Život Adéle

• Česko Život Adèle (viac)

Film se silným tématem o milostném vztahu mezi dvěma mladými ženami natočil tunisko-francouzský režisér Abdellatif Kechiche a hlavní role ztvárnily mladé herečky Adele Exarchopoulosová a Léa Seydouxová. (oficiálny text distribútora)

hous.enka

Život Adele není vůbec špatný film - nebýt tedy několika maličkostí, ke kterým se vyjádřil už DaViD´82, s jehož názorem se ztotožňuji. Nebyl by problém, že film trvá téměř tři hodiny, ale tříhodinový film neutáhnou dialogy dvou žen, které se ve volných chvílích před kamerou mazlí se svými nahými těly. Snaha o skandálnost z filmu trčí jak erekce studentíka v první části filmu. Lituji toho, že jsem se napřed neseznámila s předlohou filmu, protože spousta věcí mi tak unikla: například hlubší pohled na vztahy Adéle a zejména na její vztah k Emmě. Nebo proč je celý ten film laděn do modra (což později působí rušivě, protože modré je opravdu vše - nehty, prstýnky, vlasy, povlečení, stěny....)? Zkrátka k pěti hvězdám filmu něco málo chybí, i když nepopírám, že jde o jeden z lepších filmů o lesbické lásce. Ale chtěl Kechiche opravdu natočit jen další z filmů o lesbičkách? (viděno v rámci FFF 2013) ()

maddy

Pravdupovediac som sa tohto filmu bál viac ako čert kríža. Lesbická dráma opulentnej dĺžky troch hodín sa pre mňa javila ako nestráviteľný zážitok, aj napriek všadeprítomným nadmieru pozitívnym ohlasom a tomu, že sa rozhodne neradím k vrstve prízemných zabednencov, ktorým by odlišná orientácia iných ľudí akokoľvek prekážala, takže ani tematikou ma film nijako neodradzoval. A stalo sa skutočne nečakané. Život Adéle si to v mojej pomyslenej topke toho najlepšieho za rok 2013 vybojoval až takmer na najpoprednejšiu priečku. Všetky obavy boli totiž absolútne zbytočné a subjektívne sa jedná o ten „najkratší trojhodinový film“ aký som kedy videl. Aj u nedávneho Vlk z Wall Street (žánrovo samozrejme neporovnateľný) som mal k stopáži malé výhrady, napriek tomu, že ma bavil po celý čas. Pri Adele by som však nemenil ani sekundu, práve naopak pokojne vydržal ešte ďalšie dve hodiny! Film o láske, vášni a komplikovanom vzťahu, v ktorom je viac pravdy ako v ktoromkoľvek počine o heterosexuálnom páre. Na kosť pitvaný dlhodobý vzťah dvoch dievčat/žien v priebehu rôznych životných dekád je natočený neuveriteľne autenticky. Cieľavedomou réžiou, ktorá sprostredkováva dokonalé divákove zžitie sa s pocitmi postáv, kde nepredstavuje najmenší problém ani to, že s nimi nezdieľate tú istú orientáciu! Romanticko-dramatický príbeh tak naberá na sile s každou pribúdajúcou minútou a postupne čoraz viac zachádza do hĺbky, do psychológie postáv a dostáva sa divákovi pod kožu. Výrazným plusom je daná autentickosť celé filmu, ktorý zobrazuje postavy bez zbytočných filmových príkras so všetkými ich neduhmi (mastná pleť, sople, rôzne mľaskanie pri jedle atď.), ale hlavne sa zámerne nevyhýba žiadnym životným situáciám. Intenzívny zážitok tak zabezpečujú explicitné sexuálne scény, ktoré sa nezainteresovaným bez znalosti kontextu-samotného filmu (väčšinou na základe internetového šumu) môžu zdať až príliš na hranici s výslovným lesbickým pornom a odradiť od sledovania, opak je však pravdou. Režisér Abdellatif Kechice aj v tejto rovine pristupuje k filmu veľmi decentným, kultivovaným spôsobom. Napriek tomu, že sexuálnych scén je mnoho, tak rozhodne nie sú hlavnou devízou filmu ako sa môže zdať z poniektorých ohlasov. Je v nich síce vidieť skutočne všetko, ale vôbec nepôsobia poburujúco. Sex patrí k bežnému životu každého človeka a takouto úplne prirodzenou formou sú podávané aj dané scény dvoch žien. Nepoburujú, nadmerne nevzrušujú (ako napríklad v porno videách), ani nijako nepreháňajú s uplatňovaním rôznych erotických praktík. Zásluhu na to rozhodne má aj skvelé ústredné duo Adéle Exarchopoulos (Adéle) a Léa Seydoux (Emma). Nijako nechcem znevažovať výkon hlavne predstaviteľky Adéle, nakoľko je priam úchvatné aké dokázala len vo veku dvadsať rokov (!!) zahrať práve takúto postavu, ale mňa osobne o niečo viac zaujala druhá menovaná, ktorej už len fyzická premena na „modrú“ neveľmi zženštilú postavu priam šokovala (skutočne som ani len náznakom neodhadol, že sa jedná o tú istú sexi ženu z Mission Impossible: Ghost Protocol, Polnoc v Paríži alebo z Robina Hooda). Ostatné postavy sú už skôr len do počtu a plnia epizódne úlohy, o to viac sa však zintenzívňuje vzťah medzi ústrednou dvojicou, nakoľko ho po celý čas nič nenarušuje. Jediná výčitka, ktorú mám nie je pre samotnú kvalitu až tak podstatná a smeruje k mierne nezvládnutému časovému vymedzeniu. Postava Adele, hraná spomínanou dvadsaťročnou herečkou, prechádza jednou rozsiahlou životnou etapou, avšak na samotnej herečke sa tento niekoľkoročný posun vôbec neodráža a je vyriešený pomerne diletantsky – rozdiel pubertálnej dievčiny zo začiatku filmu a učiteľky v stredných rokoch, resp. po tridsiatke, prestavujú jedné nasadené okuliare. Otvorený koniec mi síce vyhovoval, nakoľko mám rád pokiaľ film ponecháva vývoj udalostí na vlastnej interpretácii diváka a nenaservíruje mu zakončenie každej línie ako na striebornom podnose, avšak samotný záver pomerne výrazne nabáda k „Adéle: Chapter 3“, ktorej sa ale nedočkáme, keďže v podstate ani nemáme prečo. Vo výsledku sa ale jedná o vynikajúci, skutočne „organický“ film, ktorý si ten plný počet odo mňa bez debaty vyslúžil. CELKOVO: 5* () (menej) (viac)

keddy79

Francouzské filmy mám ráda, protože jsou jiné. Ale Život Adele nepobírám. Možná bych skousla předlouhé a z mého pohledu někdy i zbytečné scény, ale opravdu bych se obešla bez scén, kde se něco jí a detailních studii pórů hlavní hrdinky. Život Adele neshledávám vyloženě špatným, chápu, že se může někomu líbit. Ale já osobně jsem neskutečně ráda, že na něj nešla do kina! ()

baribal

Velmi osobní film. A také neobvykle zpracovaný. Délka není problém, téma lesbiček zas tak moc okoukané není a proto film prostě nenudí. Adele i Emma mají charisma, jen ten nadzvednutý horní ret Adele byl opravdu poněkud rušivý, ale když se usmála, bylo vše OK. Na takovou délku má film poměrně málo dialogů, takže ticho většinou vyplňují ve skrytu duše prožívané emoce Adele, která mě však bohužel dojmout nedokázala. Opravdu erotických scén je tu jen pár, ale za to jsou pořádně dlouhé a nic neskrývají. Za to palec nahoru, film nechodí kolem horké kaše a je až nečekaně přímočarý. Bez konfliktu se dnes filmy neobejdou a jsem rád, že v případě Adele to bylo vyřešeno maximálně realisticky bez přehánění. Konec filmu asi nemá smysl komentovat, protože u takových filmů konec není důležitý. Dostal jsem co jsem čekal, ta jedna chybějící hvězda mě mrzí, ale stačilo málo.. dojmout mě. Ale na druhou stranu, aspoň to není kýčovité. ()

nirvana91

Strašne neviem vystáť ľudí, čo prežúvajú s otvorenými ústami.. to ich nikto nenaučil, aby ich zavreli!? Preto ma spočiatku Adele neskutočne iritovala. Ale ako príbeh šiel, tak som sa snažila na to nezameriavať takú pozornosť.. aj keď niekedy sa nedalo. Ďalšia vec, ktorú by som bola vytkla, bolo to časové dianie. Nebola som vôbec v obraze, že či prešiel týždeň, mesiac, rok.. Tak som si to celé nevedela tak živo predstaviť. Ale inak príbeh bol celkom taký zo života si myslím.. Si s niekým, nie je to ono, niečo tomu chýba, si nešťastný.. a potom príde tá láska, kvôli ktorej by si aj dýchal, prvý krát si zamilovaný po uši.. a zrazu bum.. príde krutá realita. A tá už nie je taká ružová. ()

Tayen

Paradoxně pěti hvězdičkami málokdy hodnotím filmy, které oplývají tak velkou filmařskou kvalitou, ale spíše ty, které jsou podle hodnocení mnohdy průměrné, ale dokázaly zasáhnout jakousi část mé osobnosti. Život Adele je kvalitní, podle mnohých včetně mně, ale zároveň mně dokázal rozehrát nějakou strunu natolik, že film nedokážu dostat z hlavy. Možná za to může syrová a naturální ničím nepřikrašlovaná atmosféra, způsob, jakým kamera visí hrdinům na obličeji, explicitní erotické scény, nechutný pláč, uvěřitelné postavy, nebo že konečně někdo natočil film o lesbičkách nesoudícím způsobem. Podle mně Život Adele si zaslouží všechny superlativy, kterými je častován. A doporučuji shlédnutí byť jen kvůli rozšíření obzorů a nahlédnutí do duší lidí, o kterých se pořád zas až moc nemluví. ()

Lukrecie

Nudné, dlouhé scény o ničem. Nemám nic proti lesbičkám, ale fakt se mi to nelíbilo. Úplně chyběla reakce rodičů Adele na jejich vztah, což si myslím, že je důležité, jak se generačně s tím vyrovnají a poperou. No a v neposlední řadě na můj vkus tam až moc "žrali", což ve mně akorát vyvolalo pocit hladu, který se na konci filmu stal přímo nesnesitelným. :) Jiné pocity z tohoto filmu bohužel zcela postrádám. Zajímavý komentář - hygienik. ()

Luke7

Film, který lze zakusit skoro na vlastní kůži. Jde hodně do hloubky dialogů, postav, intimity. Vyplavují neodbytné životní otázky lesbické lásky a uvědomění si sebe sama, jakož to dospělého člověka zodpovědného za své chování vůči sobě i ostatním. Pokrytecké chování, přetvářka vůči nechápajícímu prostředí konzervativního světa. Zajímavý komentář: Matty ()

Lum3n

Skvělé. Jediné výtky bych asi měl ke zbytečnému protahování některých sekvencí a pár wtfózně působícím scénám. Jinak šlo o téměř perfektní zachycení životní etapy jedné mladé dívky, podpořené skvostným výkonem Adèle Exarchopoulos (Léa Seydoux samozřejmě také výborná). Zajímavý byl moment, kdy si uvědomíte, že rodinný život, který si pro sebe Adèle vysnila a který si myslela, že není s Emmou možný (imho jeden z důvodů rozpadu vztahu), pak prožívala právě Emma a Adèle se stala pouze divákem. Anti-happyendovský konec pak vše krásně završil. 90%. ()

Macejko

Príbeh (ak sa to tak dá vôbec nazvať) by banálnejší a nevzrušujúcejší už ani nemohol byť, ale čuduj sa svete - réžia tomu všetkému nejakým spôsobom dokázala dať zmysel a poriadok. Herečky vynikajúce. A samozrejme, zhruba takých 15 minút je to tiež skvelé porno. He-he-he. ()

pevico

Kdybych si před léty, kdy jsem se snažil natočit lesbický porno, našel hezčí protagonistky, mohl jsem to pěkně dotáhnout na Zlatou palmu..!! ()

kaylin

Už od prvního momentu je vám jasné, že tohle natáčel tvůrce, který přesně věděl, jak má každou scénu zvládnout. Pokud chtěl prezentovat touhu, daří se mu to dokonale, ale stejně tak znudění, váhání, neschopnost zapadnout do skupiny, kráse a spontánnost milování, stejně jako upocenost a rychlost sexu. Tři hodiny a přesto je každá scéna na svém místě. Člověk tomu nechce ani věřit, dokud to neuvidí. A co je na tom nejkrásnější? Abdellatif Kechiche prostě nakreslil věci (vztahy) takové, jaké jsou, nic nepřikrášloval, byl pouze realistický, což prostě někdy znamená krutý. Nemusí se na to koukat pěkně, ale proč realitu nezachytit takovou, jaká někdy je? Díky Adèle Exarchopoulos pak vidíte, jak moc dimenzí má lidská povaha. Nejsme jen dobří nebo zlí, jsme někdy hnusní, někdy oddaní, někdy naivní, někdy hloupí, někdy naprosto nijací a jindy zase... jiní. To vše zvládne jeden člověk. Abdellatif Kechiche mě po "Černé Venuši" přesvědčuje, že divák skutečnost snese a nemusí být přehnaná, někdy stačí jen prostě nechat kameru, aby se dívala. Přesto si nemohu pomoct, ta délka je až moc nadměrná. ()

ABLABLABLA

Ty tři hodiny na mě působily dost zabijáckým dojmem, ale vůbec mi to v závěru tak nepřišlo a tím pádem ani nevadilo. Myslím, že film si získá diváky především právě tím, že Adele je zde vykreslena lidsky. Vidíme ji nejčastěji při každodenních činnostech - jíst, spát (je fakt, že ze začátku, než jsem si navykla na průběh snímku, jsem si říkala, kolikrát ji ještě budu pozorovat jak spí... skvělé, že umí zahrát spícího člověka, ale pak mi to přišlo naopak přirozené, že to zde je), tancovat, zachycenou v práci, ve škole atd., jsme jen nestranní pozorovatelé jejího života. Prostě Adele vyznívá jako normální člověk, kterého denně můžete potkat na ulici a ani si jej nevšimnete a přitom vidíme, jak je něčím výjimečná, stejně jako každý jiný, koho vidíme na ulici a ani si jej nevšimneme. Má to své určité kouzlo, kterému jsem se nedokázala ubránit a taky neskutečně dokonalou kameru. P. S. Nejdelší sex, co jsem kdy ve filmu viděla (nebavím se o pornu) a ještě se dvěma krásnými herečkami /chvilku jsem si nepřipadala hetero, to snad ani nešlo jinak/. ()

Alementina

Jsem si nejak nevsimla, ze ma film tri hodiny, takze mi to uz po hodine prislo hodne roztahovane, opravdu jsem zastancem toho, ze mit to o hodinu mene, tak to filmu jen prospeje (hlavne sceny ze skolky jsou pro me uplne nadbytecne, zoufalost a tapani Adele byse dalo vyjadrit casove uspornejsi formou). Prvni polovina filmu je o dost zazivnejsi nez druha polovina, kdy Adele misto prozivani spis jen tak nejak existuje. Bohuzel mi tak trochu chybela casova rovina, jak dlouho spolu vlastne byly... chvilku mi vzdy trvalo nez sjem si uvedomila, ze asi ubehlo nekolik mesicu/let od predchozi sceny. Ale nektere emeocni sceny jsou opravdu dotazene a smekam pred obema predstavitelkama, nejen kvuli sexualnim scenam, ale protoze mi prislo, ze si to odzivaly, hlavne Adele. ()

harfuska

A takto si Adele žije... napcháva sa, fajčí, zažíva sexuálnu rozkoš, ale vačšinou fňuká a visia jej pri tom nudle z nosa. A keď sa nedívate na jej telesné tekutiny, tak zízate na jej hlavu v rozkroku, alebo otvorené ústa pri spaní. Najviac ma však otravovalo jej neustále hrabanie sa vo vlasoch. Ale keďže som trpezlivá, tak som toto neskutočne dlhé utrpenie dopozerala, v nádeji, že sa niečo prevratné stane. Nestalo sa.. Nieje to ovšem to najhoršie, čo som kedy videla, ale znovu sa na to pozerat určite nebudem. ()

Kaluž

Jako kdyby tam ta kamera ani nebyla. Hmatatelný cit v každém políčku, film natočený s neskonalou láskou k médiu. Herecký koncert v tom nejlepším slova smyslu, za všechny scény bych vypíchnul tu zdaleka nejpůsobivější - napětím gradující hádku a následný rozchod obou protagonistek. A ten hořký závěr… to je život a ten se s nikým nemazlí. Je to nádherný snímek. ()

thommas

Kechiche si jen tak v poklidu tři hodiny klouže po povrchu docela obyčejného vztahu a jeho docela obyčejného rozpadu. Při svém klouzání především nedokázal předat plynutí času - celý vztah se odehrává na ploše patnácti let: zatímco na počátku je Adèle čerstvých patnáct, ke konci filmu ji táhne na třicet - některé krátké epizodky, které se tu zdají být spíše k smíchu, se tak ve skutečnosti odehrávají mnohem silněji (například s Tomasem v úvodu chodí Adèle více jak půl rok, a i proto Thomas při rozchodu pláče). Svůj autorský vklad vložil režisér tam, kde to možná nebylo úplně potřeba: oproti předloze se sice zbavil některých dětinských hloupostí a zápletek, na druhou stranu však některé výrazné dějové zákruty a formální postupy zcela seškrtal (zdlouhavý a komplikovaný rozchod Emmy se Sabine, výraznější práce s modrou barvou) a kompletně přepracoval závěr. Zatímco v předloze je osud i rozchod dívek mnohem dramatičtější - Adèle je v sedmnácti vyhozena z domu poté, co její rodiče odhalí podstatu vztahu s Emmou (proto se obě dívky najednou ocitají ve společném bytě a v rámci předlohy se jedná o nejsilnější momenty; kresba se začíná barvit, Adèle dospívá, zatímco ve skutečnosti hasne, poznamenána postojem své rodiny), Adèle se stává závislou na prášcích, podvede Emmu s kolegou, dívky se rozcházejí, scházejí a Adèle v závěru umírá - ve filmu je rozchod založen spíše na vzájemné nekompatibilitě obou dívek; Adèle si na konci uvědomuje, že je třeba jít dál, možná snad i opustit ústřice a posunout se. Ostatně zatímco v originále Adèle jahodové mléko při první návštěvě lesbického baru chutná a děkuje Emmě, že ji ho doporučila, ve filmu Kechiche využívá příležitosti poprvé naznačit rozpor, když Adèle přiznává, že nic hnusnějšího ještě nepila. Souhlasím, že Život Adèle je v Kechicheho úpravě mnohem realističtější příběh. Ten si ale tak rozmáchlou stopáž nezaslouží, s ohledem na skutečnost, že jde vlastně jen o nezajímavý mix až příliš doslovné povrchní televizní romantiky (některé metafory jsou vysvětleny několikrát, některé jsou až příliš okaté, viz Pandořina skřínka) a dobře natočeného festivalového porna. F̶i̶l̶m̶ nuda roku. ()

togaf

Délka filmu by mi nevadila. Vadila mi ovšem neustále otevřená pusa Adele. Co to s tou holkou bylo? Měla vadnou nosní přepážku a nemohla dýchat nosem? Nebo chronickou rýmu? Alergii? Byla to póza? Mělo to být sexy? Věřím, že Kechiche chtěl v divákovi vyvolat různé otázky, ale opravdu jsem měla tři hodiny dumat o otevřené puse hlavní hrdinky? Pokud pominu tu Adelinu papulu, tak film byl trochu příliš. Trochu příliš všechno - moc dlouhé sexuální scény (kdybych chtěla vidět lesbické porno, nemusím kvůli tomu do kina, proboha máme přece internet!), moc málo děje, moc málo dialogů, moc divný účes (jindy krásné) Léi Seydouxové. A o té otevřené puse jsem se už zmínila, že? ()

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

31.10.2022

Queer filmový festival Mezipatra nabízí pokaždé to nejlepší z queer světové kinematografie. Desítky filmů a doprovodných akcí na týden ovládnou Prahu a Brno. Letošní už 23. ročník si klade za cíl… (viac)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Festival Be2Can, který se uskuteční v kinech v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a Zlíně od 6. do 12. října 2016, zveřejňuje kompletní program, jehož ozdobou bude čerstvá držitelka Ceny poroty z Cannes,… (viac)

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II

12.05.2015

Druhý ročník přehlídky francouzských filmů Crème de la Crème se uskuteční od 13. do 17. 5. v pražských kinech Lucerna, Evald a Mat a poprvé vstoupí do regionů. Do kin za nevšedními zážitky mohou… (viac)

Známe první novou bondgirl?

Známe první novou bondgirl?

10.10.2014

Zatímco agent 007 mění tvář jen jednou za čas, jeho dámská společnost je pokaždé čerstvá. A stejné to bude i ve čtyřiadvacáté bondovce, kterou začne Sam Mendes (Skyfall) točit už letos v prosinci.… (viac)