Nepřítel

Adam Bell (Jake Gyllenhaal) je učiteľ dejepisu, ktorý nemá veľa voľného času. Cez deň pracuje so študentmi a po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, no po kamarátovom odporúčaní si pustí kazetu s filmom. Po chvíli sledovania si všimne, že herec vo filme je mu na vlas podobný. Adamovi to nedá, a tak sa snaží dvojníka vypátrať. To však môže mať pre neho fatálne následky. (TomX2)

Padme_Anakin

Tak asi takhle... pro narušence mám odjakživa pochopení či možná slabost a borůvky mám ráda, to vím s jistotou. Adam i Anthony mě bavili, každý jinak, ale bavili mě oba a závěr je jasný jako facka. Kdo chce kam, tak ať si tam dojde sám. Nebo se vybourá. P.S. Jdu vymést pavučinky. ()

PauloZ

První reakce: Výborný námět! Mind jeba, která tak dobře vypadala. Rozjezd, žlutý filtr, atmosféra, trošku absurdna, zmatku a nejasností, to všechno opravdu paráda. O to víc je pro mě nepochopitelné, jak to může někdo celé takhle posrat!! Ono je to vlastně absurdní sračka s možná hlubokou pointou, ale ne, tohle neberu. Chybělo opravdu málo na 5*, ale i to málo může velice zkazit celý dojem. Doplněk: Stačí si přečíst pár dovysvětlení na zahraničních serverech a hned to dává celé smysl. Bohužel Denisovi se to nepodařilo smysluplně vyložit divákovi a to je obrovská škoda. Takže místo závěrečného "epic" endu, máme WTF end. Zasloužilo by si to klidně o 20 minut víc, nebo zesvižnit tu pomalost filmu, a pěkne to vzít do hloubky (co ta matka, týpek z výtahu, klíč v obálce). PS: doporučuji diskuzi k filmu, je velmi zajímavá... už ty střípky skládám, dává to smysl a je to skvělé :-)). Bohužel bez těch diskuzí bych neměl šanci pochopit. ()

schizmo

Jestli se dá nějaký film označit za pozvolný, tak je to určitě snímek Enemy. Pozvolný ba dokonce loudavý, a to i v poměrně velmi znepokojivé atmosféře, kterou kouzlí příběh plný otazníků a neustále se vkrádajícího se pocitu "co tím chtěl kdo říct". A skutečně, nezřídka atmosféra houstna až do Lynchovsko-Trierovských močálů. On vlastně celý nápad o tom, že někde potkáte někoho zcela totožného a to tak, že úplně, je hustý jak guláš! Tam, kde by jste ale čekali konečně nějaký zvrat a fatální pointu, dostanete tak maximálně výměnu manželek, takže plné tři body dávám především za Gyllenhaalovo (ne)hraní a famózní soundtrack! ()

FFilipCZ

WHAAAAAT?.. Tímto nevěřícným výrazem jsem končil sledování tohoto filmu. Tady si nebudu nic nalhávat, prostě jsem ten film absolutně nepochopil a celou dobu jsem totálně nevěděl, co se tam děje :D Každopádně po přečtení luxusního vysvětlení od uživatelky chezush (které tímto děkuji) u mě film lehce stoupl. Každopádně své hodnocení nezměním, vždy hodnotím podle aktuální nálady, která zavládá hned po filmu. Jo a jen tak mimochodem, u toho konce jsem se málem posral strachy, kam se na to hrabou horory! ()

maddy

„Chaos is merely order waiting to be deciphered.“ Enemy nie je thriller, ale mysteriózna dráma, navyše lynchovského typu, to je potrebné si ujasniť hneď na začiatku a od toho odvíjať svoje očakávania. Pri opätovnom spojení režiséra Villeneuvea s hercom Jakeom Gylenhallom pravdepodobne viacerí očakávajú podobne ladený snímok ako ich minuloročný thriller ako Prisoners. Znepokojivý síce Enemy je, ale úplne iným spôsobom. Evokuje podivnú tvorbu Davida Lyncha (Mullholand Drive, Lost Highway), prípadne neskoršieho Kubricka (Eyes Wide Shut), príbehom jednej osudovej postavy hľadajúcej svoje identitu následne Hitchcocka (The Man Who Knew Too Much). Na rozdiel od klasicky hollywoodskych Prisoners sa však neprispôsobuje očakávaniam komerčného diváka , ale skôr pripomína prvotnú režisérovu tvorbu ako napríklad čiernobiely Polytechnique, akurát v oveľa nejednoznačnejšej forme. Ponurá atmosféra betónovej džungle v spojitosti so znepokojivým hudobným doprovodom, odťažitou kamerou dotvárajú schizofrénne, úzkostlivé pocity hlavnej postavy, ktoré postupne naberajú na intenzite a v závere smerujú až do zľahka úchylných sexuálnych fantázii. Šokujúci posledný záber filmu, ktorý sa odprosťuje od pointy a namiesto toho vyvoláva zmätok v hlavne diváka, už len potvrdzuje jeho podivnosť. Bez odpovedí, len s nejasnými vodítkami (pavúci) si túto psycho-hádanku, alebo chaos ako to vo filme zadefinuje hneď úvodný epitaf, musí rozlúštiť každý sám. Najvýstižnejšie označenie sa ponúka „surreal movie“. Villeneuve, na rozdiel od ďalšieho thrilleru pre masy, spracoval artový, minimalistický film. Aj v ňom však dokazuje, že aj v scénach odohrávajúcich sa v temných zákutiach izieb dokáže vytvoriť takmer až hmatateľnú hrôzu a napriek nejednoznačnosti celého diania si plne udržať divákovu pozornosť. Jeho výnimočnosť spočíva aj v tom, že po neuspokojivom závere bez vysvetlenia, podnecuje na spätné zamyslenie sa nad celým filmom, odhaľovaním jeho zmyslu, odkazov a vytvorení si vlastnej interpretácie. A nepamätám si iným film z posledného obdobia, ktorý by takto podnecoval divákovu fantáziu a zamestnával jeho mozog. Nad filmom je tak možné premýšľať dlhé hodiny/dni, ale aj ho jednoznačne odsúdiť ako obyčajný „mindfuck“ bez zmyslu. Záleží na divákovi, ale hodnotenia budú v tomto prípade rozhodne veľmi rozporuplné. Nebudem sa však diviť ani tým nespokojným divákom, tento prapodivný trip rozhodnie nie je pre každého. Po predošlom režisérovom snímku sa mu síce prekvapivo dostalo širšej pozornosti, ale tá mu skôr uškodila. Je určený na festivalové premietanie určené artovým snímok a tak je k nemu potrebné aj pristupovať ....takže ešte raz „Chaos is merely order waiting to be deciphered.“ CELKOVO: 3,5 (7/10) ()

agentmiky

Kdo má rád jednodušší filmy, kde není potřeba tak zapojovat mozkové závity k nějaké činnosti, tak by se do Nepřítele asi neměl pouštět. Vskutku originální film, jenž ale na první pohled zapůsobí na diváka takovým neuceleným dojmem. Mně osobně se film postupně uležel, ale i tak nemám šajna o všem, co se tam vlastně dělo. Ještě bych chtěl dodat, že k většímu pochopení jsem sáhl po 25minutovém videu na Youtube v angličtině, které mi většinu střípků pospojovalo dohromady a ucelilo mi tak můj názor ohledně tohoto snímku. Já sám film pochopil za takový surrealistický pokus s alegorickými prvky. Rozhodně to není jen čistokrevné drama. Gyllenhaal se popral s dvojrolí (tedy byla to vlastně dvojrole ? :D ) nadmíru přesvědčivě, oba charaktery mezi sebou navzájem kontrastující měly něco do sebe. Nápad s pavouky fakticky nestandardní, někdy jsem si sám sobě pokládal otázku, jestli to má být sen či něco jiného. Villeneuve překvapil zajímavým neortodoxním námětem, z kterého asi vyždímal maximum. Hitovkou se to prostě nikdy asi nestane, už jen za tu proměnu ženy v monstrozního pavouka na konci (tam si asi všichni uvědomí, že to vlastně celé nepochopili). Kdo měl stejný problém, co já, tak tady najdete užitečný link na video https://www.youtube.com/watch?v=v9AWkqRwd1I. Za mě filmu dávám 74 % ()

MartinezZ

Spokojenost. Dostal jsem přesně to, co jsem čekal, že dostanu. Hluboce uměleckou festivalovou srágoru s obrovským myšlenkovým přesahem přes okraj a mnohem dále. Takže tak. - Jediné plus, Jake hraje. Ale vidět to a trpět při tom v kině, jde hodnocení ještě níž. ()

TomX2

[ Komentár môže obsahovať spoilery, čítať opatrne! ] , Adam Bell je učiteľ dejepisu a na svoj voľný čas nemá dostatok času, keďže pracuje ako cez deň so študentmi, tak aj po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, po presvedčení jeho kamaráta si však z videopožičovne požičia kazetu s filmom "Kde je vôľa, tam je cesta". Zo začiatku sa to zdá ako nevinný film, do doby, keď si Adam všimne jednu záhadnú osobu - herca Anthonyho, ktorý mu je na vlas podobný. Adamovi to príde divné, tak sa snaží dvojníka vyhľadať - to však pre neho môže byť osudovou chybou. Celkový dojem: "Nepriateľ" je film o každodenných problémoch ľudí, strachu z lásky nevery a peniazoch. Je nakrútený veľmi zaujímavým a trochu nezvyčajným spôsobom, číže miestami film pripomína divný, experimentálny snímok, o ktorom vlastne divák nevie vôbec nič - čo tým chcel vlastne básnik povedať? Ľudia si začali vytvárať samé otázky a okolo celého filmu vzniklo veľa teórii - Existujú dvaja dvojníci? Čo vlastne znamenajú tie pavúky? Aký zmysel má mať autohavária a záverečná, či úvodná scéna s pavúkom? Aký zmysel má vlastne celý tento film? Tento film jednoducho šokoval veľké množstvo divákov a ihneď sa medzi ľudmi stal rozporuplným dielom. Aký je ale môj názor na tento film a aké pocity vo mne vyvolal? Je to naozaj taký "mindfuck"? Ja na to mám len prosté a jednoduché NIE . Môžem doceniť vizuál, môžem doceniť herecké výkony a taktiež aj celkovú kvalitu filmu, no môžem kľudne povedať, že to pre mňa nebol žiadny šok, skôr naopak - je to film, ako každý iný. Je pravda, že niektoré scény môžu naháňať husiu kožu (spomínaná autonehoda, pavúky) a svojim spôsobom znepokojovať (niekedy má divák chuť tomu dať minimálny počet bodov, niekedy zas napáliť hneď maximum), avšak dámy a páni, ako už bolo vyššie napísané, je to film ako každý iný , akurát s tým rozdielom, že je natočený trochu divným a znepokojujúcim štýlom, ktorý divák nemusí tak úplne chápať (preto je aj dôležité si pozrieť film ešte raz, ak-nie dvakrát, či dokonca šesťkrát aby ste našli viac a viac chýb, či vecí o ktorých by ste si najprv ani nevšimli). Nejedná sa však o žiadny spomínaný mindfuck, či film v ktorom dôležitú rolu hrá schizofrénia, nie! To všetko stranou. Ten film je o každodenných problémoch ľudí, či už v škole, práci, alebo vonku pri behu a hlavnú rolu tu nehrá žiadna schizofrénia, teror, pavúky, či nejakí psychopat - hlavnou rolou filmu je láska a vzťahy . Dôležité je si zapamätať, že neexistuje žiadny dvojník, stále je to len o jednom a tom istom mužovi, okolo ktorého sa týčia dve ženy (jeho žena a milenka), s jednou momentálne žije milenecký život bez svojej tehotnej ženy na ktorú sa snaží zabudnúť (vo vnútri však túži vrátiť sa ku nej), to zas však nie je tak ľahké - silno sa k nej túži znovu vrátiť a ospravedlniť sa za všetko, čo spôsobil. A ešte stále neveríte? Stačí si znovu pustiť niekoľko dôležitých scén (dôležitý je najmä telefonát s dvojníkom, kedy žena podozrieva svojho muža za neveru) a tiež si zistiť bližšie o režisérovi a jeho "hádankách", ktoré aj vyriešil aj v niekoľkých rozhovoroch. U mňa však osobne tento film siaha len niekde ku priemeru, nijak ma nenadchol ani neočaril, natočený však je veľmi dobre. A čo vy? Moje hodnotenie: 60% () (menej) (viac)

Ilidien

Konečně! Pokračování veleúspěšného filmu Pavoučí Terrrror. Tentokrát ale v propracovanějším měřítku. Podobně jako u chytrých opic film popisuje postup ovládnutí světa. Zde ale obřími pavouky, jelikož ti nemusejí být extrémně inteligentní, jelikož mají schopnosti spidermana a k tomu 8 nohou! Film pravděpodobně navazuje na vypuštění toxických odpadních látek, stejně jako u prvního dílu, které ale tentokrát nezmutovali pavouky, ale naklonovali člověka. Vytvořili dva jedince, kteří jsou zcela identičtí a oplodňují ženy, ze kterých se stávají nemilosrdní pavoučí zabijáci. Oba kloni měli jedinečné schopnosti, první učil pavouky principy diktatury a druhý je učil jak mají hrát(jak se chovat a vypadat), aby zapadli nepozorovaně mezi společnost a infiltrovali ji. Režisér nám dokonce i nechal prostor pro naší interpretaci. Neukázal zda se to pavoukům povedlo či ne. Jen nadhodil myšlenku, CO KDYBY SE TO OPRAVDU STALO?!?! Jak by se lidstvo zachovalo, to už nechal na představivosti diváka. Krásně ukázáno, že nepřítel, může být opravdu kdokoliv z nás... ()

Wysch

Tak takhle dobře jsem se neposral pravděpodobně od doby Shining / Osvícení / Záření, což je vtipné, když vlastně Enemy není horror (rozhodně se tak netváří cirka do poloviny filmu, kdy se na scéně objeví první pavoučí ženská, co vypadá jak dvakrát přejetej králík z Donnieho Darka), ale "jen" umělecký vhled do psychologického guláše jednoho chlapa, kterej snad potkal sebe samýho. Baví mě různé interpretace toho "nejvíc šokujícího závěru", kterej je rozhodně šokující a já se při něm bez obalu v jednu ráno pokakal do pyžamka, ani ne z toho, že ten pavouk byl fakt humusnej (já totiž zoufale nesnáším pavouky, štítím se jich jak správná ženská), ale spíš proto, že moje první interpretace si okamžitě vzpomněla na Donnieho Darka a pak na Source Code a já si uvědomil, že Jake Gyllenhaal se dobrovolně upisuje do rolí divnejch týpků, a že by to mohlo být i nějaký znamení toho, jak vnímat smysl toho snímku. Jak to pochopíš ty, to je fuk, hlavní je, že pokud vydržíš prvních já nevím 40 minut, ve kterých jeden Jake je divnej profesor na vejšce, a druhej Jake je ještě divnější pseudoherec, bude to stát za to. Pak se totiž mihne ta pavoučí ženská a film nabere grády, nejsou to grády typu "ty vole, to je terno", na to je tempo vyprávění příliš pomalé a scénář příliš zoufalý (obvyklá záměna), ale všechno to do sebe začne trochu víc zapadat. Já osobně si nemyslím, že jde o nějakou poruchu osobnosti, podle mě to skutečně byli dvojníci. Předlohu jsem nečetl, a tak nevím, jestli film tomu odpovídá, nicméně mně osobně přišlo, že oba muži jsou opravdu dvojníci, a jejich seznámení vede k pochybnostem o vlastní identitě a originalitě. Anthony si podle mě nakonec uvědomuje, že jeho život je špatný, že se snaží být věrný svojí těhotné ženě (která jej podezírá z toho, že ji zahýbá), naopak Adam touží po životě, ve kterém si jej někdo všimne a bude něco znamenat (prázdná třída?). Nicméně, co znamenají ti pavouci, to ví bůh. Všiml jsem si, že během filmu je pavouků celá řada, úvodní scéna, prostřední scéna s pavoučí ženskou, závěrečná scéna, ale přitom je odkazů na pavouky mnohem víc (pavoučí sítě a podoby různých věcí do pavoučích sítí). Mně se celkem líbí nápad, kterej jsem tu snad kdesi četl, že pavouk je jen zpodobnění osobního strachu, Adam žije jednotvárným životem, ze kterého ho nedokáže vytáhnout ani pravidelný sex s přítelkyní a ani dokonce takový pseudopokus o její znásilnění, a pavouk tak možná znamená nějaké to osobní spojování si něčeho s něčím, například to, že v závěrečné scéně si vlastně Adam uvědomuje, že to, čeho se chtěl zbavit, je u něj znovu (jednotvárnost, repetivnost vztahu), možná vlastní intimita a intimita druhého pohlaví, cokoliv... nevím. Nicméně si nemyslím, že Adam a Anthony jsou jedna a tatáž osoba, ačkoliv se třeba ta těhotná bloncka ptá a naznačuje věci jinak. Osobně si myslím, že totální terno by bylo něco ve stylu Doodlebug, kde se frajer - pro neznalé - snaží zabít brouka, a jak se kamera odddaluje, vidíme frajera, jak se snaží brouka, kterým je frajer, který se snaží zabít brouka, a tak dál. Čili že by Adam přišel do té koupelny, uviděl by pavouka, povzdechl si, a druhý den mu zavolal na telefon třeba Arnoldo Brambani a do telefonu mu nadšeně vyprávěl, že viděl tři jeho filmy a že - hahahaha - vypadá úplně stejně jako Adam (Anthony) a že se musí setkat. A potom by třeba ten pavouk měl opravdu smysl toho "enemy" jak čert. Takhle ale jen dodám, že Enemy má hutnou atmosféru, černožluté filtry a strašlivě málo vodítek na to, aby se to dalo doslovně pochopit. Skoro to připomíná Lynche, ale oproti Lynchovi aspoň o něco jde :) ______________________________________________________________________________________ UPDATE: Původní komentář tu nechám, aby bylo patrný, jak moc se mi Enemy vlastně líbí, že jsem si to dobrovolně v jednu ráno pustil znovu a kouknul na to znovu a znovu si to nechal projet hlavou. Tákže: Pokud čistě hypoteticky vezmu pavouka jako symbol strachu z uvázání se do vztahu (i.e. veskrze opačně než v prvním komentáři), protože pavouci jsou jen ženské (ta na chodbě, tak v koupelně), pak Enemy je v podstatě dvojí život jednoho člověka. Potom by dávalo smysl, že Anthony a Adam jsou stejná osoba s psychickou poruchou, a v podstatě jak jeho manželka, tak jeho matka, o tom vědí, a Adam se v podstatě v podvědomí snaží odstranit Anthonyho, který navštěvuje sex klub, kde masturbují ženské a šlapou na pavouky (což je podle mě symbol! Tajný sexklub je sen dle mě, jenže pokud je, pak trochu ztrácí pointu závěr s obálkou!), a který má problémy s věrností vůči své ženě (Did you see her again?). Navíc! Roztržená fotka, kterou má Adam, je stejná fotka, jakou má Anthony doma, respektive jeho žena. Taktéž v scéně, kdy se Adam potká s Anthonyho ženou před školou a po roztomilém chit-chatu (šest měsíců!) odchází, Anthony zvedá telefon své ženě až ve chvíli, kdy je Adam mimo záběr. Šest měsíců proto, že šest měsící nebyl Anthony ve své agentuře, jak se Adam dozvídá, když Anthonyho hledá. Plus samozřejmě náznak z Adamovy přednášky o totalitě, kontrole a opakování se. Čiže kolem a kolem po druhém zhlédnutí jsem nabyl naopak dojmu, že se jedná o jednu a tu samou osobu s výrazným psychickým problémem. Závěrečná what the fuck scéna s pavoukem totiž napodruhé ukazuje, že Adam / Anthony má na tváři výraz zklamanýho uvědomění si, že zase neodolal pokušení při první příležitosti, a ohromnej humusnej pavouk ucukne při pohledu na Anthonyho / Adama dozadu, jako by se bál, že bude rozšlápnutej úplně stejně jako v úvodní scéně. Plus samozřejmě film končí zmeškaným hovorem od maminky, film začíná hlasovou zprávou od maminky. Čiže kolotoč opakujícího se selhání při pokusu o kontrolu vlastního psychickýho onemocnění? Otázka na závěr: Co ale v tom případě znamená ten velkej pavouk nad městem? () (menej) (viac)

kobejn

Pitomost na entou, nejdřív sem si říkal, co tim chce básník říct, pak už mi to bylo jasný, a bylo to ještě pitomější - snobskej pseudoartovej bullshit, nebrat, thanks, but no thanks. ()

Popluh

A Oscara za nejdelší 90 minutový film získává... Nuda k posrání bez špetky smyslu u které doufáte v brzký konec a pak byste byli radši, kdyby vůbec nepřišel. Pomrkávání po Hitchovi (zápletka s dvojníkem) a Lynchovi (Rossellini) dobrý film nedělá. Po dlouhé době film u kterého se mi chtělo odejít z kina. ()

GodComplex

Masakr, takze na pana Denise Villeneuvea si od ted pekne posvitim, protoze vydat 2 filmy v jednom roce a v obou pripadech 5ti hvezdickova zalezitost, to jsem naposledy zazil v roce 2008 u Clinta Eastwooda. Enemy je neskutecne pohlcujici skoro-lynchovina u ktere jsem sedel napjaty na kraji sedacky od zacatku do konce. Atmosfera je fantasticka a konec dokonale WTF. Podle rezisera je pro plne pochopeni nutna druha projekce, takze to zkusim a uvidime, ale uz to, ze vas film podobnym zpusobem challenguje a jeste je schopny po celou stopaz udrzet napeti na 100% si zada maximalni hodnoceni. 10/10 ()

filmsim

Tak tohle byl mimořádně zvláštní zážitek. Po celý film jsem měl nutkání přemýšlet co to všechno znamená a jestli je to tak, jak to na oko vypadá. Netušil jsem co přijde dál a jak se to nakonec vyvine. Má to několik překvapení a opravdových wtf momentů, které mě nutí o celém příběhu dlouze dumat a hledat vysvětlení. Líbí se mi, že lze tento snímek interpretovat několika zpúsoby a je to tak skvělý film k dlouhému prodiskutování. Vizuál je velmi povedený, temné žluté filtry skvěle navozují minimalistickou depresivní atmosféru. Jake Gyllenhaal je zde brilantní a i díky němu film dosáhl k mému osmičkovému hodnocení. 8/10 ()

Luke7

Hodně podivný a také originální film. Jestli jej někdy úplně pochopím nevím. Pro ostatní jen prozradím hledej pavouka. ()

erased

To pravděpodobně nejznepokojivější mystérium roku 2013, které se ke mě dostalo, což tolik nepřekvapí u Gyllenhaala, kterému podobný Donnie Darko nastartoval kariéru, zato režisér Villeneuve jako by po mnohem přízemnějších a konvenčnějších Prisoners splétá svou pavučinu snů do komplexního celku, který by zamával snad i s Lynchem. Ať už její jednotlivá vlákna tvoří celek nevyhnutelné politické totality, osudového polapení v rodinném životě, existenciální noční můru nebo pouze zfilmovanou Freudovskou psychoanalýzu (přiznám se, že na jednoznačnou interpretaci nemám sílu a zároveň se jí rád vzdám v zájmu o to silnějšího zážitku z filmu), Nepříteli nelze upřít málem nenapodobitelnou atmosféru, dumavost a zároveň podprahovou děsivost, navíc tolik podepřenou skvělou prací s herci, mizanscénou i hudbou, která mě polapila a do které se se smrtí v očích, ale přesto bez váhání kdykoli vrátím. ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014