X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

Autogram

Terminátorský motív prebudovania dejín pomocou zmeny minulosti je nevyčerpateľnou studnicou nápadov. Keď sa to spojí so zaujímavým mnohotvarým svetom X-Menov, kde môže mať scenáristova fantázia úplne voľné ruky, zostávam v kine prikovaný k sedačke aj počas záverečných titulkov v očakávaní ešte niečoho viac. Postaralo sa o to aj 3D, ktoré je využité nonstop a v niektorých scénach úplne geniálne. Kto videl, vie, čo sa dialo v kuchyni a kto nevidel, nech navštívi 3D. Pripomienky k znásilňovaniu príbehu a popierania predchádzajúcich dielov sú čiastočne oprávnené, ale tento spôsob je geniálnym ťahom, ako zachovať všetky postavy a omladiť ich novými hercami. Mňa potešil návrat Mystique, novú tvár (aj telo) vybrali na jednotku. ()

ghatos

Šakalík to popsal přesně, akorát to nadhodnotil. Pořád se to rozjíždí, až se najednou objeví závěrečné defilé. Což o to, závěr je fajn (Inception + Terminátor). Na First Class to však nemá. Přes všechny vyčnívá Michael Fassbender. Opět dokazuje, že je to zřejmě nejlepší herec současnosti. Zvládá art i hollywood. Vidět ho v záporáckých rolích je vždy zážitek. 65% (Kino Krnov). ()

Henk123

Nevím, jestli to je můj nejoblíbenější díl X-menů, ale rozhodně to byl vynikající zážitek, hodně jsem váhal s hodnocením, ale X-meni mi jsou prostě šití na tělo, takže nemůžu tasit nic jiného než plný počet. ()

Avari.73

X-Men: Days of Future Past patřil k mým letošním favoritům na jeden z nejlepších filmů roku. Bohužel jsem z kina odcházel dost zklamaný a se zjištěním, že pokračování mutantí série je další silně nadhodnocené dílo. Nejedná se o průměrný či dokonce špatný film, ale nechalo mě to naprosto chladným. Singer a Foxové chtěli vlastní Avengers, tak tam narvali kde koho a bylo jedno, zda má daná postava co říci, prostě tam musela aspoň stát (zdravím Storm). Díky tomu přeplnění se ani jednomu charakteru nedostane patřičného prostoru, kdy sice sledujeme vynikající herecké výkony (s touhle sestavou nešel čekat opak), jenže nic, co by dokázalo chytit za srdce i při sledování údajného konce civilizace. Díky klišé je snímek předem čitelný ve svých kolejích už po deseti minutách díky čemuž jsem se až příliš často koukal na hodinky, zda už bude konec. První trailer měl v sobě víc osudovosti a emocí než celý výsledný film. Vize budoucnosti a konce světa bylo podstatně lépe ztvárněno i v Matrix Revolution. Singer ničím nepřekvapil, nebyl tam žádný wow moment, aby tím obhájil dvě stě milionový rozpočet. Režisér se může odvolávat na práci s postavami, ale díky jejich záplavě vše vyjde vniveč a takový první a druhý díl tak zůstávají nedostižným příkladem. Možná časem to zklamání vyprchá a budu snímek hodnotit jinak. Možná. A hůře dopadl i Ottmanův soundtracku. Dokonce natolik, že je i pod samotným filmem. http://soundtracky-recenze.blogspot.cz/2014/06/x-men-budouci-minulost-x-men-days-of.html ()

svobik

Jsou tam záblesky Singerovy úžasné minulosti (Quicksilver, nápaditá akce s Blink, cokloliv s Magnetem), ale celkově to tam prostě není. Emocionálně mě to absolutně minulo, Dinklage nijaký, ve výsledku mi to navíc úplně nedává smysl. Singer nám zatím vždycky dal víc, i přes vyhrocenost konfliktu je to až nebývale chladné. Linka s budoucností/přítomností je vlastně absolutně zbytečná (o faktickém smazání třetího dílu nemluvě), takhle je film rozkročený příliš do šířky a nedokáže uspokojit ani v jedné vyprávěcí rovině. Větší sevřenost by mu jen prospěla. Suma sumárum, bohužel nejhorší X-Meni, pořád ale solidní nadprůměr a příjemná popcornová zábava. ()

blackJag

Výrazný crossover dvou filmových světů. Jinak než přes propast času oba týmy spojit nešlo a uděláno to bylo s velkou mírou glancu a samozřejmosti. Silné herecké osobnosti v jinak čistě dětské tématice dávají názorům škarohlídů těžce na solar. 85% ()

strelenaL

Další díl Xmenů mě potěšil. Nejenom že jsem se těšila na staré známé tváře (Ian McKellen, Patrick Stewart aj.), ale také jsem se nemohla dočkat hudební kompozice, která u First class byla famózní. Zápletka neměla chybu. Zafungovala propojenost příběhu s předchozími díly.Těšila sem se na Magneta, kterého v podání Fassyho žeru ! Nechci dělat spoiler, tak jen dodám… když se na plátně objeví Magneto do posledního zrnka písku mu zobu z ruky. :-) Scény s ním a s Wolverinem jsou bezkonkurenční. ()

vyfuk

Co říct? Už ten trailer byl sám o sobě vrchol na poli nirvány, orgasmu a nevím čeho všeho ještě. Trailer byl sám o sobě zdroj veškerého husíkůžectví a všeho. Především jsem se také bál, že mne film oproti traileru zklame, což by nebylo bohužel poprvé (viz Na konci světa). Ale já X-Menům věřil a udělal jsem dobře. I když jsem tak nějak už čekal, že mne skoro nic nepřekvapí, ale i tak jsem si užil každou minutu a než jsem se nadál byl konec. Film je tak ladně proveden, že jen mrknete a už máte hodinu filmu za sebou. Co se týče hereckých výkonů... Jackman svého Wolverina opět hrál přesně tak jak se na Wolverina čeká. Je fakt, že hlavní postavy, avšak ve starší podobě jako Patrick a Ian mohli přeci jen dostat více prostoru, ale i se cení, že tam vůbec byli. Co se týče vycházející hvězdy jménem Dinklage, hrál spíše takového zmateného prosťáčka než záporáka jako byl Stryker, za což jsem i rád, jelikož po Tyrionovi z Game of Thrones to by byla docela divná změna. Jediné co možná neustále bije do očí je to, že ten kdo je vždycky spíše záporák je v každém kolektivním filmu jen a jen Magneto. Celkově... režie, scénář, herci, hudba... Perfektní. Vrchol Marvelovského snažení. Vrchol X-Menů. "You're afraid. I remember." ()

drackula

Absolútna spokojnosť. Singera by mali prizvárať k značne X-Men, lebo mu sedia ako riť na šerbel. Príbehovo aj vizuálne maximálny zážitok. Postavy šlapú ako hodinky, zo sentinelov ide hrôza a napriek tomu, že nenávidím filmy s tematikou cestovania v čase, v tomto prípade to bolo natoľko inteligentné, že mi to vôbec nevadilo. 100% Cinemacity Aupark 2D ()

Jacob23

Dalsi superchytra komiksovka z nasi minulosti s dulezitou ucasti Nixona :) (ano Watchmen) jine nez jednicka - stejne historicky polozene ale vice spektakularni a uzasne zrobene.Ta slow motion scena to bylo naproste blaho.Dokonale propojene se starou generaci hercu ()

V.Silver

Až na to finále to bylo skvělé. Každá postava si zachovala svou vlastní logiku, a i když mi bylo jasné, jak to dopadne, velice dobře jsem se bavil - samozřejmě nejlepší byly návraty k "mladým já starých známých" pohledem Wolverina :) Nicméně jsem opravdu rád, že má očekávání nudného a nezajímavého pokračování skvělého prvního prequelu se nepotvrdila. 80%. ()

MI-380

Neuvěřitelně vyrovnaná kvalitní blockusterová série o tom, jak nejasná je hranice mezi dobrem a zlem: 80% (18326 hodnotících, 83%). ()

Ravi

X-men jakožto marvelská one world show mnoha barev a jiných pestrostí opět válí a Singer je toho celého prorokem, strůjcem a dirigentem. Je poznat, že tento režisér universem X-mena žije, dýchá, tvoří, baví a šíří jej ve srozumitelné řeči širokému publiku. Musím opravdu smeknout před jeho nadšením a umem, které z toho všeho kypí. Přes dvě hodiny strhujícího příběhu, který byste po První třídě jen těžko předvídali, čekali a chtěli. Tohle je nutno vidět, i kdybyste kvůli tomu museli přetrpět ty horší předešlé filmy o X-menech. Pokud si myslíte, že tento svět nemá co nabídnout, mýlíte se ... také jsem se mýlil. 100% = 5/5 ()

horacko

Pre mňa ako milovníka komiksových filmov...to bol ako vysnívaný darček pre dieťa. Prepojenie starých dobrých X-menov s tými (novými), ktorých som si vo First Class zamiloval bolo vynikajúce. Wolverine, ktorý spolupracuje s mladým Erikom a Charlesom...samozrejme o fajn zápletky bolo postarané. Akčné, zábavné....EPICKÉ!! Som veľmi zvedavý, čo ponúknu X-Men v ďaľšom filme... ()

Bagr_007

Velká komiksová pecka, která zašla dějově dál než kdokoliv v žánru předtím a možná ještě o trochu dál, než by bylo správné. Spousta famózní akce: hlavně ta z budoucnosti (ve 3D jsou ty hrátky z prostorem velký požitek) a Quicksilver. Moře skvělých herců. Božské interakce mezi postavami. Ve finále retro dějová rovina pokulhává, ale přesto potěšení veliké. ()

voleman

Tak tohle se opravdu hodně povedlo. Poslední filmy Briana Singera byly spíše průměrné a tak jsem se hodně bál aby dokázal navázat na kvalitu jeho původních dvou X-menů, kteří patří k tomu nejlepšímu z filmověkomiksového světa. Naštěstí se mu to povedlo, a tyto jeho dva předchůdce dokázal i v lecčems předčít. Hlavně je třeba pochválit skvěle napsaný a propracovaný scénář, který dokázal poměrně chytře skloubit minulost s budoucností. Singerovi hrálo do karet také skvělé obsazení, díky němuž má každá postava svoje výrazné charisma, které film také žene kupředu. Hlavně jako obvykle Hugh Jackman, a také Michael Fassebender zde jako již v První třídě herecky exceluje. Začátek je sice dost akční, ale právě akce se po chvíli utiší, a na scénu pak po zbytek filmu přijde hlavně silný a poutavý příběh, který rozhodně ani chvilku nenudí. Po trilogii Temný rytíř, je pro mě právě tento díl X-Menů společně s První třídou vrcholem v komiksovém žánru. 95% ()

Styxos

Epické, atmosferické a plné emocí. Bryan Singer se vrací s plnou pompou, vysvětluje jak to bylo s Kennedym a dává zapomenout na obě Wolverinovy sólovky a Ratnerův Poslední vzdor. Jen bych příště prosil víc Quicksilvera ()

andalin

Nový a mnou dlouho očekávaný film z univerza x-menů mě nadchnul a ani při nejmenším nezklamal! Nápad propojení budoucnosti, minulosti a zároveň podrytí událostí současnosti mi zprvu přišel pořádně matoucí, ale zároveň geniální. Wolverine se po first class konečně pořádně setkává s mladým profesorem Xavierem a společně je tak čeká nebezpečný úkol, při čemž zaplesá srdce nejednoho fanouška či fanynky. Po Magnetovi se současně jednou z hlavních postav stává i Mystique, jejíž kroky rozhodnou o budoucnosti obávané rasy "mutantů"... ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)