X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

romajz15

No lepší než První třída to není, ale i tak je to hodně solidní podívaná. Celkem málo akce oproti předchozím dílům(není to naškodu), hodně narážek na celou sérii a úžasný Quicksilver, to vše jsou pozitiva tohoto filmu. Tak herecké obsazení plné hvězd asi není žádným překvapením naprosto boží. Ale celé to uteklo tak nějak až moc rychle, připadalo mi, že se pořádně ani nic nestihlo stát a už byl konec. ()

Aven

Singer je zpět u válu sice v trochu slabší formě než při druhých X-menech, ale i tak je to zatraceně vidět především ve velmi solidně odvyprávěném příběhu, kde má každá jednotlivá mutantí postava své místo a v tom, že nadhled se střídá s hutnou postapo atmoškou aniž by to celé spadlo do sebeparodie nebo patosu. Kinozážitek jako hrom, ale První třída je pro mě pořád nedotknutelně na vrcholu. ()

majkl44

Film mě sám o sobě bavil. Těšil jsem se na několik herců i postav a vše vyšlo podle mých představ. Děj a akce taky nebyly k zahození, ale nemůžu říct, že bych z filmu byl úplně na větvi. Nebylo tam pro mě nic moc překvapivého. Pobavilo mě, že díky tomuto dílu v sérii si tvůrci mohou s budoucími filmy pohrát jak uznají za vhodné a úplně vypustit komiksové předlohy :-) ()

Sany33

Nechcem to zakríknuť ale asi najlepší Blockbooster tohto roka. Malo to všetko čo to mať malo, atmosféru, cit, rozhovory, a samozrejme Wolverina. Veľmi sa mi páčilo prekonávanie časového kontinua ako aj špeciálne efekty, ktorých teda nebolo vo filme málo. Najviac sa mi páčila postava Blink, ktorú si nepamätám ani zo seriálu, ale asi by som si ho mal refreshnúť, pretože ona je vážne cool. Mentálny boj v minulosti a fyzický boj v budúcnosti sľubujú pre každého diváka dávku toho čo má rád. Ja som teda tú svoju dávku dostal. 97% ()

skretik

Fakt dobre spravený akčný film. Rýpači si určite vedia nájsť to svoje (hm, 1973 a v Pentagone to vyzerá ako v roku 2100 a podobne)... ale fakt to malo iskru a nič mi tam nechýbalo... Spokojnosť :) ()

Beatle

Po dějové stránce to nebylo nic komplikovaného, i když měnit vlastní minulost je pro mě jako pro fanouška Dr. Who a Star Treku dosti ošemetné téma, které by nikdy nemělo být bráno na lehkou váhu tak, jako je to v X-MEN: DAYS OF THE FUTURE PAST. Už od jedinčky se mi líbil vztah mezi Xavierem a Mystique tak, jak jej tvůrci nastavili, a jsem ráda, že se ho zde ve dvojce podařilo trochu více rozvést. Stačil by mi film jen o těhle dvou postavách, ale to by asi fanoušci Magneta nepřekousli :) Film vlastně působil velice podobným dojmem, jako jednička. Jednoduchý, plynulý děj bez zbytečných skoků a přehnaných emočních výlevů. Každý charakter si zachoval svůj...ryzí charakter. Mystique je sexy modrá mrcha na pokraji dvou světů, Charles jako vždy hodný a plný víry a Magneto má klasicky svoji hlavu/přilbu a zvedá nepravděpodobné věci...a pak je tady Peter Dinklage...nu... Tony Stark v trpasličím tělě :) Řekla bych 90%, protože jsem se opravdu hodně bavila, i když jak jsem zmínila dříve, podle mě zahrávání si s časovou kontinuitou není tak jednoduché....ale byl tam kapitán Kirk, a to mě stačí :D ()

yeniczek

Předlouhé (pocitově), v detailech občas ujíždějící, ale za to zatraceně zábavné. Singer se při návratu ke značce, kterou pomohl rozjet dnešní komiksové šílenství dostatečně vyřádil a návštěva Wolverina v letech 70. se vydařila. Atmosféru to má opět neskutečně poutavou a je jen škoda, že ve finále spousta diváků bude spíš zmatená, ale proč ne. K páté hvězdě by to chtělo ke konci trochu přitlačit na pilu. 8/10 ()

VanTom

Je to skvělý příběh, který navíc šikovně smazává původní trilogii (k jejím prvním dvěma částem se však obloukem vrací po filmařské stránce) a nastoluje nové možnosti vývoje postav. Protože ono to s tou kontinuitou bylo dost nahnuté vlastně už od originu Wolverina. Takže dostáváme další nádherně stylový komiks, kde zamrzí snad jen smutné nevyužití toho množství úžasných postav, prostor dostali jen Xavier, Magneto, Raven (a s výhradami Logan s Beastem, perfektně se uvedl ještě Quicksilver). ()

pravdovravny

Najlepší X-men ktorý sa doposiaľ natočil! Od úvodnej scény Vás film vtiahne do deja a pustí Vás až po úplnej poslednej scéne na konci titulkoch(je tam ukrytá scéna). Jedinou výtku by som mal ohľadom času stráveného na plátne niektorých postáv, musím vidieť aj extended :) Konečne blockbuster tak ako má byť,oproti tomuto filmu je Capitan 2 iba mladším a hlupučkejším bratom. ()

sskrblik

Spolu se sérií Rychle a Zběsile továrna na love, ostatně proč si neurvat co to jde. Vůbec už pak nevadí, že děj nedává příliš smysl. Hlavní je, že tu máme opět naše známé ixíky a můžeme se znovu kochat destrukcí všeho možného i nemožného. Vyloženě špatné jako První Třída to není, ale je to přesně díl, který kdybych neviděl, tak se nic nestalo. Na spravení dojmu bude lepší sáhnout po lechtivé verzi : http://www.csfd.cz/film/382878-x-men-xxx-an-axel-braun-parody/galerie/?type=1 ()

lykan9

Nápad spojit staré s novým byl skvělý. Nejvíc se mě líbí, že nevynechali skoro nikoho. Minimálně se o předchozích postavách aspoň zmínili. Jinak samozřejmě totální popření existence předchozích filmů, ale při odhlédnutí dokonalost. ()

Eleanor05

Předně, ten nápad se vstoupením do minulosti, aby se na scénu na jeden jediný další film mohl vrátit Patrick Stewart, je prostě pitomý. Má to trapné finále, tisíc akčních scén, které jsou nudné. Ellen Page lezou střeva ven z těla, ale dvě hodiny času zvládá v pohodě stát u Wolverina a mít ruce u jeho spánků s tím, že ho tím jako "posílá do minulosti", aniž by vykrvácela, dostala otravu krve apod. a to je jenom jedna z hovadin tak očividná, že působí směšně i ve filmu o mutantech s nadpřirozenými schopnostmi. Zatímco První třída byla o Magnetovi a jeho cestě za pomstou matky, Budoucí minulost se soustředí na Profesora X, feťáka, kterého jde Wolverine přesvědčit o tom, aby už nefetoval. Tisíckrát omílané téma o tom, že všichni "normální lidé" nenávidí a pronásledují mutanty (o čemž všichni sice mluví, ale kromě robotů hlavního záporáka tu žádný projev nenávisti od obyčených lidí není) samozřejmě nesmí chybět, protože o ničem jiném ani X-Men série není. Kdo by se otravoval s pořádnými postavami, dobrou atmosférou, dobrými dialogy a realističností, když divákům stačí stupidní (nebo téměř žádná) zápletka, omalovánkově barevné postavičky, jejichž nevysvětlitelné schopnosti vytáhnou scénáristy vždycky z jakékoli šlamastiky, a CGI souboje? Počítám, že tato série bude mít ještě dalších padesát pokračování, představitelé budou postupně nahrazováni mladšími, osvalenějšími, umělohmotnějšími, necharismatickými a netalentovanými herci a diváci budou stejně chodit dál. Fakt stupidnost. Jediné potěšující věci na celém filmu jsou: fakt, že Peter Dinklage překvapivě nezískal za svůj herecký výkon žádné ocenění (když bývá každoročně nominován na Emmy i tehdy, když v sérii GoT řekne jeho postava sotva pár vět) a James McAvoy, který hraje o několik tříd lépe, než zbytek osazenstva. ()

Herzeleid

X-meni - to je jedna ze srdcovek a Budouci minulost to jen potvrdila. Vyborna akce, ktera potesila oko. Paradoxy, pokud se nesnazi si hrat na kdovico a umozni divakovi se znovu setkat s oblibenymi postavami a propojit dejove linie, u me maji palec nahoru. Dojem z filmu je na jednicku. Snad jen.. nektere vtipne sceny, ktere vetsinu publika pobavily, nebyly můj salek, nicmene jsem se pousmál u jiných. V neposledni rade me zaujala zaverecna scena - no predpokladam, ze se bude na co tesit dale. P.S. (tak trochu spoiler) Wolwerinovi jsem to opravdu přál :-) ()

Lukyn007

Singerův velkolepý návrat! Prachy, který studio do tohoto projektu vložilo, byly vidět úplně všude. Nemůžu si však pomoci, poněvadž si myslím, že Vaughnova "První třída" byla lepší. Příběh fajn, několik wtf momentů, poté několik opravdu vtipných scén, ale nejvíc bylo vidět, jak Singer opravdu má ty postavy rád. Skoro všechny jsou napsaný skvěle. Za nejlepší postavu považuju mladýho Charlese, hlavně díky Jamesi McAvoyovi, ten to zahrál báječně, až jsem se rozplýval. Co dál? Srdceryvné finále (byť předvídatelné) bylo fajn. Stejně tak nostalgická závěrečná scéna. 80% ()

dragon94

Na úvod řeknu, že jsem spokojen a z kina jsem odcházel s pocitem, že tohle je jeden z těch filmů, kvůli kterým se vyplatí chodit do kina. Film má všechno co by měl správný blockbuster mít. Ať už to jsou dobré efekty, skvělé herecké výkony, slušný příběh, vcelku parádně vypadající akce nebo skutečně povedený soundtrack. Přesto všechno mi to celé přišlo takové bez hloubky a to včetně postav, které tam prostě jsou, ale k žádnému vývoji charakteru u nich nedojde. Všichni se chovají hrozně předvídatelně. Celé mi to příjde jako sled několika lineárních scének s pár opravdu dobrými vtípky, které vedou k povedenému finále, ve kterém příběh konečně dostane nějaký hlubší smysl. Ikdyž teda je tam, a né jenom v závěru, spoustu nelogických věcí. Nevím čím to je. Možná tím, že celý ten film je vlastně takový hon, ve kterém postavy neustále nahání jednu z postav a snaží se jí zastavit a vlastně nic jiného nedělají. Ano sice to udržuje tempo, ale všechno potom působí opravdu dost povrchně, neboť se film na žádném místě nezdrží nijak dlouho a prostě běží hned dál někam úplně jinam. Žádný z předchozích X-menovských filmů, včetně obou Wolverinů, takový problém neměl. Třeba to napraví rozšířená edice. Každopádně je Budoucí minulost jedním z opravdu skvělých filmů, na které se vyplatí zajít do kina. A já po opravdu dlouhém mozkovém hloubání a dloubání uděluji tomuhle filmu "jen" 4* 82%. ()

zigíš

už dlouho jsem neměl TAK příjemný pocit z jasného tvůrčího záměru jak u days of future past, kde nic není míň ani víc, kde se i scény s nejzábavnější postavou dávkujou tak, aby humor správně zapůsobil (a vyniknul) inteligentní scénář táhne, osudovost, emoce, comicsový feeling, ikonické scény (!) do toho singer a jeho bezchybný usual suspects (siegel, ottman) kdybych měl co vytknout tak pod tu stovku půjdu ..ale nemám (100%) ()

Bad Guy

Nový díl X-Menů se povedl na jedničku. Po vizuální stránce se velice posunul vpřed, a to především v akčních sekvencích, které jsou opravdu parádní a nejsou přeplácané ani přehrané. Herecké výkony jsou skvostné a přímo excelují Michael Fassbender, James McAvoy a Jennifer Lawrence. Samotný příběh je silný, občas mírně až složitě zamotaný, ale pořádně vysvětlený. Každopádně se jedná o nejlepší snímek této mutantní série. A už nyní se těším na další díl! ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)