12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

Slahy94

Troufnu si tvrdit, že je to jeden z nejlepších amerických filmů, co v posledních letech vznikly. Je skvělé vidět, že ještě pořád je v Americe pár režisérů, kteří mají tu odvahu odbočit od toho hlavního, komerčního produ a protentokrát vsadit na opravdu velmi silný, až téměř neskutečný příběh. Líbí se mi, jak se v poslední době už i američtí filmaři snaží o jakousi sebereflexi vlastní historie, ať už jde o snímky Černobílý svět, 12 let v řetězech nebo nově snímek Selma o Martinu L. Kingovi a dokazují, že i tahle "Země snů", tedy America má, stejně jako všechny země, ve své historie velmi černé okamžiky. Myslím, že snad na každého musí tento film velmi silně zapůsobit. Celý film jsem si kladl otázky, jako kde se v člověku bere tolik zla, nenávisti, touha druhým panovat a ubližovat jim,...(a řekl bych, že to jsou otázky, které platí pro každou dobu, i tu dnešní). Ten film není jen o otrokářství a rasismu, ale i o těch úplně základních otázkách naší existence, otázka ceny osobní svobody, postavení a hodnoty člověka, všechno to, za co lidé po celém světě takovou dobu bojovali a bojují... Navíc naprosto skvělí neohledění herci (šílený Fassbender je skutečně děsivý), skvělý obraz společnosti "křesťanských" otrokářů, kteří jednou přednáší z Bible a hned ve druhém záběrů lyčují své otroky (svůj majetek, s kterým si můžou přece dělat, co chtějí), výborná kamera (nádherný kontrast mezi záběry nádherné krajiny a bídou černých otroků) a v neposlední řadě výborná a podmanivá hudba. Jednoznačně doporučuji. ()

lapatata

Jako lidumil a zastánce lidkských práv jsem podobně jako u filmů Pianista nebo Schindlerův seznam trpěl, ale svou výpovědní hodnotu snímek bezesporu má. ()

medveed

Nejlepší film roku 2013? Nevím, nevím … Klady: 1) Silné téma, 2) herecké výkony Michaela Fassbendera, Lupity Nyong’o. Zápory: 1) Neoriginalita zpracování, 2) Absence vypravěčského prvku příběhu (v průběhu filmu divák neví, jak dlouho je hlavní hrdina v otroctví, atd.), 3) neustále svraštěné čelo hlavního hrdiny… Sečteno, podtrženo, u mne vítězí Nespoutaný Django! 60% ()

zeromen

Výborně natočený pravdivý snímek o tom že v americe není žádná svoboda. Amerika to je největší bordel a zlo na světě. Jinak film, výborně natočený s výborným obsazením. Když jsem si dvd kupoval myslel jsem že to bude nějaká konina ale byl jsem velice mile překvapen. Vskutku nádherný filmový zážitek. ()

Vopice2

Nevim no, docela škoda silnýho příběhu. Solomon až moc čuměl do kamery, emo scény byly až moc emo, Epps řval až moc ale moc se mu to teda věřit nedalo a vůbec to bylo tak nějak moc přehnaný a zároveň nedodělaný. Tak nějak tomu prostě chyběly koule. ()

raru

Videl som veľa filmov z otrokárskeho prostredia,ale toto bola jednoducho pecka.Kamera,scenár,herecké výkony,hudba,jednoducho dokonalosť.A na konci aj slzička ukápla.Otrokárstvo bolo pekné svinstvo. ()

carnacv

Snímek sice neptří do mé oblíbené kategorie, ale mile mě překvapil kvalitním podáním i poutavým dějem. Na to, že to není doopravdy můj šálek kávy, jsem byl vskutku spokojen. ()

bohyyy

S tím filmem mám jenom dva problémy. Za prvé) A to nijak nesouvisí s tím, co se děje na plátně, ale spíš s jeho vnímáním v očích některých lidí a to, že je mnohými považován jako dílo politické korektnosti vytvořený k tomu, aby vyhrával ceny, než jako umělecké dílo zobrazující otroctví na americkém jihu v 19. století. Za druhé) To že se McQueen drží, vzhledem k tématu paradoxně, až moc na uzdě. Dost to o vás jako filmaři vypovídá, co vás tématicky zajímá, když váš nejmainstreamovější, nejstavitelnější film ukazuje utrpení celé rasy. _______ Fassbenderův Edwin Epps je monstrum srovnatelný s Amonem Goethem a svým scénám absolutně dominuje. ()

kodwin

Skvělý film. Po shlédnutí jsem si nejdřív pomyslel, to je Amerika před 150 lety? Neskutečné. A když jsem si to trochu vygoogloval, tak jsem zjistil, že dnes žije v podobných podmínkách 30 milionů lidí. Ano to byla Amerika před 150 lety, ale mj. takto se s tím snaží vypořádat. Na rozdíl od druhé supervelmoci Ruska, kde dnes žijí miliony otroků, akorát se o tom nemluví. 12 let v řetězech mě chytlo, nejvíc v paměti mám zarytý obraz s polooběšeným Solomonem a "normálním" životem okolo. Fantasticky zahraný je otrokář Fassbendera, ani ostatní nezaostávají. McQueen mě svým režisérským pojetím dostal. ()

90125

Nie som rasista ani v najmenšom. Delím ľudí podľa celkom iných kategorii, než ako je farba pleti. Ale koľkokrat sme toto už vo filme mali ? Zlý biely muž lynčuje dobrého černocha. Znovu a znovu dokola to isté. Filmová adaptácia biografie, ktorej mesidž je až príliš jednoznačná a príliš jednoduchá. S týmto filmom ja uspokojený nie som. Čakal som ďaleko pútavejšie a dejovo vyzretejšie scenário. Dostal som len výborného Fassbendera (ktorý mi pripomínal Day Lewisa v There will be Blood) a príbeh, ktorý zaváňal nudou. Politika "nie sme rasisti !" rozdavála Oscarov v roku 2014 a to sa mi nepáči ani trošku. 12 Years a Slave je podľa mňa len zľahka nadpriemerný film. 63 % ()

Tom_17

Samozřejmě, že po úspěchu Djanga se teď točí filmy o otroctví a westernů více než dřív, ale mě se to líbí. Mám rád takovéto "western" filmy, kde není hlavnímu hrdinovi přáno, ale on se vzepře osudu. 12 let v řetězech mě velice zaujal, vtáhl mě do děje a zanechal s nepříjemný/příjemným pocitem, který si tak nějak nedokážu vysvětlit. 4 **** ()

Cigalone

Veľmi silný príbeh, netradične sa vyjadrím, že "len" 4* (miesto pôvodne plánovaných 5) dávam za typicky americký koniec ako v nejakej Smrtonosnej pasci (pretnutie deja, aspoň že Bradom, a laxné ukončenie príbehu stretnutím sa s rodinou). Samozrejme, dá sa namietať aj, zdá sa, miestami zbytočné naťahovanie filmu. No vyvažujú to jednoznačne duchaplné scény s dialógmi takmer hraničiacimi s filozofickými úvahami o živote, vnútornej sile, nepoddajnosti slobodnej duše človeka, hyenizme vtedajších čias s presahom do dnešných (obchodovanie s ľuďmi stále funguje a vynáša). Chiwetel sa vžil do role nenásilným spôsobom. Fakt, že ho mám navždy spojeného s biológom z 2012 len umocňuje pohľad na čierneho emancipovaného umelca, flegmatického, racionálne nepoddávajúceho sa útlaku. Priam učebnicová možnosť sledovať charaktery postáv prepojená s minimalistickými drístami okolo, zameraná na uvedené duchaplné témy, je pastvou pre zmysly a poučenie pre diváka. Nie nadarmo, a nie zadarmo je to jeden z top filmov o otroctve. Každý film, každá kniha, je určitým, hoc aj vymysleným príbehom. Kto nečíta, nesleduje, možno si uchová fantáziu. Každý z príbehov však obohacuje osobnosť a formuje ju. Ak človek nedostane "výchovu" v inom časopriestore, tak v (takýchto) príbehoch snáď áno. A niektorým...môžu pomáhať aj prežiť. Nakoniec, "Vrana k vrane sadá..." alebo "Aká matka, taká Katka." platí aj vo vzťahu divák-film (kniha; príbeh). Aké hodnotové nastavenie diváka, taký príbeh. Mier. ()

Tezuka

Miluji filmy, které jsou natočeny podle skutečné události, a tento kousek byl pro mě srdcervoucích a pozoruhodným zážitkem. Je natočen podle vlastního životopisu svobodného černocha Solomona Northupa, který byl v polovině 19. století v USA oklamán a unesen do otroctví na plantáže jižanských chamtivých a nelidských plantážníků. V tomto filmu nečekejte žádné hrdinské činy, odpuštění ani empatii. Jedná se o tvrdou realitu amerického šovinistického otroctví, kde musíte poslouchat na slovo svého pána, a pokud nesplníte jeho očekávání, dostanete takovou salvu ran bičem do zad, že budete vypadat jako čerstvě propečený buřt. Byl jsem naprosto fascinován krutostí a nenávistí bělochů, kteří nutili černochy otrockou prací sklízet bavlnu či cukrovou třtinu, nedostal jste ani blbý mýdlo na umytí. V hlavní roli hrál pro mě neznámý herec Chiwetel Ejiofor, který svoji roli zvládl naprosto fantasticky a v českém dabingu ho naprosto skvěle namluvil Martin Stránský, který jeho hlasu dodal neuvěřitelnou úzkost a strach. Co mě trochu zamrzelo bylo, že Brad Pitt hrál pouze takovou okrajovou roli člověka, který jako jeden z mála bělochů prosazoval rovnoprávnost a svobodu všem. Za sebe dávám 100 %. ()

Kivis

Nějak jsem se do toho příběhu pořádně nedostal. Přitom to tak nadějně začalo. A vlastně i v průběhu se objevilo pár silných momentů. V poměru k délce a námětu jich ale bylo přece ne poskrovnu. Kromě bičování otroka otrokem mi v paměti asi nejvíc utkví role Brada Pitta. Takovou slabotu jsem v jeho podání dlouho neviděl. ()

Vlkopec

Z dnešního pohledu se těžko věří, že to je reálný příběh. Ale byly určitě i jiné - horší. Výborné ženské postavy a trochu nepřesvědčivý Brad Pitt. ()

BobinoZH

Skutočný príbeh z čias, kedy život človeka znamenal menej ako život hospodárskeho zvieraťa. Ťažko si vôbec niečo také v súčasnej konzumnej spoločnosti vieme predstaviť. Posledná scéna, kde hlavný hrdina žiadal rodinu o odpustenie mi vtisla slzy do očí. ()

Bogrant

Jediným momentom, pri ktorom by som si musel zakrývať oči od hrôzy, bolo to nechutne hnusné bičovanie v podaní Fassbendera a táto jedna scéna mi na vyše dvojhodinový (vraj najlepší!) film roku 2013 prišla až príliš málo, pretože inak ide len o emocionálnu vydieračku. Bolo v tom cítiť, že ide o hollywoodsky projekt s veľkými ambíciami. Silný príbeh bol základom a najväčším pokladom tohto, inak priemerne natočeného filmu. ()

draxxi

Ja vlastne nevim, jak to hodnotit....Po vsech strankach skvele natoceno, ale uz jen diky nazvu neprobehne ani chvilka napeti ci prekvapeni... Ae to je spis muj osobni problem... V kazdem pripade strasna cast dejin... 20/12/2021 73% ()

pz314

Velmi silný příběh. Krom toho taky skvělá kamera a místa. Na jihu USA jsou fakt zajímavé lokace. Když jsem nakonec zjistil, že to je podle skutečné události, tak o to víc wow. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST