Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

zigy

Chladná a lehce depresivní atmosféra. Policajtka Saga ala Sheldon. Skandinávský "Labyrint". A hlavně devátý díl, který vás uzemní svým tempem a napětím. Škoda zbytečně dlouhého rozjezdu a mnohdy nejasnostem při velkém počtu vedlejších postav. Viděna první série. ()

el_chorro

Tenhle seriál ma jedinou nevýhodu, a to že skončil! :-) Jinak Saga i všechny ostatní charaktery jsou naprosto super napsané. Samozřejmě je trochu divné, že se zločiny permanentně střídají mezi Malmo a Kodaní, až má člověk pocit, že je tam kriminlita na úrovni Somálska, ale tohle se holt musí brát jako must have každé severské detektivky. ()

Franki69

Sofia Helin je v roli kriminalistky Sagy nedostižná, autoři série Bron/Broen v ní nejspíš stvořili jednu z ikon severské krimi. Dokoukal jsem série 1 a 2. Rozhodně jsem udělal dobře, že s původní zvukovou stopou, česky je to až bolestivý zážitek. No a co dál? Na třetí sérii si dám trošku oddech. První řada je za mne za plnou 100%. Byla to fakt jízda a nevadil ani přechod do osobnější roviny k vyšetřovatelům. * Druhá série už ale jen za „85%“. Proč méně? V druhé řadě už na mně pomrkával kalkul se stále okatějším směřováním k budoucím pokračováním. A hlavně, překombinované zápletky (trojuhelník ve vedení Medisonus) a k tomu - jeden z pachatelů zůstal na svobodě a není jasné, kdo to byl? No tak to mi nevyhovuje v žádném seriálu a vždy mě to od dalšího sledování odradí. Kdo jste se svého času zakoukal do Ztracených a z pozdější doby do Gothamu nebo Hry o Trůny, tak asi chápete. ** Ale, zpět k „mostům“. Syrová kamera, držící se pravoúhlých linií severské městské architektury a s obrazem, v kterém se jaksi ztrácejí barvy a vše je takové hlavně zelenkavě šedivé. Perfektně to ladí se vším, co se právě hlavním hrdinům v příběhu děje. A opravdu dlouho jsem neviděl film/seriál, kde by tak dobře s příběhem a s prací kameramanů dokonale ladil zvuk. Ať dialogy, nebo zvukový soundtrack. **Psali to tu mnozí přede mnou a tak jen do tohoto ohýnku přiložím. Seriál je vysoce návykový a rozhodně doporučuji jeho první řadu. ** Hodnocení sérií 1.za 100% 2.za 85% 3. za 90% 4.za100% ()

MovieMan7

1.SÉRIE Ta je asi nejtemnější a nejpromyšlenější, k pachateli jsme se vlastně dostali, když už tam musel být pachatel zmíněn, ale zase jsme hned věděli, kdo to je. To ale vůbec nevadilo, líto mi byla Augusta. 83% Nejlepší série, i když to není znát na procentech. 2.SÉRIE Ekoteroristé atd... Tato série mě bavila hlavně ze začátku, i když tam bylo nejvíce vaty. Poté už to jakž, takž začínalo být jasné, když v tu chvíli se vynořil Oliver, mrtvý. Poté Gertrud a poslední masakrózní poslední díl, asi až moc masakrózní a rest scénáristů s tím, kdo zabil Gertrud. 76% Nejslabší série. 3.SÉRIE 1. díl hodně temný a creepy. Celé úplně šílený z hlediska propracovanosti vraha, Jeanette a Mark jako vedlejší postavy jsou super a poslední epizoda výborná! 97% 2. nejhorší série. Zase to není znát na procentech, ale takhle to cítím po čtyřech sériích. 4.SÉRIE Všechno se pěkně pomalu, ale jistě uzavírá. I když je čtvrtá série docela jiná, než předchozí tři (osobní vztahy, více chyb), obstojně stojí vůči zbytku sérií. Zase rest: Vražda Sážiny matky. 92% 2. nejlepší série. Celkově nejlepší kriminálka. 95% ()

jackalsc

Velmi pomalý rozjezd a trvalo mi hodně dlouho než jsem si zvykl na charaktery. Je mi trošku líto výměny Martina, ale zase na druhou stranu náhrada byla kvalitní. Nechytlo mě to tak, jako The Killing s Joel Kinnaman a Mireille Enos, ale atmosférické similarity zde lze vidět. Ale na druhou stranu, jsem se dodíval a klidně bych zvládl i více sérií. Jedná se o kvalitní kriminálku kterou ocení všichni příznivci pomalého budouvání případu, kde případ vede do závěrečného vyvrcholední v sérií. Osobně se mi nejvíc líbila druhá série. ()

jungledmnc

Hmm no... tyhle recenze úplně nechápu - jasně, je to dobře natočený, humorná autistka je taky fajn, ale tyhle stupidní severský kriminálky jsou proste strašně nezajímavý... invence nula... ()

rigby

Tenhle nenápadně se tvářící seriál, který jsem nějak míjel a nevěděl o něm, mě dostal na kolena. Zejména první dvě série jsem chvílemi napětím ani nedýchal, nervy mi hrály. Dějový zvrat v každém díle, nemyslitelné zápletky a situace. Nevím, kam na to ti seveřani chodí. Sympatická dvojice vyšetřovatelů si mě rychle dostala, i na změnu jsem si později rychle zvykl - chemie mezi nimi pracovala zcela uvěřitelně. Poslední dvě série a hlavně ta poslední vůbec už pracují spíše s osobním životem policistky Sagy, a tak to místy ztrácí dech a někomu to možná může přijít i nezajímavé. Nakonec jsem velmi rád, že si mě toto dílo dokázalo najít. ()

RedBoryyys

Co dodat ?! Seveřani tenhle žánr prostě umí,stejně jako metal,to jim nikdo neodpáře,naopak se můžeme jen poklonit a obdivovat.Kdo má rád severské krimi z filmů,přičichne díky tomuto i seriálům,jsou na stejné úrovni,doporučuji ! ()

Grázl83

Seriál mě velmi bavil a to hlavně díky neortodoxní hlavní postavě a  kvalitnímu českému dabingu. Policejní logika ale místy dost pokulhává, některé postavy a jejich příběhy zbytečné. Celkově kvalitní seriál, který si ve všech sériích drží kvalitu. Za mě na pomezí 3-4 hvězd - 70%. ()

Katie

Jeden z nejlépe provedených seriálů, který člověka opravdu pohltí. Škoda jen, že dánsko-švédce nárážky na akcenty obou pochopí jen rodilí mluvčí. Sama doufám, že postava Sagy Noren se ještě někde objeví. ()

annetta13

Švédsko-dánsky seriál, ktorý je asi najlepším krimiserálom, aký som kedy videla. Ten nápad, zápletka, postavy... Hneď prvý diel ma dostal a hneď som chcela vidieť ďalšie. Som naozaj zvedavá na druhú sériu, či si udrží svoju kvalitu. Páči sa mi na tomto seriály, že zobrazuje reálne problémy spoločnosti a takýmto spôsobom na ne poukazuje. ()

Epco

Atmosféra, charaktery a prípad samotný. Serial ktorý svojím US bratrancom ukazuje chrbát a možno aj prostredník. Severania opäť raz ukázali, že TV nemusí byť len bezduchá zábava a že môže ponúknuť oveľa viac. ()

mirushbiatch

Velmi som sa tesil na seversky serial.Avsak,po 5tej casti som stale nenasiel,v co som dufal.Patram dalej...Zatial za 3,5.Herci vsak fajn!Update:Ano,po skonceni mam rad hlavne postavy,druha polovica serialu zamotanejsia,zaujimavejsia,putavejsia,tesim sa na 2. seriu.Saga Noren,policia Malmo :D ()

Bluerider

S komentářem jsem čekal až na konec druhé řady a musím uznat, že seriál neztratil nic z kvalit první sezóny (ústřední dvojice detektivů, minimalistický vizuální styl, nápaditá a složitá zápletka), naopak v mých očích získal pár kladů navíc. Ještě důkladněji sonduje sociální a emoční zázemí jednotlivých postav, včetně vedlejších, a to, že některé osudy nemají žádné zřetelné vyústění (Niklasův bratr, Laura) odráží dobře praxi moderní doby, kdy osudy jiných lidí vnímáme jen když se nějak dotknou našich životů a pak se zase ponoří "pod hladinu" informačního šumu, který nás zahlcuje. Rozdíl oproti první sérii je vidět nejvýrazněji u Sagy, jejíž postava původně spíše zábavné "exotky" dostává mnohem vážnější až tragické kontury. Tragika a bezvýchodnost navíc mnohem více než v případě první série prolíná dějem. Kriminální zápletka ironicky nabízí obraz idealistických aktivistů sice ochotných k bezprecedentním činům, zároveň ale manipulovaných světem velkého byznysu reprezentovaného psychopatem, který sleduje sobecké osobní cíle. Stačí pár SMSek, e-mailů či zpráv na anonymních webových fórech, příslib revolučních idejí nebo peněz a z lidí se stávají loutky, které ničí, zabíjejí a nakonec umírají, aniž by tušily kvůli čemu vlastně. Je to neveselá vize současného světa. I osobní životy jednotlivých postav jsou nešťastně podmíněny buď minulými traumaty (Martin, Saga), chybnými rozhodnutími (Rasmus), zradami blízkých (Bodil, Martin) nebo emocionálním zmatkem (Laura) a jejich pokusy o nápravu selhávají, ať už je jejich nástrojem empatie jako v případě Martina, nebo extrémní racionalita Sagy. Asi každý z nás si v tomto katalogu soukromých proher dokáže najít tu, kterou prožil ve vlastním životě, seriál však nenabízí žádné řešení nebo východisko. Zbývá jen žít dál, nést následky svých činů a snad také odpouštět. V této neveselé ale realistické etice se Mostu vyrovná jen Wallander. ()

lajkus

Zatím viděny 3 díly a zatím moc dobré... Vadí mi jen ty dva příběhy co nemají (zatím) s naším vrahem moc společného.... zatím za 5, ale uvidíme.....UPDATE : Takže dokoukáno. Začátek ok. Ve druhé třetině seriál trochu ztráví ze svého tempa a chvílema i nudí, konec ale supr až na to že mám pocit, že jsem podobný konec už někde viděl7. Snižuju na 4 hvězdy, stále jde ale o velký nadprůměr jen se měli vyvarovat kopírování amerických klišézabijáckých thrillerů typu už ho máme, tak nakonec nemáme, nemůžeme nikde najít otisky ani stopy DNA atd... PS : Saga je nejvíc sexy postižená osoba v dějinách filmu....UPDATE2 : Tak zvyšuju opět na 5 hvězd, dokoukána 2. série a seriál si drží svou kvalitu, konec mě dostal, narozdíl od 1. série si seriál drží tempo celou dobu, místy sice dosti komplikované, ale když se na to podívám zpětně tak to povětšinou dává smysl.... Do Sagy jsem se zamiloval a těším se na třetí sérii, kde (prý) by se měla objevit i nová postava norského vyšetřovatele, ve 4.sérii se přidá Fin a v 5. se přidá i laponský vyšetřovatel, kterej bude jezdit místo v autě na losovi (nebo lososovi?).... kecam jen s tou třetí je to pravda a jsem moc zainteresován jak si seriál dál povede.... ()

Poga

Top seriál. Treba vidieť. Málokedy sa stáva aby si seriál počas trvania všetkých epizód udržal latku tak vysoko, poprípade ju epizodicky aj zvyšoval. Severské krimi reagujúce na socio-ekonomickú situáciu vo svete takpovediac real-time. Po zhliadnutí všetkých sérií dávam 100%. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)