Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

GodComplex

Danskej polda co vypada jako David Fincher a excelentni svedska autistka Saga Norenova na stope vraha v tradicni severske kriminalce. Neni to nic objevneho, ale bavilo me to a technicky je to v poradku vesmes ve vsech ohledech, nicmene mam pocit, ze mi jedna serie uplne stacila. 8/10 ()

fragre

Viděl jsem zatím všechny tři série. Jako seriál věc přitažlivá a návyková se svými vyšinutými vyšetřovateli a ještě vyšinutějšími zločinci s bizarními sklony. Ale pokud jen trochu odráží realitu Dánska a Švédska, zdá se, že jde o dost odlidštěné společnosti plné jedinců s nemocnými dušemi, společnosti na počátku sociálního kolapsu, společnosti, které už ztrácejí jakýkoliv společný étos. Dost depresivní. ()

contrastic

Jako už mnohokrát se povedlo severským filmařům mě dokonale odzbrojit. Naprostá pecka, první sérii jsem dal za 2 dny (10 hodin čistého času). Spánkový deficit snad brzy doženu! Stálo to za to!! Tímto se také omlouvám seriálu Hrdinové , který musel uvolnit místo v mé seriálové top 10  ()

Mkqp

Viděna a hodnocena pouze první série. ■ Tento druh kriminálky se mi opravdu zamlouvá. Celkem reálné postupy, o 180° jiné než v amerických seriálech (čest výjimkám) a dokonalá psychologie. ■ Hlavní dvojici Sagu a Martina považuji za jednu z nejsympatičtějších co jsem zatím v kriminálkách viděl. Skvěle se doplňovali a chovali se jako opravdoví lidé s opravdovými problémy. Saga je racionální žena postrádající jakoukoliv špetku empatie, porozumění lidským emocím a citům. Martin je na rozdíl od Sagy poměrně empatický a s lidmi umí pracovat velmi dobře. Jednoho dne se s Martinem potká na mostě spojující Švédsko s Dánskem, kde oba přijeli vyšetřovat nález mrtvého těla. Díky této události začnou spolupracovat na dopadení vraha a pomalu budovat nové přátelství. ()

Kaluž

Šedé město, prosklené krabice, temné vody, střídavě oblačno/zataženo, Porsche a kožené kalhoty. Asi jsem divný. Zamiloval jsem se do Sagy Norén. Povedená dánsko-švédská detektivka s krásně napsanými charaktery. Berte, nebudou. A ten titulkový song od Choir of Young Believers je naprosto dokonalý. ()

Remedy

OBSAHUJE MÍRNÉ NÁZNAKY SPOILERŮ. To nejlepší z těch nejtemnějších kriminálek navrch podpořené sociálně-politickou tématikou a brilantní osobní rovinou. Tenhle švédsko-dánský MOST je opravdu téměř dokonalá podívaná, v některých aspektech zároveň velmi alarmující a v porovnání s ostatními kriminálními seriály až nezvykle osobní. I přes obrovský důraz na osobní rovinu je celý seriál až podivuhodným způsobem konsistentní a všechny dějové linie jsou perfektně vyváženy (nemusíte tak mít obavy, že by kvůli pečlivému sledování charakterů hlavních hrdinů byla rovina vyšetřování odfláknutá - naopak její sofistikovanost je velmi vysoká a v ničem si nezavdá se špičkou hollywoodské produkce v daném žánru). Pokud pominu formální složky, které nezaostávají za současnými seriálovými vrcholy ani o píď (parádní kamera, střih, hudba a odtažitě chladná atmosféra), přináší tento seriál zároveň velmi důležité poselství o dnešní době. Je v podstatě úplně jedno, kolik toho reálně ta či ona vláda koná či nekoná pro své občany – důležité je totiž zejména to, jaké reakce ve společnosti vyvolává. Bron/Broen je v tomto ohledu pozoruhodnou paralelou, neboť nejrůznější „zločinci“ mohou být čas od času (skoro se mi chce napsat, že stále častěji) považováni za hrdiny/ochránce/spasitele, neboť chrání tzv. veřejný zájem a operují tam, kde toho vlády nebyly schopny. Jestli je to ve finále celé habaďůra a divadlo na lidi jen z důvodu nějakého „vnitřního ospravedlnění“ či odvedení pozornosti, je samozřejmě věc druhá. Na tomto fenoménu je nicméně alarmující, že se lidé vůbec dokáží identifikovat se zločinci a že jim prostě tak nějak potichu či veřejně vyjadřují podporu (a to i když zabíjí jiné lidi). Pokud jde o ústřední dvojici (Saga Norén jako puntičkářská a vynikající policistka, která je ale na emoce chladnější než psí čumák a Martin Rohde coby pupkatý polda, který má vše spíše na salámu), je zejména zajímavé sledovat, jak se Saga pod Martinovým vlivem stává méně otravnou kolegyní, která postupem času dokonce dokáže projevit i upřímné emoce (což je i samozřejmě logický důsledek toho, že si k Martinovi vytvoří velmi blízký vztah, který má ve finále ovšem své pevné hranice…). K celkovému dojmu pompéznosti ještě přispívají výtečné obrazové kompozice, které prostřednictvím leteckých záběrů prezentují krásy Malmö a Kodaně, přičemž v popředí je samozřejmě hlavní spojnice mezi oběma městy/zeměmi, na které to všechno začíná. Series I - 100%, Series II - 90% ()

movieband

Na Most jsem si dělal zálusk, už dlouho, ale až teď mi na něj vyšel pořádně čas. Seveřané mají hold ten správný grif na točení thrillerů s působivou atmosférou. A Bron není vyjímkou. Děj je poutavý a nápaditý, kde s přibývajícími díly gradace děje stoupá, až do výšin deváté a desáté epizody, které vyčnívají hlavně svou atmosférou, brutálním spádem a dějovými zvraty. Nevím, jestli by takovou jednoduchost dokázali, tak precizně a vypjatě natočit američani (i když Fincher by to možná zvládl.) Sofia Helin hraje Ságu perfektně a myslím, že neexistuje člověk, který by si ji během seriálu nezamiloval. Stejně jako Kim Bodnia, toho jsem zatím viděl pouze v Refnově Pusherovi. Tady je vcelku charismatický a člověk mu v příběhu drží palce, i když je takový, jaký je. Chemie mezi hlavními protagonisty seriálu funguje a hlavní je, že si člověk k postavám naváže vztah okamžitě. První série mě v druhé polovině hodně překvapila. Motivy, které byly rozehrané, místy až táhlé v některých dílech byly dokončeny všechny (u některých jsem možná trochu postrádal smysl v hlavní dějové lince) a závěr vyplynul ve vcelku jednoduchou myšlenku, ale tak dobře zpracovanou, že člověku ta zamotanost v předešlých dílech po shlédnutí přestává vadit. Nápad sepsat jednu postavu vyšetřovatele s Aspergrem je taky dobrý. Děj byl v ten moment zajímavější a dostal, tak další rozměr. Brutalita je v seriálu taky vcelku dobře zpracovaná (člověka to místy zarazí a to tam nemusí být ani hektolitry krve). Pro mě rozhodně spokojenost za první sérii. 1. série - 85%, 2. série - 89% ()

slunicko2

Seversky chladná zajímavá detektivka. 1) První řada mě za srdce nechytla. Uvidíme, co další. 2) Öresundsbron sám je parádní. 3) Pěkný kluk je 21letý Emil Birk Hartmann (syn dánského vyšetřovatele Martina). ()

Maq

Podíval jsem se na to s chutí, to jo, ale s nějakými superlativy běžte někam. Je to barvotiskové, křečovité a přehnané, umělé, a logika dost pokulhává. Aby bylo obtížné zločince chytit, jsou vybaveni téměř nadpozemskými schopnostmi, všechno jim vychází a nezanechávají žádné stopy. Jémináku... ()

PAGE

Také se mi líbila více druhá řada. Nebudu se dlouze rozepisovat, to už tady udělali jiní. Seriál je to opravdu moc dobrý a doporučuji jej všem. Jen se ještě pozastavím nad herectvím Sofie Helin. Myslím, že je nadpozemské, nebo snad mimozemské? Nemám na něj superlativ. Její Saga, která žije se svou nemocí, nám zdravým, normálně cítícím, se všemi našimi emocemi dává docela tvrdou lekci... podívejte se a zamyslete se. Série 1 : *****, série 2 : *****, série 3 : ****, série 4 : ***** Mrzí mě že seriál končí. Už teď mi Sago chybíš! ()

PogoJoe

Most = naprosto skvěle napsané i zahrané postavy, vynikající ponurá atmosféra podtržená padnoucí hudbou s výbornou tklivou hlavní písničkou, která se snad nikdy neomrzí, spletitý příběh, labyrint jednotlivých osudů a střípků plný zvratů a silných momentů, neokoukané severské prostředí, sečteno podtrženo: kvalita. Saga Norenová je (podle mě) jedna z nejoriginálnějších a nejzajímavějších postav, které televizní i filmový svět kdy nabídl a její dánští kolegové Martin, později Henrik, ji bravurně doplňují. Už se nemůžu dočkat již ohlášené 4. série, s čímž se pojí jedna z mála vad tohodle seriálu: pauzy mezi jednotlivými sériemi jsou moc dlouhé! ()

Dont

Vynikající kriminální série, která na první pohled zaujme šedivou severskou atmosférou a kromě propracované zápletky staví především na spolupráci dvou nesourodých kolegů. Dánský policista Martin Rohde od počátku vystupuje jako sympatický bodrý chlápek, jeho švédská kolegyně Saga Noren působí chladně a odtažitě, ale obě postavy jsou výborně napsané a jak je divák během první řady více poznává, formuje se i prvotní pohled na ně. Nejlepší na tom je, že ač se jedná o kolegy různého pohlaví, nekoná se žádné již tolikrát obehrané milostné jiskření a přesto je jejich vztah motorem seriálu a skvěle mě bavil. Překombinované mi to nepřišlo, těch důležitých postav nakonec nebylo zase tolik a hlavně všechno do sebe krásně zapadlo během posledních tří dílů, které úžasně gradují. Ve druhé řadě jsem tolik neocenil šířku ani ekologický motiv kriminálních deliktů. Více mi seděla strategie první série, kde trestné činy směřovaly cíleně vůči konkrétním osobám. Pachatelů, ať už těch menších nebo větších je také více a jejich dopadení je rozděleno do několika epizod. Poslední tři díly opět neuvěřitelně napínavé, tvůrci s osudy postav (ne)pěkně zamíchali, až jsem z toho závěru byl dost v rozpacích, především s ohledem na eventuální pokračování. Martina a Sagu jsem si zkrátka tolik oblíbil, že si bez nich nedokážu další řadu představit. Třetí řada se mi asi líbila vůbec nejvíc. ()

Petaxis

Jen jedna poznámka. Jak je možný, že když jste seriálová postava a jste jako Sága nebo třeba Dr. House či jinej, do společnosti nezapadající jedinec s Aspergerovým syndromem nebo něčím podobným, všichni (diváci) vás milujou a obdivujou, ale když jste takoví ve skutečným světě, tak vás všichni nenávidí, hejtují a označují za sobce/psychopaty/pro společnost bezcenný (a/nebo nebezpečný) jedince? ()

radektejkal

Na základě zdejších komentářů jsem si pohodlně stáhnul "Série 1 (2011) - 10 epizod" a na první epizodu jsem se poctivě podíval. Vzápětí jsem se ale na tím musel zamyslet a zopdpovědět si pár otázek (a také si na ně odpovědět): Mám chuť věnovat dalších 9 hodin tomuto seriálu? Mám pocit, že mě to ve mně vzdudí myšlenkové tornádo, či alespoň snivý vánek? Jsem schopný snášet super-asertivní švédskou vyšetřovatelku? Zajímá mě vůbec tato košatá problematika, která se zřejmě ještě rozkošatí? Baví mě žít od jedné seriálové epizody ke druhé? Existuje ještě nějaká jiná otázka, na kterou bych - na rozdíl od těchto - mohl odpovědět ANO? ()

kinderman

Na konci první řady tohoto napínavého, i když typicky překombinovaného (viz Forbrydelsen) seriálu jsem pochopil, kde udělala postava Morgana Freemana v thrilleru Sedm zásadní chybu. Nejspíš to bylo dáno tím, že jeho detektiv netrpěl Aspergerovým syndromem. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)