Grandhotel Budapešť

• Česko Grandhotel Budapešť (viac)

Pán Gustave (Ralph Fiennes) je legendou medzi hotelovými zamestnancami. V čase medzi dvoma svetovými vojnami, v Bohom zabudnutej krajine, kde takmer nič nefunguje, je luxusný Grandhotel Budapešť oázou istoty a spoľahlivosti len vďaka nemu. Vrchný šéf hotelového personálu plní želania svojich hostí ešte skôr, než ich vyslovia, a väčšinu z nich nezištne miluje, často aj láskou fyzickou. Keď mu vďačná klientka odkáže mimoriadne vzácny obraz a vzápätí naveky zavrie oči, náhle pán Gustave závratne zbohatne. Celkom logicky sa stane tŕňom v oku nahnevaných pozostalých, terčom nájomného vraha a hračkou v rukách miestnej polície. Vo všetkých týchto nevďačných situáciách mu pomáhajú obstáť vlastné skúsenosti, osobný šarm a najmä pakistanský pikolík Zero (Tony Revolori), verný pomocník, z ktorého chce vychovať svojho nástupcu. (TV JOJ)

dee-key

Miluju Wese Andersona. Tenhle typ povídkového a absurdně komického filmu je přesně můj šálek kávy. Není to sice ten druh, na který se budete dívat do zblbnutí pořád dokola, ale kdo má rád režisérův svéráz, ten ho jistě ocení, protože Wesův rukopis, ať jsou to dialogy (břitké a vtipné) nebo už pouhé obsazení (což je veliké plus filmu), na vás z filmu bude pomrkávat od začátku do konce. ()

GILLWANDER

Poetický krásne napísané dielko, ktoré je proste a popritom tak výnimočné. Dynamické, svižne a očarujúce svojimi podmanivými farbami. Grotesné a básnické zároveň. Herecky perfektné. Režisér si vytvoril kúsok nového sveta, kde sa všetko bude diať podľa potrieb diváka. A samozrejme spanilým tempom. Pre mňa prekvapenie roka, nie je to klasická americká záležitosť ale niečo nového a originálného. Toto Amerika potrebuje. Vniesť do filmového sveta kúsok autorskej inovácie. Anderson je (zastaralá) inovácia. 85% ()

Lauri

Naprosto chápu lidi, kterým se tento film líbil. Opravdu. Prvních pár minut se totiž zdálo, že se budu řadit mezi ně. Byla jsem okouzlená a mile potěšená. Ale pak se něco stalo a já najendou nedokázala snímek strávit a stěží jsem ho dokoukala. Škoda, námět mě velmi zaujal, ale stylu Wese Andersona asi na chuť nepřijdu. ()

Beagle

Už dvakrát jsem změnila hodnocení ze čtyř na pět a zpátky, tudíž v tom nemám příliš jasno. Moonrise Kingdom mě uchvátilo a s ním i zpětně další Andersonovy filmy, které jsem zatím viděla. Ale poslední výlet do páně Andersonovy bohaté představivosti mi tak akorát zamotal hlavu. The Grand Budapest Hotel postrádá nejen hlavního hrdinu, s nímž by divák sympatizoval, ale i lepidlo, které by tu neuvěřitelnou přehlídku scén, výjevů, rekvizit, dekorací a v nich pohybujících se bizarních postav pojilo dohromady. Na druhou stranu jde o tak precizní a na pohled krásný film (a skvěle obsazený), který svou kvalitou pořád ještě vyčnívá nad stovky a tisíce dalších. Takže nakonec své hodnocení ustálím na čtyřech s nadějí, že Wes svou imaginaci opět zkrotí a v příštím počinu postaví obsah před formu. Jinak by to už nemuselo být koukatelné. ()

Jigy

Překrásná taškařice plná kabaretních scén a barvité zábavy. Grandhotel je pojat tak, že tragické scény zaniknou a člověk si neuvědomí, že celý příběh je vlastně smutný. Dokonale zahraná role Gustava H. ze strany Fiennese ve mě zůstane ještě dlouho. Jeho něžná elegence smíšená s lehkou metrosexualitou provádí příběhem tak jemně jako by se Vás dotýkal peříčkem. ()

mahler

Horší než Život pod vodou, lepší než Až vyjde měsíc - tedy téměř dokonalé, nápadité, hravé a obsazené tolika hereckými esy že si o tom drtivá většina tvůrců může nechat jenom zdát. Stylizace taková jakou ji umí jen Wes Anderson ... ,,Kdo střílí na koho? A kdo to vypadl z okna?" ()

Fíla

Film, natočený úplně jiným stylem, než jste zvyklí. Zvykl jsem si hned a musím říct, jak parádně, ať už Fiennes, Dafoe nebo Revolori své úlohy naplnily. K tomu ani není co moc dodat. Snad jen, že to byla skvělá myšlenka od autora, něco takového vymyslet, něčím se inspirovat a uskutečnit to. ()

GrungeChild

Lehce (velmi lehce) úsměvná groteska s úžasným smyslem pro detail. Na druhou stranu ale intelektuální pastelová masturbace, co se snaží být místy vtipná tak moc, až je otravná. Někdo absurdním světem, plným překrásných aranží a ošklivých přízvuků, propluje rád, jiný se v barevné a načančané nudě začne topit už po půl hodině. Já si vzal pro jistotu šnorchl. 3* ()

berusche

Tenhle styl mi zůstává skryt. Až vyjde měsíc jsem nedokoukala a tady jsem trpěla jak zvíře prvních i posledních 100 minut. Ta výtvarnost mě ubíjí, ta gradace mě nudí a ten nadhled mi leze na nervy. ()

easaque

po delší době zase nějaký film v kině a zrovna takový příjemný zážitek. Poslední Andersonovi filmy miluju (u těch starších jsem na jejich kouzlo zatím nepřišel) a nemá cenu srovnávat s Moonrise Kingdom. Líbili se mi oba, každý je o něčem jiném, ale stylově si jsou podobní a Wes si pohrál v detailech u obou. V tomto mě napadlo srovnání s Timem Burtonem - oba si rádi hrají a využívají dost barvy. Tentokrát mi stylem a kulisami však víc připomínal Karla Zemana - to bylo nepřehlédnutelné (a jestli zná jeho filmy - bůh ví). Důležité však je, že jsem se dobře bavil a nezbývá mi než doporučit. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

TheDon

Mistrně natočená taškařice s lordem Voldemortem v čele. Film který mě nutil se smát, sice ne navenek, ale člověk se usmívá uvinitř a užívá si ten barevnej vizuální orgasmus. Sice jsem to napoprvé po deseti minutách vypnul, protože mě to vůbec nebavilo, ale dal jsem tomu i druhou šanci a byla chyba,že jsem to nenechal napoprvé rozjet. Fakt pecka! 90% ()

honajz2

Slabé tři hvězdy a to s hodně odřenýma ušima a s oběma očima zavřenýma. Bohužel je to pro mě další důkaz, že novější filmy Wese Andersona holt nejsou asi pro mě. Po výtvarné stránce je to sice pořád zajímavé a své, ale chvílemi už mi ta stylizace přišla trošku trapná (označující kolečka) a snad poprvé jsem měl pocit, že už Anderson vykrádá sám sebe. Navíc to hloupě působící střídání formátů tomu taky nepomohlo a k Andersonově poetice se v žádném případě nehodí krimi zápletka! Useknuté prsty, mrtvá těla, naprosto otřesně natočená přestřelka v hotelu... Tohle se k němu fakt nehodí, v žádném případě, a dost to tady bylo znát. Má to sice vtip, příběh je sice trochu hloupý, herecké výkony jsou fajn, ale zaujmout mě nějak dokázal a celkově se na to dívat dalo, ale spíš jsem se nudil. Asi Andersonovi nebudu moc vyčítat, že Grandhotel Budapešť nechce nic říct a žádnou hloubku taky nemá, ale stejně mi to vadí. Je to další z filmů, kde forma o dost přebíjí obsah a já tenhle typ filmů nemám rád. Když nad tím tak přemýšlím, asi to hodnocení shodím. Moonrise Kingdom se mi líbilo úplně stejně, ale narozdíl od Grandhotelu Budapešť dokáže líp fungovat jako absurdní komedie a o to snáz se jí odpouští, že nemá co předat. Tady to na víc má chvíle, kde se to tváří jako něco hlubokého, ale v žádném případě tomu taky není, jde jen o ten vizuál. Takže nakonec dávám lepší 2* ()

Aljak

Andersonov štýl je jedinečný a úžasný! No príbeh ma tentokrát až tak neohromil. Teda to bude aj tými vysokými očakávaniami a toľkými chválami na tento film. Začalo to sľubne, len potom s tou krimi zápletkou to mierne upadalo. Ale nudiť som sa rozhodne nenudil, pretože pri tomto štýle je človek po celý čas zaujatý ponúknutým "divadlom". Ako vždy doplnené množstvom skvelých dialógov, ktorým nechýbala typická svojská irónia. Takže v podstate som spokojný, no predsa len som od Wesa čakal niečo viac. Je to tak na hrane 3 a 4 *, ale keďže očakávania boli predsa len vyššie, zaokrúhľujem smerom dole. ()

Wiikii

Nikterak emocionální, ani nikterak zapeklitý příběh s šokujícím koncem a i přesto podívaná co Vám dá přihlouplí úsměv blaha. .. Grandhotel Budapešť je poutavý příběh jednoho obvyklého novináře o jednom neobvyklém pánovi a jeho životě. Vše hrající na uvolněnou strunu anglického humoru. .. Proč ne? Vítejte v Andersonovském světě. :) .... HODNOCENÍ: 95% (5*) ()

M.i.k.e

už s Moonrise kingdom jsem definitivně podlehl kouzlu Wese Andersona a Grand Budapest Hotel to jen potvrdil.V současnosti není žádný jiný režisér s tak typickým rukopisem,který by dokázal servírovat vcelku solidní drama zabalené do vizuálu bizarní grotesky,doplněné navíc výborným humorem.Co víc,Anderson vždy operuje s obsazením za které by jiní režiséři upsali duši ďáblu a je poaždé neuvěřitelně osvěžující vidět takovou spoustu výborných herců v takových rolích...90% ()

Martin741

Reziser Wes Anderson natocil vskutku posobivy film odohravajuci sa kdesi v starodavnom hoteli medzi dvoma svetovymi vojnami. Retro mam rad, a toto konecne nie je retronuda ako povedzme Ganster Squad : Lovci Mafie. Nadherne prostredie hotela, sympaticke herecke vykony, a hravy styl rezie, presne toto su u mna silne atributy filmu. Takze som spokojny : 92 % ()

Marqta

Velmi originální a povedený počin. I příběh i prostředí, všechno bylo naplánované do posledního detailu. Prostředí, kostýmy všechno to tak nějak doslova malovalo "líbivou" vizuální složku snímku. Všechno bylo do sebe perfektně poskládané a přestože se jedná o příběh v příběhu, kde se vypráví příběh (:D) myslím, že po počátečním (opodstatněném a lehko zdůvodnitelném) zmatení diváka je všechno srozumitelně pospojované dohromady. Nesmím opomenout vyzdvihnout příběh samotný, který je plný vtipu, místy možná i tragikomických motivů. To jediné co mi možná trochu vadilo je relativně povrchní pojetí postav, na druhou stranu to ale fungovalo skvěle i s postavami pojatými jako postavičky...A v neposlední řadě povedené herecké obsazení. Slabší 4 hvězdičky.----"To be frank, I think his world had vanished long before he ever entered it - but, I will say: he certainly sustained the illusion with a marvelous grace!"---- ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (viac)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz