Nymfomanka I.

• Česko Nymfomanka, část I. (viac)

Otevřená studie ženské sexuality, prostřednictvím hlavní postavy. Hlavní hrdinku Joe najde zmlácenou v parku, starší muž jménem Seligman. Nymfomanka Joe odhaluje samotářskému intelektuálovi tajemství svého pokrouceného životního osudu, plného sexuálních prožitků. Vyprávění Joe je rozděleno do osmi kapitol, ve kterých se postupně dostáváme od jejího mládí a dospívání až k dospělosti. (Aerofilms)

El Pistolero

6/10. Nejsem si jistý, jestli bylo sledování „Nymfomanky“ coby nejnovějšího díla Larse von Trierova díla tou nejlepší volbou vzhledem k tomu, že předchozí tvorbou kodaňského filmaře jsem dosud netknutý, jedno však vím určitě: chci dát šanci i zbylým koním z této věhlasné stáje. Nutno podotknout, že Trier rozehrál první část svého kontroverzního spektáklu vcelku solidně, v té druhé se mu to už ale trochu vymklo z rukou. ()

salisbury

První část Nymfomanky mě vtiskla do příběhu nadrženým polibkem, necudnou nahotou a já aniž bych stačil projevit jakýkoliv nesouhlas jsem jen mlčenlivě seděl a pln dychtivého vzrušení naslouchal. Geniální Lars von Trier ve svém komorním příběhu rozprostřel v několika kapitolách nahlédnutí do duše ženy posedlé neustálým sexuálním apetitem. Jediné čím jsem byl velmi zklamán byly cenzurské nůžky, které zkrátily příběh o půl hodiny, čímž jsem byl ochuzen o značnou část Trierova filmového díla. Tuším, že druhá část(zkrácena cenzurskými nůžkami o celou jednu hodinu) bude po tomto dvouhodinovém seznámení gradovat, na což se nedočkavě pln nemravnosti těším. Post coitum omne animal triste - Po souloži je každý živočich smutný a proto pokud nechceme býti smutní tak nepřestávejme souložit a buďme nymfomaničtí .) ()

PauloZ

Nechci tu nijak vířit vodu, ale s mého pohledu je Nymfomanka neskutečně nudná záležitost. Okořeněná několika nehezkýma momentama a několika porno momentama. Až na část s Umou Thurman, díky které se tam alespoň chvilku něco dělo, něco co mělo nějaký smysl, mě to opravdu nebavilo. Nudně vyprávěný monotónní a zdlouhavý příběh, podivně srovnávaný s rybařením, u kterého jsem usínal. Když už nic, tak alespoň nemusela mít hlavní představitelka bobra až po bradu, díky čemuž byly všechny ty styk pohlavsony odpudivé jako vintage pé! ()

F.man

Hele, to snad není možné, ale já na tu Trierovu bulvární onanii skočil i s navijákem. V první řadě teda vůbec nechápu všechen ten rozruch, který se kolem toho vyrojil. Jasně, je to Trier, jasně jmenuje se to Nymfomanka, ale jako viděl to z těch puritánu vůbec někdo? Já teda nevím, ale pro mě to je hlavně skvěle vypadající atmosferický snímek se silnou ženskou hrdinkou, která má trochu do extrému posunutou svou sexualitu. Nebýt ale režisérem Trier, dovolím si tvrdit, že ten buzz je desetinový. Každopádně, když se od toho všeho člověk oprostí, dostane silný materiál se skvěle propracovanou psychologií postav. Jakože fakt mě to bavilo. Víc to rozebírat asi nemá smysl. O Nymfomance toho všechny ty Spláčilové napsali mnoho. Rozhodné to ale není nějaké prachsprosté hard porno chlapa, o kterém se říká, že nenávidí ženské. The secret ingredient to sex is love. ()

