Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty spoločnosti, ktorá jej podľa nej celý život ubližovala, a v roku 1975 ju ako poslednú ženu v Československu popravili. Snímka je existenciálnou drámou Olgy Hepnarovej, príbehom osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbehom, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného. Film ponúka pohľad na traumatický život aj čin titulnej hrdinky z určitého odstupu tak, aby sa emotívne neprikláňal na stranu Olgy Hepnarovej. Súčasne je aj drámou ľudí z jej okolia a jeho tvorcovia sa snažia nájsť príčiny jej strašného agresívneho aktu. (ASFK)

Margareth35 odpad!

Když jsem nedávno sledovala film Nina navěky, myslela jsem si, že jsem shlédla dno kinematografie. Včerejší Olga Hepnarová mě však přesvědčila o tom, že Nina byla parádní. Nic tak strašného jsem dlouho neviděla. Čekala jsem absolutně jiné zpracování. Olga pro mne znamenala hodinu a čtvrt utrpení, kde se vlastně až po hodině a deseti minutách událo to, na co všichni s napětím čekali. Popravu jsem už nedokoukala, protože už toho na mě bylo opravdu dost, psychicky jsem to nevydržela a s odporem film vypnula. Možná měl film v člověku vyvolat silné emoce spojené s hlavní hrdinkou. Ve mě to vyvolalo 2 jednoduché emoce - údiv nad zbytečně zdlouhavými lesbickými scénami a ještě větší údiv nad tím, proč vlastně mrhám svůj čas sledováním něčeho takového. Většinou se na filmu snažím najít alespoň něco, za co by stálo dát nějakou tu hvězdičku. Tohle je však beznadějné. Za mě odpad !! ()

Lucyyk

Tak na tenhle film jsem se také vyloženě těšila. Filmy založené na skutečné události mě vždy přitahovaly, a jsou pro mě zajímavé. No kde začít.... Film mě zklamal. Čekala jsem mnohem víc. Myslela jsem, že z filmu se dozvíme mnohem víc o Olze, o její duši, myšlenkách...Vše bylo ale v náznacích, člověk si musel vše domýšlet, a co mi vadilo úplně nejvíc, tak to, že se ve filmu velmi málo mluvilo. Český film, kde by se tak málo mluvilo jsem ještě snad neviděla, a těch zahraničních taky moc nebude. Další rušivé momenty byli ty, kdy scény jako by nenavazovali na sebe....V jednom okamžiku vidíme Olgu někde v hospodě, hned v dalším opět beze slov, jak si jde do práce pro výplatu a v dalším jak jede autem, opět beze slov....Škoda, kdyby se snímek udělal jinak, mohl být skvělý. Hlavní představitelka Olgy hrála opravdu skvěle, ty pohyby, pohledy....Jako celkově mám z filmu rozporuplné pocity...Jeho černobílé zpracování mi ovšem nevadilo, ba naopak, počítám to jako plus. Každopádně za shlédnutí to určitě stojí... ()

klaranapoli

Za mě spokojenost. Čekala jsem nudu podle traileru, který mě vůbec nezaujal, ale od prvního pohledu, už jen jakým depresivním hlasem to vše bylo odvyprávěné, mně to vtáhlo. Tenhle příběh je nám vším znám, ale netušila jsem jak opravdu špatně na tom ta holka byla. Děkuji za tento snímek ()

Henk

Protože se tak trochu zajímám o problematiku sériových a masových vrahů,dost jsem se na tenhle film těšil. Viděl jsem filmy o Tedu Bundym,Jeffrey Dahmerovi,Johnu Gacym,Henry Lee Lucasovi a dalších,ale ten mrazivý pocit jsem měl snad jen u dvou. U Olgy Hepnarové a u filmu "Evilenko". V obou případech za to mohou představitelé hlavních postav - Michalina Olszanska a Malcolm McDowell. Myslím,že v obou případech udělali režiséři naprosto perfektní volbu, Tenhle příběh je podle toho,co jsem četl o případu Olgy Hepnarové poměrně věrný od jejího odcizení se rodině až po samotnou popravu. Jediné,co jsem postrádal bylo zjištění jakou duševní poruchou vlastně trpěla. Ačkoli to v závěru trochu hrála na schizofrenii,po celou dobu předtím se tak nechovala. Ale to je jen detail. Každopádně ve mně zanechal film hluboký dojem. ()

thorax65

Černobílý filmy mám rád a navíc ještě tady bylo to téma. Trailer mě vysloveně nadchl. Jaký však bylo překvápko, když jsem viděl celý drámo. Film rozporcovaný na vícero špatně slepených epizod matně popisujících důvody konání řidičky Olgy. Atmosféra 80. let včetně přeletu nad komářím hnízdem je vykreslena solidně, ale nebýt uvěřitelné polské štiky paní Olszańské zavřela by se nad tímto spektaklem voda bez povšimnutí. Zlatý lev za vedlejší roli Phillip Morris. 40/100 ()

Dixie_Cara

Ačkoliv je film míněn hlavně jako zpověď Olgy (v podání výborné Michaliny Olszanské- její odtažitá, neustále shrbená a schoulená postava mě fakt dostala) a na jejím výkonu film víceméně stojí, hodně mě bavila i strohá atmosféra zachycující fádní a špinavé ulice či staré rozpadající se budovy a takovéto šedé prostředí normalizačních sedmdesátek. Ačkoliv vím, že cílem filmařů nebylo podat na celou kauzu a tehdejší společnost obšírnější pohled a soustředili se spíše na silné emoce cítěné a vyvěrající z hlavní postavy, přesto si říkám, že by nebylo na škodu více zachytit v čem tak společnost Olze ubližovala a čím si ji tak zošklivila. Ostatní postavy mi připadají příliš lhostejné (možná to tak ale má být) a jaksi neschopné v osobě Olgy nenávist zažehnout. O to více je ale prostor pro její vztek, nihilismus či samotu, které nám krásně ukazují jak psychologické problémy vyvržence vycházejí hlavně z osobního hlediska daného jedince. ()

JB001

Nechápu ty nadšené komentáře, které mne donutily, abych se na film podíval. Smutný příběh, který se mne nikterak emocionálně nedotkl, přestože se stal v době mého mládí. Možná proto, že jsem nepatřil mezi otloukánky a studentský život byl jeden velký flám. V mém případě ovšem bez cigaret... Dávám o hvězdičku víc za herecký výkon hlavní představitelky ()

filiperros

Docela chapu, proc ma Hepnarova relativne nizke hodnoceni. Pokud jste totiz nikdy nenahledli do sveta introverta nebo do sveta divky nesouci si z detsvi psychicke trauma z fyzickeho nasili, nemuzete nikdy docenit preciznost vhledu tohoto filmu do videni sveta ocima ublizeneho a uzavreneho cloveka. Diky skvelemu vyhonu hlavni herecky (netusim, jestli drzeni tela hraje, ale doufam ze ano) muzeme sledovat skutecneho introverta, pro ktereho i nakup v obchode je pomerne tezkou interakci. Nekdo si tu stezoval, ze lepe nepozname vedlejsi postavy - to ale primo koresponduje s pohledem Hepnarove na svet - ani ona sve "nejblizsi" nikdy lepe nepoznala, protoze mezi ni a okolnim svetem stoji neprostupna bariera vystavena dlouhymy roky naplnenymi strachem z ostatnich lidi. A prestoze to na prvni pohled nevypada, ze by se ji dely az takova zverstva, v posledni tretine filmu jsem si palcive uvedomoval, ze se divam na nekoho, pro koho byl dosavadni zivot strachem a nepochopenim naplnen az po okraj. Na nekoho, kdo kazdou krivdu a kazde ublizeni uzavrel v sobe a tam je jimi tlacen az na hranici moznosti. A nepochopenim trpi i tento film, procez je pro me naprosto a zcela genialni. ()

vykyn

Nevím, film je čistá artovka, která vypadá jako festivalový kalkul.Téma je silné, známé. Ale spíše než nějaká rekonstrukce či nahlédnutí do podrobností brutálního činu, je to sonda do duše ztracené, nemocné, nepochopené mladé ženy. Černobílý formát fajn, absence hudby nikoliv. Herečka v hlavní roli je skvělá, to je největší plus filmu. Ale celé to na mě působilo tak nějak odtaženě, neurčitě. Vedlejší postavy mlhavé. Lesbické scény pro mě naprosto zbytečné detailní a nepochopitelné. Ani syrový závěr nezachránil spíše rozpačitý pocit z tohoto filmu. ()

Elwyn

Velmi dobrý herecký výkon Michaliny Olszanské, Klára Melíšková rovněž nadstandartní herecký výkon. Atraktivní filmovou předlohu však jistě bylo možné uchopit lépe, trochu postrádám lepší vykreslení geneze "naštvání" Olgy na společnost. ()

Alvin

Lidská tragédie, která se bohužel stala. Soucit jak se samotnou Hepnarovou, tak jejími obětmi. Jeden z těch smutných příběhů, kde se nedá hledat kladných, ani záporných postav. A tady to filmové zpracování selhává, tvůrci podle mě docela zbytečně zdůraznili její krásu a lesbickou orientaci, kde to první se dá jednoduše z fotografií porovnat a o tom druhém se v ověřených zdrojích naopak moc nepíše. Zřejmě měli obavu, že bez krásy a erotiky si divák cestu k tak problematické hlavní postavě nenajde. Zvolená černobílá forma mi nevadí, ale pořád si myslím, že ten opravdový příběh schizofrenika v 70.tých letech byl daleko krutější, než jak ho zachycuje tenhle artově lazený snímek. ()

Wartord

Pomalu se přibližujeme ke světové kinematografii. Ten noir artový filmový plakát mě přesvědčil se na Olgu podívat a zažít noir masterpiece. Těžko říct, proč se tvůrci rozhodli pro tuto formu. Chtěli se přiblížit době? Chtěli, aby to vypadalo jako epitaf minulého režimu? Nebo tím chtěli vyjádřit černobílost hlavní hrdinky? Nevím. Každopádně klobouk dolů za odvahu zpracovat film o člověku, který prostě nemůže být nikomu sympatický. Ale ten paradox, kdy zkaženou duši, můžeme-li to tak nazvat, ztvární krásná herečka, mě zarážel, a nedokázal jsem ho uchopit. Byl to zase záměr? Tolik nezodpovězených otázek jsem neměl snad nikdy. Ovšem zvolené celkové obsazení je opravdu jak z šedesátých let, neokoukané neznámé tváře neherců mě utvrdily v tom, že pokud se připraví pečlivě štáb, může vzniknout něco takového. Bohužel mě velmi iritoval výsledný střih, kdy se to místy jevilo, jakoby se ušmikl konec scény. Na Olgu se nedívá s úsměvem na tváři, nedá se její osobnost pochopit a ani jinak uchopit, nedá se v ní číst. Přesto si myslím, že odvaha zfilmovat něco, co stojí na nesympatické postavě se povedlo, přestože to asi nikdy nic už nevyhraje. ()

Dupac

Tak určitě, design. Černobílý vizuál sluší dobovým reáliím i polonahým lesbičkám. Jinak se překvapivě žádný hluboký psychologický ponor nekoná, žádná sonda do rodinných vztahů, do outsiderovské psychiky, do vyšetřování, nic takového. Jenom strnulá, statická režie, která má možná symbolizovat odcizenost Hepnarové od zbytku světa, a kolem jednorozměrné neproniknutelné figurky. U takového ambiciózního filmu mě ta obsahová prázdnota zamrzela dvojnásob. ()

Naby

Zpusob predstaveni celeho pribehu byl takovy zvlastni, ale to neznamena, ze to bylo spatne. Me osobne se to vlastne celkem libilo, melo to dost zajimavy a realisticky nadech. Prihlizeni toho co se stalo a v co to vyustilo bylo hodne zajimave. Musim uznat, ze kladne body by v tomhle pribehu neziskala ani jedna strana, protoze tady ocividne vsichni jen chybovali. Nezbiva nez doufat, ze se z techto chyb poucime do budoucna, aby takove pripady nenastavali znovu. Celkm 3,8* PS: Hlavni role se opravdu povedla, pro me to bylo hodne uveritelne. Ta chuze me teda dostavala uplne nejvic :-). ()

kodwin

Lepší než se může na první pohled zdát. Propracovaná psychologická sonda do duše vražedkyně, které nedokázal nikdo pomoct, ani vlastní rodina. Skvělá hlavní role Olsanské. Není to snímek pro každého, mě zaujal hodně. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

24. Český lev - výsledky

24. Český lev - výsledky

04.03.2017

Filmovým králem Českých lvů za rok 2016 se stal film Masaryk, který si odnesl rekordních 12 lvů. Tento film ovládl naprosto dominantně předávání Českých lvů za rok 2016. Ambiciozní film Anthropoid… (viac)

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

18.01.2017

České lvy letos budou velkým česko-britským duelem. Masaryka se 14 nominacemi totiž vyzve na souboj Anthropoid s 12 nominacemi, jimž v hlavní kategorii sekunduje Rodinný film, Hřebejkova Učitelka a… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz