12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

Wargoo

Pred nedávnom tu bol HELP, dnes je tu Solomon Northup, ktorého príbeh sa mi doslova "zarezal" pod kožu. Niekedy sa mi nechce vstať do práce, lebo si pomyslím, akú náladu bude mať môj šéf, čo si zasa vymyslí ako dôvod, aby hučal naokolo ako idiot... a pritom je to len láskavý srb, ktorý sa len potrebuje vykričať na okolitý svet, a ja si uvedomujem, ako mi je dobre, že mi nemôže strhnúť košeľu, pripútať ma k stolíku, prehnúť v páse a zbičovať ako taký dobytok. Lebo niekedy by sa dôvod ozaj našiel. Takto ma len zhučí, ja si z toho možno vezmem dáke ponaučenie (väčšinu aj tak hneď zabudnem) a to je asi tak všetko... Na rozdiel od Solomona, ktorého "šéf" nielenže prísne napomínal, hrešil a karhal, ale ešte bol aj tyran, mäsiar a hovado v podobe skvelého Fass-bendera ! Herecká plejáda (okrem divného=smiešne vyzerajúceho Pitta) a príbeh, ktorý vypovedá o tom, akí ľudia boli, sú a budú primitívni !!! Som rád, že žijem v tejto dobe, som rád, že som biely (aj keď čierni krajšie spievajú a majú belšie zuby) a som rád, že k tomuto filmu robil hudbu Zimmer (počas filmu som nevedel, že robil hudbu on, ale bol som si istý, lebo som si ju zamiloval). Po Shame moje druhé rande s McQueenom, a som pri tomto filme oveľa spokojnejší. I keď, ten čas Solomonovho otroctva 12 rokov mi absolútne ako 12 rokov neprišiel... Inak skvelý film, s vysokými šancami na Oscarov (Fassbender, Queenova stávka na istotu=predoscarová vypočítavosť), ale čert to ber. 4****, uberám jednu hviezdu, pretože tých 12 rokov mi prišlo ako 2-3 ročné obdobie... 77,817% ()

Radek.SCH

Takový ten oscarový adept, který budou mít konzervativní, postarší, američtí běloši - kteří sedí v akademii - rádi. Tzn. dvě hodiny trochu nudy, vážné téma + výborně zahrané a napsané. - 70 % ()

Hapretor

Pat si vytrpěla stokrát víc než hlavní představitel. Měli by mu dát Oskara. Tak připitoměle koukat do blba nebo nešťastně, umí málokdo. Chvílemi vtáhlo do děje. Ale když je Vám líto všech osob ve filmu víc než hlavního představitele, je to divné. Vedle toho Fassbender opět dokázal, že umí. Nebrečel jsem, spíše se nudil. ()

Majkak

Otrokářství jako systém, ze kterého není úniku. Nikdo nepochybuje, že by to mohlo být jinak, až na jednoho přivandrovalce z Kanady. Aby to mohli ustát a připadat si ve vlastních očích jako spořádání občané zcela vážně meditují o tom, zda negři jsou lidé, anebo zvířata. Což jim ovšem nebrání v tom, aby si děvčata brali do postele. Pak jsou tady pragmatici a také slušní majitelé otroků. Otroci mají jediný motiv, přežít, ale k čemu, když není perspektiva mimo otroctví. Stejně si tak nějak zvykli a pasívně přijímají svůj osud. Ani Solomon se snaží zpočátku zachovat hrdost, má zkušenost svobodného člověka, ale systém ho semílá. A pak vezme bič do ruky, nedobrovolně, ale bičuje. Chiwetel Ejiofor je výborný, Fassbender dokonalý, přistihla jsem se, že si užívám jeho výkon tak, že zapomínám na to, jakého zmetka hraje. ()

Mii

Tedko pujdu se svym hodnocenim hodne mimo hlavni proud, ale me se ten film nelibil. Proste ne. Je to uplne ten samy pripad jako Spielberguv Lincoln. Film, ktery je po technicke strance vyborne natoceny, vyborne obsazeny, ale proste tak nejak uplne mdly. A za to muze ciste reziser a scenarista, jelikoz herci typu Michael Fassbender nebo Brad Pitt kvality neoddiskutovatelne maji. I kdyz slo o tak vazne tema jako otroctvi, nedokazalo to ve me vyvolat jakkekoli emoce. Urcite postavy se tam zjevovaly a mizely bez sebemensiho vysvetleni. Velke dejove zvraty byly vsechno jen ne velke a dramaticke. Uprimne nechapu proc neco takoveho ma nejakych 10 monimaci na oscara a uzasne filmy jako Kapitan Phillips a Rivalove ani jednu. Jednu hvezdicku davam za hudbu od Hanse Zimmera a jednu za Benedicta Cumberbatche. Priste si radsi pustim Djanga az me zas chytnou choutky koukat na neco o otroctvi. ()

dodo24

Mierny odklon od predchádzajúcej tvorby McQueena avšak priblíženie sa k tvorbe Terenca Malicka ( príroda, práca, vedlajšie role ). Zobrazil Fassbendera, tak ako ho nepoznám z jeho filmov, ako výstredného egocentrika a Brada Pitta ako 5- minútového spasiteľa s morálným no napriek tomu protispoločenským postojom k aktuálnym otázkam( ale aj tak boli obaja páni skvelí) Najväčšie sklamanie : Zimmer sa začína až moc viditeľne (resp. počuteľne) opakovať. Myslím, že McQueen má ešte naviac, ale aj tak to je skvelý počin. ()

fila.tes

Jediné co mě na filmu neuspokojilo, byl vždy dokonalý Hans Zimmer, který mě svojí hudbou tentokrát opravdu nepřesvědčil. Pouze jedno krátké hudební téma, opakující se stále dokola, navíc velmi totožné s harmonií Time (Inception) ()

čmelda5

Neubránila jsem se srovnání s Nespoutaným Djangem a 12 let v řetězech se mi prostě líbilo víc (a to nejen proto, že se tam ukázal Benedict :). Přijde mi to více skutečnější, lidštější, reálnější. Hlavní postava si nehrála na žádného hrdinu, ale chovala se tak, jak by se zachovala asi většina lidí. Je to zkrátka krásný film o hnusných skutečnostech a hnusných lidech, kterých (nejen) v té době bylo bezpochyby dost. Jenom si vzpomenu na scénu, kdy Michael Fassbender bičuje záda nebohé černošce (teď si nevzpomenu na její jméno), a dostávám opět chuť mu jednu natáhnout- a jeho ženě taktéž!! ()

rekkky

Director Steve McQueen once again showed his involvement in controversial topics. Of course slavery is currently not actual thing, but especially in american history it's very crucial point for conversation with a lot of flames in it. The authentic story of Solomon Northup (Chiwetel Ejiofor) is powerful way how to bring a lot of attention for watching, because his wrong and unjust fate was without the doubt regrettable incident. My mind was focusing on a lot of things and I have to say, that flow of the movie is consistently divided and those episodes of Solomon slave life may be good messages for true image of the USA. This movie is sharp, strong and hard look on fundamental things, which created one of the wealthiest nation in the world. In my opinion, the nominations for Oscar's are rightful, because this biographical and historical drama from the middle of the 19. centrury with such a great acting performances like Michael Fassbender's character. After all it's magnificent and perfect way of propagation of Hollywood. It's true, that there's only few movie with mainstream overlook on question of slavery and colour discrimination. I am hoping for the fact, that this is only the beginning of showing true face of another bad social phenomena. It would be very good for film industry, that filmmakres will create suffering of real people with the same effort. Even though Steve McQueen is one of the few directors, who are able to show realistically wrong effects of globalistaion and in this case colonization in particular. On the other hand, there are a lot of side details, which could be made differently, but it doesn't ruin impression from Twelve Years a Slave. ()

Ombak▼Penari

Precizní zpracování i skvělé herecké výkony je rozhodně nutné vyzdvihnout. Jako dokument o otroctví a poměrech v USA své doby je to rovněž ohromně zajímavé. Ale jako celek je to nesnesitelně zdlouhavá záležitost, plynoucí jako řeka bez výrazných zvratů a zákrutů. Neskutečně přepálená stopáž a absence dynamičnosti činí ze sledování snímku až do konce nelehkou záležitost. Pravé umění... ()

owwidius

Z filmarskeho hladiska vo vela veciach kvalitny filmik. Silny pribeh, dobri herci, a aj zopar lahodkovych scen. Ale nedostal sa mi ten film pod kozu, nech sa akokolvek snazil (najma v zavere). Verim ale ze v americkom priestore to udrie na city viac.. Kvalitka ano, ale uplny zabijak nie. [#10/2014] ()

Octane

Další film do mojí sbírky filmů podle skutečný události. Trochu jsem se obával délky filmu, ale musím přiznat, že ty více jak 2 hoďky docela rychle utekly, rozhodně jsem se u toho nenudil. Kostrou celého filmu je neskutečně silný příběh, jeden z nejsilnějších a nejemotivnějších příběhů, jaký jsem kdy mohl vidět. Více jak polovinu filmu je člověk v lehkém napětí až u Fassyho se to napětí rapidně zvýší. Herecký výkony všech zúčastněných byly perfektní. Doposud jsem nevěděl, jak může Fassy zahrát takovýho hajzla. Je to vážně Pan herec. Vynikající herecký výkon předvedl mě dosud neznámý Chiwetel Ejiofor, to bylo vážně něco. Celkově mě zajímá tahle tématika otroctví, a tak jsem rád, že jsem tenhle film mohl vidět. Muselo to být něco strašnýho. Trochu mi tam chyběl Django, aby tam zjednal pořádek. Film se mi vážně líbil a doufám, že za tyhle herecký výkony sklidí aspoň jednu zlatou sošku. ()

GOREGASM

Nejlepší film roku 2013 nikoliv, jeden z nejlepších určitě ano. McQueen jde do hloubky bez zbytečného sentimentu (ne, že bysme to od něj nečekali). Jeho vyprávění nechybí přímočarost, která ale rozhodně nefunguje na úkor výpovědní hodnoty. Vyobrazení "bílého muže" bude jistě i dnes řadě Američanům ležet v žaludku (bohužel takoví budou vždycky mezi námi) a McQueen jakkoliv to pro něj je srdeční téma, zachází se svými ne vždy prosluněnými obrázky na potřebnou hranu. Očekávaný herecký koncert se koná na všech úrovních a dle očekávání dominuje Chiwetel Ejiofor, který by si nějakou tu cenu jistě zasloužil a samozřejmě také bičem promlouvající Michael Fassbender. Žádný jiný americký mainstream doposud nebyl vůči otroctví takto upřímný. 85% ()

Iwiiik

Po Quentinově hloupoučkém, po čertech kůl výpotku o hrdinném mstiteli Džangovi, vylepšil Steve trochu otrokářské skóre počátku druhého desetiletí a ukojil své praotce, kteří úpěli pod jařmem bílého ďábla, jenž vyrval je z pohostinství afrických plání, uvrhnuv je na rozlehlé plantáže, ještě čpící mrtvolami statečných rudokožců. V současné době už toto poselství trošku ztrácí na aktuálnosti, protože potomek ultačovaných sběračů bavlny je v zemi prezidentem, zatímco jeho šťastní, nezotročení bratři v Africe trpí hlady či kulkami svých soudruhů. Každopádně velmi povedené dílko, na hony smrdící McQueenovským rukopisem, který mě pořád ještě neomrzel a pokud z představitelů hlavních rolí vymáčkně to, co vymáčkl z Ejiofora či to, co pod jeho taktovkou převedl Fassbender, ani neomrzí. Jediné velké zklamání, je Hans Zimmer. Za posledních několik let se z něj stal nefalšovaný, skladatelský impotent a jakmile jsem uslyšel první tóny této jeho kompozice, nebylo místo na stropě, kam bych neobrátil oči zklamáním, nad neomaleným vykradením tracku Time z filmu Inception. Jinak ale velmi povedený počin. Už se těším na další Steveho kousek. ()

Magenta

Není otrokář jako otrokář, aneb Cumberbatch a Fassbender byli skvělí, ovšem tím to u mě končí. Nezajímavý, nezáživný film, který mě nejenže nedokázal vtáhnout do děje (ono to nějaký mělo?), ale především mě nepřinutil k tomu, aby mi z utrpení otroků běhal mráz po zádech nebo abych se nad tím vším aspoň pozastavila. Dvanáct let? Vypadalo to jako jedno nudné odpoledne. Bohužel, tohle mě zcela minulo. ()

matkoulko

Výpravný film o životnom príbehu slobodného černocha, ako sa stav otrokom, ako bojoval so svojím novým údelom, aké nástahy mu prinášal osud a ako nakoniec zdolal jeho nepriazeň aby neskôr mohol o tom napísať knihu a natočiť film. Výpravne, herecky i hudobne dokonalé. Dlhých 12 rokov v reťaziach, nádeje a zklamaní. Bol film dosť dlhý na to aby sme si uvedomili tie útrapy, ktoré musel prežiť. Bolo tam dosť scén, ktoré hlavného hrdinu obrali znovu a znovu o nádej? Uvedomili a zapamätali sme si čo máme a čo si nevieme vážiť? ()

Gaia.M

Mám moc ráda filmy, které jsou natáčeny podle skutečné události. Ještě raději mám ráda filmy, které ukazují léta minulá. Přiznám se, že toho moc o černých otrocích nevím. Jasně, měli jinou barvu pleti, sloužili bohatějším lidem, neměli žádná práva.. to jsem věděla, ale netušila jsem, že to bylo až takové. Netušila jsem, že když už černí měli to štěstí, že byli svobodní, tak stačila vteřinka, jedno špatné rozhodnutí a mohl se jim takto změnit život. Prakticky v okamžiku přišli o identitu a z někoho se stali nikým. Fascinovaně jsem se na film dívala a nevěřila vlastním očím. Ani trochu se nestydím napsat, že na konci filmu jsem brečela jak želva. Tento snímek opravdu stojí za vaši pozornost! ()

Ben Nevis

Film o tom, že peklo jsou druzí lidé. Řemeslně je to dobře zpracované, ale ubrala bych záběry na psí oči hlavního hrdiny, protože i bez nich je nad slunce jasné, že si to otroctví neužíval. Kromě barevného vizuálu snímek přináší i bezpočet otázek, jako například jestli byl Solomon předtím opravdu gentleman ve společnosti nebo spíš další negr ve Washingtonu? Nebo jestli je lepší zemřít v obraně své důstojnosti nebo přežít za každou cenu? Na přežití nic špatného nevidím, proto nemám problém s Solomonovou pasivitou. Navíc si tvůrci zaslouží bod za závěr, kde se otroci pro hrdinu stávají problémem někoho jiného a ten neudělá nic pro druhé, nic co by ohrozilo jeho šanci na svobodu. Největším zbabělcem filmu je však Brad Pitt, který si jako producent vystřihl roli nejkladnějšího bělocha. ;-) Proto palec nahoru Fassbenderovi. ()

Poupe

Vzhledem k tomu, že jsem přečetla dost Slaves narratives, můžu říct, že zpracování příběhu Solomona Northupa je vynikající. Ne nadarmo dostal tento kousek Oskara za nejlepší film. Příběh je, až na začátek, stejný jako všechny příběhy uprchnuvších otroků. Film se mi líbil a mít možnost mu dát více hvězdiček, udělám to. Kostýmy naprosto super, slang otroků byl zachycen výborně, herecké výkony někdy až dech beroucí a jediné, co mi tam snad trochu vadilo byl Brad Pitt. Je prostě až moc moderní na takovýto film...Po dlouhé době je to něco jiného než sladký americký film, kde je dobro zvítězí nad zlem .... protože ikdyž příběh pro Solomona končí dobře, je to jen smítko oproti těm, co pro ně příběh otroctví skončil špatně. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST