České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

anti.rybka

Těžko soudit po shlédnutí třech dílů, ale zatím nehodnotím kladně. Nuda, nuda a zase nuda. Nebo také dialogy o ničem, dialogy o ničem a zase dialogy o ničem. Asi jsem od toho čekala víc, ale co se dá dělat. U Kulky pro H. jsem čekala nějakou akci. Bohužel jsem se dočkala jen dialogů o chystaných dekretech a chystání atentátu a přišel velký skok a měli jsme rok 45 a kde kulka? Nikde. Kde akce? Také nikde. Jen proslov Beneše, ovšem zase o ničem. ()

MrFarmer

Je to dokument a není to dokument. Dobré herecké výkony a děj, který nevázne, leč stojí téměř a jen na dialozích. Po 3 dílech zatím spokojenost a těžko něco vytknout. Více takových projektů z české produkce ;) ()

Hvězdář

Moc jsem nepochopil, co tím chtěl vlastně básník říci. Čekal jsem seirál o významných událostech v dějinách Československa, počítal jsem s tím, že se to pojme trošku jinak, ale tohle mi připadá už příliš "přehozené jinam". Dohromady se toho moc neděje, je to postavené jen na dialogu různých postav. To by ještě tak nevadilo, jenže dialogy často půsoobí trošku nevěrohodně, jakoby šroubovaně, některé se také zdají téměř nekonečné. Na délku jednoho dílu mi jeho obsah připadá příliš slabý a roztahaný, forma zase kulhá. Popravdě jsem se zatím u každého dílu vždy nudil, přistihl jsem se že si čtu maily nebo dělám nějakou jinou činnost. Drží mě u toho snad jen to, že se jedná o naše dějiny, že je to o Československu. Kdyby se na to koukal někdo ze zahraničí, tuším, že by u toho usnul hned na začátku. Dost mi vadí takové vstupy jako nahatý Beneš nebo řeči o "šoustání" generálovy milenky a podobné věci. A samotný obraz Beneše mi z toho taky nevypadává moc věrohodně. Naopak se mi velice líbí účast zajímavých, i velmi oblíbených herců. Myslím si, že je opravdu potřeba udělat takový to počin, zfilmovat naší historii, v dnešní zapomětlivé době obzvlášt. Ale tento způsob se mi k tomu nezdá příliš vhodný, neříkám aby to byl mainstream (ten by to taky spíše shodil), ale něco co je koukatelné pro širší vrstvu lidí a co dokáže sdělit více faktů a předložit ucelenější obraz. Více takových počinů, ale neujíždět. ()

Dino13

Seriál sleduje především zásadní dialogy hlavních protagonistů, kteří dokázali hýbat s dějiny. Něco takového zde chybělo! Kdo dělal zásadní rozhodnutí? Kdo konal? Kdo psal dějiny? Taková česká ,,Konference ve Wannsee", která by v českém výběru neměla chybět. Když už tu někdo seriál nedocení, tak přece je stále lepší koukat na České století, které může být v mnoha ohledech i poučné, než na výměny manželek, ordinace a podobné zvratky... 75% ()

laurence

Jsem velmi rád, že se někdo snaží podat dějiny v širších souvislostech. Zainteresovaného diváka to přinutí přemýšlet nad svým názorem na tu či onu událost. Škoda, že se do nafilmování takto důležitého projektu neinvestovalo více peněz. Pak bychom se kromě nekonečných dialogů dočkali snad i nějaké zábavné akce. ()

fafejt001

Vcelku zajímavý počin a dost důležitý i když to bylo dosti jinak , dalo se na dívat a přemýšlet jak to mohlo opravdu být . Zejména první a druhý díl vydařené . Všem velký dííík ! ()

retrix

Šance na kvalitní zpracování mylníků naší nedávné historie se rozplívá v nekvalitním a subjektivním zpracování historických faktů. Je to osobní pojetí režíséra Sedláčka, které asi vychází z fantazie momentálního rozpoložení. V první díle je T.G.Masaryk představen jako osoba řízena vyšší mocí. Někdy mně spíše připadal jako Hitler, který také neustále zdůrazňoval tu svoji prozřetelnost. V druhém díle zase celý film trpí monologem E.Beneše, které vyznívá spíše jako blábol o degradaci této osobnosti a z armádních generálů dělá idioty, co si nevidí dál než na špičku nosu. I výběr hlavních protagonistů není zdaleka přesvědčivý, kouzelníka Žita vůbec nemusím, ten tam představoval spíše tupého ranaře, který by se tak zmohl na četaře a ne na plukovníka. Ještě, že nám byl ukázán zcela nahý Beneš, bez toho by seriál určitě ztratil na opodstatněnosti. ()

mrsin

Zdá se, že se Česká televize po dlouhé pauze začíná pomalu vzpamatovávat a projevovat jako normální veřejnoprávní stanice. Důkazem toho budiž i tento zajímavý a originálně zpracovaný projekt, který v současné tuzemské seriálové tvorbě nemá obdoby. Jasně, České století není dokonalé a obsahuje několik historických škobrtnutí a místy i přemíru autorské licence, ale je to snad jediný český seriál 20. let současného století, na jehož další díly se týden co týden těším. A klidně jsem přitom schopen autorům odpustit i fakt, že Klement Gottwald byl přeci jenom o něco starší a tlustší, že Hana Benešová vypadá i v padesáti na třicet nebo to, že Martin Finger není skutečnému Benešovi ani za mák podobný. Při zpětném ohlédnutí jsem rád, že se této látky chopil právě Sedláček s Kosatíkem, protože je mi jejich styl vyprávění sympatický a svým někdy vyloženě provokativním stylem nutí k zamyšlení. A upřímně - jakému českému filmu či seriálu poslední doby se podařilo vzbudit mezi širokou veřejností takový zájem o moderní české dějiny a rozpoutat tak rozsáhlé a místy i vášnivé debaty, jaké probíhají po odvysílání každého dalšího dílu Českého století? No, moc jich bohužel nebude... Hlavní účel tedy seriál plní a autorům za to patří obrovský dík. Jen více takový projektů! Podrobnější hodnocení: 1. Veliké bourání - Huba jako Masaryk skvělý, díky jinak nepříliš záživné kameře jsme si mohli vychutnat i naučenou gestikulaci, za to palec nahoru. Za zmínku jistě stojí i výkon Bareše a Donutila. Časový skok o několik let dopředu byl ke konci sice trochu nepříjemný, ale chápu, že tak široké období s osobností, jakou byl Masaryk, nešlo bez opuštění hlavního záměru autorů obsáhnout o moc lépe. 3,5* 2. Den po Mnichovu - výběr Landy do role Moravce byl jednoznačně dobrý tah, šlo vidět, že si roli užíval a působil tak docela věrohodně (až na to množství silně nedobových výrazů, ty si mohli tvůrci odpustit). Finger jako Beneš již tak dobrý nebyl, ale i tak předvedl slušný výkon. Dojem naopak kazil až příliš křečovitý výkon Fingerové a herečky představující Moravcovu milenku. Celkově je však příběh daleko lépe stravitelnější než v díle prvním, což je jistě způsobeno i kratším časovým úsekem, ve kterém se odehrává. Časový skok na konci doprovozený krátkým vysvětlením v tomto případě vůbec nevadil. 4* 3. Kulka pro Heydricha - po Zabíjení soudruha nejlepší díl, v kterém si každou vteřinu pro sebe krade skvělý Ivan Trojan. Velké díky tvůrcům za dialogy mezi Benešem a Jakschem. 4,5* 4. Všechnu moc lidu Stalinovi - nemůžu si pomoct, ale pro mě zatím nejslabší díl, který nezachránil ani skvělý Jirka Vyorálek. Jako rozjezd k nadcházejícímu dílu je to ale OK a České století by se jako celek ostatně brát mělo, takže 3*. 5. Zabíjení soudruha - až při pátém díle mě běhal mráz po zádech. Vyorálek jako Gottwald skvělý, zvlášť v opileckých momentech. 5* ()

fooggyy7 odpad!

Viděl jsem "Zabíjení soudruha" - musel jsem zvracet. Bojím se zpětně shlédnout předchozí díly. Bojím se kvůli zdraví. Už mě fakt unavuje to Hřebejkovsko-Vieweghovské pojetí světa, které si mnozí z nás oblíbily. Kde nepřítel je na východě a amík je bůh. A zde jsem pak našel vyjádření historika: http://www.nekorektni-tv.cz/?p=14577 ()

Lahvi_5

Na tenhle seriál jsem se opravdu hodně těšil, ale po shlédnutí prvního a částečně i druhého dílu jsem byl trochu zklamán... Ano jsou tam výborné pasáže (líbil se mi dialog v němž figuroval Donutil nebo uvítání Masaryka v Praze z prvního dílu, z druhého scény kde Beneš popisuje své dilema a samozřejmě Landa a jeho Moravec), ale taky zároveň mě mrzelo, že to nejdůležitější (jak Masaryk ukecal všechny aby souhlasili s vytvořením Československa, proč se z Moravce stal kolaborant) tam nebylo. Ale chápu, že se autor zaměřil na něco jiného, než na čistě dokumentární hledisko. Nicméně, kdyby se nejednalo o seriál o českých dějinách, asi bych váhal, jestli se dívat na další díly. Další, třetí, díl už se mi líbil více. Opět nechybí skvělý herecký výstup jednotlivce (tentokrát exceluje, a to doslova, Trojan) a navíc mi celý děj více seděl pohromadě. Krásně vykresleno jak se dospělo ke konečnému vypořádaní s Němci v republice i proč se Beneš spřáhl se Sověty, či jak se dospělo k oné velké sebevražedné akci, k atentátu na Heidricha). Zatím poslední dva díly, které popisují události z roku '48 a '51, kvalitou o dost překonávají první dva díly. Těžko říct jak moc historicky přesné tyto díly sou a jak moc jednotlivé postavy odpovídají svým skutečným předlohám. Ale ztvárnění Gottwalda, Slánského, Čepičky nebo Tondy Zápotockého bylo podle mě naprosto dokonalé. Je mi fuk jestli si v soukromí v 50. letech soudruzi říkali "ty vole" nebo jestli měl Slánský bratra či ne, já z těch postav prostě cejtil, že to sou komunisti, že pro moc jsou schopný udělat cokoliv, že lidem ve skutečnosti opovrhují. Z postav "demokratických" ministrů přímo vyzařuje jejich prvorepubliková naivita, z Beneše to že už je slabý prezident, který nemá na to se "Klémovi" postavit. Naprostým vrcholem bylo pro mě vystoupení Budaře, jakožto ministra informací, při odvolávání Slánského. Zatím tedy ****, ale 4. a 5. díl dle mě to nejlepší, co bylo v Česku na podobné téma kdy natočeno. ()

RomanT

Čtyři hvězdičky dávám spíše za zásluhy, že tento seriál vůbec vznikl než za skutečné filmařské hodnoty. Měl by jej opravdu vidět každý Čech. Chápu, že se tvůrci museli u každého dílu potýkat s tím, jak do hodiny a něco vměstnat zásadní události, které probíhaly i několik let, ale tato "střihačská" volba nebyla mnohdy šťastná, když to porovnám s natahováním některých scén (např. "Ach synku") i mnohdy mrtvolně pomalým tempem. Ke shlédnutí na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10362640311-ceske-stoleti/ ()

zigy

Povinně promítat na hodinách dějepisu!!! Ale jako zábava na večer je to dost problematické, a až s nástupem Klémy a spol. se to zlepšuje. Nicméně myšlenky kladené do úst hercům jsou velmi poučné a zajímavé, působí to skutečně hlavně výukovým dojmem. Největší klad? Vyobrazení velkých postav české politiky jako normálních lidí (extrémem je nahý Beneš). No.... normálních....spíš to vypadá jako velká sbírka šmejdů a kariéristů.....Pouze první díl nebyl moc povedený, ten by Masarykovi moc radosti neudělal...Nejlepší díl - rok 68! ()

rigby

Rozjezd byl možná trochu náročný na soustředění, ale pak autoři jakoby našli srozumitelnější řeč. Některé momenty jsou hodně silné a vyžadují pořádný žaludek, tím se seriál stává divácky atraktivním, ačkoli se vlastně jedná jen a pouze o politiku. I ztvárnění historických postav se povedlo, vždy byli vybráni vhodní herečtí představitelé. Jeden z nejlepších počinů veřejnoprávní televize po roce 1989. Jen doufám, že jednou nebudeme muset natáčet tyto novodobé dějiny zase znovu a jinak... ()

Scaevola

Když odhlédnu od toho, že spíše než "české" to bylo "československé" století a některé postavy nebezpečně balancovaly na hraně své vlastní parodie, byl jsem nadmíru potěšen velkým prostorem, který tvůrci ponechali divákovi k volné, tj. ideologicky nezatížené interpretaci. Osobně bych nejvýše hodnotil díl pvní ("Velké bourání") a poslední ("Ať si jdou"), ale to z důvodů, které by se přísně vzato při posuzování uměleckého díla neměly brát v potaz. ()

matees_no

Víte jak se běhá 400 metrů? Vyběhnete naplno co to jde, šlapete do toho o sto péro, za první zatáčkou zrychlíte a běžíte na maximum. Když jste u druhé zatáčky musíte zasejc trošku přidat, aby jste měli rychlost do finiše, kde se musíte vyždímat jak pračka ve veřejnejch prádelnách. A teď, co to má společnýho s Českým stoletím. Tenhle seriál naprosto báječně začal a ještě líp pokračoval. U dílu o Únoru 48 jsem si chrochtal blahem a těšil jsem se na masivní finiš. Ten bohužel nepřišel. Poslední tři díly mně trošku zklamaly. Možná je pro mě moc brzo od těhlech událostí, možná se mně jejich zfilmování nebude líbit nikdy. Škoda takhle trošku zapomínám na ten skvělej začátek a potvrzuje se opět to starý známý: Vždycky je lepší líp skončit a blbě začít než naopak. Nicméně palce nahoru za odvahu a pěknou řemeslnou práci! ()

Vikmstr

A mně se to líbilo. Pan "Hradní mikina" to natočil velice dobře, aspoň tedy z té pocitové stránky (pěkně se na to kouká, ale jestli to takhle opravdu bylo - nevím). Strašně bych ocenil, jak se jim podařilo vzhledově a charakterově trefit nějaké postavy - Masaryk, Gottwald, Havel, Pithart a Klaus - zvláště tyhle bych vypíchnul. Nicméně je potřeba uznat, že ten děj kolikrát nemá moc spád a nejsem si popravdě moc jistý tím, kdy budu mít chuť se na všechny díly podívat znovu - za to dávám hvězdu dolů. Možná (pokud to dějepisáři a historici schválí) bych to zavedl i jako "povinnou zhledbu" do českých škol. ()

serdehelan

Veľmi dobrý seriál, aj keď sa štve že ho nazvali "Českým" storočím. Sedláček s Kosatíkom vyberajú a inscenujú zaujímavé momenty a rozhodne dávajú dosť materiálu na analýzu. Sedláček ma baví, nech robí čokolvek, aj keď stále verím, že to najlepšie ešte len príjde. ()

superzurda

Seriál ve mně i přes místy pomalé tempo zanechal hlubokou stopu a v několika případech prohloubil již hlubokou úctu k některým lidem z našich dějin. ()

buchannon

Komplexní průřez českými dějinami nám ukazuje, jak to snad bylo. Četl jsem zde názor golfisty, že se otočil vítr zleva napravo a najednou dokonale víme, jak to tehdy bylo. Musím ale napsat, že s golfistou nesouhlasím, určitě je pravda vyobrazená v tomto projektu pravdivější než "pravda" za komárů. Jsem rád, že mohu žít v kapitalistickém státě s několika velkými výsadami - a sice demokracií a svobodou slova... Jednotlivé epizody jsem hodnotil takto: Veliké bourání (1918 - E01 ****) Den po Mnichovu (1938 - E02 ****) Kulka pro Heydricha (1941 - E03 ****) Všechnu moc lidu Stalinovi (1948 - E04 *****) Zabíjení soudruha (1951 - E05 ****) Musíme se dohodnout (1968 - E06 ****) Je to jen rock'n'roll (1976 - E07 ***) Poslední hurá (1989 - E08 ***) Ať si jdou (1992 - E09 ****) ()