Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

BoXBe

Bron / Broen = Malmo a Kodaň + Sedm + Millenium + švédština a dánština + černý humor + napětí + Saga + Martin + Henrik + žádné nebo opravdu hutné citové výlevy + chladné severské dialogy. Při troše invence se dá něco podobného natočit i v Ostravě. Broen je deset hodin kvalitního filmového zážitku, na který sporadicky dosáhnou možná v Hollywoodu nebo tu a tam na HBO a v Netflixu, když už. A dobrá zpráva. Broen II neslevil z kvality ani o píď. Třetí série udělala z Broen jeden z nejlepších seriálů všech dob. ()

frings

Sakra, to byl severskej nářez! Geniálně promyšlené a herecky zvládnuté na 100%. Úžasná Sofia Helin ztvárnila prvky autistického spektra zcela dokonale. K tomu spousta nezapomenutelných a dech beroucích scén. I bez emocí silně emotivní. Skvěle popsal Davies182: buleli jste někdy napětím? ()

dr.fish

Sofia Helin v roli Sagy je naprosto božská kriminalistka. Svým přístupem k životu a práci si mne získala na celý život. Jinak sledujeme mravenčí detektivní práci i se slepými uličkami falešných stop. Je to pomalé, ale nijak to neztrácí na napětí a záhadnosti. Je zajímavé, že filmy o dvou parťácích-detektivech a vztazích mezi nimi jsou staré jak lidstvo samo, ale pořád se dá přijít s něčím novým. Sledovat Sagu a Martina a jejich spolupráci je neskutečná legrace a místy i trochu smutno. Styl vyprávění, chlad a strohá realita mi strašně vyhovuje, ta americká bombastičnost tu zcela chybí a je to hrozná úleva. Jeden z nejlepších detektivních seriálů co jsem viděl. 100% Druhá série vcelku nezaostává za první, některé věci se opakují, takže ta nápaditost a svěžest už je malinko okoukaná, ale závěr je natolik bombový, že opět plný počet. 90% ()

forsythia

Přehlídka bytů z katalogu IKEA, hodně dobře nasvícených a vkusně doplněných sem tam nějakou tou mrtvolou a dokonalými dialogy, v nichž to Saga zabíjí víc než všichni vrahové ze všech tří sérií dohromady. A že to dělají fakt dobře a precizně. Každá série má svoje, i když ta třetí už jde na můj vkus moc pod kůži a bohužel té nepravé postavě. Atmosféra by se ovšem dala krájet od začátku do naprostého konce a napětí se stejně dobře utahuje napoprvé, napodruhé i napotřetí. Edit po dokoukání čtvrté řady: i napočtvrté. ()

flyboyeda

Velmi fajn zapletka, vtahne od prvnich minut, serie evokuje The Killing. Ledová královna Sofia Helin je paradoxne velmi hot... Skandinavci umi. ()

kocik1

Možná trošku překombinované. Pořád si říkám, proč by to pachatel dělal tak složitě a proč kvůli tomu, co naplánoval, připravil takovou monstrakci. Ale co, proč jít k cíli pěkně přímo po hlavní silnici, když existuje tolik možností, jak si cestu prodloužit? Každopádně jsou to jen šupiny na kráse. Seriál mě udržel po celých 10 dílů (1. série) v napětí, kolečka do sebe až na maličkosti (proč neměla Saga zbraň?) zapadala a líbilo se mi i nečernobílé vykreslení postav. Sagu jsem si vyloženě oblíbila (asi proto, že jsem ji viděla v původním znění, protože nyní _23/11_ když jsem ji náhodně zahlédla na ČT2, pochopila jsem, že Saga bez svého hlasu v dabingu, to je jako kdyby byl Martin bez koulí). A protože mám chladnou skandinávskou produkci ráda, neodpustím si poznámku: Chválabohu, že na severu si představují happyend úplně jinak než daleko za oceánem./ po 3. sérii: seriál si stále drží vynikající napětí, ale překombinovanost děje je čím dál větší. / po 4. sérii - v nejlepším se má přestat a to nejlepší už bylo, spletitost a množství postav pro mě už způsobily nepřehlednost a celkově mě víc zajímal příběh Sagy a Hendricka než nějaké nepřehledné vyšetřování. ()

URBAN

Spolu s geniálními kriminálními seriály jako je Luher, Fargo nebo Sherlock se řadí mezi nejlepší zástupce tohoto žánru. Od ostatnícho se odlišuje ústřední dvojkou, kterou je Martin a Saga, postupem času se hlavní dvojka obejde bez Martina, ale ijeho náhrada je pro mě pořád kvalitní. Saga je trohu takový Sheldon kriminálního světa a stéjně jako Sheldon je mi nadmíru sympatická, ale tato postava nejspíš nebude sedět každému. Je to prototyp člověka oddaného práci a Martin je typický policajt, který se snaží Sagu zasvětit do obyčejného života a překvapivě se mu to i daří. Příběh, který prování seriál je koukes po kousku je absolutně bezchybný a nedá vám téměř žádná vodítka. Tedy v první sérii v dalších sériích mírně tato složka upadá, ale to jen velkou nastavenou latkou v první sérii. ()

chelseaman22

Ta syrovost vám vleze pod kůži stejně jako Scottův Vetřelec! Perfektní duo kooperuje v rámci možností - Martin jebe jednu samkyni za druhou (což je při jeho tělesné hmotnosti s podivem) a Saga je prostě Saga. Těžko popsatelná, hygienu příliš nepreferujíce, na diskotékách se táže mužů, jestli by nestáli o koitus a následně po aktu si do postele vezme MACBook, aby mohla projíždět fotky z pitevny, což obvykle probudivší se partneři nesou se zhnusením a s podivem. Rozdíl mezi americkou a švédsko-dánskou produkcí je tak markantní, že divák nejspíše naplno opustí ty americké vody spoléhající se na obnažené trupy a chodníky pokryté koberci kulek! Bron nic podobného nepotřebuje - svým podmanivým způsobem apeluje na vaši touhu shlédnout celou série v kuse - a odolat je věru obtížné! 100% ()

Cedr

Precizní kriminálka s mrazivou severskou atmosférou stojí hlavně na postavě Sagy, která v současné záplavě detektivů se všemi možnými i nemožnými vlastnostmi a abilitami působí přesto unikátně. A to zejména díky trefenému balancu mezi originalitou a uvěřitelností. Charakter Sagy totiž v základu působí přirozeně což se o hromadě ostatních "tak trochu jiných" seriálových vyšetřovatelů říct opravdu nedá. Nelze se ubránit srovnání s True Detective. Bron/Broen místy ve svém tempu postrádá napínavost, která by seriál vyzvedla do výšin úvodních epizod True Detective. Na druhou stranu si Bron/Broen drží po svých 20 epizod stabilně kvalitní úroveň a narozdíl od True Detective se v závěru trapně nerozsype jako domek z karet ale špičkově obě svá finále ustojí takřka bezchybným finišem. Bron/Broen je velmi dospělým krimi seriálem, kterému k dokonalosti chybí, tedy vlastně přebývá, tak jedna až dvě epizody bez kterých by se první i druhá série mohly snadno obejít. Navíc na to jak se vše snaží být (v dobrém slova smyslu) těžce highbrow tak cílená osvěta některých témat vyznívá příliš didakticky. ()

cocrHeLL

Právě jsem dokoukal první serii.... Naprosto geniální, uvěřitelný, perfektně zahraný, temný, geniálně zrežírovaný, napsaný atd. atd. atd. ... Nemám slov. Nikdy jsem nebyl tak napruženej u VŠECH dílů série. Do prdele to byl fakt mazec... Silný zážitek!!! Koukám, že v „souvisejících“ už Amíci zas udělali za necelé dva roky remake. Do toho se pouštět raději nebudu, abych si nepodělal dojem, který je momentálně na vrcholu...! 2. serie nezklamala a s kvalitou dolů nešla. Jen tak dál švéďáci/dáňáci! ()

filmmovier

Skvělá detektivka, napínavá od začátku do konce, navíc s perfektním finále a úžasnou Sofií Helin. Navíc to má vynikající titulní skladbu a dobře udělané titulky. V porovnání se Zločinem je to ale slabší a má to co dohánět. Most ale, jak už jste jistě pochopili, pro mě vůbec nebyl zklamáním, a když už, tak jen malým. Má to holt výborný spád a skvěle napsané postavy v dobrém mezinárodním prostředí. Na druhou stranu ale musím říct, že kdyby to mělo například o dva díly méně, nebránil bych se tomu. Jako celek ovšem skoro dokonalá záležitost. Už jsem tady mluvil o nezapomenutelném výkonu hlavní představitelky, ale i ostatní herci jsou perfektní, stejně tak jako režie, kamera a hudba. To všechno je tak skvěle sehrané, že to vytváří parádní zážitek. Na druhou sérii jsem velmi zvědav, ale za tu první nicméně "jen" 83%. Asi je chyba ve mně, nechápu, proč nejsem schopný dát tomu všechny procenta, ale to se prostě stává. ()

Skuby47

Kriminální seriály patří z televizní tvorby k mým nejoblíbenějším. Jednak většinou bývá každá epizoda samostatným kriminálním případem, které vzájemně spojuje pouze osoba vyšetřovatele, a tak pokud některý díl nevidím, nic se neděje, jednak mají většinou kratší stopáž a tedy i větší napětí a spád. Tento drsný severský seriál je jiný. V poměrně dlouhém časovém prostoru se zde vyšetřuje pouze jediný případ, který si díky zajímavému příběhu a postavě excelentní komisařky zachovává dynamiku po celých deset dílů, které jsem zatím viděla, aniž by nudil. Naopak, díky dramatickým zvratům, ponuré atmosféře, výborným hereckým výkonům a strhujícímu závěru, ho mohu zařadit mezi špičkové moderní kriminálky. ()

mr.kliky

za mě ideální prokrastinační pecička. viděny první dvě serie, druhá snad námětově ještě lepší než první, trochu škoda přepíčenýho závěru a toho, že Saga už chvílema působí trošku jako svoje vlastni karikatura. nicméně i tak poctivej cajk, místy fakt boží atmoška. ()

Sonnik

Další drahokam ze severu. Není to žádná pecka, ale velmi solidní na úrovni Wallandera. Pro milovníky severské televizní/filmové tvorby, jsou Saga s Martinem povinností. Jsem hodně zvědavý na americko-mexický přepis i na druhou sérii. ()

viperDavid

1. série: Když se smíchá Dánsko a Švédsko vznikne z toho most. Ale ne tak obyčejný most ale naprosto fantastickej, kterej sem tam ukrývá nějakou tu mrtvolu, či dvě. Tady se však scénář překonal, přestože to v posledním dílu přehnal a trošičku zklamal celou tu prvotřídní hysterii, který asi nedokáže nikdo natočit lépe. Je mi úplně jasné, že na to vznikne nějaký americký protiklad, ale obávám se, že mistrovské dílo se překonat nedá. 5* 2. série: Přes můj odpor k pokračování brilantní první série, jsem se nakonec s mým podvědomím dohodl a viděl i pokračování. A opět mě to nezklamalo ani v nejmenším. Kvalita seriálu vůbec nešla dolů jen některé herecké postavy vybledly, zešedivěly, zestárly a možná zmoudřely. *SPOILER* bohužel zase ten zatracenej otevřenej konec mě jako obvykle nasral :) 5* ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)