Haviar Dařbuján trie biedu s mnohodetnou rodinou. Zo zúfalstva nad chudobou prijme za kmotra pre svoje  práve narodené dieťa samotného "Smrťáka". S jeho pomocou sa stane z Dařbujána zázračný doktor... (TV Markíza)

Compadre

Když porovnám dnešní pohádky se starýma, tak se mi chce skoro až brečet. Pohádková dokonalost. V hlavních rolích havíř Jiří Sovák a samotný smrťák Václav Lohniský. Glo glo glo glo glo glo glooooria.. :). ()

cubiculla

Možná tu budu někoho opakovat, ale mým životním snem už nějakou dobu je, zahrát si komparzistu v této pohádce. Chlemtat pivo z potoka a očesávat jitrnice ze stromu, co víc bych si mohl přát... ()

MIGHTTREE

Nejenom krásná pohádka. V tomto filmu si příjdou na své i dospělí. Jiří Sovák v mladší podobě, ale už se svým talentem, který jak doufám bude znát ještě několik generací po nás. Smrťák je sympaťák. Jen škoda toho piva. ()

Všivák

"Brambory! Zas tt prašivý brambory!! Já chci maso!! Já potřebuju maso!!" Nezapomenutelná scéna. Pan Hrušínský tu celý film exceluje. Jinak je to další z řady budovatelských pohádek. Tahle je ještě k tomu opravdu echt. Ale vtipně natočená. ()

lykan9

Klasika řadící se mezi ty nejlepší pohádky, na které jsem se v dětství díval. Sovák x Hrušínský x Lohniský a další jsou ve svých rolích úchvatní a vytvořili vynikající podívanou, která nikdy nezestárne. ()

ghatos

Nejlepší na tom je, že to vlastně není ani pohádka. Spíše je to hláškama nabitá česká furiantská taškařice, kde jde o to, co český národ zajímá nejvíce....žrádlo a pivo :) . 80%. ()

Autogram

Najskôr ukážka sociálnej nespravodlivosti páchanej na baníkoch a potom už skutočná rozprávka. Keď Dařbuján pre svojho dvanásteho potomka odmietne dvoch prémiových kmotrov, zostane mu tretí a ten mu pomôže k zázračným schopnostiam. Nie všetko skončí očakávane, ale zlo je potrestané a či zvíťazí dobro, je neisté. Naivná rozprávka, naivný film, ale je isté, že chudobným pracujúcim ku šťastiu stačia jaternice na sosnách a pivo tečúce v potoku. ()

MrMar

Výborný Hrušínský jako Pandrhola a Václav Lohniský jako smrťák.Pohádka lehce zabarvená do ruda(jak už to tak v minulosti bylo) patří k těm lepším, co u nás vznikly. ()

jatamansi

Je něco, co o téhle pohádce ještě nikdo nenapsal? Jedině že je úplně blbá a nedá se na to koukat. Naštěstí to není pravda. Mastný tlustý Hrušínský v protipólu k vychrtlému Lohniskému je geniální kombinací a i všechny ostatní role jsou dotažené, třeba mladá Vlasta Fialová jako milující manželka. Lehce naivní výprava končila přesně v místě, aby to nebylo trapné. Jak asi studí na hrudníku těsto na lívance? ()

giovanni3

Toto je snad má nejoblíbenější pohádka bez které si Vánoce snad ani nedovedu představit. Výborní herci, nápady, atd... Kdo neviděl přišel o kus Vánoc. Asi bych si měl dát jitrnici s pivem, namazat se lívancovým těstem a na noc se zavřít do sudu a prohlašovat, že mám moribundus. 5z5 ()

celuloid

Tak nevím, zda mám napsat moje hodnocení tohoto filmu, aby mne ostatní neukamenovali. Když jsem jej viděl poprvé při premiéře, jako nezralý mladík jsem jej ohodnotil jako stupidní. Naposledy jsem ho viděl nyní po 52 letech od jeho vzniku a neodvažuji se popsat svůj dojem, který byl ještě horší. Spisovatel Jan Drda mně nikdy neseděl, co on zplodil za tuto "pohádku" ve své době, se muselo samozřejmě líbit. Byla totiž velice lidová, třídní boj Gottwaldovy éry, i když skončila jeho úmrtím, tu stále prýštil pod tlakem. Zakže: námět a scénář jedna hvědička díky Martinu Fričovi, filmové zpracování a herecké výkony pět hvězdiček. Celkově za tři. ()

lskala

Jedna z nejlepších Českých pohádek vůbec! Sovák ve své životní roli a kopa zábavy k tomu. Bez toho si nedovedu představit vánoce, stejně jako bez stromečku a cukroví. 100% - 5***** ()

mohamedsfinger

Už to tu bylo řečeno, můžeme mít neradi pohádku, ve které pivo teče potokem a jitrnice rostou na stromech? Já tajně doufám, že se to jednou stane skutečností. ()

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa