steven Spielberg a Peter Jackson oznámili jasné plány. Zatímco první díl režíroval Spielberg, druhého se měl po dokončení hobití trilogie ujmout… (viac)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (viac)