Haviar Dařbuján trie biedu s mnohodetnou rodinou. Zo zúfalstva nad chudobou prijme za kmotra pre svoje  práve narodené dieťa samotného "Smrťáka". S jeho pomocou sa stane z Dařbujána zázračný doktor... (TV Markíza)

Sansnom70

Tak přemýšlím že je štěstí, že je pohádka barevná. V černobílém provedení by to asi ztratilo tu správnou jiskru. Prostě česká a nejen vánoční klasika :o) ()

Holly_Molly

Přestože by se tady měli role klaďase a záporáka prohodit a chudákovi Pandrholovi je křivděno na úkor spodiny, která si dělá hromadu dětí, který nemá jak živit a pak naříká jak se jim žije mizerně...Přesto přezevšechno je to jedna z hrstky pohádek, kterou si i dneska jednou za čas zkouknu a mam jí rád. Ať už pro místní humor, papírový "oldschool" kulisy a nebo pěknou hudbu. Takže jenom lehce neobjektivních 5* :-D ()

remotrumpet

"U nás je slintavka, šenk mám úplne prázdnej..." - "Neblázni, studenou vodou, viď by z toho mohla mít smrť." - "Ššt, probudíte mi haranty." - "Kušte, holoto nenažraná!" Každopádne "s vestou, alebo bez vesty", Pandrholove pivíčko v potoku, jaternice po stromoch a nachmelený Smrťák sú top. "Glo glo glo glo glória..." - "Ja chci maso, ja musím mít maso!" ()

quokam

Ideologicky nejangazovanejsi pohadka druhe poloviny 50 let, ktera jakoby tvorila protipol Princezne se zlatou hvezdou, se kterou vznikla ve stejnem roce. Zde neni cas na zadnou lyriku, zde se buduje a uzdravuje kazdou vterinu. Presladleho Zimu nahrazuje tvrdy Sovak, jiz se nebojuje proti hitlerovskemu Ruzkovi, ale proti kapitalistickemu Hrusinskemu. V duchu komunistickeho realismu se zde odmita Buh i Peklo, pouze realita, ze kazdy musi jednou zemrit, je vzata na milost, byt ani ta Smrtka neni podle meritka pana Darbujana spravedliva, bo pro nekoho si prichazi drive a pro jineho pozdeji, nehlede na tridni puvod, ani na zasluhy o vystavbu. To by ale havir musel soudit soudem spravedlivym a ne ideoogickym. Jinak, kdyz odhlednene od ideologie, se samozrejme jedna o klasiku v zanru,s vybornymi herci v cele se Sovakem, Lohnickym a Hrusinskym, tocena na kvalitni obrazovy material. Za mne ideologicky angazovanych 40 pro. ()

soukyd33

V této době se natáčeli nejlepší filmy, a bylo to vidět. 👍 Zde exceluje samozřejmě Hrušínský. 👍😄 Ale ani ostatní si nevedou špatně. Tohle byla těžká doba pro každého poctivého člověka. Herecké výkony excelentní. Herecké obsazení velmi dobré. Humoru je tu dost. 😄 Poznámka: Postava smrťáka byla výborná, aniž by byla strašidelná. Na tu dobu výborné efekty. Poznámka: Ve filmu je ukryto i ponaučení. A to, že na každého jednou dojde. V dobrém i ve zlém. 👍 Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

Hombre8

Éra pohádkových komedií pro dospělé. Obušku z pytle ven, Hrátky s čertem, tohle... Možná jsem staromilec (v té době jsem na světě nebyl), ale přijdou mi mnohem vtipnější, chytřejší, než podobné výtvory z poslední doby, zvláště pak ty označované jako rodinné filmy. Přemýšlím, jestli jsem viděl nějaký vyloženě špatný film s Lohniským. Jestli oni ti herci, aspoň ti dobří, neměli dříve mnohem větší svobodu co do výběru v čem budou hrát... ()

babuška

až na to bolševický téma že havíři jsou víc, tak je to paráda, jitrnice na stromech, pívo kde se dá, a smrťák a hlavně, napiš všechno své ženě filoméně ()

Nick321 odpad!

Další socialistická pohádka o tentokráte hornických soudruzích, kteří dřeli pro vykořisťovatelské kapitalisty, z dob, kdy političní vězňové do úmoru dřeli v uranových dolech pro nezištné soudruhy, kteří je velkoryse zbavili majetku a nakonec i života (jaká to symbióza). Všichni v havířské osadě Kocanda kopulují co jim hrdlo a nebo jiné hříšné oudy ráčí, každý má minimálně šest dětí a všichni se náramně diví, proč se jim vede hůř a hůř. Za to samozřejmě může vrchnost a hlavně kapitalistický Pandrhola, kterého Hrušínský musel ztvárnit co nejjedovatějším způsobem, aby mu uvědomělý soudružský divák přál smrt. Smrťák si samozřejmě odnese pouze Pandrholu, z havířské osady nikoho, protože práce šlechtí. Což se ovšem nedá říct o politických vězních z doby natáčení filmu, kteří z práce v uranových koncentračních táborech bolestivě zemřeli na rakovinu. ()

johael

Ale jo, je fajn se každoročně podívat na toto dílko. Nedosahuje sice v mé soukromé pohádkohitparádě na mety nejvyšší, ale i zde občas zajiskří zábava a poetika. ()

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa