Grandhotel Budapešť

• Česko Grandhotel Budapešť (viac)

Pán Gustave (Ralph Fiennes) je legendou medzi hotelovými zamestnancami. V čase medzi dvoma svetovými vojnami, v Bohom zabudnutej krajine, kde takmer nič nefunguje, je luxusný Grandhotel Budapešť oázou istoty a spoľahlivosti len vďaka nemu. Vrchný šéf hotelového personálu plní želania svojich hostí ešte skôr, než ich vyslovia, a väčšinu z nich nezištne miluje, často aj láskou fyzickou. Keď mu vďačná klientka odkáže mimoriadne vzácny obraz a vzápätí naveky zavrie oči, náhle pán Gustave závratne zbohatne. Celkom logicky sa stane tŕňom v oku nahnevaných pozostalých, terčom nájomného vraha a hračkou v rukách miestnej polície. Vo všetkých týchto nevďačných situáciách mu pomáhajú obstáť vlastné skúsenosti, osobný šarm a najmä pakistanský pikolík Zero (Tony Revolori), verný pomocník, z ktorého chce vychovať svojho nástupcu. (TV JOJ)

salisbury

Wes Anderson opět rozprostřel paletu plnou barev a s jejich pomocí natřel úžasný příběh na filmové plátno. Plejáda hvězd se proháněla epizodami v malých záblescích, kterým vévodil Tony Revolori a Ralph Fiennes. Willem Dafoe byl jako vždy excelentně démonicky zrůdný. Malebnost a vypravěčský styl Wese Andersona, který je jeho nezaměnitelným rukopisem, mě vždy dokáže udržet při bdělosti i velmi rád se nechám ukájet pohledem na jeho pohyblivé obrazy, které v tomto filmu jsou nadmíru propracované. Grandhotel Budapešť mi nabídl krásný zážitek v Andersonově soukromém apartmá a já jsem si ten zážitek užil ke své velké spokojenosti. ()

Marsik

Nene, tohle není můj šálek. Jednoduše jsem se celou dobu nudil a svrběla mě ruka při pohledu na tlačítko STOP. Nakonec jsem to dokoukal, ale s velkým sebezapřením. 50% (with J.) ()

Tryskomyš

Film získal Oscara 2015 za nejlepší hudbu, výpravu, kostýmy, masky. Dále oceněn jako Nejlepší komediální film a filmový muzikál na Zlatých globech. ()

curunir

,,ZAČIATOK KONCA KONCA ZAČIATKU ZAPOČAL. SMUTNÉ FINÁLE HRANÉ NA FALOŠNE ROZLADENOM BAROVOM PIANE NA PREDMESTÍ ZABUDNUTÉHO MESTA DUCHOV. NECHCEM BYŤ SVEDKOM TAKÉHO RÚHANIA." __ ,,Grandhotel Budapešť" je filmom, ktorý jednoducho niektorou svojou zložkou musí zaujať aj nezainteresovaného diváka. Obsahuje sviežu réžiu, ktorá svojou hravosťou prekrýva vcelku banálny príbeh obohatený znásobenými retrospektívami, rýchlo rozprávané dialógy a Fiennesove monológy, ktorých kvetnatosť a poetiku niekedy nestíhate patrične doceniť a idú pritom ruka v ruke s dynamikou príbehu silne podporenom hudobným sprievodom. Nad všetky tieto atribúty ešte čnie uhrančivé a veľmi štýlové vizuálne spracovanie. Ralph Fiennes vo svojej úlohe priam žiari a kontrastuje s tvárami iných slávnych hercov, ktorých je toľko až vo svojich drobných úlohách zanikajú (najvýraznejšie vyčnieval azda Willem Dafoe). K filmu mám iba zopár drobných pripomienok, ktoré nijako neovplyvnia veľmi dobrý celok s pamätnou scénou ,,volania k telefónu", ktorá je priam delikátna. (26 607. hodnotenie, 1313. komentár k filmu) ()

hous.enka

Wese Andersona buď milujete, anebo nenávidíte - přiznávám se k prvnímu. Grandhotel Budapešť sází na osvědčené wesovské atributy: humor a herci. Po smrti staré baronky se rodina dohaduje o barončině poslední vůli. Že to celé nebude tak jednoduché, se ukazuje hned záhy, kdy se do rodinného sídla dostane i barončin oblíbený recepční (?) Monsieur Gustave. Wesovy vtípky jsou neotřelé, barvy zcela pohádkové (úplně jak pusinky z Mendlovy cukrárny) a herci jsou esa, která Wes tahá z rukávu při každé scéně. U Wesových filmů si připadám jak Alenka v kraji divů a za tenhle pocit mu děkuji. ()

ledzepfan

Je mi jedno jak moc je tenhle Andersonův styl očekávaným trademarkem a možná i lehce mechanickou pózou-dokud bude pořád každý záběr takhle precizně vypiplaný, každý nápad tak jemný a nevtíravý, každý (byť sebemenší)charaktér tak pečlivě prokeslený a příběh tak hravý a lidsky"maličký", do té doby se budu na každý jeho přicházející film těšit jak malé děcko na vánoce plné světýlek, cukrovinek, hřejivé atmosféry a dárečků zabalených do šustivého barevného papíru. ()

schizmo

V podstatě barevná a ozvučená groteska, postavena na poutavém vyprávění, situační komedii a také na famózním obsazení, stejně absurdním jako to dělal třeba Tarantino u svých starších filmů. V jednom snímku tak uvidíte celou plejádu hereckých es ztvárňující ty nejroztodivnější role, jejichž absurdita zápasí s absurditou celého příběhu a poetikou vlastního vyprávění. Rozhodně netradiční barevnej příběh, který v zástupu dnešní produkce rozhodně bude vyčnívat. ()

Adasin

Tenhle film je úžasný. Zaujal mě už netradičním způsobem vyprávění. Nejprve je vypravěčem mladý spisovatel, jehož jméno se nedozvíme, v podání Jude Lawa, který popisuje svůj pobyt v Grandhotelu Budapešť a setkání s majitelem hotelu panem Mustafou. Zde mi přijdou zdejší obsahy poněkud zavádějící, jelikož lákají na pana Gustava, který se ale objeví až po nějaké době. K panu Gustavovi se dostaneme až díky vyprávění pana Mustafy, který to zase vypráví mladému spisovateli a do toho se ještě prolínají spisovatelovy pocity z toho vyprávění. Vyprávění je navrch rozděleno do částí, které mají i název. To mě vede k domněnce, že ty kapitoly vyprávění přiřadil onen mladý spisovatel, když je zpracovával do své knihy. Fascinující je, že film drží skvěle pohromadě a dokáže bavit po celou dobu stopáže. Ta je přitom pouhých 100 minut. Hodně rychle to uteče, za což jistě může to, že tenhle film je hodně rychlý. Mnohdy jsou použity krátké záběry a rychlý střih i u neakčních scén a spousta scén je komicky zrychlená (např. scéna se sáňkami, kdy pan Gustave se Zerem honí Joplinga). Často se používají časové skoky třeba o týden či o měsíc (naštěstí vždy uvedené datem nebo dobou, o kterou se děj posunul). K tomu se ještě v ději skáče i zpět, takže doporučuji u filmu dávat pozor, jinak může i kvůli rychlosti filmu hrozit dezorientace. A shazovat film jenom kvůli tomu, že jste nedávali pozor, mi přijde dost nefér. Co se rovněž určitě vryje do paměti, je vizuální pojetí filmu. Vezměte si např. srovnání hotelu a vězení. Hotel je barevný skoro jak cukrárna (všimněte si ve filmu podobného barevného ladění cukrárny Mendl´s) nebo hračkářství - samé veselé a teplé barvy, díky čemuž se v něm cítíme příjemně, kocháme se jeho krásou a přitom nepůsobí kýčovitě, vše je dokonale sladěné. Personál je navíc dobře rozeznatelný díky těm fialovým uniformám. Oproti tomu vězení je studené, všude jen bílá a šedá a černé pruhy. Déle si všimněte, že záporné postavy chodí v černém. Tak jako je výrazné výtvarné pojetí, styl vyprávění i tempo filmu, tak jsou i postavy. Film má opravdu hvězdné obsazení a to i ve vedlejších rolích. Každá postava je přitom trochu jiná a něčím výrazná. Třeba zrovna pan Gustave se svými zvyklostmi a ehm "úchylkami" nebo Brodyho Dmitri s tou svou netrpělivostí. Hudba Alexandre Desplata je už jen třešničkou na dortu. Ten hotel bych chtěla navštívit. 10/10 ()

maddy

S Andersonom sme sa doteraz len oťukávali, až pri Grand Budapest Hotel sme si konečne potykali! Aj keď sa priznám, že v prvotných minútach som mal trocha problém naladiť sa na jeho nôtu, pristúpiť na tieto absurdné pravidlá, ale s každou pribúdajúcou si ma získaval čoraz viac až som nakoniec tento takmer groteskný svet nechcel opustiť. Grand Budapest Hotel je asi tá divácky najprístupnejšia a najvďačnejšia andersonovka, v ktorej zužitkováva všetky svoje trademarky na maximum, ale stále si zachoval v plnej miere svoj nezameniteľný a nenapodobniteľný rukopis. Anderson opäť buduje svojský magický svet na hrane detinskej fantázie a gýču, do ktorého sype množstvo bláznivých ingrediencií a v ktorom srší brilantnými nápadmi. Je svižný, zábavný, hravý, odvážny, pestrofarebný, trpký, nekorektný, nekompromisný aj infantilný a spolu mu to akýmsi zázrakom funguje skvele. Bezchybný timing všetkých gagov podporený až karikatúrnymi postavičkami dotvára celú tú hravosť. Príval originality nepozná hraníc a Anderson dokazuje svoj dokonalý zmysel aj pre ten najmenší detail. Vznikol tak najvypiplanejší film, aký som za posledné roky videl, kde má aj každé zrnko prachu svoj jasne určený priestor v obraze. Aproro, obraz! Anderson doslovne kúzli aj s obrazom a pomer strán (1.85:1, 2.35:1 ...) sa mení s jednotlivými obdobiami vo filme a celkovo vzdáva svojráznu poctu hlavne staršiemu obdobiu kinematografie. Ďalší dôkaz jeho neskutočnej nápaditosti, ktorá sa rovnako zavďačuje ako fajnšmekrom, tak aj bežným divákom. Doslovná filmová mágia v zhmotnenej podobe, v ktorej som sa s potešením na tie dve hodinky stratil. Grand Budapest Hotel bola ako jazda v dobovom lunaparku s tou zvláštnou atmosférou starej doby, navyše dotváraná originálnym hudobným doprovodom. Množstvo hereckých es (aj keď väčšina len v cameo úlohách) snáď v tomto prípade ani nie je potrebné spomínať. Ich odľahčené, uvoľnené podania si evidentne užívajú plnými dúškami a srší to z plátna/obrazovky v každom zábere. Alebo by snáď mohlo byť na filme, v ktorom sa zišli Bill Murray, Adrian Brody, Edward Norton, Willem Dafoe, Owen Wilson, Jeff Goldblum, Tilda Swinton, Saoirse Ronan alebo Ralph Fiennes niečo zlé? Výčitku mám v podstate jedinú a smeruje k udalostiam v asi troch štvrtinách filmu v kláštore a následnej „snehovej naháňačky“, kde sa na môj vkus Anderson už príliš utrhol z reťaze. Neprimerane a hlavne zbytočne používa CGI efekty, ktoré navyše pôsobia strašne chabo a zachádza až za hranicu infantilnosti. Navyše podporená faktom, že keby táto scéna vo filme nebola tak by sa vôbec nič nestalo. Táto 10 minútovka bola pre mňa takým malým utrpením a prišla hlavne v čase, keď spopod tejto zábavnej grotesky začal na povrch vyplývať pomerne trpký príbeh, ktorý sa v jej jadre skrýval po celý čas (aj keď Anderson nikdy neskĺzne k vyslovenej dráme). To je však len drobná chyba na inak do detailov vystavanom filme, či už po vizuálnej, kompozičnej alebo rozprávačskej stránke. CELKOVO: 4* (8/10) ...a po druhom pozretí, keď už budem na túto nezastaviteľnú spleť nachystaný, možno pôjdem aj vyššie! () (menej) (viac)

baribal

Wese mám rád a nezamilovat se do Grandhotelu je sakra těžké a to i přes pár nedostatků, které rád odpustím. Příběh je první slabinou. Tento film nepotřebuje konstrukci jako Usual Suspects, ale je škoda, že se dá popsat jedinou holou větou. Druhou slabinou je, že při některých konverzacích místy tempo vadne a výrazně upadá, což je zřetelné při dialozích ústřední dvojce. Příčinou toho je podle mě nekomplikovanost vztahu Mr. Gustavea a Lobby Boye, oba si k sobě najdou cestu poměrně brzy a snadno. A pozitiva? Je to celé jinak naprosto úžasné a miluju to! ()

agentmiky

Wes Anderson a jeho nevšední styl komedií mě fascinuje. Již Fantastický pan lišák byl opravdu fantastický a stejně tomu je tak i u Grandhotelu Budapešť. Filmu bezesporu prospívá skvělé herecké obsazení, které se na samotné konečné kvalitě výrazně projevilo. Ralph Fiennes hrál sice trochu ztřeštěnou postavu, ale hrál ji velmi prožitě. Úplně se do své postavy vžil a po zhlédnutí si vůbec nedokážu představit, že by jeho roli ztvárnil někdo jiný. Proto musím pochválit ty, kteří ho do filmu vybrali . Za takový výkon mohl dostat nějakou tu sošku. Dále se mi líbil Willem Dafoe, který zahrál roli zabijáka velmi dobře. Film byl zpracován tak, aby se zamlouval očím diváků, neboť hýřil pestrými barvami a nádhernými, skoro namalovanými krajinami. Někomu se to sice nemusí líbit, ale já vím, že tento film bude odteď patřit mezi mé nejoblíbenější komedie. A to jsem docela kritik, co se týče tohoto zábavného žánru. Za mě dávám 90 % ()

MartinezZ

Wes je prostě svůj a originální a kdykoliv uvidíte jeho film, poznáte, že v něm má Wes prsty. Tady je znovu nemálo jeho až absurdního humoru, zápletek pazvratů a nápadů. Skvěle je tu kombinována hraná část s občasnými obrázky a sto-motion animací a Desplatovy chóry a balalajka :) tomu dodává správný šmrnc. Za zmínku také stojí neustálé měnění formátu obrazu podle ŕa, v jaké se příběh odvíjí) Těch 100 minut rychle uteklo a klidně to mohlo mít i o trochu delší "stopage". Ralph si to užil, hodně obstojně mu sekundoval skvěle vykulený Tony, potěšil i Fahrid "Salieri" a Tilda byla fakt hrozná (v dobrém). Bohužel ostatních gesichtů tu bylo hodně a objevili se na velmi krátko, což je škoda. Tu pátou hvězdičku nedám hlavně proto, že mi přišlo zbytečné to srážení postupně pěstované ženiální absurdity zpět do dramatu a tragédie, až přílišné. A doslova bych uvítal několik dalších pasáží z filmu buďto kreslených nebo animovaných (stop-motion) - třeba několik dalších částí úprku z vězení,ty si o to úplně říkaly. A na závěr je taky fakt, že v kině na jedno zhlédnutí nestačíte zaznamenat všechny fórky, které se na vás mnohdy kulometně hrnou a v obraze lezou z plátna - některé části jsou skutečně až zbytečně kvapné a docela se těším, až si budu moct doma obraz zastavit a pořádně si přečíst, co v těch všech papírech stojí napsané. V daných chvílích se občas někdo v sále uchechtl, takže zjevně stačil zaznamenat to, co já nikoliv. Sál byl až neobvykle zaplněn (byť malý sál 1), ale diváctvo se bavilo. ~ Jako film mi to přišlo zajímavější a hezčí než Moonrise Kingdom, nicméně typičtí Wesovi herci tu dostávají (krom Adriena) až žalostně málo místa, mnohdy v řádu skutečně vteřin. ~ PS: Navození atmosféry lehkého absurdna přispěly i prvotní potíže s promítáním, kdy se spustily reklamy, ale šel jen zvuk a stále se hrnoucí diváci zakopávali v naprosté tmě. Následujících pět minut řešení problému a stále občasně problikávajících obrazů na plátně, které se znovu nořily v tmu, protínaly jen poněkud nechtěně v danou chvíli humorné vysílačkové rozhovory mezi (asi) technikem a manažerem kina (a paní uvaděčkou, neurazí-li se, že jsem ji přiřkl takto nazvanou pozici - omluvila se, poprosila o strpení a sál ji mnohohlasně odpověděl, že díky a že se nic neděje :) Nakonec jsme tak byli ušetřeni všech reklam a upoutávek a pouštěl se rovnou samotný film - tak trochu neplánovaně byl sál 1 od 18:15 (cca) prozatimním ČSFD sálem :) (pro manažera a obsluhu promítačky to asi bylo pár minut nervů) ()

Alqarin

Napoprvé trochu rozpačitý, podruhé už jsem ale docenil Andersonovu hravost, kterou sem původně považoval jen za "snahu bavit". Málokdo umí tak skvěle balancovat na hraně mezi groteskností, naivitou, vřelostí a vážností. Vlastně mě nenapadá nikdo. ()

Rosana

Výborný, milý film se střeštěnými hrdiny. Jsem ráda, že tvůrci opustili zvířecí postavy (Fantastický pan Lišák). Už se těším na další film. Fakt pecka. ()

Paxxx.cz

Pestrobarevná komedie plná známých tváří, která nabízí spoustu humorných situací a originálně odvyprávěný příběh plný absurdit. V české verzi mi přišlo hodně nešikovné zvolit jako dabéra Brodyho Vaška Vydru...7/10. ()

CBD

Hravé, imaginativní, zábavné a vymazlené do posledního detailu. Ralph Finnes v jedné ze svých nejnezapomenutelnějších úloh. Očekávání jsou tedy naplněna. Ovšem dvě zamilované děti z Moonrise Kingdom si mě přesto získali víc. ()

javak810i

Grandhotel Budapešť byste mohli zařadit do Andersonovy filmografie jako další z jeho podivných snímků, které jsou pro něj typické. Byla by to ale chyba, protože tento film z režisérovy tvorby rozhodně vyčnívá. Už dlouho jsem neviděl snímek, který by mě tak uchvátil svou uměleckou stránkou, jedině snad "The Artist". Každý záběr je do detailu promyšlen a každý je sám sobě takovým malým uměleckým dílkem. Ať už se jedná o vizuální stylizaci, místy očividně inspirovanou filmy Karla Zemana, nebo prostorové hrátky umocněné skvělou kamerou a chytrým střihem. Grandhotel Budapešť ovšem nestojí jen na své vizuální stránce, kdepak. Příběh, vyprávěn retrospektivně ve stylu knížky, také stojí za zmínku. Nejenže se tvůrcům podařilo najít alespoň pro mě ideální rovnováhu mezi (tragi)komedií a dramatem, ale všudypřítomnou alegorií a metaforami nejen na fašistické Němce vás navíc donutí i k nějakému tomu zamyšlení. Samozřejmě nesmím opomenout herce, neboť bez nich by film nemohl fungovat a ke všemu to byla právě zvučná jména hereckého obsazení, která ve mě vzbudila zájem tento film vidět. Herecké výkony jsou jedním slovem famózní, ostatně jak se dalo čekat. Nejvíc mě asi dostali Ralph Fiennes jako uhlazený pan Gustave, který se ale občas nebojí použít nějaké to "fuck", a Willem Dafoe v roli chladnokrevného zabijáka, která mu neskutečně sedla. Co dodat... snad jen kdyby Grandhotel Budapešť skutečně existoval, tak už vím, kam zajedu na dovolenou. 5* ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (viac)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz