Hobit: Bitka piatich armád

• Česko Hobit: Bitva pěti armád (viac)

Pod vedením legendárneho bojovníka Thorina (Richard Armitage) sa Hobit Bilbo Lazník (Martin Freeman) s čarodejníkom Gandalfom (Ian McKellen) a trinástimi trpaslíkmi vydali na dlhú a nebezpečnú výpravu s cieľom získať späť svoje stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Keď sa im v boji proti drakovi Smaugovi podarí dobyť späť svoju vlasť, nechtiac vypustia do sveta smrtiace sily. Rozzúrený Smaug chrlí svoj ohnivý a spaľujúci hnev na bezbranných mužov, ženy a deti v Jazernom meste. Thorina posadne mamon a vášeň hromadiť znovunadobudnutý poklad, čomu - aj napriek Bilbovej snahe - obetuje priateľstvo i česť. Aj keď Thorinov úpadok doženie Bilba k zúfalému rozhodnutiu, to najväčšie nebezpečenstvo ich ešte len čaká. Sauron, o ktorého krokoch okrem čarodejníka Gandalfa nikto netuší, tajne vyslal obrovskú armádu Škriatkov, aby zaútočila na Osamelú horu. Mračná rastúceho konfliktu sa hromadia zo všetkých strán a trpaslíci, elfovia aj ľudia sa musia rozhodnúť, či sa zjednotia a spoja svoje sily v boji proti zlu, alebo sa ním dajú poraziť a zničiť. Budúcnosť Stredozeme visí na vlásku a v poslednej osudovej bitke piatich armád hobit Bilbo, v ktorom sa prebudil hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu výnimočnému rodu, bojuje o život nielen svoj, ale aj predovšetkým o životy svojich najlepších priateľov. (TV JOJ)

rukay

Tak krásně se nám potvrzuje fakt, že když narvete i takovému borci, jako je Peter Jackson do chřtánu rozpočet o velikosti HDP menší rozvojové země, naprosto s přehledem jej dokáže okázale promrhat na takových kravinách, jako jsou zeměžrouti, zlatý sál, a chodící katapulty. Je mi to opravdu líto, ale Hobbit, část třetí, s podtitulem Bitva pěti armád je přesně takový, jako jsem jej čekal. Nadměrně rozvleklý s donekonečna gradující řežbou, jež je však v samotném důsledků nudná a předvídatelná dva roky dopředu. To samé se bohužel týká i mimo-bitevních dialogů a osobně považuji opakování jednoho monologu třikrát v průběhu filmu, navrch ještě zpomaleně, za naprostý nedostatek scenáristické invence. Hřebíčkem do pomyslné rakve jsou pak už jen scény zcela smyšlené, popřípadě upravené oproti knižní předloze, jejichž implementace do filmového zpracování působí opravdu přespříliš násilně. Chápu to, udělat z kapitoly o pár desítkách stran celovečerní velkofilm, by pravděpodobně nesvedl nikdo. Jen namyšlený idiot se o to ale pokusí. Utopené miliony jsou tam však vidět. Postavy jsou přesvědčivé, hudba je parádní, o efektech nemá smysl mluvit jinak než v superlativech. Proto také nemohu jinak, než dát méně jak 3***. Přesto jsem zklamán, neboť stále myslím, že prostřiháním tří komerčních rozplizlin do jednoho filmu by mne vedlo k jasnému nasázení 5*****. ()

Kadas97

Sklamanie roka. Namlsaný z predchádzajúcich dvoch dielov som zasadol do sedačky v kine a čakal korunováciu dobre rozbehnutej trilógie. Po 15 minútach príbeh skončil a začala sa z prsta vycucaná hovadina na zapatlanie zvyšných dvoch hodín. Nijaký dej a samo o sebe nuda. 3 z 10 ()

P. J. D.

Musím říci, že film docela mile překvapil. Po tom, jak mne od pokračování odradil druhý díl jsem rád, že jsem to risknul a shlédl i ten třetí. Ten se podle mého držel původní předloze daleko lépe, než taková dvojka a troufnu si říci, že i snad jednička. Ano, byly zde vymyšlené pasáže, avšak kdo četl knížku, tak ten ví, že Tolkien byl poněkud skoupý na podrobnosti ohledně odehrané bitvy pěti armád, tudíž můžeme s klidem říci, že Jackson tímhle krokem nic nezkazil, protože nám nabídl možnosti, jak tomu vlastně bylo. Jak to ale Tolkien opravdu myslel, to už se asi běžný divák nedozví. Co se týče scénáře a režie, byl jsem naprosto spokojen. I když tu bylo pár chybiček v nedotaženosti, či mírném přebytku, nad kterým kdekdo snadno mávne rukou (nebudu opakovat jiné). A já taky. Hudba mi v tomhle díle ale trochu připadala tlumená. Nebyla tak výrazná, jako předtím. Kvalita jí zůstala, ale určitě bych ocenil, kdyby jí bylo více. Herci podle mého odvedli svou práci na výbornou a někteří i něco navíc přidali. Přesto, byl tohle nejlepší díl „nafouknuté“ trilogie? Podle mého asi ne. Po příběhové stránce držící se věrně předlohy ano, po formě zpracování tomu velí první díl – i k tomu mám ale i své výčitky. Přesto všechno, tento díl si zcela zaslouží čtyři hvězdičky. K dokonalosti mu bohužel shází pár krůčků, avšak i čtyři hvězdičky jsou pěkné hodnocení, za které by se nemusel vůbec stydět. ()

Whitebeard

Naprosto důstojné zakončení další nádherné fantasy trilogie. O vizuální stránce filmu asi nemá moc smysl se bavit, je to nádhera. Za zmínku snad stojí jenom zpracování světla, které provází celým filmem. Při posledním rozloučení Bilba s bandou trpochů si člověk uvědomil, že chemie mezi družinou kolem Thórina opět Jacksonovi fungovala. Člověk zapřemýšlí, co ta parta spolu všechno zažila a že to loučení muselo být vlastně těžký. Stejně jako se to povedlo na konci Pána prstenů. A o tom to je. Když jsme u Thórina, četl jsem i komentáře, že svoji roli nezvládl, že ten přerod mezi hodnym Thórinem, zlatem posledlym Thórinem a opět Bilbovým kamarádem nezahrál dost dobře. Nemyslím si to. Jediný, co zamrzí je jeho lidský vzhled, protože když se potom po poli před Ereborem proháněl na praseti jeho bratranec Dain, člověk se rozvzpomněl na svý mládí a na všechny ty fantasy hry kolem a přesně takhle má správnej trpoš vypadat. Za Daina jeden velkej palec nahoru! Celkově se mi film moc líbil, jeho 144 minut uteklo jako voda a po delší době mi taková délka filmu ani nevadila, skoro bych si i přál víc. Plnej počet filmu nedám, je to těsně pod. 4-5*, musim jít dolů za pár blbostí, který si Jackson mohl odpustit. Klobouček ale před ním za to, s jakou grácií se zhostil zfilmování něčeho tak ukrutně těžkýho, čim Pán prstenů a Hobit bezpochyby jsou. Před těmi pár lety po oznámení jejich zfilmování mu asi ne všichni věřili, zajímalo by mě, jestli je přesvědčil, či nikoliv. Inu, je to za námi, před námi bohužel už asi nic, ledaže by se Jackson pustil do Silmarillionu, pravděpodobně by se tam něco na zfilmování najít dalo. ()

Shona

Do kina toho příliš nenachodím, ale letos co film, to neskutečná trefa do černého - Zmizelá, Interstellar a všechno to měl uzavřít Peter Jackson ze svým posledním Hobitem. Můžete se snažit jak chcete, ale vymačkat nějakou šťávu z citrónu, který jste předtím už dokonale vyšťavnili, prostě nejde. S pádem draka Šmaka padá nenávratně celý film a není kouzla, které by to změnilo. Snad jen s úcty ke starým přátelům 4* ()

misbos

Čekal jsem,že bez Draka to bude poloviční, ale že až tak.... Jak tam ta ultimátní bestie není, je to vlastně o ničem ( o magorech na prasatech ... hahaha ), protože toho šupinatýho "psychologa" v jeho roli hlavního antagonisty nikdo nenahradí. Respektive scénář nedá tomu Azogovi šanci, i když ho ukazuje jako někoho, kdo má až do závěrečnejch okamžiků jako jedinej !!! věci pod kontrolou. Což by bylo zajímavý, kdyby to byl Jacksonův záměr, jenže tak to není. Takže je to jen jedna z ukázek tvůrčí nedomrlosti, která tenhle film postihla měrou vrchovatou. V mnoha scénách Jackson vykrádá sám sebe, logika jde dost často do kopru, řemeslně je to k zblití (jízda na kozlech do svahu aspiruje na nejhorší trik desetiletí), a když Thorina jeho strašná dizíz opustí jen tak zničehonic jen proto, že scénář do finále potřebuje opět dušínovskýho vůdce trpajzlíků, už to není ani k pláči. Suma všech tří filmů - co se dalo třeba pojmout jako pohádková cesta do Srdce Temnoty,nebo jakkoliv jinak dospělejc, končí jako hnusný leporelo... škoda. ()

redwik

Čo k tomuto poslednému Jacksonovmu výtvoru? Očakávanie bolo priveľké: predsa len, zakončenie hobitovskej trilógie musí byť veľkolepé. A aj bolo. Prvú hodinu a pol. Potom to už bolo iba opakovanie tej istej obohranej bitky. Raz naši prehrávajú, potom vyhrávajú, a potom zase prehrávajú. Ešte aj úplny záver mi prišiel dosť rozpačitý. Keď už An Unexpected Journey a aj Desolation of Smaug sa vyrovnali Fellowship of the Ring a Two Towers, Battle of the Five Armies sa na Return of the King ani len nechytal. Ale aby som len nehanil, film ma veľmi potešil niektorými vecami: možnosť vidieť v bitke Elronda (Hugo Weaving) a Sarumana (Christopher Lee), alebo bitka medzi Thorinom (Richard Armitage) a Azogom (Manu Bennett). Martin Freenan - Bilbo Baggins /:/ Ian McKellen - Gandalf the Grey /:/ Richard Armitage - Thorin Oakenshield /:/ Ken Stott - Balin /:/ William Kircher - Bifur /:/ James Nesbitt - Bofur /:/ Stephen Hunter - Bombur /:/ Mark Hadlow - Dori /:/ Graham McTavish - Dwalin /:/ Dean O'Gorman - Fíli /:/ Aidan Turner - Kíli /:/ Evangeline Lilly - Tauriel /:/ Peter Hambleton - Glóin /:/ John Callen - Óin /:/ Adam Brown - Ori /:/ Jed Brophy - Nori /:/ Hugo Weaving - Elrond /:/ Cate Blanchett - Galadriel /:/ Christopher Lee - Saruman /:/ Orlando Bloom - Legolas /:/ Luke Evans - Bard the Bowman /:/ Benedict Cumberbutch - Smaug /:/ Sylvester McCoy - Radagast the Brown /:/ Lee Pace - Thranduil /:/ Stephen Fry - master of Esgaroth /:/ Mikael Persbrandt - Beorn /:/ Ryan Gage - Alfrid /:/ Manu Bennett - Azog /:/ John Tui - Bolg /:/ Billy Connolly - Dain /:/ Ian Holm - old Bilbo ()

dakarin

Film vyroben za svým účelem a pro svoji širokou cílovou skupinu - to vysvětluje prakticky vše. Filmoví kritici dokáží velmi fundovaně pojmenovat i příčiny kvality u všech tří Hobitů a zajímavě porovnat i vzhledem k sérii Pána prstenů - to jsem i teda koukal. Zaujala mě vizuální krása armády elfů i los jejich krále, také jak útok pěti a půl trpaslíků změní vývoj bitvy, kde proti sobě stojí stovky cvičených válečníků a v neposlední řadě mě pobavil náskok Thorina na kozlíka-kamzíka v rámci útoku na velitelství obludek. PS.: s palicemi se trpalíci ovšem oháněli velmi zdatně ;-) ()

journeyman

Jacksonova výrobní značka funguje na výbornou a opět servíruje spektákl. Nejsilnější mi v Bitvě pěti armád přišly právě pasáže, kde se pracuje s temnotou (Galadriel a Sauron), na druhou stranu už mi ale fakt vadí použití zvláštní (i když nejspíš vpravdě fantasy) fyziky některých věcí (Legolasovy precizní skoky - i když elfové to s tím pohybem po světě mají vlastně nějak jinak). Nad čím ale budu asi vždycky v celé prstenovské i hobití sérii kroutit hlavou, je schopnost tvůrčího týmu zprostředkovat (nebo zničit) v pravou chvíli na pravým místě můstek nebo lávku z čehokoliv - například tady z padající věže, která se přesně zaklesne do prostoru, co je ho potřeba překonat. Červí vrtáci země byli podle mě taky výstřel naslepo, ze kterýho se nevytěžilo nic výjimečnýho než několik rádoby monstrózních sekvencí, škoda. Podobně dutým dojmem působí zásah deus ex machina v podobě orlů a Medděda. To, že stěžejní bitva trvá asi půlku filmu a od úvodního (impozantního) skolení draka Šmaka se příběh ve dvou hodinách až na několik stěžejních událostí skoro nevyvíjí, je taky škoda, ale to už se dalo od natřikrát nastavované kaše z kontextu knižní předlohy očekávat. Jackson sice ždímá už skoro suchej hadr, ale pořád se na to dá dívat, i když už brada nepadá úžasem tak nízko jako dřív. Několik scén, třebaže jich už není tolik, stojí za to si uchovat v paměti (Bílá rada, výpad trpaslíků z Hory, Dáin II. Železná noha a jeho máchání kladivem, Azog pod ledem), a to je podle mě jedno z kritérií dobrých filmů. Důstojně zakončeno. ()

AxelWers

Myslím, že bez bitky by to bola tak trochu aj nuda, ale našťastie bitiek je tam relatívne dosť, páčilo sa mi, ako sa trpaslíci rýchlo sformovali do falangy, efektne pekné, celkovo bitky boli spravené celkom dobre, jediná vec, čo mi prekážala, cítil som v tom všetkom akúsi zbrklosť alebo povrchnosť, jednoducho nedokázal som sa úplne vžiť do deja a to je aj dôvod toho, prečo som nedal plný počet bodov. Záver filmu už priamo nadväzoval na LOTR, ale myslím, že by tam bol priestor ešte pre jeden film. Alebo ďalší prequel? ... ešte dodatočne musím dodať, že moje hodnotenie bolo udelené v zmysle toho, že pôvodná filmová trilógia LOTR nastavila latku veľmi vysoko. ()

Helmut02

Pořád je to nadprůměrný film, ale oproti předchozím dílům (nemluvě o Pánovi prstenů) výrazně ztrácí. Děje je v podstatě minimum a co mi osobně nesmírně vadilo byl již naprosto otevřený odklon od Tolkienovy předlohy. Nejsem žádný hnidopich a chápu, že jazyk filmu je jiný než knihy, což si vynucuje množství změn včetně zhuštění děje. Přesto si ale nemohu pomoct a takové kiksy jako že skřeti normálně pochodují a bojují ve dne nebo cesta "na sever" do Angmaru (mimochodem naprosto nesmyslně samoúčelná) mě zkrátka hodně praštily do očí. Výtek by samozřejmě mohlo být mnohem víc, ale to zde shrnuli jiní. ()

levente

Hudba? Nevtíravá, přesto nápaditá. Martin Freeman? Na vrcholu. Rum? Vynikající. Kamarádi? Na každé straně. Kino? Skoro plné. Hlas Šmaka? Neuvěřitelný. Počty skřetů? Tisíce tisíců. Střelba z luku? Úchvatná. Elfové? Ladní, synchronizovaní, studení. Evangeline Lilly? Ach. Vrásky Cate Blanchett? Krásné. Děj? Chvílemi nesourodý, s rumem a kolou v litrovém kelímku akceptovatelný. Pro případ toho, že by si dnes někdo chtěl opravdu užít film jako zábavu s kamarády, neznám v současné době lepšího kandidáta... ()

darkreider

Dokážem pochopiť zarytých Tolkienofilov aj fakt, že dej je plochý a slabý na veľkolepú ságu, lenže ten vizuál a celkový feel je tak fajnový, že to (minimálne po prvej projekcii) prekusnem a bavím sa. To ale neznamená, že som počas hobita nezabudol celú motiváciu postáv a len sa opájal CGI a pestrosťou krajiny. Slaboducho som vstrebal grafické orgie a nechal dej na druhej koľaji a tak s čistým štítom dávam 4 hviezdy, lebo nazvať hobita priemerným by bola prinajmenšom urážka. ()

cogi odpad!

Třetí díl je jen výsledkem zpitvořených předchozích dvou díllů .. jako fanoušek a milovník knižního Hobita si filmové zpracování knihy podle mě nezaslouží jiné hodnocení, než to, co dávám ()

moviechecker

Zostarnutý Legolas, postavy, ktoré tam nemali čo robiť (zato na Toma Bombadila sa celkovo vys*ali), prehnaný vnútorný psychologický boj Thórina, zbytočne natiahnutý dej, ale za to kvalitné efektné bitky. No nakoniec zleteli orly z Tatier a opäť to zachránili :-D. Každopádne nikto iný ako Jackson by to sfilmovať nedokázal. ()

Ondr@932

Docela mě už ty nekončící bitvy začali nějak trochu unavovat. I celý film mě přišel už takový nic moc, dle mě nejslabší díl z této trilogie. Bohatě stačil udělat jeden pořádný film o hobitovi a ne z toho udělat trilogii, když knížka je tak tenká. Pán prstenu je mnohem lepší. Zde je jen pořád hromada digitálního bordelu. Jednička se mi ještě líbila docela hodně, ale dvojkou to začalo slábnout. 60% ()

KUFI

Na muj vkus az neunosny mnozstvi dojackych scen a zachran na posledni chvily. Asi nejhorsi dil stredozemni sagy. Nejlepsi byl posednutej Thorin, za nej je jedna hvezdicka. ()

Torgal

Jacksonova hravosť definitívne utopená v trikoch. Okrem titulnej bitky navyše film nemá takmer čo ponúknuť. Zúčtovanie so Šmakom je hneď na začiatku filmu a pôsobí viac ako odfláknutý dovetok minulého filmu než ako highlight, akým mal byť. Vyhnanie Saurona z Dol Gulduru výborné, ale je to len jedna krátka scéna, navyše nesúvisiaca so zvyškom deja. Potom je to až do megabitky už len prešľapovanie na mieste a sledovanie pomäteného Thorina. V nej sa Peter naplno utrhne z reťaze a divákovi predhadzuje všetko, čo mu pri písaní scenára prišlo ako dobrý nápad bez ohľadu na to, či to nie je náhodou úplná kravina. A tak sa dočkáme vskutku originálnych spôsobov búrania hradieb i ďalších Legolasových kúskov rozporujúcich zákony gravitácie. Toto už s Pánom prsteňov nemá fakt nič spoločné a hrá sa čisto len na efekt, našťastie ale celkom úspešne a film sa nepozerá zle. Neviem či výsledok spasí predĺžená verzia, ale viac by ma zaujímal zostrih trilógie do jedného filmu osekaného o všetkých Radagastov, Legolasov a milostné pletky medzi Kilim a Tauriel. 7-/10 Update: Predĺžená verzia filmu pomohla napumpovaním zábavných bojových scén (barany, voz, Alfridov odchod zo scény) a nečakane aj kopec gore. Hranice zábavného blokbusteru neprekonala, skôr sa za nimi zacementovala. Každopádne krok správnym smerom. 7/10 ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

19.06.2020

Ve věku 88 let zemřel britský herec Sir Ian Holm. Diváci jej znají asi nejlépe jako představitele Bilba Pytlíka z fantasy ságy Pán prstenů. Slavný herec se ovšem objevil i ve filmech jako Vetřelec,… (viac)

Druhý Tintin žije

Druhý Tintin žije

24.03.2018

Když šla v roce 2011 do kin Tintinova dobrodružství, Steven Spielberg a Peter Jackson oznámili jasné plány. Zatímco první díl režíroval Spielberg, druhého se měl po dokončení hobití trilogie ujmout… (viac)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (viac)