X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

ZinedineCR7

Celá séria potrebuje reštart. Celý príbeh je plytký a až príliš predvídateľný. Celý čas som čakal na nejaký moment prekvapenia alebo aspoň zlom z prekvapivého zvratu. Nič. Aspoň sa zbaviť nejakej kľúčovej postavy a ono ku koncu som dostal presne pravý opak. Veľa nepresností a až príliš veľa postav. K postavám-Magneto viac menej v úzadí a Hank v popredí? Aj Quicksilver ma bavil viac. Asi by sa tvorcovia po Wolverinovi mali sústrediť na príbehy a život ďalších postáv. ()

Luteka

Než začal Joss Whedon spolupracovat s Marvelem, nejlepší komiksovky pro mne jednoznačně byli X-meni a nová generace (no vlastně stará generace) nezaostává za třemi předchozími díly. Pro mě je to zábavné, napínavé a plné skvělých hlášek a efektů. ()

Almásy

návrat Singera priniesol očakávané.vidieť tak DOSPELÉ pokračovanie bola radosť, správny mix vážnosti a veľkolepej akcie (posledná polhodina klobúk dole, po dlhej dobe sa mi stalo že som si aj zhíkol :)) a duel Fassbender Jackman? Splnený cinefilský sen, spolu s Winter Soldier určite v žánri tento rok TOP ()

Hollohlaway

Akce a efekty na úrovni, taktéž dramatický scénář. Ale nejsem přímo fanda série, a asi už ani nebudu. Nesmrtelný stárnoucí Wolverine a nastavování dalšími a dalšími díly mě už začíná nudit. Ale Quicksilver vypadá nadějně a zábavně, že by? ()

greath

Môžem hrdo prehlásiť, že aj ja som dieťa generácie-X. Takže ako veľký fanúšik tejto série som celkom spokojný. Tak trochu one man show v podaní Magneta, ale to vôbec nevadí. A ten koniec ... všetko ako má byť. Dúfam, že filmov s Wolverinom bude ešte veľa a samozrejme ak ho bude aj naďalej hrať Hugh Jackman. Skvelý nápad dať všetkých ''starých známych'' do jedného filmu. K dokonalosti mi chýba už iba prepojenie s filmovými Avengers. ()

Jello Biafra

Stará parta sa stretla s novou. Mutanti to majú v budúcnosti v roku 2023 spočítané. Kedysi dávno totiž vznikli špeciálne stroje zvané sentinel, ktoré sú schopné mutantov vyhladať a následne zlikvidovať. Mystique to v roku 1973 vyriešila tak, že zlikvidovala tvorcu týchto strojov. Tým sa však pre americkú vládu potreba výroby Sentinelov len zvýšila. Wolverine sa tak vydává do roku 1973 aby Mystique zabránil v zabití tohto vedca. Pokračovanie dobrodružstiev mutantov opäť vsádza na prepracované inteligentné dialógy a vzťahy medzi postavami, čiže prvky, ktoré sériu X-Men vždy (s výnimkou trapného X-Men: Last Stand) sprevádzali. Ostatne tentoraz dostal réžiu na starosti samotný "zakladateľ" filmovej série a režisér prvých dvoch dielov Bryan Singer, a tak sa dočkáme aj pestrej zmesice odkazov na pôvodné tri diely a uvidíme tu aj starých známých. Najsilnejším momentom filmu je záverečná tretina, kedy divák netrpezlivo čaká jak to nakoniec celé dopadne. Špičkové triky, precízne herecké výkony a pôsobivý soundtrack sú u tejto série už samozrejmosťou. ()

Šakalík

Ač mám obecně vůči komixovkám značnou averzi, zrovna série X-Men mě vždycky bavila. Především přelomový druhý díl a úchvatná First Class představují absolutní vrchol žánru. Poslední přírůstek do mutantní rodiny však poněkud kulhá. Na jedné straně servíruje divákovi staré známé mutanty s grandiózní noblesou (ostatně Quicksilverova infiltace Pentagonu nemá chybu), na druhé straně těžkopádný příběh, povrchní práce s postavami a hlavně obřidlivá patetičnost sráží film na kolena. Wolverine se sice může snažit sebevíc, ale role mentora mu prostě nesedí. Scénář dává vyniknout Jennifer Lawrence a její Raven/Mystique. Moje veleoblíbená herečka v roli mého nejoblíbenějšího mutanta – to prostě musí fungovat. :-) Na ostatní členy Xavierova ansámblu už moc prostoru nezbylo, což je škoda především v případě Ellen Page, jejíž role se scvrkla na pouhé poposedávání u Wolverinovy hlavy, což je strašně málo. Celkově vzato jsou noví X-Meni v zásadě jen průměrným filmem. Za již zmiňovanou pasáž v Pentagonu a závěrnou příjemnou reminiscenci z časů minulých ale přidám ještě jednu hvězdu navíc. ()

Babous

Myslel jsem, že to bude stejně dobré jako První třída, ale je to o několik tříd (!) horší. Bryan Singer i tuhle plejádu dobrých herců zamotá do svých klišovitých mravokárných pouček a hluchých míst, logiku jednání některých postav (Magneto) nechává zcela bez vysvětlení. Chci zpátky Vaughna! ()

Maynard.

Tak kde začít? A tak začnu od konce! Marvelové mě naučili sedět v kině na celý titulky, což je pecka, páč i tady je konec filmu parádním vnadidlem na nový díl. Na tenhle kousek sem se těšil skoro nejvíc z celýho roku (na Nolana samozřejmě víc). A skvělý je mít parádní pocit, když odcházíš z kina. Takový příjemný hřejivý pocit z dobře vykonaný práce :o). Jasný, Singer nemá takový rejžovský kvality jako Matthew Vaughn(First Class), ale rejža je to dobrej. Trochu sem se bál, že se to bude celý točit jen okolo Wolverína,což se naštěstí nestalo (nemám ho uplně v top postavičkách). O to víc sem nadšenej, že se film dost točí okolo Magneta, toho mladšího. Takže sem si film mohl fakt parádně vychutnat. Vykašlal sem se na 3Dčko, páč toho si ještě v životě užiju dost a zkusil sem klasiku, což byl taky po čertech dobrej tah :o). Akce vychytaná - né moc, né málo. Dějově pardádně nadupaný, zbytečně ne zamotaný. No a to, že se na konci objevila bohyně Famke Janssen? To už byla ta nejsladší třešnička na dortu. Tohle sou filmy, na který se dycky rád mrknu. JO! ()

kenkaku

Bryan Singer vzal zpět do ruky svoje X-Meny a prakticky resetoval vše co mu ostatní zprznili. Myšlenka se "změnou minulosti", která prakticky anuluje vše co se doposavad stalo je mazaná. Díky tomu se prakticky vše začíná přemílat na hraně jedné velké otázky: platí předchozí X-Meni (loňský Wolverine obzvlášť)??? Prakticky jedné na co se přímo odkazuje je X-Men: První třída a X-Men Origins: Wolverine. To je celé. Ta otázka je totiž podpořena faktem, že v té "sentinelovské" budoucnosti má Logan záhadně své drápky zpět. Osobně se mi tedy směr kam se vše vydalo líbí a upřímně, protože Singer hodlá v režírování pokračovat, celkem se těším na pokračování) ()

danca044

Velice povedené pokračování, film jsem sice neshlédla v kině, ale užila jsem si ho moc i doma. Oproti První třídě bych řekla, že je díl trochu slabší, ale stále zajímavý. Všichni herci byli úžasní, hlavně Hugh Jackman, Jennifer Lawrence, Michael Fassbender a samozřejmě James McAvoy. Také jsem si oblíbila novou postavu Quicksilvera, film už potřeboval někoho trochu bláznivého. Nemohu se dočkat dalšího pokračování X-Mena a doufám, že to čekání bude stát za to. ()

3 AM Code

Divna, divna vec. Velmi efektni film v nekolika scenach, ve kterem ale jako v celku neco strasne skripe. Singer zacal prepisovat sam sebe a nemuzu rict ze k lepsimu. Navic se zde az neprijemne projevuje powercreep ktery se autorum superhrdinskych komixu vzdycky seredne vrati. Mam otazku: k cemu se vlastne X-meni snazi, kdyz by to za ne mohl s hravou hudbou v pozadi vyresit Quicksilver? No, asi se musi snazit pac Quicksilver se zrovna chce divat na telku. Ano ta scena v kuchyni je skvele natocena a zabavna, ale to jak to bagatelizuje vsechny ostatni postavy je az udesne. To same jsou v podstate budouci Sentinelove - neznicitelna supermonstra, se kterymi by asi lidstvo mohlo dobit zbytek galaxie.. Tak jo.. Za to, co tady Singer a jeho scenaristi spachali ho budou ti budouci proklinat. A nebo se budou tvarit ze se to vlastne nestalo. verdikt: Tihle X-meni by se mohli hodne libit lidem, kteri s mutanty nemaji zatim moc zkusenosti a nijak je netrapi navaznosti k dalsim filmum a komixum. Proste skvela jednohubka. Pro ty ostatni to bude chtit si po shlednuti v hlavne udelat trochu pecliveho editovani. ()

BMAJTZ

Nejsem zrovna fanouškem této série a navíc spinoffy v podobě Wolverina beru jako odpadní materiál přesto jsem se u tohoto dílu docela slušně bavil. Nicméně je to pro mě další blockbuster jehož příběh si za pár dní vůbec nevybavím. ()

herr_carter

Ajajajajaj............opět jsem byl ztrestán za mojí přemíru natěšenosti tento kousek vidět. Celou sérii zbožňuji dá se říct - jak původní sérii X-menů, tak i Wolverinovými epizodami. Já jsem prostě celý film čekal,že se tedy začne dít něco epického, co tu ještě nebylo, ale...ono už tu všechno vlastně bylo, dějové linie byly přehledné, ale nikterak atraktivní a ať mě tu klidně komiksoví maniaci upálí zaživa (protože nevím,zda to tak v původních předlohách je), ale naprosto minimální výskyt "starého" profesora a jeho odvěkého protivníka Magneta, mě prostě mrzel. Takže bohužel, jsem lehce zklamán a už vůbec ne nadšen.............moje hodnocení = 6 z 10. ()

SG-1

"Dáš mi klíčky od auta a nějaký prachy na benzín nebo se probudíš v nemocnici. Věř mi, vím, jak to funguje." -Logan- ()

Kejdlo

Bohužel už ne tolik nápadité a cool jako první třída, ale i přesto pořád slušně odvedená práce. Bohužel "pouze" slušná, protože Budoucí minulost rozhodně ani zdaleka nebaví tak moc jako Vaughnuv počin. A to je škoda, potenciál tam byl, bohužel jak není zajímavý příběh a záporák, není i skvělý film. I tak se ale těším na pokračování a doufám ve více prostora pro Quicksilvera. 7/10 ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)