12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

Olafa

Jo, tuhle část dějin Amíci prosrali a byli během toho dost krutí a často i vynalézaví. To už ví každý. Proč tedy natočili film, o kterém jsem měla pocit že vyprávěl Solomonův příběh v reálném čase (tj. 12 let) a pak nám po filmu předhodili to nejzajímavější jen v pár titulcích?! Já bych se mnohem radši podívala na film o jeho únosu do otroctví, otroctví samotném, vysvobození, shledání s rodinou a boj s rasistickým systémem, který zase úplně zklamal. Prostě nuda. ()

Big Daddy

Řemeslně zpracováno velmi dobře, ale rozumím té pachuti v oskarovi za nejlepší film právě pro tento snímek. Výrazné brnkání na city a až přehnaně černobílé podání k tomuto typu snímků patří a celkově tak nejde o nic nového na stříbrném plátně. Tím nechci říct, že film nepobaví, ale že se jistě v daném roce objevilo na filmovém páse hned několik výraznějších počinů. ()

med

Kořeny ve filmu.Jen mi přišlo že těch 12 let uběhlo strašně rychle.Určitě za 2 hod filmu se dá příběh víc rozebrat.Tady šlo jen o bičovaní. ()

martinbucek

Toto ma byt najlepsi film minuleho roka?, kebyze to nie je podla pravdivej udalosti, nikto by o to ani nezakopol....hlavny hrdina je strasne nesympaticky a vedlajsie postavy ho valcuju....linka s cumberbatch-om je strasne slaba a nevyrazna, zato ta s fassbenderom je skoro dokonala, mrzi ma len, ze brad pitt nedostal viac priestoru, celkovo film je dost nudnym a keby ho skratili na polovicnu stopaz nic by sa neudialo....pre mna je vitaz vlk z wallstreet ()

sha.piro

Skvěle natočené drama podle skutečné události. Promyšlené detaily a někdy i neobvykle dlouhé scény ještě umocňují filmový zážitek. Jeho největší síla je ukrytá především v hereckých výkonech, práci kamery, podmanivé hudbě, než v příběhu samotném. Ten je dosti jednoduchý a žádného překvapení se v něm nedočkáte. ()

klaranapoli

Úžasnýýýý ale musím říct že co se týče otrokářských filmů Django měl větší šmrnc, ale tenhle film mě upoutal do křesla a nechal mě tam spoutanou celou dobu a na konci jsem brečela jak malá želva. Zasloužený Oscar ()

nadrin

A čééérný muž pod bičem otrokáře žil !!! Je pravda, že Fassbender je otrokář jak vyšitej. A je pravda, že kdybych neviděla předtím Djanga, tak by mě to zasáhlo daleko víc a dala bych asi 5, takhle už jsem ale všechnu tu krutost a bezpráví tušila dopředu a film mě víceméně ničím nepřekvapil. Nicméně palec nahoru za "tru story", ambice na Oscara jsou tu víc než zřetelné a nějak s tím ani nemám problém. ()

swopman

Pardon, ale neubráním se srovnání s Kořeny a těm 12 Years a slave nesahá ani po kotníky. Dvě a čtvrt hodiny sledovat Ejiofora, kterak sklízí bavlnu, sedí, visí, sklízí bavlnu, jde, sedí.... ve tříminutových statických záběrech beze střihu. Celkem se nic neděje, občas se po place projde Fassbender s knírem od kořalky, což jsou zpravidla světlé chvilky filmu. Brad Pitt taky potěšil. Absolutně nerozumím oskarovi za VR pro Lupitu Nyong´o, vycucám z prstu deset podstatně lepších výkonů za loňský rok. Zklamání. ()

Drussus

Beru to jako životopisný snímek o nelehkém období jednoho černošského života. Je to hezky natočený ale někdy jsem měl pocit, že se spíš koukám na 12 let nudy. A docela mě tam štve (jako u všech ami filmů z této doby) jak tam glorifikují Ameriku, jako že zbavila otroky okovů. Ano, ale jako poslední z celého světa. Navíc až pod tlakem okolností, když sever zpočátku prohrával s jihem a vypadalo to, že prohraje. Tak se to zdálo jako dobrý nápad. Takže nikoliv z přesvědčení, to snad mohli udělat už dávno, ale z musu. U mě za 3. ()

dauby

Slabota, sotva průměrný film, vysoká hodnocení moc nechápu. V podstatě se celý film nese v duchu, že úděl černých otroků byl těžký, a to je tak všechno. Zádný nápad, žádná překvapivá zápletka, prakticky žádné napětí. Dá se na to koukat, ale je to rozvleklé, a nedostatek invence ve scénáři nahrazuje režisér dlouhými neštastnými pohledy hlavního hrdiny někam do dáli... Závažné téma natočené dost nezajímavě, bohužel. Bohužel, i v Americe asi musí bodovat filmy s "politicky korektními" tématy, protože jinak si nedovedu vysvětlit, že tak prostinký scénář mohl dostat Oscara... 50% ()

Jessica_Biel

Jelikož se jednalo o snímek naplněný vizitkou z Oscarů, byl jsem hodně zvědaví a natěšený, ačkoliv filmy a díla z jižanské ameriky o otrocích moc nemusím. Nicméně, nijak hluboký dojem ve mě tenhle film nezanechal, nevyrazil mi dech a ani jsem ho nezkoukl bez přestávky (poprvé jsem u něj usnul). Možná, že kdyby se jednalo o stejný scénář v jiné době, bral bych to jinak, ale tohle téma a období mě zkrátka nebere. Ale jako vždy, vše zachránil Hans Zimmer. ()

demovka

Je to velice dobrý film, ale je jeden z mnoha. Bylo to realistické čekání na B. Pitta. Ten se nakonec objevil, ale jen na pár minut. Ocenila bych herecký výkon Lupity Nyong'o, ostatní ženské černošské postavy nedostaly tolik prostoru. A co děj? Svobodný černoch s rodinou v době otrokářství se živí hraním na housle. Je podveden a unesen a dostane se do řetězů. Jakákoliv zmínka o starém životě a svobodě mu jen přitěžuje. Putuje z místa na místo a postupně se smiřuje s tím, že musí sklonit hřbet. Nemůže přiznat, že umí psát, číst, i že má jiné jméno. Až po mnoha letech se setká se slušným bílým mužem (B. Pitt), který mu pomůže a on se po 12 letech znovu setká s manželku a dětmi. Je to ale už zlomený muž. ()

(fun)tomas

Tento film nemá žiadnu monumentálnu scénu, pretože žiadnu ani nepotrebuje. Je dokonalý ako celok, čo sa týka réžie, scenáru, hereckých výkonov a najviac príbehu. To je úplný opak toho, na čo sa sústredil režisér McQueen v predchádzajúcich snímkoch Hunger a Shame. Tam nebol potrebný príbeh, dôležitá bola psychika postáv a ich momentálne pocity. Tu hrajú pocity postáv druhé husle. Premena hlavného hrdiny v záujme prežitia je znásobená najmä gradáciou stretnutí s krutými “majiteľmi”. Vľúdny no zbabelý Benedict Cumberbatch je len začiatok všetkého trápenia. Skutočný diabol je tu Michael Fassbender. Jeho scéna s bičovaním v záverečnej polhodine filmu je neuveriteľne silná a hudba pripominajúca Shame / Inception ešte podtrháva silu tejto chvíle. Aj napriek všetkým kladom, ktoré som vymenoval si myslím, ze Shame bol lepším filmom. Možno preto, že na mňa pôsobil menej hollywoodsky a viac európsky. ()

Wartord

Kdyby vynechali ty pitomé scény, kdy Solomon blbě čumí pět minut do kamery, bylo by to lepší. Jo a ještě to, jako vždy, hrozné Zimmerovo kvílení, stvořené, jako vždy, během večeře počítačovou recyklací již slyšeného. A já jenom přemýšlím, jestli se to jmenuje 12 let, protože byl v zajetí 12 let, nebo je to nějaká hříčka, protože z filmu samotného teda těch dvanáct let nebylo poznat. Už to tak prostě je, že Američani se s touhle šmouhou v historii nedokážou srovnat, ale na druhou stranu to jejich zveličované "out of my property" a "my property, my business" bude znít do konce dní... ()

stepma

Na pet hvezd jsem lakoma a setrim jimi. Film byl trochu zdlouhavy, obcas jsem si prala sceny nevidet a nepredstavovat si, ze takhle to skutecne bylo a neni to ani tak davno. ....a pak z nebe sestoupil Brad, andel spasy, zaverecnych nekolik minut me doslova polozilo na lopatky a vymackly ze me slzu a vsechny nedostatky snimku byly zapomenuty. 5* za silny konec, jaky jsem uz dlouho dlouho nevidela. ()

KREI

Je mi naprosto jasný že z tohohle museli mít lidi z poroty Oscara uplnej orgasmus... :D Jen se tim potvrzuje že Oscar není za nejlepší film... ale za úplně něco jiného ()

Marco625

Nádhera.... Druhý díl Nespoutaného Djanga je na světě, jen je tam míň krve, víc ponaučení a taky míň humoru ! Tímhle filmem jsem se v podstatě seznámil i s Chiwetelem Ejioforem, který byl pro mě do této role obsazen opravdu úžasně. Otrokáři byli, take neskutečně dobře zahraní, hlavně Michael Fassbender ! 9/10 ()

Alvin

"Čééééerný muž pod bičem otrokáře žil....", zpívali jsme si při pochoďácích na základce. Nuže asi to nebyla taková švanda. Ještě si tak negr mohl gratulovat když vyfasoval nějakého toho mírumilovného Cumberbatche, ale dostat se na farmu k Fassbenderovi... to už zbývalo jen doufat, že přijede osvícený Brad (Sym)Piťák a z toho pekla vás vytáhne. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST