Nepřítel

Adam Bell (Jake Gyllenhaal) je učiteľ dejepisu, ktorý nemá veľa voľného času. Cez deň pracuje so študentmi a po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, no po kamarátovom odporúčaní si pustí kazetu s filmom. Po chvíli sledovania si všimne, že herec vo filme je mu na vlas podobný. Adamovi to nedá, a tak sa snaží dvojníka vypátrať. To však môže mať pre neho fatálne následky. (TomX2)

ashtangi

Naprosto úžasné. Skvěle natočené. Atmosférou mi to připomnělo Hitchcockovy filmy a chvilkami Donnieho Darka. Působivé záběry, střih a hudba. Nejvíc se mi na tom líbilo, že se to neodehrávalo ve zběsilém tempu, jako hollywoodské filmy. Skvělý závěr. Velmi silný zážitek. ()

Wardan

Bylo to super (Denis Villeneuve je vynikající režisér a Jake Gyllenhaal zas vynikající herec), ale díky závěru vůbec netuším, co to mělo znamenat. Takže budu muset počkat na další projekci, než to snad alespoň trochu pochopím. ()

sebo9629

Tento film nemusí každý úplne pochopiť hneď na prvý krát, avšak hlavnú myšlienku by mohla väčšia pochopiť, pretože film je vynikajúco natočený a keby nebolo tých vízií pavúkov tak je to dosť jasný film. A záverečná scéna bola pre mňa jedno z najväčších WTF, ale keď som to po chvíli spracoval tak sa stala aj jednou z najlepších, pretože mi v podstate objasnila o čom bol film a do značnej miery som správne pochopil význam pavúkov vo filme. Herecké výkony sú skvelé a Jake Gyllenhaal je vynikajúci, ten má v poslednom čase samé skvelé filmy a som zvedavý v čom ďalšom sa objaví. Hodnotenie: 8.8/10 ()

Vilg

Komorní minimalismus, který se mi líbil. Ne proto, že mám rád Jakea Gyllenhaala, ne proto, že jsem zůstal oslněn křehkou krásou Sarah Gadon a Melanie Laurent (u té druhé je to dokonce pravda). Proto, že jsem musel přemýšlet o tom, co vidím, což pokládám za vzácný dar. Jakoby filmaři tak trochu zapomněli, že polopatičnost není výsada, ale hendikep. Celou dobu jsem přemýšlel, jestli mi režisér nelže a nesere do huby (nejsem si jist, jestli to druhé není dokonce pravda). Z konce mi zbělelo sedm vlasů. Čtyři, protože jsem konzumní kurva, a tohle vytržení z opulentního vizuálního lobotomizujícího obžerství se mi líbilo, nemiloval jsem ho. ()

edie sedgwic

Pri tomto filme je treba sa sustredit aj na tie najmensie detaily. Reziser divakovi zadarmo nic neda a pochopenie filmu zavisi najma od jeho schopnosti spajat si suvislosti. Precitanie si Saramagovej knihy, podla ktorej bol film natoceny moze veci ulahcit, alebo este viac skomplikovat. ()

frolish

Jeden z pripadov, ked je patranie po tom, co nam to chcel vlastne autor povedat, dlhsie nez film samotny. Enemy je lynchovsky mindfuckovy a atmosfericky, ale obcas predsa len posobiaci trosku natahovane a spomalene. Nejakeho velkeho rozuzlenia, na ktore vsetci netrpezlivo cakame, som sa dockal az po patrani internetom (https://www.youtube.com/watch?v=v9AWkqRwd1I - samozrejme spoilery),na konci som mal v hlave len jedno velke WTF, ako azda kazdy. Zaujimavy pocin, ktorych v inteligentom baleni (aj ked sa to bezprostredne po pozreti moze javit inak) nie je nikdy dost, ale aj tak si myslim, ze Villeneuvemu o nieco lepsie sadol tradicnejsi thriller v podani Prisoners. Kazdopadne opat dokazuje, ze s atmosferou a divakovymi ocakavaniami vie narabat vyborne. Na prve pozretie slabsie 4. ()

rexino

Nemám rád neuspokojivé konce, ale toto nebol tak úplne neuspokojivý, skôr WTF??!! koniec. Ono je to perfektne prešpikovaný príbeh, zabalený do perfektnej atmosféry, ale bohužiaľ, aj do nudy. Denis v tomto prípade podľa mňa uletel až príliš. ()

Košoun

Villeneuve je dozajista špičkovým a originálním filmařem. Natočil velice atmosférický film, který bohužel chápe jen on sám. Základní myšlenka uvěznění v "síti" života a snaha vymanit se z ní je asi pochopitelná, ale všechny podobenství s dvojníky, pavouky (poslední záběr mi zajistil bezesnou noc) apod. jsem nepochopil ani po zhlédnutí 30-minutového vysvětlujícího videa na YouTube. Skvělá obrazová stylizace, dobrá kamera a geniálně minimalistická hudba. A opět geniální Jake Gyllenhaal, tentokrát v neobvyklé dvojroli. I když se vlastně ve filmu moc neděje, stále cítíte takové zvláštní napětí a naléhavost. A to je právě ta dokonalá atmosféra. Tento typ filmů se velice špatně hodnotí. Mám rád filmy, u kterých se člověk musí zamyslet a po zhlédnutí na ně ještě několik dní myslí. Ale bohužel v Enemy se Villeneuve oddálil i od myslících diváků a rozumem se na to přijít nedá. Kdyby snímek ospravedlnil 90 minutové čekání na pointu, bylo by to na plný počet hvězdiček. Takhle bohužel celé snažení pro mě působí spíš do prázdna, i když je Enemy ten typem filmu, na který jen tak nezapomenu. ()

Móó

Tak já nevím. Celý film jsem čekala, až se něco stane. Čekala jsem, čekala a čekala, až film skončil. Z denním odstupem stále nepochopitelně. ()

piranha

Nemá někdo návod k použití tohohle filmu? Tahle perla je takovým čekáním na Godota, který nikdy nepřijde. První hodinu si říkáte, že rozjezd je sice zoufale pomalý a o ničem, ale přežijete to jen kvůli tomu, abyste zjistili, jaký účel mají ty dramatické ksichty herců v situacích, kdy naprosto o nic nejde. A to všechno jen proto, aby vás konec úplně dorazil. 90 minut utrpení pro nic za nic. Šmarjábože, proč? ()

fila.tes

Celý film udrží člověka v napětí, kdy neví, co si má o všem myslet a když přijde konec a divák čeká vysvětlení, tak ho to zavede ještě hlouběji do neznáma. Obyčejně hodnotím filmy bezprostředně po shlédnutí, avšak po tomto snímku jsem dvacet minut nehnutě seděl, přemítal si všechny scény a skládal střípek po střípku dohromady, až jsem poskládal opravdu krásnou a pestrou mozaiku. ()

lasonic

Spoiler: Takze, bolo to takto :-) Chlapik podvadza svoju tehotnu manzelku, milenka zisti, ze je zenaty, pohadaju sa, hadka vedie k autonehode. Chlapik zostane po autonehode v umelom spanku, alebo v kome, v ktorej sa mu sniva sen (neviem, ci sa mu moze v kome nieco snivat). Preco sen, lebo pavuk :-) Vyklad sna zo zverokruhu: Gigantický pavúk je zosobnením zväzujúcej a škodlivej ženskej energie. Ak vidíme vo sne prázdnu izbu, v ktorej je zabudnutý kút plný pavučín, je to výzva k obozretnosti. Sny o pavúkoch, mravcoch, alebo inom hmyze môžu mať aj súvislosť s poruchami vegetatívneho nervového systému. ()

burton

Viděla jsem celý, nepochopila. Tak mi připadalo, že si herci, zejména tedy Jake, vybírají nějaké náhradní volno, či co....jedna hvězda pavoukovi. ()

Gumby

(spoiler bude, to nelze jinak) Asi nejkafkóznější film co jsem kdy viděl. Nejen povrchně, atmosférou a finální proměnou, ale hlavně tím, kolika způsoby se dá vykládat... politicky, existenciálně, jako scifko, psychologicky i psychiatricky na x způsobů atd.. A všechny ty výklady kupodivu jakžtakž sedí a vzájemně se ani moc nepopírají. Daly by se o něm zkrátka napsat tuny textu. Krása. Ale musim přiznat, že bez následnýho hledání bych zůstal asi u poměrně povrchního scifi vysvětlení o převtělení (kde mi ale stejně pár detailů - proč Mélanie na konci tak šílí z neprstýnku - nesedí). Každopádně dík za vysvětlení, který tu v diskuzi píše Chezush, pač by mě kupodivu nenapadlo a přítom sedí klidně z 90% :) ()

agassi68

Veľký fail zo strany Villeneuva. Môžete mystifikovať, kľučkovať, zamlžovať, ale musí to mať nejakú pointu. Takto sa to ťahá, vlečie a čakáte aspoň nejaké superfinále a nič. Keby nie fešných dievčat tak to vzdám.. ()

rekkky

This kind of movie makes you think, it makes you think about various things and you have to be very careful, where your thoughts will be heading. Enemy is undoubtly complex piece of art, whose main idea might be expressed right at the beginning of all, but to have longer version there is a plenty of time for rethinking the content. Enemy is about human emotions, network of thoughts and psychlogical side of the movie is hidden behind audiovisual content very sophisticatedly. Either Anthony or Adam is played by Jake Gyllenhaal as they were himself, so personality disorder raises from the screen with brilliant shape. Last scene could be read with the meaning that scrapping the spider is not enough, so everything may start from the begining, right? Denis Villeneuve has great eye for spotting the important elements of present time and Enemy has its own qualities. ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014