Záhada Hory mŕtvych

• Česko Záhada Hory mrtvých (viac)

Film sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v roku 1959 na Hore mŕtvych v severnom Urale, kedy prišlo nevysvetliteľným spôsobom o život deväť ruských študentov... Píše sa 28. január 1959. Desať skúsených lyžiarov sa vybralo z Jekaterinburgu smerom do mesta Vizahi na lyžiarsku expedíciu do pohoria Ural v Rusku. Lyžiari, celkovo osem chlapcov a dve dievčatá, boli študentmi Uralského Polytechnického inštitútu. Jeden chlapec zo skupiny ochorel a musel sa vrátiť, ostatní pokračovali ďalej, no ani jeden z nich sa nikdy nevrátil. Ich telá sa našli iba v spodnej bielizni a vykazovali vysoké známky radiácie. Stan bol roztrhnutý zvnútra a turisti z neho utekali bosí a takmer nahí pri teplote -30 °C.  Aj keď sa nenašli známky súboja, obete mali rozrazené lebky, zlámané rebrá, rozsiahle vnútorné znamenia a jednému z dievčat chýbal jazyk. Ich smrť nebola nikdy objasnená, špekulovalo sa o lavíne, ale aj o paranormálnych javoch či UFO. Oficiálnou príčinou smrti bola spontánna sila, ktorú obete neboli schopné prekonať. Horský priesmyk, kde k  došlo k nešťastiu, pomenovali po vodcovi výpravy Igorovi Djatlovovi ako Djatlovov priesmyk. V roku 2012 sa pätica amerických študentov rozhodne vyraziť po stopách ruskej výpravy a objasniť jednu z najzáhadnejších tragédií minulého storočia. Akonáhle sa dostanú na miesta, kde vtedy zahynuli ich vrstovníci, začnú ich prenasledovať čudné desivé udalosti a im je čoraz jasnejšie, že tajomné sily, ktoré na mieste tragédie driemali päťdesiatštyri rokov, sú pripravené vraždiť znova... (TV JOJ)

pyzma84

Tak riešenie tejto záhady je už po tomto oveľa jasnejšie a najmä to, že niektorí ľudia by sa mali držať pri lopate a ne pri filme. Mne to prišlo ako vykrádačka inej záhady, len s tým rozdielom, že Rusko je vďaka tomuto momentálne najvyhľadávanejšou destináciou Amíkov. ()

napomelon odpad!

Pokud už měl vzniknout film s cílem podat možné vysvětlení tragické události výpravy ruských studentů do divočiny severního Uralu, pak toto je skutečně ubohý a nelogický pokus s časovou smyčkou. Pravdu se asi stejně nedozvíme, avšak tudy rozhodně cesta nevede. ()

Va33ek

Tak todle mi přijde, jako těžký krok hodně vedle Pane Harline. Příběh vcelku zajímavý udolá svou nudou a otřesnou hlavní hrdinkou, která mi po 15 minutách filmu lezla na nervy a já doufal, že zařve při úvodní scéně (jízda ve vlaku). Abych filmu jen nekřivdil, tak první půlka se mi vcelku líbila, kdy to člověka nechávalo v očekávání a mohl jen spekulovat co se vlastně stalo, ale jak mile pravda vyšla na povrch vše bylo ztraceno v oceánu totální debility. ()

Wiceman

Mě se to líbilo :) Sice to trpí zase neduhem ,,Tupýho americkýho štábu" ale Uralský hory a tajemná neznámá entita mi přijde lepší než splašený běhání po lese a soplení do kamery. Zakomponovat do toho krásy a taje Filadelfskýho experimentu tomu dodalo šťávu. Horší čtyři hvězdy za nic moc BEEWBZ a ne až tak moc sympatický obsazení a divnej otevřenej konec. Určitě by z toho šlo vyždímat ještě trochu šťávičky :D ()

Mr.Dude

Tak jsem se k tomu skoro po dvou letech dokopal. A jelikož toho nemůžu moc prozradit, budu stručný. První půl hodina je o představování debilních postav, střed filmu je dost dobrý, atmosférický s fajn nápady. Bohužel posledních 20 minut finále je tak strašně moc překombinované až je to škoda. Ale celkem bych to možná ještě nějak skousl nebít počítačových efektů, který z toho udělaly laciný brak, připomínající hnus jako film Kyklop. OMG, kolikrát mám pocit, že nějakým režisérům při natáčení mrdne v palici a vše to jde do kopru. ()

Angus250

Len z ucty k Cliffhangerovi davam Rennymu *. Zahada Datlovovej vypravy ma zaujima uz dlho, myslim ze na Discovery alebo History davali pred cca rokom dokument, poriadne pritiahnuty za vlasy, ale aj to bolo lepsie, ako toto. NEHORAZNA KOKOTINA. Herci (co sa ani hercami nazvat nedaju) otrasni, kamera vyjebano - roztrasena, vety typu "chces udelat diry v casoprostorovym kontinuu a rozmaznout nase mozky po stenach" - ved to boli este aj pocuvat... Zlaty klinec je fantasmagoria, ze Rusi maju v sneznej hore dvere ako na ponorke, za ktorymi je ludsky bitunok ...Vobec nic nevysvetlujuci film (dokument), totalne zbytocny a nedrziaci sa faktov. 100 minut mojho zivota v riti... ()

mistrpropr odpad!

nehorázná nuda s naprosto neskutečně vymaštěnym koncem. Fakt trapnej pokus o horor! Ve zkratce: asi 5 "dokumentaristů" jede točit dokument o záhadně mrtvejch 9 lidech na nějaký ruský hoře. Čeká vás vzrušující pátrání až k velkolepému finále! Ne, dělam si prdel, hromady nezáživnejch blábolů, plácání se ve sněhu, kde se nic neděje (nejhorší je přechod od nic se neděje k začíná se něco dít, když to vypadalo na yettiho, tak jsem musel začít balit druhý brko, jinak bych si tu hlavu asi ukroutil) a když se k tomu přidá naprosto votřesnej konec s trikama, za který bych se styděl i já a to jsem nikdy žádný triky nedělal, tak dostanete tento epos! ()

Jirkacek

Film Záhada Hory mrtvých vznikl na základě skutečných událostí, které se staly na severním Uralu roku 1959 a tento případ nebyl nikdy pořádně objasněn. A to byl právě důvod, proč jsme si jej doma pustili, protože záhady máme rádi a byl jsme zvědavi, jak se zajímavou látkou američtí filmaři naloží. A musím bohužel předeslat, že si neporadili vůbec dobře. První věcí, která se mi nelíbila bylo to, že film byl natočen stylem reportážní kamery jak to dělají amatéři. Druhým negativem byl pak fakt, že v něm nehráli žádní známější herci a těch pár, co se v něm objevilo, rovněž působilo jako amatérský sbor. A tak jsme doma sledovali, jak se výprava amerických studentů v roce 2012 vydala do Ruska a velmi, velmo dlouho trvalo, než doputovala na svah oné hory. Celou dobu jsme se nudili, ale říkali jsme si, že teď se konečně musí začít něco dít. A skutečně se tak stalo a stejně jako členové ruské výpravy před 54 lety i jejich američtí následovníci začali jedné mrazivé noci umírat. Jejich smrt byla podobně hrůzná a děsivá v obou případech, ale přece jen jeden podstatný rozdíl zde byl. Ruská výprava vymřela celá až na jednoho člena, který se oddělil od ostatních ještě před příchodem na Hrou mrtvých. Ta filmová americká měla dva přeživší a tak děj pokračoval ještě dále a to již klasickými hororovými scénami, které vyprodukovala fantazie tvůrců. Bohužel tak jen pokračovali v mrzké kvalitě céčkového hororu, který se tak vůbec nesnažil dát reálnou odpověď na to, co se na konci šedesátých let dvacátého století na Urale stalo, ale spokojil se jen v nudném fantazírování. Před shlédnutím tohoto filmu doporučuji přečíst si něco o skutečných nevysvětlených událostech a smrti devíti členů ruské výpravy a pak je porovnat s filmem, který se podle mne vůbec nepovedl. Záhada Hory mrtvých je tak pro mne velké zklamání a tak si nezasloužila více jak jednu mrtvou hvězdičku *. ()

Matrix44

Začiatok je pomalší a zbytočne dlhý, a herecké výkony priemerné, ale keď sa už dostanú na miesto, tak atmosféra a napätie stúpa. Samotná zápletka (odhalenie) je veľmi zaujímavá, takže film určite stojí za pozretie. ()

JohnnyV odpad!

Že má někdo neustálou tendenci točit jakoby amatérskou kamerou ala Blair Witch. Vždyť to postrádá jakoukoliv sebemenší logiku. ()

Tereza11

🔫🔫opravdu nechápu,co takový film pohledával v kině...jeví se mi jako spíše tuctový televizní film a navíc ještě nesnáším filmy,které jsou natočeny ve stylu ametérsky klepající se kamery....a záver,tak ten uz vyloženě vaří z vody.... ()

Monika95

Nechtěli jsme nad filmem lámat hůl jen na základě recenzí, protože téma nám přišlo perfektní a zajímavé - a za to taky dávám tu jednu hvězdičku. :) po dvaceti minutách jsem usnula, fakt hrůza, probudila jsem se když na studenty útočili nějací zombíci, no a spala jsem dál. Fakt hrůza. ()

Straspytlik odpad!

To nejhorší, co může někdo natočit na kameru je reklama, ve které se jednotlivé postavy oslovují křestními jmény. Hned v těsném závěsu za tímhle "žánrem" je found footage. Po pěti minutách mi z toho bylo zle. Po dvaceti píši recenzi. I kdyby byl příběh sebesilnější, ale to u found footage nikdy není, tak to tenhle idiotský přístup ke kameře, a s tím spojené blbé jakobyspontánní dialogy, vždycky zabijí. ()

Kokotek230mm

Bože , to byla nuda a v jediné co jsem doufal, že nakonec ojedou tu vnadnou hlavní představitelku, ale bohužel zmutovala a stala se z ní máma Normana Batese ()

zvendulka

Pojatí filmu je dobrý, parta turistů/ dobrodruhů se vydává po stopách záhady Djatlovy výpravy, ale obsah, to už je oříšek. Začátek- typické seznamování s hlavními hrdiny filmu kteří jsou mi extrémně nesympatičtí, průběh filmu (neboli scény kdy se někam leze) ujdou, v půlce filmu jsem se začala radovat že se konečně děje něco pořádného, ale při mém štěstí jsem se radovala předčasně. Scénáristovi totiž došel inkoust do pera a tak honem něco vymyslel, doškrábal a podělal. I když jsem konec filmu pochopila ( můj mozek musel snad poprvé pořádně zapnout a logicky vnímat), bylo to na mě až moc weird a docela ...nezajímavé. Čekala jsem mnohem víc, mnohem. Na nudění, a fakt jako těžkými rozhodnutí co si pustit a usnout, bych toto brala jako dobrou volbu. ()

RathuVSoak

Jakoby pochopil bych, že to má působit jako studentský dokument, ale míra neprofesionality úplně zabíjí jakýkoliv pocit realističnost a podkopává snahu se jakkoliv do toho vžít. Zlehka, ale nikterak dostatečně, to zachraňuje pokus o překvapivé rozuzlení, které však bohužel působí podobně jako zbytek filmu. Neuvěřitelně uměle a přehnaně. Konspirační klišé bez invence a atmosféry a nesympatickými postavami. ()

vlcekmirek odpad!

Blbé kecy, roztřepaná kamera ,,amatérských průzkumníků" a kecy, kecy, kecy. A ten konec? No, když budu v ohrožení života, nebudu myslet na nic jiného, jen na to, abych vše zdokumentoval na kameru. Hahaha!!! Příšerná blbost. ()

Falanx

Moje chyba, nemám čučet na roztřesený polohoror, vždyť i těmi celohorory pohrdám. Celkově mi to přijde jako - hloupost podivná, která nějakým záhadným způsobem vyhovuje jiným. ()