X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

dr.fish

Včera jsem viděl První třídu a dnes hned tu "poslední". Ta "první" byla příjemnou změnou a místy i povedenou zábavou. Budoucí minulost je slepenec Matrixu a Transformers, pro jistotu "transdimenzionálně promixovaný", je především dán snahou zakrýt obrazem, zvukem a střihem jednu jedinou věc- nudnost, bezradnostcelé a vyčerpanost X-menů jako takových. Chápu, že je to výborné perpetum mobile na peníze a bude určitě ještě nějaký ten díl. Mám ale raději přímou akci s tahem na bránu, tam se alespoň pozná, kdo je fakt borec. Zatím u mě pořád vyhrává Wolverine. 70% ()

WolfR

On i komiksový blockbuster může být chytrým filmem. X-Meni to dokázali v roce 2000 poprvé a teď v roce 2014 po několikáté znova. Epická a osudová podívaná, kde jde o budoucnost celého mutantího druhu sází na velké množství zajímavých postav (Quicksilver je neuvěřitelně cool) a hrátky s cestováním v čase. Je to vizuálně podmanivé, je to akční, je to dramatické a je to chytré. Přesto, u mě stále vede First Class. Tady je pár scének ve kterých příběh k něčemu vyústí až moc jednoduše, či nějak, že popírá nějakou tu informacičku z předchozích filmů, 4 hvězdy. ()

Larushka

I podruhé je to skvělé. Fassy i McAvoy jsou k sežrání. První třída se mi furt zdá o chloupek lepší. Akorát stále nechápu umístění Anny Paquin tak vysoko v titulkách. :) Jsem zvědavá na další díl, když tohle byla taková odbočka. "This is the Apocalypse" - if you know what I mean. :)) ()

mortak

Stěžovat si, že to je jen x-tá-x-menská variace téhož, by bylo nepochopení žánru komiksových sešitů. Charaktery jsou pevně dané, mantinely variací velmi úzké, a tak se musí hodnotit nápady tvůrců, pomocí kterých oživují znovu a znovu ten samý příběh. A v tomto díle jich je pořád dost a dost (i když dějová linie v budoucnosti je dost predvidatelna). Prostě pořád jde o solidní setkání se starými známými. ()

Pája=)

Měl jsem obrovský strach, že Bryan Singer už na to nemá a že nezvládne navázat na své první dva X-meny, ale on to dokázal. Ale nejen to, natočil ten nejlepší X-menovský film, a po Nolanovi, tu nejlepší adaptaci komiksu vůbec. Spojení mladšího filmového osazenstva s tím starším funguje na jedničku. Hlavní zásluhu na tom mají hlavně skvělé dialogy, které dokonale dokreslují hloubku Marvelovských postav. Bryan zvládl ještě jednu věc skvěle. Díky ohromnému rozpočtu měli všechny mutantské schopnosti šanci vyniknout jako nikdy předtím. Singer dokázal napravit všechnu škodu, kterou režiséři po něm (až na Vaughna) napravili. Zkrátka film dostál svým očekáváním a ještě je i předčil. Ovšem potitulková scéna přináší očekávání nové a možná ještě větší... ()

ivet.ka

Samostatné Wolverinovy filmy byly tak unylé, až se mi chtělo brečet. I proto jsem ráda, že se v Days of Future Past dostává Wolverinovi prostoru tak akorát, a že jsou "velcí šéfové" trochu odsunuti. First Class byla naprostá bomba a druhý díl z nové mutantí éry se jim jen o fous nevyrovná. Nicméně je to další perfektní náplast po zpackaném třetím díle původní trilogie, který byl tak zoufale nevyužit a liboval si jen v (ne)líbivém povrchu. Myslela jsem si, že slow-mo scény jsou už vyčpělé a ničím nenadchnou - po zážitku s Quicksilverem v Pentagonu beru tento názor zpět. ()

Susinnon

Skvelé herecké výkony, skvelé efekty, skvelý príbeh, skvelé postavy, proste skvelý film! X-men v sebe nesú krásne posolstvo, o to viac ich mám rada. Som nadšená. Bála som sa, že ma moje očakávania sklamú, ako sa to už neraz stalo, ale tentokrát nie. Tentokrát moje očakávania nestačili, takže mi v kine spadol obrovský kameň zo srdca. Jedna veľká filmová lahôdka :) ()

panMartin

První třída se mi líbila o stupeň více, nic to však nemění na tom, že noví X-Meni jsou bomba Stále zábava, i když přiznávám, že jsem se v tom chvílemi ztrácel. Po skončení jsme o tom přemýšlel a nepochopil jsem jakto, že žije Profesor X, když ve trojce umřel a ve Wolverinu na konci zase žil. Herecké obsazení paráda Hugh Jackman, Michael Fassbender, James McAvoy, Ian McKellen, Patrick Stewart a nakonec krásně nebezečná vražedkyně Jennifer Lawrence. Konečně vím, kdo stál za Kennedyho atentátem a že Kennedy byl jeden z mutantů. Hlaně mi vadilo, že Wolverin nedostal prostot že by tam začal rubat jednoho mutanta za druhým úplně jeho roli vystřihli a to mě mrzelo. Pro fanoušky série jednoznačně lahůdka, pro mě spokojenost, ale mohlo to být o něco lepší, těším se na další díl. Pro mě druhý nejlepší díl po První třídě. Ještě bych poprosil a vysvětlení podtitulkový scény, co tím autoři mysleli. ()

