Najvyššia ponuka

• Česko Nejvyšší nabídka (viac)
Dráma / Romantický / Mysteriózny / Krimi
Taliansko, 2013, 124 min

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Nikdy se nedokázal sblížit s jiným člověkem, není schopný s někým spolupracovat a v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí jej tedy považuje za výstředního génia. Bližší vztah má jen s Robertem (Jim Sturgess), mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Ale ani tento vztah nelze nazvat osobním. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whistler (Donald Sutherland), druhý člověk, kterého je ochoten pustit do svého soukromí. A tak jeho život běží zcela bez emocí a nečekaných změn. Až v den jeho šedesátých třetích narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která se představí jako Claire Ibbetsonová. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku nakonec přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu, který je zaplněný starými obrazy, sochami a nábytkem. Jeho nová klientka však na schůzku nepřijde. Pomocí dalších telefonátů jej Claire postupně přemluví k dalším pokusům o setkání, k nimž nakonec opět nedojde. Tak začíná zvláštní hra, která jej začne přitahovat. Snaží se zjistit identitu této tajemné ženy a pomocí triku zjistí, že Claire je mladá, velice krásná a trpí panickou hrůzou z okolního světa. A proto žije ve skrytých místnostech starého domu. Robert Virgilovi začne radit, jak krok za krokem získat srdce ženy, která se skryla před světem. Virgil se ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, která navždy změní jeho šedivý život. (oficiálny text distribútora)

Colleague

Škoda toho závěru, kde se z toho tvůrci na poslední chvíli snažili udělat detektivku a to takovým pochybným způsobem. První 3/4 jsou naprosto famózní. ()

Fridecka

Vizuálně až "obsedantně" dokonalé dílo. Geoffrey Rush je nepřekonatelný a okouzlující v roli, ve které se z chladného muže posedlého hromaděním umění, jež je jeho jedinou opravdovou radostí v životě, změní v zaslepeného milence. Začátek je velmi napínavý a opravdu stylem lahodí oku a dále se již rozvíjí příběh, pravá love story s humorným, ke konci až možná příliš hořkým podtextem. Ale celkový dojem se dá shrnout do slova nádhera. A pět hvězdiček bych tentokrát dala i za několik málo z mého pohledu strhujících scén, na které nezapomenu. ()

Evander

Výborné drama s originální myšlenkou, byť v reálném životě není nic nového, že žena dokáže muže obrat o všechno. Na každý pád Nejvyšší nabídka staví na výborných hereckých výkonech a dobře promyšleném příběhu, který divák v podstatě nemá šanci odhalit dříve než na konci filmu. Upřímně přiznávám, že u několika posledních scén jsem zůstal hledět s otevřenými ústy. Čekal jsem happy end, věřím, že by se k Nejvyšší nabídce velmi hodil happy end, nicméně uznávám, že takto je Nejvyšší nabídka možná ještě lepším filmem. ()

Rockerman

Téměř bezchybný film! Romantický příběh o nečekaném citovém vzplanutí postaršího samotáře a podivína je natočeno tak jinak, než je běžným zvykem u těchto filmů, že mu musím zatleskat. Podivín se zamiluje do ještě většího podivína (podivínky?). Fobie, kterou trpí Claire je neuvěřitelná a proto přitahuje egoistického a sebestředného Virgila. Nejsem ten typ diváka, který už po deseti minutách filmu dokáže předvídat další průběh a jsem tomu rád. Rád se totiž nechávám překvapovat nečekanými zvraty v ději a překvapivými konci filmů. Tentokrát jsem však i já prokoukl ten závěr dříve, než došlo k odhalení té šokující pravdy. Nechtěl jsem si to však připustit. Říkám si, přece takovou krásnou romantiku nepoškodí nějakým laciným podrazem. Poškodili, ale ten podraz nebyl vůbec laciný a postupem času jsem se s tím smířil a nakonec jsem uznal, že právě toto ten film ještě vylepšilo. Velká kvalita a ještě větší spokojenost! Nedělám si žádné žebříčky nejlepších filmů sezóny, ale kdyby jo, tak "The best offer" by byl určitě v první pětce. ()

Wolvie

Na Tornatoreho zklamání z relativně komerčního počinu. Nabídka je bezpochyby brilantně zrežírovaná, ale pro mě osobně juí schází jakákoliv přidaná hodnota a zůstává tak spíše dobře odvedenou zakázkovou prací. ()

owwidius

Zaujimavy kusok, taky iny ako ostatne produkcie. Geoffrey Rush na obrazovke kraluje, rozmyslam ci je vobec scena kde by nebol. Trosku pomale, komorne, ale rozhodne nadpriemerne. Zasluzene 4, ale na viac by ma musela pointa viac odrovnat. [#12/2014] ()

aslavey

Film boží. Vo to prd. Kamera, střihy, herci... paráda. Konec to ale hrozně přebil všecko. A ne tím nejlepším mindfuckovým způsobem. Škoda ho. Ale jinak precizní práce. ()

hazaba

Původně jsem přemýšlela, že dám nižší hodnocení, protože film mě nijak zvlášť nezaujal, ale když se to rozložilo, našla jsem tam pár faktů, které mě přesvědčily o třech hvězdách. Především to dopadlo úplně jinak, než jsem čekala - v podstatě se jednalo je jeden velký podvod, který Virgil sežral i s navijákem. Pravda, tak trochu jsem čekala, že slečna s matematickou genialitou bude ona myseriózní Clair, ale vůbec by mě nenapadlo, že žena, která se za ni vydávala, by byla spřízněna s Robertem... Film ve mně také zanechal pár otázek - byl do tohoto podvodu zapleten i Billy, Virgilův nejlepší přítel? A Robertova přítelkyně? Zbláznil se Virgil? Byly ty záběry z domova důchodců záběry budoucnosti? Herci hráli docela přesvědčivě, hudba taky nebyla špatná, jen si režisér měl dát pozor na pár záběrů (především z Prahy a jejího hostince). Když to shrnu, nebylo to nejhorší, ale v hlavě to dlouho nezůstane. ()

Eeuanmainyaq

Pútavé detaily a vizuálne veľmi uspokojujúce spracovanie dodali filmu unikátnu ľahkosť. Takýmto príjemným talianskym kúskom sa dá odpustiť čokoľvek. ()

Iwiiik

Zajímavý kinematografický mišmaš. Musím uznat, že mi film brnkal na nejrůznější struny a budu potřebovat druhou projekci, abych si utřídil všechny dojmy. Ne že by šlo o tak složité dílo, ale autor se jaksi opomněl držet v mezích pro ten či onen žánr, čímž se pro mě stal snímek velmi těžce měřitelným a nějak se mi nedaří posoudit, zda to byla romantická slátanina či zajímavé (i když neoriginální) mysteriózní drama. Ať tak či onak, dávám vysoké hodnocení, právě za tu rozporuplnost (a samozřejmě taky za tradičně vynikajícího Geoffreyho Rushe a Ennia Morriconeho). ()

Eluin

Film, u něhož jsem velmi rád, že jsem si jej nechal na klidnou dobu, kdy si jej mohu krásně vychutnat. Jedna velká krása. ()

lemonova

Málokedy si mi stáva, že od filmu dostanem niečo úplne iné, než očakávam. A v tomto prípade som na vážkach, či je to vlastne dobre alebo zle. Dá sa povedať, že režisér si zahral s divákom minimálne takú hru, v akej sa ocitol skvelý Rush. A opäť sa vraciam k mojej "dileme zvanej Tornatore" , či absolútne skvelá forma stačí k filmovému zážitku. ()

HDeer

NEČÍTAŤ, POKIAĽ STE FILM EŠTE NEVIDELI, MÔJ KOMENTÁR TOTIŽ OBSAHUJE SPOILERY: Tento film by bol takmer dokonalým, pokiaľ by nebol ukončený v momente ako sa stal Virgil podvedeným. To sa však nestane, nakoľko sme svedkami jeho poľutovania-hodného osudu - zbytočne predlžovaného martýria. Snímka je mimoriadne podarenou a precízne natočenou, avšak z hľadiska tempa sa vymyká tomu vyrovnanému čo, taktiež pôsobí ako neprehliadnuteľný mínus. Verím, že pokiaľ by sa látky zhostil schopnejší režisér, výsledok by na seba nenechal veľmi čakať. ()

hEROic

uprimne jsem mel strach, z toho co me ceka... o to vetsi bylo me prekvapeni, kdyz jsem zjistil, ze i pres to, ze se toho ve filmu az tak moc nedeje, z nej nemuzu spustit oci a tesim se co bude dal... zahrano skvele, natoceno snad jeste lip... konec predvidatelny, ale i tak vas na ten pocit z nej nic nepripravi... bez mala 85% ()

kkarx

Přiznám, že první hodina mě docela uchvátila. Atmosféra a tajemno připomínalo Polanského Devátou bránu a já se těšil a byl zvědavý, co bude dál. Právě po zhruba hodině nastala chyba, protože film nedokázal udržet mysteriozní zápletku, převaloval se na jednom místě a uchyloval se k jinému žánru. Začal jsem se nudit. Přitom nějaká nadpřirozená pointa by mu sedla dokonale. Jedna se přímo okázale nabízela a s trochou snahy by s ní šlo udělat mnohem lepší zakončení. ()

figliar

Pomerne dosť zvláštny film a vôbec nie z kategórie, ktorú by som obľuboval. O to viac ma prekvapil fakt, ako ma už od začiatku upútal. Akcia, humor a napätie skoro žiadne, no aj tak som sa za tie dve hodiny vôbec nenudil a napokon ma záver dosť zaskočil. Riešenie hádanky, ktorá sa vo filme nesie celým dejom dokáže diváka natoľko zaujať, že som ani nevnímal nejaké milostné klišé hlavného predstaviteľa. Plus správny výber hercov si napokon vybojoval 75%. ()

PF 2014

PF 2014