Ethan (Alden Ehrenreich) je životný smoliar. Po predčasnej maminej smrti de facto prišiel aj o otca, pretože ten sa utápa v žiali a syn pre neho prestal existovať. Navyše žije v zapadákove menom Gatlin County, kde je jeden deň ako druhý a všetky nesmierne ubíjajúce. Miesto úplne vystihuje Ethanov komentár: "V Gatline človeka nečaká žiadne prekvapenie. Je to tá najhlúpejšia diera. Doteraz som si to aspoň myslel. Zdá sa však, že som sa poriadne sekol." K zásadnej zmene Ethanovho pohľadu dôjde vďaka novej spolužiačke, krásnej a tajomnej čiernovláske Lene Duchannesovej (Alice Englert). Ethana na nej najviac fascinuje asi to, že ju pozná, pretože sa mu opakovane zjavovala v snoch. Lena to v Gatline nebude mať ľahké, pretože na každého "cudzinca" sa miestni dívajú cez prsty. A pretože je Lena neter miestneho čudáka Macona Ravenwooda (Jeremy Irons), je nenávisť tunajších ľudí priam hmatateľná. Dievčina si z nevraživosti domácich nič nerobí, pretože má oveľa väčšie trápenie. Ona aj jej príbuzní sú Zaklínači, mocné bytosti s pozoruhodnými schopnosťami. Nad Lenou však visí temné prekliatie a jej ostáva už iba sedemdesiatpäť dní do chvíle, ktorá rozhodne o jej osude: Buď bude dostatočne silná a jej moc sa pridá na stranu dobra, alebo ju pohltia sily temnoty a ona sa stane kňažkou zla ako jej matka Sarafine (Emma Thompson). V zúfalej situácii nájde pomoc tam, kde by ju asi nečakala. U smrteľníka menom Ethan, ktorý je ochotný ju brániť, aj keby mal kvôli tomu položiť vlastný život. Môže sila lásky odolať mocnej mágii, ktorá nad nimi oboma krúži? (TV Markíza)

Tred2

Film pracuje s ověřenými prvky (vtipné hlášky, celkově komediální prvky). Co ho liší od ostatních teen fantasy romancí je ale správné naporcování všech žánrů. Je to dost vtipné na to, aby byl vidět určitý nadhled, ale nespadá to pod komedii. Je tam ne/klasická romantická zápletka, která dokáže v podstatných momentech jít trošku do pozadí, aby se mohly vyjádřit i ostatní žánry. Má to slušně fungující tajemnou atmosféru a tak nějak akorát propracovaný fantasy podklad, aby to nebylo jak pěst na oko, ale zároveň to přineslo trošku nevšedna. Hlavní problém je asi až přílišná inspirace Twilightem. Neberte mě špatně, BC si z Twilightu vzalo to co chtělo a to co bylo špatně si upravilo pro svoje potřeby (genderové prohození, klukova schopnost nebýt otravný budižkničemu, ..), řadí se tím ale do kategorie kopírek, což není nikdy nejlepší. Když bych to měl nějak celé shrnout - slušný audiovizuál (na daný žánr), několik zajímavých zpestření (příběh z války), velmi sympatické postavy (ústření noname duo byla poměrně zdařilá volba) vč. těch vedlejších (Irons, Rossum hlavně), správná atmosféra a dobrá práce s příběhem (nudné linie byly potlačeny na minimum a hlavní linie se nebála občas zkusit něco jiného). Jako mínus beru Twilight copy a několik řádných nesmyslů ala zmizení měsíce (to se nedá ani nazvat Spoilerem, vzhledem ke své podstatě). Ale jo, celkově to beru. Pokud se už ty fantasy romance točit musí, tak ať jsou aspoň takovéto. Lepší 3, ale vzhledem k tomu, že je to prakticky žánrový klenot, k podhodnocení a k tomu, že Twilightu jsem někde napral taky 3, tak to vezmu o kus nahoru. Velmi nečekané, ale určitě milé překvapení. ()

sNeDy

Už tradiční příběh YA fantasy. Pár dobrých nápadů a scén utopených v brakové omáčce sladké romantiky a naivní epiky. ()

Bozvav

Hezky udělaná, nenáročná fantasy, jenž kdyby nebyla tak utahaná, tak by se určitě dala hodnotit i kladněji. Za mne 50%. ()

Mallyyy

Nudná blbost s nepříliš sympatickými herci (kromě Irons samozřejmě). Moc dlouhá stopáž a přišlo mě to jako bych se díval na novou verzi Stmívání, kde ty herci jen na sebe pořád divně čumí. ()

Ben Nevis

V této kopii Twilightu nemáme upíry a vlkodlaky, ale Vrhače (což jsou politicky korektní čarodějníci). Herecké obsazení mi přišlo sympatičtější, protože Ethan nevypadá jako metrouš, co seděl dvě hodiny v silném průvanu (a dokonce je sympatický), a Lena sice není vyloženě krásná, ale na rozdíl od Bely žije. Dějová linka si také zaslouží průměrné hodnocení, vyšší díky tomu, že se tu nedomestikují upíři. Téma zakázané lásky, byť je věčné a vděčné, už je holt v městském fantasy vyčerpané. Být teenagerka, hvězdičku přidám. ()

Qeo

Nemastné, neslané, po dvou dnech už vlastně ani nevím o čem to bylo. Matně si vzpomínám, že tam zazněl Bukowski ovšem dějově to vůbec nezapadlo. Sečteno a podtrženo: není potřeba si pamatovat. ()

Ombak▼Penari

Tohle byla prostě neskutečná nuda. Oba hlavní hrdinové jsou tak neuvěřitelně tuctoví, že to až bolí. To se pak kloudná paranormální romance vyrábí dost těžko. Děj mě taky do kolen nedostal, postupně jsem ztrácel pozornost a ke konci už mi to bylo uplně ukradené. Jeremi Irons ani Emma Thompson to nemají šanci spasit. Twilight i Host jsou proti tomu skvosty. ()

burton

Proč nádherné? A kdo co? Vše splácané dohromady. Magie bílá, magie černá a Pán Bůh Ti čarodějko, totiž zaklínači, pomáhej. Jeremy Irons a Emma Thompson mají laťku vysoko, ostatní na ni samozřejmě nemohou stačit. Dobře začatý příběh se daleko před polovinou rozplizne, rozmělní, přestává být napínavým, zajímavým, chybí mi tu spoustu věcí. Jako by to bylo špatně sestříhané... ()

Wallis3

Předlouhlá, rádoby fantasy fekální hmota pro adolescentní holčičky, který slintaj nad tou pravou láskou, která, dle toho filmu vlastně ani neexistuje a k tomu si představují svou vlastní čarovnou moc, se kterou by svým nenáviděným sokyním připlivly nějaký ten beďar na xicht. ()

MickeyStuma

Teenagerovská romance na pomezí fantastiky. Komu se líbila ´Twilight sága´, má tu něco podobného. Tentokrát jde o chlapce, který se zakouká do čarodějnice. Nezní to zrovna lákavě, ale skutečně se jedná o mladé postavy. Slibný nenáročný příběh má své tempo, fantazii a romantickou přirozenost, podpořenými povedenými speciálními efekty. Děj je také bez mohutných akčních scén, takže snímek spíše vypadá jako moderní pohádka. A tak stejně jako u Twilight ságy je snímek spíše pro dámskou část diváků. Pánové lačnící po dobrodružství tu silně narazí. ()

BOURQUE

Nádejný „klasický“ začiatok, ktorý však vďaka neprimeranej dĺžke postupne stráca na kvalitách. Z hereckej stránky stabilné duo J. Irons / E. Thompson. Fantasy, ktorý („paradoxne)“ s kratším časovým pasážom by mohol fungovať lepšie. Osobné hodnotenie: 65% (**) ()

moikki

Po přečtení knížky jsem se doufala v film a když se objevil, byla jsem zvědavá, ale dostavilo se jen velké zklamání. Kam se poděla odlehčenost a fantazie knížky, když tady jsem se podívala na podivné výkony herců a filmové efekty. Nejlepší na celém filmu byla asi hláška: My mother thinks... Konec filmu odkazuje na to, že se plánuje pokračování, ale nevím, jestli o takovéhle pokračování někdo stojí... ()

pepa3rd

Nenechal jsem se odradit hodnocením a protože mám různé tajemné záhady prolínající se časem rád, s chutí jsem si pustil tenhle film, byť s nevelkým očekáváním. Když mám říci něco pozitivního, tak konceptem mezi mé oblíbené filmy rozhodně zapadá. Zbytek už je bohužel úplně mimo. V podstatě je to obyčejná teen romance, která dohromady míchá snad vše, co je v poslední době "IN", alespoň u dvanáctiletých školaček, tesknících po Twilight sáze. Bohužel to dopadlo, asi jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Jednotlivé scény se na sebe vrší bez ladu a skladu, čistě účelově, se snahou o ohromení, nicméně efekt je přesně opačný. Alespoň hudba je docela povedená. Celkově stále ještě vcelku koukatelných 40 %. ()

gp_one

Nádherný kreatury bylo pro mne dost těžké dokoukat. Ve finále můžu říct, že příběh ničím nechytí ani ničím nezaujmne, film je dlouhý, ukecaný a snaží se vytvářet další nový kult pro citově zdegenerovanou část omladiny, toužící po lásce.....skutečné lásce mezi člověkem a leprechauntem, upírem, vlkodlakem, či čímkoliv jiným, jen ne zase člověkem......to se nenosí, to je přeci out. Grrrr. Vyzdvyhnout lze snad jen herectví ústřední dvojice....paradoxně nemůžu kladně hodnotit výkon Ironse nebo Emmy Thompson tak, jako zde mnozí činí. Alden i Alice je přehrávají svou přirozeností, kdežto "hvězdy" jsou zde za teatrální kašpary. Zajímavou kulisou je vybraná hudba, která ovšem ne v každé, hudbou podbarvené scéně zafunguje tak jak má ..... na podporu atmosféry. Samostatně jde ale o zajímavý hudební počin. Asi bych dvě hvězdy dát mohl, ale nechci je udělovat filmu, na nějž dívat se, je pro mne takovým celkovým utrpením. Vůbec netuším, proč to muselo mít 2 hodiny a popravdě, při finálním čtvrthodinovém plkání jsem už uvažoval i o odpadu. Snad to bude mít víc dílů, u kterých si zase v klídku nažehlím puky na pracovních podkolenkách, tak jako u tohoto dílu prvního. ()

Darckol

Uch, ach, ich... Ako na húsenkovej dráhe. Keď sa to konečne naštartovalo nejakými úsečnými úsmevnými poznámkami a zaujímavou animáciou, tak hneď a zaraz prišiel nezmyselne pokrútený, zložitý a nudný sek o nejakých10 minutách. Potom zase očakávanie opäť vzrástlo a opäť sa utlmilo. Hm, čo dodať? 4,5/10 herci sa celkom dali. ()

sarkareifova odpad!

Jak tohle mohly tý knížce udělat? Příklad toho jak se i kvalitní knižní předloha dá totálně zprznit. Tohle byla ta největší blbost co jsem viděla za posledních pár let. 2 hodiny naprosté nudy a hlavní hrdina je vypatlaný idiot. ()

Po Divergent přijde Insurgent

Po Divergent přijde Insurgent

13.02.2014

Stmívání odstartovalo fenomén knižních adaptací pro mladistvé, které se pokouší nasbírat divačky přes odvážnou hlavní hrdinku a nadpřirozený koncept. Ve šlépějích Twilight ságy se snažily kráčet… (viac)

Dorostenci zachraňují lidstvo a ničí dobrý vkus

Dorostenci zachraňují lidstvo a ničí dobrý vkus

14.09.2012

Jednoho dne budeme ještě s láskou vzpomínat nejen na Harryho Pottera, ale možná i na Twilight ságu. Skutečnou odpalovací rampou pro nové šílenství v Hollywoodu jsou ale až Hunger Games, se kterými… (viac)