Cisárov pekár a pekárov cisár

• Československo Císařův pekař - Pekařův císař (viac)

Legendárna historická veselohra, v ktorej Jan Werich exceluje v dvojúlohe cisára Rudolfa II. a pekára Mateja, ktorý sa cisárovi veľmi podobá, len je o 25 rokov mladší. Cisára viac ako vládnutie zaujíma umenie, krásne ženy a najmä jeho alchymistická dielňa. Kým robí všetko preto, aby našiel legendárneho Golema a elixír mladosti, dvorania pripravujú spiknutie, v ktorom ho chcú pripraviť o trón. Vďaka náhode sa však vládnutia ujme pekár Matej... (RTVS)

Jarinek82

Česká klasika, která i když film znáte z paměti, se neohraje. Skvělí herci a příjemný český humor dělají z tohoto filmu český klenot bez kterého už si nelze představit vánoční svátky v televizi. Jen mě překvapuje, že tak dobrý film s inteligentním humorem už dnes nikdo nenatočí. A nezapomenutelné scény pro mě jsou sklenice s vínem aneb simulace vesmíru nebo "Dejte pozor, to bude jako když se sype železářství" :-D ()

Bilbo.cz

První část je skvělá, ale čím víc se film blíží ke konci, tím víc se mění ve strašlivou komunistickou agitaci. Bohužel, je to poplatné době vzniku. ()

Nataniel73

Klasika a tak trochu kult socialistickej kinematografie s excelentným Jánom Werichom v hlavnej dvojúlohe. Je to taká alchymistická a tak trochu bláznivá komédia a rozprávka v jednom. Pamätám si ako sme na tom boli v kine zo základnej školy a aj keď som ako dieťa mnohé nechápal, humor v tomto filme sa mi páčil jak vtedy, tak aj dnes. Výborné herecké výkony podali jak František Filipovský, tak aj František Černý. Poučný a pritom zábavný film pre všetky generácie divákov. Najlepšia scénka: hodina Sirael s úchylným a vrtošivým kráľom Rudolfom II. "No tak co cítíte? Rum."..."Já už nosil kdejaký pytle, ale vy jste jako mokrá pšenice." Jeden z TOP 100 filmov. 85% ()

soukyd33

My vlastně nevíme, jestli to je pohádka. 😀 Je to úžasná komedie na poměry české kinematografie, která se už dnes nevidí. Zde je všechno, na co si jen vzpomenete. Golem je průšvih. A ještě větší průšvih je, když nikdo neví kde ho hledat. 😀 Hlava státu nemá v hlavě nic jiného než hledání hliněného Golema, a na svůj lid úplně zapomněl. Naštěstí má král kolem sebe plno (idiotů), kteří se ho snaží dostat z trůnu. Kdo tedy království České zachrání, když král není doma. Dokonalá záměna vše v dobré otočí. A Golem? Ještě o něm uslyšíme. Jedno je jisté, je to komedie. 👍 Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

quokam

Klasicka budovatelska historicka komedie s velkolepou vypravou a neprekonatelnym J. Werichem v hlavni dvojroli. Dnes by tento film jiz nikdo nezaplatil, pro komunisticky rezim to vsak byly zlate investovane penize, bo jejich idealy ve filmu prezivaji a propaguji se i drahno let po jejich padu. Agitace zde vsak neni pouze explicitne komunisticka (slavna veta budem vsechno mit dohromady), je taktez republikansky demokraticka, s apelem k narodni jednote a varovanim pred jadernou valkou. Mozna proto mnohym divakum a recenzentum tato agitace zde nevadi. Jadro (golem, technicky pokrok) zde neni odmitnut, je zde vyuzivan pro "mirove ucely", peceni chleba. Mne zde vadi jeste jina vec. Mozna trochu malicherna. Ja proste Werichovi tech jeho petatricet neverim, byt jsem ted s udivem zjistil, ze v dobe nataceni filmu mu bylo pouhych petactyricet, coz by melo byt v ramci filmove statisticke odchylky v norme. Kdyby matejovi ve scenari tech pet deset roku pridali, ja bych tech deset dvacet procent pridal taky. Za mne budovatelskych 70 proc. ()

Nick321 odpad!

Hnusná politická agitka. Císař Rudolf II. určitě nebyl ve všem tip-ťop, ale tomto pseudo-historickém filmu z něj dělají ještě většího pitomce, než kdy mohl být doopravdy. Za jeho vlády se v Čechách hojně podporovalo umění a věda. Z alchymistů se ve filmu dělají takřka cirkusoví kejklíři, šarlatáni a podvodníci, kteří rádi sehrají jakékoliv divadlo, jen aby měli teplé bydlo a kotel plný buřtů s křenem. Tito šarlatáni se pak závěrem filmu stanou součásti budovatelského proletariátu. Tak snad se toho socíku znovu jednou všichni, co tento film adorujete, dočkáte, až budem všichni všechno mít dohromady. :-) ()

ssarka

V celých dvou dílech je jen jedna úlitba režimu,ta debilni píseň,jinak ani slovo...je dobře že Werich tuto úlitbu udělal, protože vznikl absolutní skvost plný Werichova chytrého a nadčasového humoru... ()

Bohdy67

Nadprůměrná česká komediální pohádka, která asi i díky výbornému hereckému obsazení je možná trochu nadhodnocená... Viděno jednou a asi už znovu nemusím. Na klasiky jako Byl jednou jeden král či Pyšná princezna to nemá...Ale i tak dobrých 74% ()

Sly_Izer

I po sedmdesáti dvou letech tenhle film vnáší pohodu do naší rodiny v čase předvánočním.  Díky pane Werichu za nadčasový humor, moudrost a poťouchlost. ()

Radens

Překrásná pohádka, která ani po 55 letech neztrácí nic ze svého kouzla. Obzvlášť miluju tu scénku, jak všichni padají na klouzavé podlaze. Ten smích geniálního Jana Wericha mě pokaždé rozesměje jako máloco. ()

Dorren

To se nám to mluví, když teď už víme, co je komunismus za zvěrstvo, to se nám to plive po těch, kteří hledali řešení v dobách krize a prenacistického světa. Je to až k smíchu. Všichni ti libearálové kolem dvaceti, kteří nemají žádnou zkušenost kromě té historické a kteří teď mohou (oprávněně) proti komunismu brojit. Pryč s komunisty, pseudointelektuály a pryč s lidskou blbostí, dřív než nás úplně zaplaví! ()

Nataniel

Historická komedie postavená na skvělých výkonech Jana Wericha , Marie Vašové, Nataši Gollové, Bohuše Záhorského a spousta dalších skvělých známých herců. Jednoduchá zápletka, inteligentní humor a známí herci, proto se i stále dokola vysílá tahle klasika v televizi. ()

hostivít

Skvěý velkofilm, skládající se ze dvou částí. První, Císařův pekař, je opravdu bezchybná, plná vtipů a originálních nápadů, výborných herců v čele s Werichem a Gollovou, ale včetně Záhorského, Filipovského, Štěpánka, Trégla a dalších. Druhá část, Pekařův císař, je poněkud horší. Je plná agitačních projevů, včetně krásně písničky o lidu dělném. Čili bych to nebral jako jeden film, ale jako dva, kdy opravdu zde jakýsi rozdíl cítím. Přesto tuto komedii cením vysoko, protože v té době se točily horší věci, zde je ta agitka zpracována přecijen ne tak jako pěst na oko. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)