Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (43)

Episode 8 (2013) (S02E08)

Tak ide skôr o taký veľký nádych pred finále a popravde ma záverečný zvrat nijak extra neprekvapil. Možno sme boli svedkami jednej slepej uličky, ale bohvie, v prípade Mostu si človek až do konca nemôže byť ničím istý. V tomto dieli sa mi séria začala zdať mierne prekombinovaná, ale verím, že sa nakoniec všetko elegantne vysvetlí a ak aj ostane niečo otvorené, tak všetko logicky bude do seba zapadať. ()

Episode 9 (2013) (S02E09)

Tak ťažko povedať, čo viac ešte majú na nás tvorcovia pripravené vo finále, keďže táto epizóda všetky znaky poriadneho finále vykazovala. Popravde to zase tak ťažké predpovedať nie je a trochu sa obávam, aby sa im tá hra na Moriartyho a Sherlocka trochu nevymkla z rúk, teda to je moja predoveď záverečného zvratu. Ale samozrejme každý, kto sa dostal až sem, musí byť na finále riadne nažhavený. Plný počet nakoniec za súkromné trable oboch vyšetrovateľov, žiaden zvrat už teraz nemôže vynahradiť pohľad na slzu stekajúcu po Saginej tvári. ()

Episode 10 (2013) (S02E10)

Opäť ako minule, plný počet najmä k úcte k tomu maratónu, ktorý som s druhou sériou absolvoval. Očakávania, resp. obavy z konca predchádzajúcej časti sa nenaplnili, ale mám taký dojem, že zase môžu byť veci úplne inak, ako sa na prvý pohľad zdajú. Situovanie na summit do hotela dodalo dielu atmosféru, šľapalo to až do prekvapivého konca. Ten ale s prípadom veľa spoločného nemal. Ale zase sa budem opakovať, človek pri Moste nikdy nevie... ()

Season 3 (2015) (S03)

Podľa mňa seriál neustále zvyšuje svoju kvalitu aj remeselnú zručnosť. Čo-to by sa tretej sérii vyčítať dalo, vyšetrovatelia neboli občas dôslední tak ako mali. Ale čo sa týka prepletania ústredných tém naprieč spektrom väčšiny postáv, tak tu dosiahli tvorcovia vrchol. Najmä sa im podarilo tematicky spojiť prípad so Saginym životom a samozrejme aj so životom jej parťáka, ale to nás až tak nezaujímalo, že. Saga sa na konci ocitá v podobnej situácii ako minule Martin a to je ďalší dôvod, prečo pred touto sériou smekám klobouk. Napínavé od začiatku do konca, s vrahom, ktorý má skutočne silnú a pochopiteľnú motiváciu a nenávidieť ho za jeho činy nebudete. Občas zbytočne prekombinované, ale nakoniec všetko zapadlo do seba tak ako malo. ()

Episode 1 (2015) (S03E01)

Tak síce opäť prípad, ktorý poukazuje na módne, moderné a akútne spoločenské problémy, ale predsa len značne odlišný. Zrejme tu nepôjde o osobnú mstu smerom k vyšetrovateľovi ako v prvej sérii a snáď ani o nejakú nadnárodnú nevyriešiteľnú konšpiráciu ako v tej druhej. Aktivizmus v tom je, ale z tej opačnej strany. Som zvedavý, ako pristúpia tvorcovia k chúlostivej téme extrémnejšie podaného feminizmu a na druhú stranu extrémnejšej snahy o udržanie tradičnej rodiny, rozumej pomocou vraždy, a či sa náhodou nepustia na tenký ľad moralizovania. Snáď nie. ()

Episode 2 (2015) (S03E02)

Tak zatiaľ sa iba rozprestiera sieť s ďalšími postavami, pribudla nám ďalšia vražda a jeden prekvapivý únos. A popravde ma to až tak nezaujalo ako pilot série. Možno ak by nedošlo k záchrane uneseného presne v momente, keď ho chcel páchateľ zabiť, tak by sa mi aj zaujímavý cliffhanger páčil viac. Myslím, že tvorcovia Mostu si vážne podobnými otravnými klišé nepotrebujú vypomáhať. Ale inak fajn, priebeh vyšetrovania ma chytil a som zvedavý, kam to celé poputuje. ()

Episode 3 (2015) (S03E03)

Tak to, čo minule pôsobilo tak trochu hala - bala, v tretej časti naberie na poriadnych obrátkach a v napätí som bol od začiatku do konca. Už sa dá čo - to vytušiť, samozrejme s predpokladom, že všetko môže byť úplne inak a že sa ešte nejaká dôležitá postava odniekiaľ vynorí. Tých nových je tu v prípade dosť a predviedli nám aj slušnú variáciu scény ruskej rulety z Lovca Jeleňov. No a epizódy, kde dáva Saga priechod emóciám sú z princípu tie najzaujímavejšie. Nedávno to boli slzy, tentokrát sa budú hádzať riady o zem... ()

Episode 4 (2015) (S03E04)

Pribudla ďalšia vražda, ďalší podozriví a niektoré dejové línie si ešte vôbec nedokážeme spojiť, ale, aspoň podľa mňa, sú všetky dostatočne zaujímavé. Takže nič v tretej sérii nepovažujem za vatu, snáď len tá mamina by nemusela chodiť za Sagou do práce a riešiť si s ňou radšej veci "mimo kamery". Nerdom, ktorí si obvykle robia pri Moste grafy kto-čo-prečo-ako ale bude všetok dej úplne ukradnutý, pretože Saga sa rozhodne, že... a v určitom uhle záberu uvidíte... snáď sa nedozvie chudák Martin v base... ()

Episode 5 (2015) (S03E05)

Tak sa nám postupne dejové línie začínajú elegantne pretínať, respektíve sa začínajú pretínať tak, aby sa na konci všetko elegantne pretlo a my sme boli maximálne spokojní. Zatiaľ je k tomu slušne našľapnuté a snáď záver vyťaží z potenciálu takto doširoka rozohratej hry. Nový Sagin partner, ak si dobre všimnete jeho výraz, taktiež nedokáže poriadne klamať a asi jeho malé tajomstvo šikovné ženské v z okolitých kanclov a kuchynky rýchlo odhalia. Saga hláškuje opäť ako o život, len keby si to dievča samé aj uvedomovalo... Jej matka sa stáva najmenej sympatickou postavou celého seriálu, vrátane všetkých vrahov. ()

Episode 6 (2015) (S03E06)

Z tretej série Mostu sa nám tak trochu stáva variácia na Príbeh služobníčky a nie že by sa to do mrazivého škandinávskeho prostredia nehodilo. Podfarbené ešte snahou o takmer až fetišistické snímanie severského dizajnu interiérov rodinných domov a špeciálne milionárovej megavily. Stáva sa ná z toho aj psychologická ghost story a opäť len treba skonštatovať, že sa to sem hodí a parťáci v práci sú si aspoň ako blázni svojho druhu o niečo bližší... ()

Episode 7 (2015) (S03E07)

Napätie sa stále dá krájať, ústredné vyšetrovanie a jednotlivé dejové línie si to pádia vpred po vopred stanovenej trati, ale tak, aby sme každú chvíľu prehodnocovali videné. Problém ale začínam mať s tým, ako tvorcovia pracujú s vkladaním náhod do prípadu. Aká je pravdepodobnosť, že Tina, ktorá dostala zakázku na fotenie mladého zajačika s bohatou milfkou bude frajerka policajta? Dúfam, že aj v tomto prípade skutočne nepôjde len o náhodu, ale o ďalší premyslený ťah páchateľa. ()

Episode 8 (2015) (S03E08)

Tak to vyzerá, že už poznáme identitu páchateľa, len by tu mohol byť aj nejaký ten spoločník, lebo toto predsa nezvládne jeden človek. Na obrátkach získava aj akýsi mix súkromnej a profesnej línie Sagy, jej matky a jej nadriadenej, som zvedavý, kam to celé bude smerovať. Kažopádne scenár sa snaží konečne vykresliť Sagu ako skutočnú viacrozmernú postavu a jej nechcené hlášky striedajú prejavy skutočných emócií. No a tá nadriadená bude zrejme pre každého hard core fanúšika seriálu najmenej obľúbenou postavou ever. ()

Episode 9 (2015) (S03E09)

Plný počet si už asi nechám až na poslednú epizódu, ktorá snáď všetko dokonale uzavrie. Tvorcovia opäť otočili všetko hore nohami, teda aspoň čiastočne, ale koho by pri Moste nenapadlo, že keď sa zdá, že je všetko jasné, tak pravda bude zase niekde inde. Len či to nie je potom už zbytočne prekombinované, najmä na úrovni vyšetrovania, ako celok série zločinov a motívov to zmysel zdá sa dávať bude. Krásne sa nám otvárajú témy rodičovstva a všeobecne vzťahu rodičov a detí na viacerých úrovniach, vrátane dejovej línie Sagy a jej rodičov, predovšetkým matky. Lepšou hláškou preto tento diel skončiť ani nemohol. ()

Episode 10 (2015) (S03E10)

Najlepšia epizóda seriálu vôbec. Doposiaľ. Aspoň pre mňa. Všetko dokonale vypiontované, s nesmiernou hĺbkou a silnými, uveriteľnými emóciami. ()

Season 4 (2018) (S04)

Možno nie až tak dokonalé ako predchádzajúca séria. Lenže končia tu všetky dejové linky aj z "trojky", podobne ako to bolo pri prvých dvoch sériách. Psychologicky maximálne prepracované, autori vedia, aké postavy majú v rukách a ako s nimi najlepšie narábať. Dalo sa čakať, že sa prípad pretne s hľadaním Henrikových dcér a finále žiadne jednoduché riešenia v tomto smere neponúka, nech si divák domyslí, ako bude postupné zbližovanie postáv prebiehať a či vôbec. Ako tu už niekto písal, seriál skončil v tom najlepšom a možno aj preto bude v hlavách svojich fanúšikov dlho rezonovať. ()

Episode 1 (2018) (S04E01)

Sága v base, kameňovanie nejakej vysoko postavenej milf-ky, iránski homosexuáli, otravné preludy deciek, ktoré sa sťažujú, že ich fotrík poriadne nehľadá. No rozbieha sa to slušne a otvára opäť nové témy. No a samozrejme ten záver...len keby sme nevedeli vopred, že pár dní v nemocnici postačí a dievča sa opäť postaví na nohy a pustí sa do prípadu. Budú stratené deti súvisieť s prípadom? Alebo bude hľadanie pokračovať iba paralelne s vyšetrovaním vraždy? Nechajme sa prekvapiť. ()

Episode 2 (2018) (S04E02)

Pokračujeme tam, kde sme naposledy skončili a postupne sa rozvíja prípad. Žiadne zásadné odhalenia nás v druhej časti nečakajú, ale jedna vražda áno. Je len otázka, na čo bol ten cliffhanger na konci prvej epizódy dobrý, keď sme presne vedeli, čo sa stane na začiatku tejto. Ale možno sa mýlim a tvorcovia majú opäť nejaké eso v rukáve, ktoré vytiahnu päť minút pred koncom celej série a celkom by som sa na tento typ zvratu tešil. ()

Episode 3 (2018) (S04E03)

Saga opäť po dlhšom čase hláškuje ako o život. Najviac to odnesie asi chudák Henrik (nechcem spoilerovať) a užije si aj psychoterapeutka na spoločných sedeniach, snáď sa k nej budeme vraciať pravidelne. V tretej časti sa toho udialo skutočne veľa a napínavé je to od začiatku do konca, najviac zábavy si užije Iránec. Jednoducho sa to poriadne rozbieha a očakávam, že v ďalšej časti by sa mohli už začať spájať niektoré dejové linky. ()

Episode 4 (2018) (S04E04)

Śkoda, že sa tvorcovia zbavili jednej dôležitej postavy. Akoby proste iba upozornili na jeden problém a rýchlo s tématikou preč. Ale snáď sa mýlim a nejakým oblúkom sa k tejto dejovej línii ešte vrátime, ono už to začína naberať skutočné kontúry a všetko bude prepletené so všetkým. Dve holky sklamali, ale sklamal aj Henrik, ak s niečím podobným nerátal. Asi málo pozerá americké seriály, tam by sa to takto odohralo hneď po prvej noci. ()

Episode 5 (2018) (S04E05)

Táto epizóda sa viac zameriavala na súkromný život, najmä ten Henrikov a jeho vzťahy so ženami. Nemá to totiž s nimi ľahké a keď Saga tvrdí, že jej všetci blízki ľudia ublížili, tak Henrik musel byť po udalostiach v piatej epizóde úplne na dne. Ono to totiž ani s "alternatívnou" rodinkou v podobe dvoch veksláčok nejak nevyšlo. Ale predpokladám, že veci sa nejak urovnajú. A mám dojem, že sme videli jeden z najsilnejších cliffhangerov. Čo je to pojítko??? Ihneď každý bude musieť vidieť E06, inak nezaspí... ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)