schizmo

Čím víc Trierových filmů jsem viděl, tím méně si kladu otázku "co se tím básník snažil říct" (a hledat na ni odpověď) a stále více si kladu jinou: "co má autor za problém". Ačkoli jeho tvorba spadá do té dejme tomu umělecké sféry, a zde je prostor pro vyjádření téměř bezmezný, nejsem si úplně jist, jestli stejnou měrou nebalancuje také mezi prostým a vlastně i sprostým nevkusem. Ano, téma nymfománie je i v dnešní době do jisté míry tabu a určitě představuje mnohem náročnější látku na zpracování, která se u dánského mohykána nemusí shodovat a vlastně ani neshoduje s mou představou, že jde o něco přitažlivého, protože cokoli, co by člověka na tomto filmu mohlo přitahovat, vás může stejným způsobem taky odradit a zhnusit. První díl Nymfomanky přinesl spoustu otazníků, příslibů a neholených klínů, že si ještě půl hodiny po dokoukání budete vytahovat chlupy mezi zubama. Pokud to dvojka nerozvine do nějaké kloudné nebo fatální pointy, utrpí můj pohled na ženskou sexualitu značné šrámy :D. ()

hous.enka

Je mi líto, ale Nymfomanka není tak skandální, jak bych od ní čekala - a tím rozhodně nemyslím explicitně znázorněné sexuální scény. Ano, jde možná o otevřenou zpověď jedné ženy, ale... opravdu Joe před cizím chlapíkem odhodí veškerý stud a ukáže se mu ve své podstatě zcela nahá? Ne, nevěřím tomu. Nevěřím, že ho jen neprovokuje. Problém Triera vidím hlavně v tom, že se snaží do svých filmů promítnout kus svého kontroverzního filosofického umu. Otázkou pro mě ale zůstává, zda něco takového opravdu u Triera existuje... Není to v posledních letech (a filmech) zejména dobrý prodavač, který divákům nabízí jen to, po čem prahnou? ()

monsieurR

Nuda, film v podstatě o ničem. Tedy až na scénu s Umou Thurman, ta mě vážně bavila a pak taky některé zajímavosti o rybaření a pěkné záběry s tím spojené. Jinak pro roli nymfomanky bych si představoval sexuálně přitažlivou ženu, ne takové neduživé dítě. ()

Cimr

Hallelujah! Konečně po dlouhé době film, na který jsem se strašně těšil a on mě nejen nezklamal, ale dokonce dopadl lépe, než jsem si představoval. Mám velmi rád von Trierův režijní styl, baví mě s jakým cynismem se vysmívá svým konzervativním kritikům, ale přiznám se, že i já jsem propadl pečlivě naplánované mystifikaci ,,Trier točí čtyřhodinové porno? Ten chlapík už se opravdu dočista zbláznil." V kině jsem tedy před začátkem seděl se slušným napětím, co z toho vyleze. A už při dlouhém úvodu, kdy vidíme jen černou obrazovku a slyšíme ruchy ulice, mi bylo tak nějak jasné, že se mi to bude líbit. A opravdu. Během dvouhodinového vyprávění jsem ani na chvíli neztratil pozornost, pořád jsem byl napjatý, co se bude dít. A nakonec musím souhlasit s ostatními komentátory, že i když je to asi první film v dějinách, kde zřetelně vidíme erekci známého hollywoodského herce, pořád je to dost možná nejkonzervativnější Larsovo dílo. Není tu prostor pro velebení rozličných orgií a fetiš praktik, naopak Joe, nymfomanka, je podána jako tragická bytost, která po všem co vyzkouší není šťastná - sama říká v slzách, při sexu s jediným milovaným mužem, ,,já nic necítím". Sex tu nepůsobí samoúčelně, vypráví se skrz něj o tápání a samotě člověka, nenaplnění života, o touze, o manipulaci s druhými lidmi - a i když to vše zní trochu jako klišé, je to podáno tak zábavně, svižně, novátorsky, že mi nezbývá než dát plné hodnocení a s napětím stát frontu na druhý díl. ()

baribal

Trier je největší terorista filmového světa. Zase se pustil do tématu, které v každém nechá poměrně hlubokou stopu a v mém případě se mu to povedlo na sto procent. Lars umí skvěle vyprávět a pro mě byla nejpřitažlivější dvojice Stellan a Charlotte. Film před Vámi nic neskrývá, nehraje si na něco co není, film je přesně to co vidíte, nemusíte u něj přemýšlet.. jen já se u toho cítil neskutečně na hov.. ()

maddy

Ah. Erotica. Romance. My name is Dita, I'll be your mistress tonight. I'd like to put you in a trance ... oh, sorry, to som si zamenil s inou nymfomankou. Tá filmová nakoniec nie je taká kontroverzná ako sa snaží tváriť. Trier je síce úchylák a to priam znamenitý (a my dvaja si slušne rozumieme, takže má odo mňa niekoľko plných päťkových hodnotení), ale tento krát natočil viac menej štandardnú drámu ... akurát o zmlátenej nymf()manke. Toť celé. Pár odvážnych záberov sa síce nájde, ale nič čo by poburovalo alebo by to dnes už nevidel každý dvanásťročný vo free porno klipoch na Xtube. Paradoxne, napriek téme, tak najnormálnejší a v podstate aj najprístupnejší Trierov film zo všetkých. Trier tento krát oveľa viac dráždi divákove očakávania ako by chcel šokovať výsledným produktom. Ten je takmer až „životopisne“ vyrozprávaný príbeh o sexuálnych aférach mierne narušenej ženy, ktorá jednoducho potrebuje sex. No mater what. Rozhodne žiaden škandál, ani žiaden hardcore. Dokonca ani žiadna hlboká štúdia ženskej sexuality, nebodaj psychiky. Práve naopak. Trier sa tento krát nenápadne vysmieva všetkých pseudointelektuálom. Účelovo sa utápa v násilných alegóriách a metaforách (diskusie Charlotte Gainsbourg and Stellena Skärsgarda a ich prirovnávanie sexuálnych zážitkov k rybárčeniu) a uvedomelo sa vysmieva všetkých samozvaným filmovým filozofom, ktorý sa snažia hľadať zmysel aj tam kde nie je. A ja mu tento prístupu kvitujem (teda pokiaľ som ho správne pochopil a nemyslel to smrteľne vážne, v tom prípade ... radšej nechcem pomyslieť). Čo však ostalo pri starom je kvalitná filmárčina. Prvotriedne napísané dialógy, vypointované scény rozdelené do kapitol a precízne vedení herci. Trier je jeden z tých skutočne zručných režisérov, ktorý stále dokážu bez problémom utiahnuť film hlavne na dialógoch, k ním navyše pridáva hromadu zapamätania hodných scén, ktoré majú šancu nabrať kultový status, samostatnou kapitolou sú vynikajúci herci. Charlotte Gainsbourg je už moja dlho ročná obľúbenkyňa, aj keď v prvej časti Nymph()manky sa jej dostáva prekvapivo málo priestoru a prevažne ju strávi zbitá na posteli, výborne ju však zastúpila debutujúca Stacy Martin, ktorá napriek svojmu nižšiemu veku a neveľkým hereckým skúsenostiam dokáže plnohodnotne konkurovať, ak nie aj predčiť všetkých zúčastnených. Skĺbi sa v nej nevinnosť, jemná narušenosť, aj príjemné erotické vyžarovanie. Ostatné prevažne epizódne úlohy potešia hlavne svojou vypointovanosťou – po veľmi dlhom čase excelujúca Uma Thurman v roli vyšinutej ex-manželky alebo aj prekvapivo veľmi slušný (aj keď mnou neznášaný) Shia LaBeouf. Každopádne, ani tento krát sa nejedná o návrat prvotriedneho Larsa. Štvorhodinová verzia by bola neskutočne ubíjajúca (a je otázne, či sa jej niekedy dočkáme, resp. či vôbec existuje), avšak Nymfomanka pôsobí aj v tej prvej dvojhodinovej verzii dosť neucelene. Ako plnohodnotný samostatný film však nemôže fungovať. Chýba jej v závere potrebné katarzia a viac ako ucelený príbeh tak pôsobí ako sled jednotlivých epizód bez akéhokoľvek zmyslu. Rozdelenie na Volume I & II jednoducho nebolo najšťastnejšie a mohol to byť pokojne len jeden razantne zostrihaný film. Hlavne pri pomyslení, že z Volume II mohla byť radšej vystrihnutá celá záverečná tretina, o tom však v príslušnom komentári. Ani Volume I však nie je bez dejových zádrhelov alebo zakolísaní v tempe a taký predposledný akt s umierajúcim otcom je úplne zbytočný. Chýba mu potrebné emočné zázemie a bližší súcit s postavami, aby nevyznel do absolútne prázdna. Škoda, že druhá polovica nedala celej tejto sexuálnej odysei aj nejaký zmysel a namiesto toho vyvrcholila do nedôveryhodného kriminálneho zakončenia. O tom však v ďalšom komentári. Samotné Volume I na tento neduh ešte nedopláca. Skôr vyvolá prísľub očakávania niečo intenzívnejšieho, premyslenejšieho, prepojenejšieho. Takže ako hlása slogan filmu: „Zabudnite na lásku“ ... Toto totiž nie je umenie, toto je sex. Vo výsledku tak rozhodne kvalitatívny vzostup od priemerného fantasmagorického Antichrista (3*), kde sa Trier utopil vo vlastných alegóriách a nudnej Melanchólii (2,5*), avšak stále to nie je prvotriedny Dogville (5*), Dancer in the Dark (4,5*) alebo ani Breaking the Waves (4*). By the way, keď si striháte nehty na rukách, ktorú ruku ostriháte ako prvú? PS: Volume I & II som dal hneď za sebou, takže v podstate som sledoval jeden celý štvorhodinový sexuálny epos. / PS II: pri písaní recenzie príznačne hrá Madonna – Erotica album (1992) () (menej) (viac)

fannah

Nic moc, a ty popisky a trailery jsou úplně k ničemu... není to ani studie, ani mysteriózní, ani nic, nic to člověku nedá, ale teda na rozdíl od Antikrista to člověku ani nic nevezme. ()

MartinezZ odpad!

Velice ááárt, úchylné a mimózní a Trier. Nedokoukáno v plné délce a velice mě zklamalo, že první část nekončila tím, jak leží obě postavy na zemi v onom pokoji, vyhřezlé, a jejich střeva a vnitřnosti nelevitují v prostoru, vytvářejíc přitom moebiovu křivku - nebo alespoň nějakou podobnou Trierovsky úchylnou smrt bych pro její postavu čekal. Zda něco takého je ve druhém dílu zjišťovat nehodlám. ()

javak810i

Mediální masáž kolem Nymfomanky začala už před pár lety, kdy se Shia LaBeouf v jednom rozhovoru pochlubil, že se upsal k natáčení filmu s Lars von Trierem, kde bude mít skutečný sex. No a od té doby se prakticky neřešilo nic jiného, než do jaké míry erotiky se tvůrci odváží jít, což mi přijde trochu smutné. Každopádně jsem moc nevěděl, co od tohoto filmu čekat - tedy samozřejmě kromě charakteristického Larsova rukopisu - jak se říká, "člověk se vlastního stínu (koukám na vás, Idioti a Antikriste) nezbaví. A čeho jsem se tedy dočkal? No, musím s potěšením konstatovat, že Nymfomanka nepůsobí tak "artově", jako předešlé dva snímky je podle mě více stravitelná pro běžného diváka. Nechci říct tak úplně "mainstreamová", protože ač se jednalo o půl hodiny kratší, bez dohledu režiséra zcenzurovanou věci, tak i přesto tam bylo pár skutečně explicitních scén. Každopádně nepůsobily nijak nadbytečně a nuceně, což je dobře, protože ač se to na první pohled nemusí zdát - tento film je skutečně hodně zaměřený na příběh a díky povedenému scénáři a dobrým hereckým výkonům dokáže zapůsobit. A na mě až natolik, že mu dávám lepší 4 hvězdičky. Jsem zvědav na druhý díl... "The secret ingredient for sex is love." ()

Ligter

Lars von Trier si opět libuje v povrchu, stále je považován za pravděpodobně jediného „enfant terrible“ v celé kinematografii (filmu, ale to má jiný význam, a objevili ho Lumiérové), kteréžto přízvisko, ještě vedle provokatéra (člověk, který provokuje, ale to má asi mnohem hlubší tradici), je mu přisuzováno promptně při každé příležitosti. Okolo Triera vzniklá aura, kterou si dozajista sám uvědomuje, byla nejznačnější právě během období předpremiérové kampaně Nymf()manky, nesoucí se v duchu naprostého vrcholu autorovy výlučnosti vlastních příběhů. Ona kampaň, o jejíž pozitivním či negativním vlivu na výslednou diváckou zkušenost si doteď nejsem jistý, byla sebepřeceňující. Vše, co Trier zamýšlel, resp. vše, co kampaň představila (fragmenty z filmu a další mimofilmové kontexty jako proslulé „přidání“ genitálií pornoherců nebo detaily jako sud lubrikantu na alternativním plakátu) bylo považováno za ospravedlnitou součást nadcházejícího mistrovského díla. Cokoliv, co mělo přímou spojitost s Nymf()mankou, bylo nějak ozvláštňující a nesoucí auru (znovu a znovu) něčeho, co ještě nikdy nikdo neviděl. Skutečně kampaň stavěná na roveň umění, která film umístila na nezáviděníhodného stavu ohledně publika, jež se – pokud to zobecním - výslednému dílu buď vymezí nebo se mu podřídí. Nymf()manka se stala sociální fenoménem… aniž by si to úplně zasloužila. Jakkoliv bude znít následující výrok kacířsky, a vlastně i paradoxně, největší problém v Nymf()mance tkví v nemožnosti cokoliv objevovat, a tudíž i v nedostatku umělecké hodnoty plynoucí z neřečeného. Těžko mohl Trier pokračovat v interpretačně otevřených nuancích v Antikristovi. Nymf()manka rozhodně nešetří explikacemi. Její obsese vysvětlovat a intelektuálsky poučovat nenechává prostor pro alternativní čtení a tudíž boří i samotnou uměleckou stránku „textu“. Otázka je tedy nakonec čistě precepční: je v Nymf()mance při druhém zhlédnutí ještě co objevovat nebo sám film už napoprvé tuhle možnost natolik odmítá tím, že odpírá divákovi právo na interpretaci? Cynický film, který ze mě udělal cynika, bohužel vůči autorově tvorbě. Jaký paradox. ___ Poznámka na okraj: Imbecilní konec se stává konvencí dánského filmu (tuhle buranskou poznámku možná smažu vzhledem k nedostatečné znalosti dánských dramat). ()

Popluh

Klasický Trier (hlavně tedy na poli propagace produktu), který pobaví, ale minimálně v první části zůstane relativně při zemi mírou explicitnosti. Nicméně je už teď jasné, že Nymfomanka se bude dát hodnotit hlavně v celku, tedy v nesestříhané a nerozdělené verzi. ()

Luke7

Po prvním díle zatím 5****, uvidíme jaké bude "vyvrcholení" zápletky. Druhý díl (4****) není již tak plný děje, střihů a zábavy, za to jde do hloubky, až na samé jádro. Co jsem ochoten obětovat pro svou závislost. Mám-li hodnotit oba filmy jako celek určitě 5*****. Rozdělit jej byla chyba, neboť to je jako rozdělit siamské dvojče. Jedno bez druhého neumí žít, i když jsou si podobné, přeci jen je každé jiné. ()

Sandiego

Nymfomanka může být tematicky spjata s předcházejícími Trierovými snímky a tvořit společně s nimi trilogii, přesto je jim na míle vzdálená - naštěstí v tom nejsprávnějším směru. Zatímco Melancholie mě rozčilovala svoji vyumělkovanou efektností, jež převládla nad slibným psychologickým dramatem a pohltila zvláštně znepokojivou atmosféru, Nymfomanka mě učarovala svoji zábavnou bezuzdností. Navršené etudy propojené oslími můstky jsou teprve přípravou na dramatický konflikt a díky tomu se vyznačují hravým, provokativním a neustále překvapujícím rozměrem. Nešetří humorem ani velmi dráždivými, leč stále decentními scénami, a občas si neodpustí pro Triera příznačné emocionální šoky, z nichž pořádně zamrazí. Mistrovským kouskem je hlavně tragikomická etuda, v níž figuruje manželka jednoho z milenců, jež se snaží bez jakýchkoliv ohledů a na prahu hysterie zachránit poslední zbytky rozbitého vztahu skrze vlastní děti. Nečekejte tedy žádný odtažitý arthouse, ale zábavné studie na překvapivě vděčné téma nymfomanie, které připravují půdu pro závěrečný obrat. Po něm už bohužel, jak ukazují reakce na další díl, může být vše docela jinak... ()

Jillen odpad!

Koukat hodiny a hodiny na nepěknou nymfičku kterak básní o svém pro*rdaném životě s nějakým dědem, který celý její "problém" přirovnává k rybaření? Ne, děkuji. Není to sexy, není to zábava a rozhodně to není umění. V kině bych asi pomřel. ()

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (viac)

PF 2014

29.12.2013

Trierova sága o souložení

Trierova sága o souložení

29.08.2012

Ve Švédsku právě padla první klapka nového ero-eposu Larse von Triera s výmluvným názvem Nymphomaniac. Filmu přinesl mediální pozornost především Shia LaBeouf, který tvrdil, že si před kamerou… (viac)