Haviar Dařbuján trie biedu s mnohodetnou rodinou. Zo zúfalstva nad chudobou prijme za kmotra pre svoje  práve narodené dieťa samotného "Smrťáka". S jeho pomocou sa stane z Dařbujána zázračný doktor... (TV Markíza)

JimiH

Dozvuky budovatelských pohádek jsou v tomto případě velmi silné. Dobová klišé jsou otravná a snaživé herce brzdí Drdův slabý scénář. Nostalgie a pravidelné opakování v televizi udělalo svoje, ale tahle pohádka by opravdu neměla být dávána do stejné řady s Třemi oříšky pro Popelku nebo Šíleně smutnou princeznou. ()

FOCKE_WULF

Největší masožroutský absťák v dějinách kinematografie. Smrťák je zavřený v sudu, nic tedy nemůže zemřít. Pandrhola však MUSÍ MÍT MASO, a tak střílí kozlicí z metru do prasete, bez výsledku. ()

Adiemus

Vážně si někdo myslí, že to je legrační? Vždyť jde o schematický socialistický model. Jenže kdo to nezažil, toho nemrazí. Hvězdička za Sováka a Lohniského. ()

Aurewen

Klasická česká pohádka, jedna z těch, které vykreslují dobové prvky, nejen někde na zámku, ale i na vesnici, obyčejný, prostý člověk,který navíc něco umí. Dobrý námět se Smrťákem; a také starostou, který měl charakter prasete v žitě. :-D ()

Wowara

Moc hezký český film. Pokaždé ráda kouknu a zasměju se. Vždycky jsem jim záviděla ty jitrnice na stromech. Slintám u toho do dnes. A také se vždycky chytám za hlavu, jak může být Kuba tak pošetilý a zavře smrtku do sudu! To přece nejde, ty Kubo jeden !! :-) :-) ()

Armin82

Jeden z mnoha klenotů tehdejší doby. Výbornej Jirka Sovák i Venca Lohniský, Ruda Hrušínskejch nám zde zase ukázal, že umí hrát i zlouny :) --->90% ()

ZnalecH

Kdo by neznal stejnojmennou knihu. Navíc perfektně zahranou našimi předními herci. Nemůžu říci nic jiného než dobrá práce. 85% ()

Nocturno culto

Komediální pohádka z prostředí svérázných havířů a nenasytného krupaře, který doplatí na svou nadutost a pýchu ..Kde je Kocanda ? nastěhuju se tam - jitrnice na stromech, pivo v potoce, co by člověku chybělo .) ()

Dzvandzi

To ani není možné jak je v tomhle filmu vše pravdivé!! Vždy mi to spříjemní mé nejoblíbenější svátky v roce a nasměju se u toho s mým bratrem :D Kuba je férovej..Chlapy buďme takový všichni ;) ()

rublik05

Dnes již klasická pohádka o havíři Dařbujánovi a lakomém sedlákovi Pandrholovi. Plejáda známých výborných herců, příjemná atmosféra i děj. Od klasických vánočních pohádek s princeznami se liší čistě sociálním tématem, místy trochu podbízejícím se době vzniku filmu. Když pominu důvody, proč soudruzi tento film povolili, nostalgicky se na film rád každé Vánoce znovu podívám. 9/10. ()

kukkik

Mě se líbí to nechtěně realistické vykreslení havířů. Despotický negramota Jakub se motá v noci po polích až nakonec přitáhne domů otrhaného pobudu, který má jít za kmotra jemu už dvanáctému (!) dítěti. Kuba nejenže neví, jak dítě pojmenovat, protože při tom počtu už vlastní děti ani nezná, ale přestože zažívá už přinejmenším dvanácté křtiny, pokusí se dítě zabít ledovou vodou a zarazit ho musí až dříve řečený pobuda. Dále se tenhle hrubián a tyran nezdráhá svoji churavou ženu sexuálně trýznit v místnosti plné dětí a to i ve stavu, kdy se očividně nedokáže sama už ani postavit a ještě v poledne leží v posteli.. Nehledě na to, že má doma údajně hladem umírající rodinu, svoje první lékařinou vydělané peníze neváhá jít propít do nejbližší putyky a ještě přemluví kamaráda Matěje, který týdny ležel s nemocí a živit ho musela žena, aby propil všechny rodinné úspory. Nakonec neváhá vydírat místního nemocného podnikatele pod pohrůžkou smrti až mu způsobí infarkt a spolu se svými nevzdělanými, opileckými kumpány násilně přebírá vládu nad vesnicí a hospodářstvím ovdovělé paní sládkové. ()

Tiiso

Pohádka se mě vždy líbila a dodnes vlastně pořád líbí. Pěkná myšlenka, která potěší celou rodinu a dobré ztvárnění. Hrušinšký je zde opravdu odporný Pán a smrtku by asi opravdu málokdo zahrál tak perfektně tak ji zde zahrál Lohniský. ()

astraal

Pardon...zase mě to bije do očí. Pohádka o třídním boji pro mě ztrácí kouzlo. Dařbuján si naseká dvanáct smradů a když chce něco zadarmo a nedostane to tak se mstí. No já nevim normálně bych dal tak jednu hvězdičku ale za Pandrholu v podání Hrušínského zvedám o dvě hvězdy. Nicméně kdybych nebral v úvahu nutnou dobovou agitaci tak je to docela hezká pohádka. Teď ale nedám víc než 3* ()

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa