Sovětská bouře: 2. světová válka na východě

• Česko Velká vlastenecká válka (viac)

Osmidílný cyklus ruských dokumentaristů, věnovaný událostem let 1941 - 1945 na Východní frontě, využívá bohatství filmových archivů v kombinaci se sekvencemi realizovanými počítačovou grafikou. Autoři si dali za cíl rekonstruovat hlavní události srážky Třetí říše s obří zemí, která, jak se ukázalo později, nestála přeci jen na oněch "hliněných nohách". Chronologicky líčí průběh konfliktu, připomínají aktéry obou dvou stran i zbraně, které bojující armády používaly. (oficiálny text distribútora)

dom156

Jen na začátek upozorním, že jsem viděl všech 16 dílů nikoliv jen základních 8, které jsou zde uvedeny. Já moc ruské dokumenty nemám rád, jelikož většinou jsou plné chvástání co Rusáci dokázali a možná i záměrné zkreslovaní informací, které jsou v nich podávány. Zde tomu tak není, naopak máme možnost vidět krásné vizuální efekty, 3D animace s podtextem hudby která zvyšuje dramatičnost a prožitek. Musím tvůrce pochválit za četný výskyt map a také za krátké životopisy daných generálů. Ani azbuka, která na mě všude vykukuje mi nevadila, jelikož nebylo třebas nic z map vyčíst vše bylo výborně vysvětleno. Také dabing se zde velmi povedl. Nebudu zde již nic psát, stejnak jsem opět vytvořil román a tento dokument doporučuji, stačí se podívat třebas na youtube. ()

lioncel

Prvních pět epizod je jednoznačně na *****, od šesté však kvalita bohužel mírně klesá .. objevují se neobjektivní údaje a fakta, opomíjí se přitom jednostranně smutná realita té doby (např.: pro zničení jedné SS divize šly do kopru tři ruské ... jak se dívali na osvobození na Ukrajině, v Pobaltí, v Polsku ... proč musely po tom slavném vítězném pochodu německých zajatců v Moskvě čistit silnice tak důkladně a dlouho kropící vozy ... apod.) … ()

Petoss1

Fantastický dokument o vojne na východnom fronte. Reálne+živé+animované zábery a množstvo informácii, ktoré nenudia. Tlieskam ruským tvorcom, Bravo! ()

MrPierc

Dokumentární seriál, který se opravdu povedl. Dokument se skládá z původních černobílých záběrů, dotočených barevných scén s herci a 3D animace scén či techniky. Ze začátku na mě 3D animace působily uměle, ale díky nim mohli tvůrci nastínit přesně válečnou situaci. Detailní probírání historie velitelů, bojové techniky i vývoj na frontě. Nechybí statistiky, fakta, zajímavosti, dojemné scény, ale i zpomalené 3D fotky alá z filmu Matrix. Vyprávění se podařilo udržet na vysoké úrovni také díky hudebnímu podmalovaní. Rusové dokázali vytvořit kvalitní dokument a je to jistě složená pocta pro všechny obyčejné hrdiny války a ty zbytečně padlé lidi ve válce. Je téměř neuvěřitelné, jak se Rusové dokázali během několika let poučit z německé ofenzivy. Používali zastaralou techniku, taktiku i výcvik. Dokázali se přetavit v nové vychytralé jednotky s ještě ničivější silou než mělo Německo. Němci svojí válkou vlastně vytvořili tak nebezpečné Rusko dneška. Přesto padlo zbytečně tolik Rusů jen díky omezenosti Stalina. Dlouho čekal po útoku Němců s rukama v klíně, vyvražďoval svou vojenskou elitu a posílal bezdůvodně Rusy ke zdi i do gulagů. Nedůvěřoval vlastním lidem a málem díky tomu prohrál. Měl obrovské štěstí, že Rusko má téměř nekonečné zásoby surovin, lidí a vůle. I když to byl stejný šílenec jako Hitler, dokázal zastavit Němce. Největší oběti přineslo Rusko a jejich obyvatelstvo, přesto dnes všichni chválí USA a Anglii. USA, které se přidalo až po napadnutí Pearl Harboru. Anglie, která nás obětovala ve jménu míru na západě. Jediné Rusko nabídlo vojenskou posilu Československu, ale my jí odmítli. I když Rusko nebylo svaté a mělo předválečnou smlouvu s Hitlerem o neútočení, je pro mě Rusko morálním hrdinou. Nebýt jejich obětí, Hitler by vyhrál. Slované mi vždy budou bližší než západ. Vím, že to jsou stejní nacionalisté jako USA a jiné velké státy, ale Rusko si umělo vždy poradit. Dokázali improvizovat, položili svoje životy za matku Rus. Měli špatné vybavení, jejich vlastní tatíček Stalin je střílel do zad a oni přesto věřili ve výhru. Další světová válka už nikdy nebude taková. Díky nelítostným Němcům padly všechny lidské zásady. Zabíjeli postižené, popravovali v koncentračních táborech a bombardovali nemocnice. Veškerá morálka šla stranou. V budoucí válce už nebudou lidé tak ochotní obětovat svůj život za ideu ani vítězství. Proto jsou pro mě vojáci Ruské armády hrdinové (myšleni obyčejní vojáci v poli). ()

pakobylka

Po 24. únoru 2022 pro mě osobně nehodnotitelné ... ruská agrese proti Ukrajině radikálně změnila můj názor nejen na události Druhé světové - a nejsem schopná přihazovat hvězdy jenom na základě filmařského umu ruského režiséra ... původní komentář z roku 2017 nechávám čistě pro ilustraci - toho, jak jsem byla naivní a hloupá: ---------- Předesílám, že obecně nemám v lásce "hrané" dokumenty - nepotřebuju simulované scénky z historie, abych pochopila, o čem je řeč. Nicméně "Velká vlastnecká válka" stojí především na FAKTECH - a svým názorným, podrobným, věcným a zároveň OSOBNÍM přístupem k tématu dokáže zaujmout. ===== P.S.: Kromě osmi dílů natočených v roce 2010 vznikla hned v následujícím roce druhá série, která má dílů rovných deset. ČT v současné době (rok 2016) uvádí obě, přičemž jednotlivé části obou prostřídává. ----- Takže pro úplnost - zde je rozpis dílů první řady z roku 2010: 1. Operace Barbarossa, 2. Bitva o Moskvu, 3. Blokáda Leningradu, 4. Stalingrad, 5. Kurský oblouk, 6. Operace Bagration, 7. Od Dněpru k Odře, 8. Berlínská operace ----- A zde je rozpis dílů druhé řady z roku 2011: 1. Bitva o Kyjev, 2. Obrana Sevastopolu, 3. Bitva o Kavkaz, 4. Rževský mlýnek na maso, 5. Válka na moři, 6. Válka ve vzduchu, 7. Partyzánská válka, 8. Tajná válka, 9. Bitva o Německo, 10. Válka proti Japonsku ()

dr.fish

Je to poměrně zdařilý dokument o Velké vlastenecké válce. Veškeré akce ilustrované přehlednými mapami fronty, takže při elementární znalosti zeměpisu (a azbuky) se lze dobře orientovat. Trošičku mne rozčilovaly některé zbytečné až přiblblé animace, ale to se nedá nic dělat. Snaha o nezaujatost ve prospěch Rusů je evidentní a na devadesát procent to i funguje. Dobrý dokument ilustrující nejen manévry armád, ale i hrůzy války jako celku. 80% ()

otík

No proč ne. Styl hraného dokumentu se 3D je pro mladší generaci přitažlivý a jak jinak je vtáhnout do dějin, než tímto způsobem? Jen ta informativní stránka, to je masakr. Slovní kadence je neskutečná, občas jsem se zcela ztrácel. Ovšem hlas Pavla Rímského je špička. ()

noriaki

Ruských druhoválečných dokumentů co by stály za zmínku si moc nevybavuji, kromě výborného Osvobození z konce 60. let se točily spíš agitky a historicky stěží věrohodné filmy. Tenhle projekt je ovšem jiný, je chytlavý, moderní, faktům se dá máloco vytknout, a navíc má trumf v pohledu "druhé strany". Se starším Ozerorovým eposem má podobnou formu, část děje je hraná, část animovaná a atmosféru dokreslují dobové záběry. Ty jsou zhusta úplně nové, zatím mnou nikde neviděné. Vše doplňuje mnoho map fronty a infografika. Škoda jen určité nelineárnosti, kdy děj nejde po dnech, ale po kapitolách. Trochu se tak ztrácí tempo a přehlednost. ()

ghatos

Vynikající dokumentární série, kde obsah i forma jsou na vysoké úrovni. Zpomalené záběry, perfektní hudba, dynamické vyprávění, statistické a technické údaje, přehledné mapy...hlavně je to ruská výroba! Na poměry východního obra se jedná o objektivní rekonstrukci. Minimálně dochází k náklonu pro SSSR, což je způsobeno záměrem vyprávět samotný válečný příběh Operace Barbarossa. Politické záležitosti nebo interpretace různých událostí pro propagandu jsou téměř potlačeny. 81%. ()

V.Silver

Tak si to shrňme: do rukou se nám dostává ruská dokumentární série, na níž si tvůrci po technické stránce dali opravdu záležet, zpracování a digitalizace je skvělá. To samé bych také rád řekl i o rozvržení jednotlivých dílů, ale tak úplně nemůžu. Pravda, opravdu mě překvapilo, s jak v mnoha ohledech objektivním dokumentárním dílem Rusové přišli, přesto jsou tam poněkud účelově přecházeny ruské přešlapy a neúspěšně naplánované operace a soustředili se v každém díle pokud možno na to, aby to končilo nějakým ruským úspěchem ("Němci se dostali jen na předměstí Moskvy" / "Leningrad jsme slavně osvobodili po dvou a půl letech obležení" atd.). Na jednu stranu není úplně špatný nápad udělat ty díly podle témat "Stalingrad"/"Leningrad"/"Kursk", na druhou stranu popisy akcí byly až zbytečně podrobné a na úkor pochopení širších souvislostí situace nejen na východní frontě, ale i celé druhé světové války. Např. dost zásadní zmínka o tom, že Stalin v roce 1937 provedl rozsáhlou čistku vlastní generality, z níž vyvázl jen málokdo (zkušený), padla jen jaksi mimochodem a vůbec jí nebyla přikládána žádná důležitost, o tom, že sovětští vojáci mnohdy plnili stejně nesmyslné Stalinovy rozkazy jako na druhé straně Němci Hitlerovy, se taky jaksi nemluvilo a vůbec - Báťuška car, pardon, Stalin, tady byl vykreslen jako moudrý a rozvážný vojevůdce, který s chladnou hlavou nade vším dohlížel a posvěcoval plány generality, protože byl zřejmě skvělý taktik. Ve skutečnosti to byl už v té době silně podezřívavý a paranoidní diktátor, kterému víc než na životech vlastních vojáků záleželo na propagandě a šíření komunismu, s nějakým osvobozováním a natož tak nevděčných oblastí jako Ukrajiny, Polska nebo dokonce Československa vůbec nespěchal. Připomeňme si Dukelskou operaci, kde elitní čs. paradesantní brigádu místo letecky nasadil pěším útokem v první linii ( = co nejvíc ji zdecimovat) nebo dobývání Varšavy, kde Poláky nechal bojovat s Němci, dokud Němci povstání nepotlačili, a teprve až pak "přišel na pomoc", stejně tak by se dalo pohlížet i na povstání v Praze. Takže to jen tak na okraj ;) Přesto dávám 75%, protože i přes řadu nedostatků přece jen (byť zřejmě účelově) vybraný materiál byl zpracován dobře a důstojně (dokonce zde bylo na Němce nahlíženo s respektem) a o východní frontě se dalšího a objektivnějšího/rozsáhlejšího dokumentu zřejmě jen tak nedočkáme. ()

Georgex

Velmi zajímavý ruský dokumentární seriál zabývající se 2. světovou válkou přináší shrnutí nejdůležitějších okamžiků na Východní frontě. Dokumentů na toto téma je nespočet, bohužel většinou je jejich kvalita ovlivněna komunistickou propagandou či zpochybňování zásluh "znepřátelenými" kapitalisty, proto jsem se na nově zpracovaný dokument z Ruska velice těšil a doufal jsem, že nám konečně ukážou dokument bez jejich slavné propagandy, bohužel i v tomto dokumentu nalezneme zatajování a zkreslování důležitých informací o Stalinově diktatuře. Dokument začíná dnem napadení Sovětského svaz a záměrně neukázal, co tomu předcházelo a jak se velký Stalin bratříčkoval s Hitlerem a rozdělil si s ním území Evropy. Dokument se vyhýbá i tématu Stalinových čistek armádních hodnostářů, vyvražďování nepřátel režimu a krutovlády v podrobených zemích, kde obyvatelé vítali nacisty jako osvoboditele. Dokument ukazuje Stalina jako rozumného strejdu, který dává neomylné rady, bohužel nezmíní žádné z jeho nesmyslných rozhodnutí, kterými zbytečně posílal své vojáky na smrt. Dokument také velmi opatrně rozebírá sovětské zajatce, kterých bylo v prvních měsících války ohromné množství a kterých se Stalin zřeknul a mnozí přecházeli na nepřátelskou stranu. Z tohoto hlediska seriál neobstál a pro někoho, kdo se v této tématice orientuje, je to podstatná vada na kráse. Na druhou stranu se jedná o dokument, který přináší revoluční zpracování s mnoha novými zajímavosti z tajných archivů. Pomocí 3D animací, hraných sekvencí a pohybů armád po mapě nabízí tento dokument jedinečný pohled do obou znepřátelených táborů a stavů jednotlivých armád. Velmi zajímavá jsou hlášení velitelských štábů a výroky generálů. Dalším plusem je seznámení s vojenskou technikou a účinností jednotlivých zbraní, které jsou pomocí počítačových animací věrně vyobrazeny. Dokument se také nezabývá válečnými zločiny a nesnaží se z vojáků Wehrmachtu udělat ty zlé, ale zaměřuje se pouze na vojenské operace. Seriál má 18 dílů rozdělených do dvou sérií a první sérii můžete na CSFD najít pod názvem "Velká vlastenecká válka". Celkově se jedná o nadprůměrný seriál, který bohužel zatajuje některé podstatné informace a nebýt tohoto nedostatku sáhnul bych po větším hodnocení. Moje hodnocení 75% ()

Darth_AK

Původně jsem tu měl 4*, ale po opětovném shlédnutí dokumentu po cca. dvou letech jednu ubírám. Hned osvětlím proč. Co se týče celkového pojetí dokumentu, je to více než zdařilé. Skvělé grafické animace, výborný soundtrack, povětšinou dobře umístěné dobové záběry (!povětšinou!), docela slušně provedené taktické rozvržení operací, stejně jako popis techniky a generálů. Co ale dokument u mě neskutečně shazuje, je prosovětská propaganda ve stylu-"historii píší vítězové", ovšem zde docela zdařile zamaskovaná občasným oceněním Němců, nebo ukázaním asi dvou ruských chyb na díl. Vezmu to popořadě. 1. díl, operace Barbarossa je asi jeden z nejzdařilejších. Ukázka perfektně naplánovaného německého útoku, stejně jako zmatky v ruském vedení. Ale i zde se kolapsům dokument nevyhne. Masové vyvražďování vedení Rudé armády z let před rokem 1940 je zde shrnuto ve větě: "před válkou ale došlo v Rudé armádě k reorganizaci sil"- což je pěkně odbyté a ukazuje to, že s tímhle obdobím se Rusové pořád nedokáží vyrovnat. Dále-útok proběhne na celé frontě naprosto drtivě, ale dokument rozebírá to, co se stalo v Brestské pevnosti, protože tam jedině Sověti ze začátku vyhrávali. Poté Rusové přiznají obklíčení, ale radši to odbijí rychle (zato když v pozdějších dílech obklíčí Rudá armáda Němce, tak je zdlouhavě popisována skvělá obkličovací operace). Na závěr, aby díl nekončil náhodou německým úspěchem, tak přidají historku o generálu Kuzněcovi, co na konci války obsadil říšské kancléřství, což je zcela mimo mísu. V druhém díle se situace zlepší, ale bohužel, německé obkličovací operace jsou zase zhodnoceny jako vpodstatě "neúspěšné", protože Rusové bojovali déle, než se předpokládalo. Zároveň je až do aleluja vychvalována obrana Moskvy, která by stejně ale bez sibiřských jednotek padla. 3. díl-bitva o Lenigrad je asi jeden z nejzajímavějších, jediným problém zde je neustálé líčení boje o "něvskou pětikopjejku", které je zde kvůli tomu, že nikde jinde vlastně Rusové neuspěli při prorážení obležení. Stalingrad, 4.díl-pravděpodobně nejlepší. Ale jak je již zvykem-počáteční úprk Rudé armády je zjednodušen a pak se ještě líčí hrdinná obrana na Donu, zatímco obležení později Němců ve Stalignradu je podáno jako nejgeniálnější operace celé války. Od Kurska až po díl od Dněpru k Odře už vše probíhá ve špatném rámci-Rusové se chlubí obkličováním těles v hodnotě 70 000 lidí, neustále zmiňují ztráty nepřítele, ale svoje vždy zamlčí. Závěrečná Berlínská operace už je koncipováno jako geniální strategické dílo, i když bojovat proti starcům a mladíků z Volksturmu tak dlouho..Dokument je zkrátka podbarvený, některá fakta zamlčuje (čistky, Varšavské povstání, vlastní ztráty) a Němce většinou staví do role prohrávajících i při vítězství. 3*. ()

Fox85

Nakonec dávám plný počet hvězdiček, protože klobou dolů před tvůrci této dokumentární série, co se jim podařilo natočit. Animace je naprosto v pohodě, "3D" efekty starých fotografií se povedly, archivní záběry taky super. Nejsme expert na východní frontu, takže pro mě to bylo přínosné i z hlediska informací ()

MaMitti

Nerada hodnotím, když něco teprve začíná. Ale začátek byl slušný, tak snad to tak bude pokračovat... 12.12. 2011:Tak já jsem byla spokojená, v kostce to dává celkem plastický (na Rusko!) pohled na jejich vidění velké vlastenecké války. ()

bruceman7

Animace formací, map, hraných prvků - moc pěkné. I povedené "živé" fotografické koláže. Nechci působit extra rusofobně, ale zajímalo by mě, jak moc je domácí výklad velké vlastenecké války objektivní. ()

Paity

Jeden z nejlepších dokumentárních filmů zabývající se vojenskou historií. Tohle se Rusům opravdu povedlo, jen co je pravda. Opravdu perfektně zpracováno. ()

Ebon

Opravdu epické zpracování s velmi pěknými historickými i moderně zpracovanými animacemi včetně bullet time. Hromady informací, pohled obou stran a překvapivě Rusové tolik nemlží a nejsou tolik tendenční ohledně dovolených v Gulagu pro vlastní, střílení svých a debilním velení. Ačkoliv také tam není vše. Ale nemohu chtít vše.. Jsem fakt velmi příjemně překvapen ruskými autory. ()