Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

skrob

5 hvězdiček pro 1. sérii 2. série je slabší = 3 hvězdy Problém je v tom, že zatímco v 1. sérii se všichni chovají naprosto přirozeně a hlavní hrdinka je tak trochu podivín, tak v druhé sérii je poměrně hodně za vlasy přitažených situací a z hlavní hrdinky se stala nesympatická kráva, která má vždycky pravdu... ()

jarynzlesa

Nad příběhem počínání sériového vraha se vznáší klasické skandinávské sociální témata, která jsou přítomna v lepší dílkách severských autorů kriminálního žánru. Příběh každým dílem graduje a odkrývá psychologii hlavních postav. V málo které jiné kriminálce se najde humorná složka, kterou představuje hlavní představitelka vyšetřovatelky. Velmi dobře zpracované téma - chvílemi si člověk připadá, že čte knihu. ()

dogrose

První série: nakonec velké zklamání. První dvě třetiny strhující, všechno pečlivě scénáristicky i dialogově uděláno, kontrastní dvojice je dnes již pomalu povinností, ale páslo to, hudba, atmosféra, profi pracovitý tým, sychravost a syrovost, sem tam vtip, napětí, žádné slunce, téma sociálního terorismu, pěkný koktejl. SPOILER: Bohužel od osmého dílu najednou změna, motivy a příliv informací eskalují, jak pejsek s kočičkou, když pekli dort. Vím, kdo to je a dokážu si domyslet (koho to ještě netrklo, pozná to podle dabingu), napínavá bublina, kterou jsem po několik týdnů sledovala, mi během minuty splaskává před očima. Takže nakonec obyčejná pomsta. Největší fraška je 9. díl jdoucí zcela proti kánonu série, kdy on zamlčuje, ona se učí lhát; manželka, do té doby celkem rozumná bytost, si sjedná pracovní schůzku s neznámým člověkem doma a pak s ním odjede a s třemi dětmi a ještě prozrazuje rodinné informace? To mi hlava nebere. Sága v rozhodujícím okamžiku nemá pistoli? I kdyby existovalo zdůvodnění, že nemohla mít zbraň na území jiného státu, tak proč tedy právě ona chlapce hlídala? A tak je závěr zcela v duchu kolovrátkových hollywoodských krimi. Smrt chlapce je tak vlastně jen náplastí na to, aby to nevyznělo úplně sentimentálně. Ten zvrat je stejný jako ve Zločinu, kdy vždy po prvních dvou třetinách Sára Lundová změní načas vzorec svého chování a začne vykřikovat "je to on, je to určitě on, vím to, cítím to", ačkoli jinak je věcná a nejedná bez důkazů. Zřejmě aby divák do té doby takřka mrtvý napětím, nezačal nakonec umírat nudou. Ráda se podívám na další série, ale nic od toho nečekám, tohle byla promarněná příležitost. I skandinávské seriály se nám nakonec přejedí.. ()

Bosh1207

Severské seriály i filmy mě baví. A s tímhle to nebylo jinak. Obě série měly vymáknutý napínavý a gradující příběh a hlavní protagonisté byli ve svých rolích velmi dobří. Saga Noren - pocie Malmö - tak trošku praštěná a vedle ní Martin Rohde naopak civilní a upřímný bodrý chlapík, kterému se hroutí soukromý život. První série - dle mého - trošku lepší než druhá ale obě řadím mezi bezva produkce, které jistě stojí za shlédnutí. 1. série = 95%, 2. série = 90%. ()

luga

Seriál Most (I. řada) se slibně rozjíždí nevyjímaje tóny povedené ústřední písně. Kruté a šílené činy psychopata (?) postupně narůstají do obludných rozměrů. Nitky vyprávění se v některých více či méně zavádějících liniích ztrácí v mini příbězích, aby se pak někde a někdy opět spojily v hlavní proud. Děkuji ČT, že uváděla vždy dva díly za sebou. Se zvyšující se číslovkou uváděného dílu se netrpělivě zvyšovalo očekávání rozuzlení a ani občasná předvídatelnost, či částečná čitelnost, nebyla na překážku dychtivé sledovanosti. Vynikající složkou filmu byl obraz a dialogy přesvědčivých herců neotřelých tváří, kteří působili velmi civilně. Jaký div, že není na obrazovkách každý líbivý jako z titulní strany časopisu v americkém seriálu a přesto je krásný. Potud zdaleka ne všechny vylíčené klady díla. Závěr I. řady seriálu byl pro mne částečně zklamáním. Narůstající mysterióznost a zvrácené činy poukazující na sociální prohřešky „falešné“ společnosti u mne zdaleka nedosáhly takové nestravitelnosti jako ve Fincherově filmu Sedm. Proto jsem možná podvědomě čekal nějaké jiné rozuzlení, než byla několik let rafinovaně připravovaná pomsta bývalého policisty, která měla nakonec dostihnout dřívějšího kolegu přítele za nevěru s jeho manželkou a další tragické okolnosti dopravní nehody, kde s jeho synem zahynula. Přípravy konečného zúčtování s Martinem Rohdem lemované spoustou mrtvol nevinných lidí nakonec vyznělo do velkého prázdna. Byly jen proto, aby zmátly scénář? Možná někdo namítne, že jsou takové činy psychologicky možné, ale za konkrétní mstu jednomu člověku pro mne málo uvěřitelné. Tudíž v tomto světle pokládám míchání mnoha ingrediencí (motivů) do tohoto seriálu za nevhodné. Ještě podotknu, že se mi tento seriál líbil více, než projekt podle knih Stieaga Larssona, ale pro překombinovanost ubírám z plného počtu jednu hvězdičku. ()

skalinski

Pro mě, jakožto milovníka severských detektivek, je tohle dar z nebes. Krutý seriál, ale je třeba říct, že na tomto seriálu je vidět rozdíl mezi severskou a jinou (celosvětovou) tvorbou. Zaujali mě celkově emoce a jejich projevování u všech postav. Na tom je vidět rozdílná mentalita lidí v těchto severských státech a je dobře, že to tvůrci v seriálu nechali. Postavy jsou napsané naprosto skvěle, nejzajímavější je samozřejmě Saga, která je zároveň perfektně obsazená... Celý příběh je potom skvěle poskládán a nebyl díl u kterého bych se nudil, nebo si byl jistý tím, co se stane. Perfektní! ()

revere

Po odsledování první série za 3*, především díky hlavním postavám a jejich představitelům. Naopak opravdu slabý je baddie. Rozuzlení odkryje karty příliš brzy a pak se, během jeho natahování, navrší série událostí, které budí rozpaky. Samotný závěr mi klade otázku, o čem a hlavně o kom bude druhá série. Její první díl mi odpověděl na druhou otázku, ale o čem byl jsem si již ráno nepamatoval. ()

Nobunaga

(1.série) Skandinávci prostě umí skvěle vypointované příběhy. Zde navíc rámované působivým industriálním vizuálem a podtržené svéráznou dvojicí detektivů- bodrým dánským nadsamcem Martinem a švédskou terminátorkou Sagou. Při sledování se nedalo nevzpomenout na vloni kultovní, redneckovskou krimi sérii Temný případ, jehož temnota ale velmi rychle bledne právě vedle skandinávského, o tři roky staršího, Mostu. ***** ()

Zlajdaa

2. série docela předvídatelná a přestop přidávám i poslední hvězdu, kterou jsem v první sérii nedala za docela fatální chybu v poslední epizodě... získává ji za opět zdrcující konec série. Zda-li pak se dočkáme další řady...? ()

Johgas

První série za 5*. Divní vyšetřovatelé, divná města, divné příběhy, ale ono to prostě fungovalo. Pro mě to bylo velice napínavé, oceňovala jsem scénář. Druhá serie tak za 3*. Nepřinesla nic nového, herci hráli pořád to samé, jejich reakce se často daly předvídat. Což není dobře. Navíc se mi zdálo, že jsou chyby ve scénáři - v jedné chvíli podezřelá osoba ubodá vlčáka, jeho pána naloží do sudu s louhem, těžký sud někam bez pomoci a bez techniky převeze, a to vše bez jediného škrábnutí nebo poranění? Tak tohle neberu, a podobných věcí a časového nesouladu tam bylo víc. Navíc samotná zápletka byla opravdu hodně přitažená za vlasy. No ale už se natáčí třetí serie, i přes malé nadšení z dvojky se znovu podívám. ()

Wartord

Severská kriminálka o mostě aneb Ochoč si svého Aspergera. Ty výměny názorů ústřední dvojky jsou tak neskutečně zábavné, že by mi ani nevadilo, kdyby to bylo o trávě rostoucí na louce. Ale je to mnohem lepší než to. Vraždí se tam. Samotné vyšetřování není nějak suprově originální, ale prostě díky blonďaté autistky, která nemá city a sympatického Rohdeho, který je zas dokáže ovládat, je to skvělá podívaná. ()

CradleSKS

Asi jeden z nejlepsich serialu, ktere jsem videl. Skvele propracovany dej, kde neni nouze o dejove zvraty, prekvapeni, atd..herci vybrani s velkym prehledem, plne naplnuji sve role a svym charisma zatahuji jeste vic divaka do deje. Serial se soustredi na problemy soucasnosti, od terorismu po ekologicke aktivisty pocinaje, je to takovy velky prurez zlocinem severskych zemi a jejich problemy. Hudba je velice podmaniva a umocnuje tajemnou atmosferu a tim vytvari dokanalou harmonizaci a dela ze serialu skvele dilo. Musim rict, ze serie 1 se mi hodne libila, ale druha byla asi jeste lepsi a jaka bude ta treti ani nezkousim hadat, ale behem Vanoc ji celou zhlednu..jen si rikam, nahradi tam nekdo plnohodnostne Martina (Kim Bodnia)? Kazdopadne se na ni hodne tesim a tento serial vsem vrele doporucuji..ne nadarmo se nekolik produkci snazilo udelat remaky (Americky "Bridge" z US-Mex hranic nebo "Tunnel" z UK-FR hranic). ()

Grizzlac

Fenomenální twilight atmosféra. Zatím však 3* po 3 dílech. Zážitek bohužel zmocněn otřesným dabingem Sagy a pokud by někdo chtěl tvrdit, že to tak má být tak si dovoluji nesouhlasit. Oprava po shlédnutí 1 . série. 5* ()

Kobrda

Bron/Broen je asi jedna z nejpropracovanějších kriminálek vůbec. Nehrají si tam na žádnou CSI: Miami atp., jdou čistě logicky, podle spojitostí a po věcných důkazech. Musím hlavně vyzdvihnout herečku Sofii Helin v roli Sagy, která tam podává až mrazivý výkon. Postupně z první série, kdy jsem si říkala ,,Co to k sakru s ní je?!'' jsem si ji postupem času náramně oblíbila. Obzvlášť v 3. sérii, kdy začne něco cítit mě tím doslova posadila na prdel. Její mimika, soustředěnost, ,,neženskost'', logické uvažování, neempatičnost je naprosto odzborující. Zato dánský kriminalista Martin (Kim Bodnia) se mi zprvu hrozně líbil, ale jak šel čas dál, tak jsem si uvědomovala, že sice je empatický, ale jako detektiv není až tak dobrý. Ale moc se mi líbí, jak na konci druhé série dopadne. Za to Henrik (Thure Lindhardt) ve třetí sérii nahradí jeho neschopnost, ale zachovává si společenský cit. Takže se Sagou nakonec tvoří perfektní pár. 1. sérii, proto hodnotím 90%, 2. sérii 75% a 3. 95%. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)