Nepřítel

Adam Bell (Jake Gyllenhaal) je učiteľ dejepisu, ktorý nemá veľa voľného času. Cez deň pracuje so študentmi a po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, no po kamarátovom odporúčaní si pustí kazetu s filmom. Po chvíli sledovania si všimne, že herec vo filme je mu na vlas podobný. Adamovi to nedá, a tak sa snaží dvojníka vypátrať. To však môže mať pre neho fatálne následky. (TomX2)

Kraken777

Absolutne nezáživný film...strata času, nič sa v tom filme nedeje, jedine z čoho pozostáva film Enemy je atmosféra a dokonca aj tej je tu málo...2 hviezdičky za napínavú hudbu ktorá mi na začiatku dávala aspoň kus nádeje, že ide o výborný film stavaný na atmosfére ako napr. Ninth Gate. ()

dlouheBidlo odpad!

Proboha! Vy rádoby umělečtí recenzenti, co jste se u téhle ultrasračky jakože udělali, to si nedovedete připustit, že i takový velikán jako je Villeneuve občas uletí a natočí ultrakokotinu? Ano z toho "filmu" mrazí, mě ale mrazí z toho, kde vůbec někdo vzal odvahu a  pustit tohle na plátno. Patlat se v plesnivém těstu a za každou cenu v něm hledat chleba je zoufalé. Prostě tam není. V tom filmu není nic, nic. ()

Vena69

,,Máme k dispozici skvělý námět na kvalitní thriller, ale vytvořit kvalitní thriller vyžaduje spoustu práce, tak tam jenom hodíme random pavouka a řekneme, že to má uměleckou hodnotu a je to hluboké a k zamyšlení." - Podobná konverzace zcela jistě předcházela vzniku tohoto filmu. Enemy se tedy z původně poutavého a nepředvídatelného (i když trochu pomalého) thrilleru stává rádoby uměleckým filmem, který (podle množství různých interpretací na internetu) nikdo moc nepochopil. (Já osobně naprosto odmítám myšlenku ,,Nepochopil jsem to - musím dát 5 ☆." naopak, pokud si musím na internetu dohledat význam toho, co jsem právě viděl, pak to hodnotu onoho díla dost snižuje.) Intelektuálně náročnější ,,umělecké'' filmy se scénami, které na první pohled nedávají smysl a mají svou symboliku, nejsou úplně moje oblíbené, ale občas se na nějaký rád podívám. Důležité je pro mě především, abych v tom viděl nějaký smysl, tedy aby ony umělecké scény nepůsobily samoúčelně. Potřebuji ve filmu cítit nějakou myšlenku, chci cítit ten pocit zadostiučinění, když do sebe na konci všechno zapadne a ty dlouhé nic neříkající scény najednou dávají smysl. (Jako třeba ve skvělém Mechanikovi.) Enemy tohle bohužel postrádá. Jedná se o jeden z těch rádoby intelektuálních filmů, které slibují nepředvídatelné zvraty, ale nabídnou zvrat, který lze popsat pouze slovy ,,random bullshit, go!" - skutečně povedený zvrat totiž musí dávat smysl. Enemy slibuje i onu intelektuální symboliku a výsledek je tady tak 50/50. Něco tady funguje celkem fajn - prozkoumávání temných zákoutí lidské osobnosti, ,,opakovaná tragédie je fraška'' - a něco se naopak moc nepovedlo - pavučina = totalitní režim, intriky - to mi přišlo dost laciné. Závěrečná scéna je totální hovadina. (Ať už to interpretujete jakkoliv - sen, pomsta nevěrníkovi, vztah mezi mužem a ženou, synem a matkou,.... je to jedno, nikam to nevede.) Mám dojem, že režisér prostě nezvládl zpracovat zajímavý námět, a tak se rozhodl zaházet to rádoby uměleckými scénami doufajíc, že to nějak dopadne. Velice působivý výkon (vlastně 2 výkony) Jaka Gyllenhaala drží film nad vodou. Na začátku bylo tolik napětí, že mi ani nevadilo, že se děj odvíjí pomaleji - chvíle, kdy všichni začnou kvůli dvojníkovi vyšilovat, je vrcholem filmu, pak už to šlo jenom dolů. 4/10 ()

RebeccaLynn

Film se skvěle rozvíjí a buduje atmosféru. Celí napjatí čekáte, jak se zápletka rozuzlí, abyste byli v závěru naprosto zklamáni. Nicméně to nutí k delšímu přemýšlení, jak to celé vlastně bylo. Člověk z toho má v hlavě děsný zmatek. Nicméně dle mého názoru je závěr dosti násilný a typ, jakým naskočí titulky, mi evokoval italské špagety westerny, což mi do celkové atmosféry filmy naprosto nesedlo . Takže 2,5. ()

sobol1

dávám plus za ponurou atmosféru filmu, asi jsem ani nerozluštil jestli se mu to jen zdálo nebo co to mělo znamenat ale konec byl zajímavý úsměvný, spíš pro fanoušky filmu v kterém rádi pátrají. ()

MegaMass

Po prvom zhliadnutí zostane pravdepodobne väčšina divákov v šoku a prvá reakcia po záverečnej scéne bude: WTF? Film sa pomaly vyvíja a vy čakáte na finálne rozuzlenie, po ktorom film pochopíte, no toho sa však nedočkáte. Film je zamotaný, tajomný, obsahuje veľa symboliky a návnad, ktoré prezrádzajú, čo vlastne film chcel povedať. Enemy rozhodne nie je pukancový film pre partiu na večer. Osobne som potreboval pozrieť film 2 krát a prečítať podrobný rozbor tohto diela, aby som si spravil vlastný názor a rozlúštil pointu. Rozhodne zaujímavý kúsok a pre tých, ktorí sa naň chystajú, dávajte dobrý pozor a sledujte každý detail. ()

Nataraja odpad!

proste intelektualni onanie, naprosto beze smyslu... tohle neni filmove umeni. to je fraska, kterou chape jen pan umelec. mam rad diskuse nad filmama, ale kazda diskuse musi mit smyslupny zaver. tady bohuzel zadny neni a nebude. jen v hlave pana rezisera. vyborny komentar od "verbala", lip bych to nenapsal ;) ()

Montmorency

Beru všechny ty náznaky, mystery, alegorie a vůbec, když to zaujme - mě to nebavilo, (opět) neuveřitelně dlouhá hodina a půl, boduje docela povedený konec... ()

Keytee

áno áno, dnes mi naozaj osud nepraje, naprv ma zničilo divadlo, teraz tento film...držal ma vo svojej moci až do konca, ale koniec bol tak nezmyselný až som zostala pozerať na titulky s otvorenými ústami, v tomto filme sa striedajú prvky reality, absurudity, surrealismu, sna a predstáv...čo je skutočnosť a čo realita? celému filmu chýbal akýsi kľúč na pochopenie, a režisér to zrejme vedel..preto na konci ten kľúč.---čo je vlastne tým kľúčom? Inak celkom pekný vizuálny zážitok, zábery na budovy a pod., príbeh bol tiež zaujímavý, ale v konečnom dôsledku nepochopiteľný. ()

xyro

Nervydrásající hudba předznamenává hrůzu, která se má stát, ale nestane. Mám asi milion vysvětlení, co tím autor zamýšlel. Ale pavouci mi tam pořád nezapadají... ()

Mykie

No tak tohle mě dostalo! Po jednom uleknutí, výkřiku WTF a husí kůži se při závěrečném songu dostavilo ono režisérem požadované zamyšlení a má zkroucená filozofická duše zaplesala Bravo. S přehledem a nadhledem je zde servírováno poselství o totalitarismu (odpornější symboliku aby jeden pohledal), které se schovává za až Kafkovskou atmosférou nasáklou zápletkou a dvou propletených osudech. Bohužel celý film stojí a padá s jediným, i když odzbrojujícím, záběrem. Jinak spokojenost. ()

hujerita

Bol to zvláštny film, taký iný či čo. Hudba vás vtiahne do deja že niečo nieje v poriadku a len čakáte kedy sa to zvrtne, zvrhne alebo niečo podobné. A ono ....................... nič. Áno má to nejaký ten záver, ktorý sa dá v pohode vyvodiť (samozrejme každý si vyvodí čo chce), ale že by ma to nejak prekvapilo, šokovalo alebo niečo podobné, tak to teda nie. ()

lineker

Kam až dokáže Villeneuve zajít? Co toto vlastně mělo znamenat? Co tím mělo být řečeno? A právě proto, že neznám na jednotlivé otázky ani jednu odpověď, nesmírně se těším na další kanaďanův film. Come on Denis! ()

Frox

Moc originálních filmů se v létě v kinech nedočkáme, takže se musíme poohlédnout jinde... Ještě než Denis Villeneuve natočil temný thriller Zmizení (Prisoners), tak si střihl s Jakem Gyllenhaalem jeden nízkorozpočtový film. "Chaos je jen nedešifrovaný pořádek". Film je jedna veliká metafora (Pavučiny, pochybný klub, hodiny historie atd.), která nutí k zamyšlení a možná si také vyžádá vícero shlédnutí. Kamera se zelenožlutým filtrem nás ještě více vtáhne do snové atmosféry. Pro milovníky Lynche zábava zaručena. ()

s0re

už chapem to nizke hodnotenie ... jednoducho to ludia nepochopili resp. nepojali tak ako mali na čele s tym zakomplexovanym nechutnym opustenym škaredym debilkom verbalom, musim uznať že riadne klince do mozgu mi dal tento film, 0,01% populacie stači jedno zhliadnutie ak nie menej ()

a.d0

Však to bol Lynch.Teraz by som dal 4 hviezdy ,ale mám tušenie že ked si dám s tým odvetu bude to za plný počet.Ztiaľ si prečistím hlavu a o neaký čas zas. #Pavukwtf ? :-D ()

Wyrmhord

Čo je horšie ? Schíza ? Vaše dokonalé, dokonale nepríjemne dvojča ? Nevera ? Neuveriteľne skvelý mindfuck s neuveriteľne skvelým Jakeom. Film premyslený do posledného detailu. Ach Bože, ako ja nenávidím pavúky... ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014