Nepřítel

Adam Bell (Jake Gyllenhaal) je učiteľ dejepisu, ktorý nemá veľa voľného času. Cez deň pracuje so študentmi a po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, no po kamarátovom odporúčaní si pustí kazetu s filmom. Po chvíli sledovania si všimne, že herec vo filme je mu na vlas podobný. Adamovi to nedá, a tak sa snaží dvojníka vypátrať. To však môže mať pre neho fatálne následky. (TomX2)

rekkky

This kind of movie makes you think, it makes you think about various things and you have to be very careful, where your thoughts will be heading. Enemy is undoubtly complex piece of art, whose main idea might be expressed right at the beginning of all, but to have longer version there is a plenty of time for rethinking the content. Enemy is about human emotions, network of thoughts and psychlogical side of the movie is hidden behind audiovisual content very sophisticatedly. Either Anthony or Adam is played by Jake Gyllenhaal as they were himself, so personality disorder raises from the screen with brilliant shape. Last scene could be read with the meaning that scrapping the spider is not enough, so everything may start from the begining, right? Denis Villeneuve has great eye for spotting the important elements of present time and Enemy has its own qualities. ()

BOURQUE

Sú filmy, ktoré aj po x-videní nám nedajú pokoj. Stále sa snažíme nájsť odpovede na to, že čo s tým myslel režisér, prečo bola hra aktérov taká aká bola a chceme pochopiť „chaos, nedešifrovaný poriadok“. K tomuto filmu sa ešte chcem vrátiť! Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

Floydie

Solidní schíza, ve které Gyllenhaal dokazuje, že je vynikající herec. Těžko člověk pochopí význam každé scény, otázkou zůstává, je-li to dobře či špatně.Navíc film i přes krátkou stopáž plyne značně pomalu, takže to určitě není žádná oddychovka. ()

JakeG

Ještěže to má jen 90 minut, neb to byl promr-aný čas vození za nos - divný to bylo hezky, jen člověk čeká, že tu divnost nědko vysvětlí či nějak napoví ()

Kulda24

No to ne, připadal vám tento film nesmyslný a hloupý? Tak to bude chyba ve vás a ne v tom filmu. Mistr Lynch se může jít zahrabat, jelikož tohle je precizně a o dost víc smysluplně natočené než jeho většina filmů. Villeneuve nám pro jednou udělal obrovský zmatek v hlavě, ale zmatek, který vás celý film smysluplně provádí a na konci vás zasáhne obrovskou ránou do srdce, zamotá vám všechno,co jste si doteď mysleli a jediná odpověď na to, je podívat se na vysvětlení tohoto filmu. Doufám, že až zjistíte, oč se jedná, bude od vás následovat pouze jediné slovo a to je GENIÁLNÍ. Jake je jak jinak než úžasný a potvrzuje svoji hereckou kvalitu na jedničku. Spolu se Shutter Islandem je to za mě jeden z nejlepších mindfuck filmů. ()

Folky

Konečně jsem našel film, který mě chytnul, i když k jeho pochopení jsem potřeboval googlovat rozbory. Ať už je platná kterákoliv teorie, myšlenka je přinejmenším zajímavá a konec zatraceně děsivý (obrazově i myšlenkově). Dám si ještě pár zhlédnutí. ()

kkarx

Vyloženě experimentální film, takže mám problém s hodnocením. Atmosféra je dusivá, děj neskutečně pomalý a těžko pochopitelný. Nepříjemný začátek mě navedl na to, že to bude něco na způsob ohavné úchylné perverzní hry v The Most Beautiful Island, ale záhy se to otočilo k směřovalo zcela jinam. Konec se vrátil určitým způsobem k začátku, ale muselo to vyvést z míry asi úplně každého. Osobně jsem čekal něco mnohem více při zemi. Úplně se nabízelo, že by Adam převzal místo svého nového přítele. Ty dvě scény na začátku a konci se prostě zdají být zbytečné a vnáší do filmu chaos. Skoro jako by si režisér řekl, že je tam přidá, jen aby ze snímku udělal něco, nad čím se bude debatovat. ()

FanKalEl

Myšlienku a celkovo film som takmer vôbec nepochopil, nič pre mňa, skôr pre silnejších myslivcov :) ale každopádne skvelá znepokojujúca atmosféra a herecký výkon Gylenhaala. Trochu znevážlivo hodnotím zatiaľ za 4*. (70%) ()

KUFI

Dlouho jsem vahal jestli dam 3, nebo 4 hvezdy, protoze ctyri jsem dal Prisoners (a jinym filmum) ktery se mi libily vic. Na druhou stranu, tri hvezdy jsem dal mnohem horsim filmum. Takze je to nekde mezi, ale diky temny atmosfere spis bliz k tem ctyrem. Jako vzdycky jsem to nepochopil, protoze jsem dost tupej a musel jsem si vysvetleni vygooglit :) a na konci to bylo jakoze WTF?...useknuty. Hrat tam nekdo jinej nez Gyllenhaal, tak tomu ctyri nedam. ()

bararich8

WTF? Někdo by měl navštívit cvokaře. Co tím chtěl vlastně autor říci? Kladně hodnotím zajímavý námět, dobře ztvárněnou šeď města a ponurou hudbu. Rozhodně zde tak nečekejte hýřivé barvy, smích a podobné věci. Celý film jede na hodně pomalém tempu a příběh se tak pomalinku line. Což není úplně od věci, ale kazí to ty prázdné dialogy, kterých je však hodně málo a po většinu času tak vlastně zíráme do ksichtu deprimovaného hlavního hrdiny (dvakrát). Postav je také naprosté minimum. Celý zážitek ale dorazí konec, který vlastně něco naznačí, ale co jak si to kdo přebere, je na divákovi. Tohle prostě není pro mě, 2*. ()

Kingjiri

Předem upozorňuju, že snímek nedává ke svýmu nepochopitelnýmu ději jedinou (jasnou) odpověď, takže případnou projekci zvažte. Normálně takovýhle snímky nešetřim kritikou. Často totiž tvůrce podezřívám z toho, že to dělaj naschval, aby byly hrozně zajímavý a intelektuálové měli neustále nad čim přemýšlet a rozvíjet nesmyslný teorie "co tím chtěl autor říci". Ale historie se opakuje, takže se mi opět stalo, že ve mě snímek s velmi ujetym/nepochopitelnym příběhem zanechal zvláštní a veskrze pozitivní pocit. Tentokrát mě potěšil výbornej Jake Gyllenhaal v dvojroli, kterej společně s hudbou, barevnejma filtrama a "pomalejší" filmařinou vytvořil silně znepokojující/paranoidní/mysteriozní atmosféru, což mi tentokrát ke štěstí stačilo. Ale dát víc jak tři hvězdy by bylo z mý strany ještě víc nepochopitelný, než scénář tohohle díla. ()

Nemda

Jestli existuje bůh, chtěl mě asi potrestat a povedlo se mu to znamenitě. Alternativní mrdkovina, nad kterou bude zase pár čtenářů literárních novin onanovat. Jaku takhle prosím ne. ()

ozeki

Znáte to, když si takhle v klidu plavete uprostřed oceánu, široko daleko nikde nikdo a najednou vám na hlavu spadne pitevní stůl? Neznáte? Já taky ne, ale takhle nějak jsem se cítil na konci. Moc jsem to nepobral, ale přesto mě něco nutilo o té záhadě přemýšlet. Světe div se, moc jsem toho nevykoumal. Ještěže existují diváci, co mají všech 5 pohromadě a hlavně nelení se s námi o ty jejich myšlenkové pochody podělit. Za to díky všem, hlavně chezush předvedla v diskuzi obdivuhodný cit pro detail a hlavně našla možné vysvětlení. Teď mě akorát štve, že jsem na to nepřišel sám, zase tak zapeklitý to nebylo, vrrrrrrr. Každopádně se jedná o těžko stravitelný film, který bude vyvolávat pozitivní i negativní ohlasy. O to se vůbec nebojím. S odstupem jednoho dne hodnotím jako povedené dílo a smekám klobouk před snahou nejít s proudem a točit si po svém. Gyllenhaal jako obvykle excelentní. ()

Hpatrik

Nepochopeno! Snažil jsem se, ale tohle bylo mimo mé chápání. Jinak ale pěkně hustou atmosférou nasáklá, velmi poutavá záležitost, jejíž některé scény jen tak z hlavy nedostanu. ()

Ondr@932

Docela hustý a především zamotaný psycho - thriller u kterého jsem konec jaksi nepochopil ... Někdy se budu muset podívat znova. 90% ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014