reky

Rozhodně povedené, První třída mi však přišla soudržnější. Tady jsou na straně jedné skvělé akční pasáže (boje se sentinely, Quicksilver,...), na straně druhé pak trochu natahované části (přemlouvání Charlese Wolverinem, přemlouvání Mystique Charlesem). Vaughnovi fungovaly dialogy mnohdy lépe (viz jiskření Charles vs. Erik, to bylo tady jestli poloviční...). Ale ve výsledku spokojenost, stará garda potěšila a Jackman je pořád frajer, zkrátka typ filmu, který si rád pustím znova. //kino, 2D, tit. ()

E=mc2

To teda bola minulosť! Sentinel - to meno a ten úvod, ako sa prevŕtavajú k nim, to je čistá vykrádačka z filmu Matrix Revolution. Výzor sentinelov - Iron man, ich schopnosti a dejová línia - Terminátor. Treba sa zmieriť s tým že zlatá éra Hollywoodskej tvorby kvalitných akčných, sci fi filmov a dobrodružných filmov, bola na vrchole v období od 80 rokov po nejaký ten 2008/9 a potom sem tam po jednom kuse - aj ich originalita a spracovanie, Hollywood = kríza a je to už na nevydržanie. Prekvapuje ma že nikomu z miestnych cinefilov nevadí ten nechutný grc humus obraz digitálnej TV kamery, ktorý sa dostáva tak výrazne do popredia FILMových plátien. Tak nechutne plynulý obraz, celá filmová estetika je azda navždy v prdeli. Sláva Nolanovi, Tarantinovi, Spielbergovi, že ešte stále točia na 35 mm. Čo sa týka deja, lepšie než predošlý diel, ale plytké, časová rovina a jej zápletka ako požičaná z nových častí Star-Treku. Ešte že to svižne ubehlo a akcia bola fajn - hlavne tá scéna z Pentagonu a spomalenie času ako z Matrixu.. X men je pre mňa osobne spolu s Hulkom a Spidermanom najslabšie komixové spracovanie a celkovo postavy sú mi cudzie až na Patricka Stewarda a jeho mladšiu verziu - jediná postava spolu s Magnetom ktorá tam za niečo stojí. Stačilo raz, a ten záver po titulkoch WTF...už vieme ako postavili tie metafyzické náboženské budovy (ktoré nikdy neboli skutočnými hrobkami, len odkazovali na hviezdy, nevermind...) Celkovo 70%. Xmenov už stačilo. Varí sa z vody. Verím že čoraz viac všetci vyzdvihovači súčasných komixových snímkov ocenia trilógiu Matrix pre jej nadčasovosť. Súčasný tvorcovia blockbusterov to síce nepriznajú, ale každý zbehlý cinefil vie, že bez Matrix trilógie by neboli ani tieto vychvalované vzduchoprázdne blockbustery, aspoň nie tak spracované. Kvalitu akčných scén z trilógie Matrix som až teraz naplno docenil. A veľmi sa teším na Jupiter Ascending. Sláva Wachowski! Singer sa nechytá. Filmové umenie degraduje. A ja sa klaniam inému Bohu, Vy pohania! Nebudeš mať iné akčné scény (okrem týchto troch), aby si sa im klaňal. http://www.youtube.com/watch?v=2E3JDtqHaVMhttp://www.youtube.com/watch?v=w_su7Kdz3pghttp://www.youtube.com/watch?v=zYwdzYC3uUc ()

markyz.

Spojení atlasu mraků s incepcion se mi líbilo, trošku těžší se orientovat v dějových linkách. Rychlé tempo filmu trochu podkoplo konec, který nebyl nijak překvapivých už 20minut před titulkama. ()

aniabo

Umírám při představě, že jsem čuměla dvě hodiny na něco, co se nestalo, a co nijak nezapadá do časové souslednosti X-menů. Shit. Až se přes tohle přenesu, ocením akčno a vtípky, a možná přidám hvězd. ()

Nivenx

Nejdříve vypíši můj vstah k sérii, abybylo jasné podle jakých kritérií hodnotím. X-men je jedna z nejlepších komiksových sérií, která se drží velice vysoko. Sérii započal Bryan Singer, když poprvé předvedl na plátně mutanty se zvláštními schopnostmi. Díl druhý semu povedl obdobně, kde ještě malinko přitlačil na pilu a celému světu ukázal, že je to jeho srdeční záležitost. Při třetím díle odhodil režisérskou stoličku a přenechal jí kolegovi Ratnerovi, který se svým pojetím se maximálně vyprdnul na nějaké ty emoce a napětí a pustil oddychovou verzi plnou efektů, která si mě i tak získala. Poté přišel Origin: Wolverine a tím u mě série dost klesla, jelikož šlo o nejslabší díl série, kterýsi mě nezískal ničím. Po pár letech přišla nová krev a naděje v podobě První třídy, které se ujal Matthew Vaughn. Film byl pro mě mírným zklamáním v podobě přehodnoceného filmu, ale i přes to si mě svým způsobem získal. Solovka Wolverine super, té nechybělo nic co měl film obsahovat a konečně se dostávám k Days of Future Past. K sérii se po 11ti letech vrací její stvořitel Bryan Singer a naděje v téměř nejlepší díl série byla vzkříšena. Čím více informací o filmu se ke mě dostávalo, tím více jsem se těšil. Začátek filmu se hned vrhá do akce a ukazuje neúspěch a beznaděj budoucnosti, kde mutanti budou do jednoho vyhlazeni. Poté může do milosti být poslán pouze Wolverine, který jako jediný může tuto hrozný osud zvrátit. S Charlesem se domluví celkem v pohodě, ale Erik je zase tím debilním Magnetem, který si prostě nedá říci. Příběh mě vzal od doby X-men 2 nejvíce. K tomu skvělé zapracování obou časových rovin, i dějových zvratů. Emoce pracují zase na 100% a příběh je zpracován do detailu, co v předchozích dílech mírně vadilo. Jediná chyba filmu je představení a drobet informací o mutantech z budoucnosti, o kterých se neví vůbec nic a jen se ukazujou jejich schopnosti. Pokud takt má vypadat budoucnost X-menů, tak jen tak dále a sem s dalším dílem pod křídly Bryana Singera. Více už si ani nelze přát. 95% ()

URBAN

Na nové X-meny jsem se netěšil a taky od nich nečekal a věděl jsem dobře proč a taky toto pokračování dopadlo jak jsem čekal. Naštěstí jsem nebyl plný očekávání, protože by to pro mě bylo velké zklamíní. Cestování časem je pro komiksový film dobrý koncept, jenomže k X-menům to niják nesedne. ( 8.11.14/MAC ) ()

Sabrewulf

Začátek je digitální přeplácaná změť (působící spíš jako nějaký Thor 3, než X-meni), která mě málem odradila od koukání. Naštěstí jsem vydržel a dobře udělal. Trošku mě sere, že to svým způsobem ignoruje původní trilogii (jakto že je na začátku Xavier?), ale co už... Quicksilver parádní. Lepší než První třída. P.S: Ale té Mystique je tam až moc, což by mi nevadilo v případě, že by ji hrála Rebecca Romijn. ()

Radiq

Hezky to zapadá do celé X-Men-ovské série, jak atmosférou, tak (hlavně) dějem. I když kdybych neviděl předchozí díly a začínal bych tímhle, asi bych byl dost zmatenej. Což jsem ale nebyl, takže problém nebyl. Přebíhání mezi minulostí a budoucností se postupem času dost zrychluje a tím se to dost plete, ale kdo dává pozor, nemá s tím problém. Co víc dodat? Dodatky jsou k ničemu, nedodám nic. Bavil jsem se, bavilo to. Bude to bavit? Možná ještě jednou jo... Ale jak už jsem zjistil u mnoha filmů - cestování časem je podle mě blbost a przní se tím logika každého děje... ()

Lopezka1982

Tento díl mě až tak nenadchnul, vzhledem k tomu, že jsem fanynka spíš těch modernějších akcí, tak díky skoku do 70.let jich tam až tolik nebylo.... ale pár scén bojů s dokonalými stroji tam bylo i pro mě :) A vlastně díky tomu tam nebylo tolik prostoru pro naše oblíbené hrdiny, nebo tam byli pouze jako mladí :) Ale zase musím říct, že děj byl dobrý, vlastně i dobře propletený s ostatními díly, takže ve finále se mi to líbilo :) ()

chelseaman22

Když od září vídáte v CinemaCity trailery, tak jste před samotným filmem nadržený jako Fiona ve věži! Jaká do deka na vás padne v půli filmu, když procitnete a zjistíte, že pořád všichni jenom melou, žvatlaj a kafraj na současný politický stav (via Lincoln)! Rosomák si po své anabázi v Japonsku poněkud zlepšuje renomé - drápy nechává zasunuty a poslušně míří do minulosti pro lepší zítřky. Vychytralého invalidu prezentuje ten křen McAvoy, Storm se nedostane ke slovu, Beast dělá mazlícího pejsánka a Mystique si to drandí po světě kvůli vendetě, bez níž by dozajistě namohla v klidu spočinout na loži! Proto musím pět třikrát hurá na otrokáře a onanistu Fassbendera, jež jako jediný z té party hic dokáže zahrát a remcá minimálně! Veskrze žádná akce, jen touha scénáristů restartovat vše a nahrabat si balík! 65% Celosvětový výdělek k 2. 6. 2014: $500,200,000, což je 2,51 násobek budgetu a mimo jiné 120. nejvýdělečnější snímek historie ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)