12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

adam9

Jsem jediný, kdo vůbec nechápe ten hype u výkonu Lupity Nyongo? Kromě bičovací scény absolutně neviditelná. Za to Michael Fassbender by měl bez debat dostat Oscara. Jak ten se vytáhl! V krutých scénách mi právě jeho chování a slovní výstupy vykouzlily úsměv na tváři a pomohly zlehčit tuhou atmosféru. 12 years a slave na mě působí těžkopádně, snaží se to až moc hrát na diváka, ale přitom je v celkovém důsledku citově vyždímaný a vůbec nepůsobí speciálním dojmem. Dramatické scény sice fungují na 100 %, no celkový obraz je prostě neslaný, nemastný a nedopomáhá tomu ani chabý soundtrack mistra Hanse Zimmera, což je u takových filmů s podobnou tématikou dvojnásobná škoda. Zkrátka jako diváka mě to nevtáhlo tak, jak jsem očekával a tak, jak se to povedlo snímku s podobným tématem The Help. U pár scén a následných pohledů na zbičovaná záda v člověku zamrazí, ale tyhle pocity se prostě dostavují jen v malém počtu a chvilkovém sledu. A přitom to mělo trvat po celé 2 a čtvrt hodiny. 4 hvězdy prostě nedám, i když kvůli Fassbenderovi jsem pořádně na vážkách. ()

noctambule

Skvělý režisér, skvělí herci, ... nuda není to správné slovo, ale napadne mě jako první. Nevím, co bych tomu filmu vytkla, prostě jen Steve má na víc. Oscara bych mu i přesto přála, nejen proto že jsem si na něj vsadila, ale cítím docela pachuť, když by ho měl dostat za svoje nejhorší dílo. Nakonec to nebylo zlé, jak jsem se bála, pro mě jedno z nejméně přitažlivých témat, ale až moc "líbivé" pro masy. ()

honzii

Po filmových skvostech, kterými Stud a Hlad bezesporu jsou, jsme od Stevea všichni asi čekali osobitější a překvapivější přístup. Nicméně už samotný Stud byl oproti Hladu o hodně střídmější co se týče originálních filmových postupů a já si ho užil neméně. A další věc. I když Steve McQueen dělá hollywood, dělá ho stejně lépe než většina režiséru, které znám. 12 let v řetězech může vyvolat různá očekávání, která nepromění, a může překvapit trochu méně než možná měl. To ale neznamená, že se nejedná o výtečně udělaný silný film, na který budete mít problém zapomenout. ()

Lisabellla

No .. musím říct, že se klucí vytáhli! K dokonalosti chybí snad už jen vyškrtat ta zbytečně hluchá (a véééééééééélmi dlouhá) místa a nádherný příběh plný pravdy, emocí a bolesti je na světě.. No a vážení .. ta hudba ... Co říct? Nic - jen snad - vřele doporučuji. ()

korndaddy

Dvouhodinový příběh plný bubáků, bavlny a cukrové třtiny, který působí lehce nudným dojmem. Hlavní hrdina palec nahoru. Na to že víceméně nesleze ze záběru, se s tím popasoval náramně, ale zda bych snímek ocenil Oscarem?? O to bych vedl dlouhé diskuze. Ale chápu, Amerika a tam to podobný snímek musí vyhrát. Když to nebude Lincoln tak otrok určitě. Komornější snímky režisérovi budou sedět asi lépe. ()

Michelle75

Co dodat,výborný hlavní představitel. Neuvěřitelný příběh,kdy vůle přežít je jedna z nejsilnějších,kterou člověk má. Některé okamžiky filmu byly hodně nepříjemné,ale pro mě nepříjemné hlavně v psychické rovině, scény,kdy jde o násilí na otrocích byly natočeny s nějvětším citem, což si neuvěřitelně cením,protože možnosti byly veliké a i tak to mělo obrovskou ne-li ještě větší sílu. Trošku mi vadilo obsazení Berta Pitta:), na plakátech to jistě zapůsobilo jako lákadlo,ale ty tři minutky co tady stráví jsou sice příjemné,ale pořád to na mě působí jako reklamní tah. ()

Nassau

Tady to ani jinak než Oscarem dopadnout nemohlo. Páni akademici opět ukázali, že tyto ceny nejsou o kvalitách filmů, ale o tématech, které se snaží režiséři zfilmovat. Twelve Years a Slave není špatný film, ale nezaslouží si ani nominaci. Zcela bez emocí zpracované téma, které si emoce zaslouží. M. Fassbender to všecho neoddře. Slabé. (60%) ()

Rudinsky

McQueenov Schindler. Do statického, kompozične nádherného a formálne perfekcionalistického hávu zabalená zaujímavá, ale žiaľ nevygradovaná odysea človeka, ktorý stratil slobodu a stal sa súčasťou temnej stránky amerických dejín. Artový feeling je našťastie iba katalyzátorom snahy vyhnúť sa klišé, čo obohratej a ťažkej téme prospieva. To ale nemožno tvrdiť o absencii akejkoľvek emocionálnej katarzie, či skutočne vyhrotenej scény, takže vo výsledku film pôsobí akosi prekvapivo vlažne. Herci OK, ale Fassbender bol napriek jeho nesporným kvalitám prekvapivý krok vedľa. Keby nebol Cuarón posúval technické možnosti filmov, oscar by zrejme skončil (zaslúžene) v McQueenových rukách. Malý veľký film. ()

bari68

Ten Steve McQueen má talent. Myslím tohto prítomného:) (o tom druhom nemá cenu ani polemizovať). Príbeh natočil pútavo, v naturalistických scenériách Louisiany som sa kochal, v lynčovacích mi tvrdla krv v žilách, konečný záver bol dojemný, humanistický, americký. Presne taký aký ho ne(chceme) mať. ...Ale vážne, byť či nebyť člen Ku Klux Klan, či Čiernych panterov, tak film sa musí páčiť. V bielom, či čiernom prevedení. ()

Wally

Tak jako filmařsky asi dobrý a herecké výkony se taky zdařily, ale film tak nějak plyne a nemá nějaký výrazný vrchol a nevzbudí ve vás nějaké velké emoce a to mi strašně chybělo k tomu, abych hodnotil lépe... M. Fassbender ty hajzlíky umí zahrát opravdu úžasně! ()

WathanajX

Přiznám se není to film, na který bych se obvykle dívala ale výborné herecké obsazení mě přeci jen dostatečně navnadilo. Klady: Co jen k tématu můžu říci? Silné opravdu silné, dojemné, dechberoucí a jednoznačně fascinující. Podle hodnocení jsem mohla čekat opravdu strhující film s vynikajícími hereckými výkony. To vše tu bylo a nic nezklamalo. Musím říct, že jen stěží nalézám slov. Myslím si, že největší síla je v hlavní dějové lince. Ta zdrcující chvíle, kdy se ze svobodného muže stane otrok, ta beznaděj a prázdnota pocit smutku, zoufalství a nekončící utrpení… Všechny emoce podtržené dokonalou prací kamery a především HUDBOU. Tady opět pomyslně smekám klobouk před mistrovským Hansem Zimmerem, jehož dílo jsem poznala i přes to, že jsem dopředu o jeho příspěvku do filmu netušila. Divák jakoby se s každým tónem propadal více do děje a na konci byl rád, že film skončil a on není jeho součástí. Musím také ale dodat, že příběh Patsey mi přišel více zajímavý než hlavní postavy a je škoda že se o ní nedozvídáme na konci více. Zápory: I přes všechno, co film nabízí a že toho opravdu není málo musím říct, že i přes to všechno děj přeci jen působil místy dost utahaně. Na rozdíl od Djanga, se kterým dílo srovnat trochu musím se tohle odehrává v jakémsi mlžném oparu, který diváka přejde až ke konci filmu. Film ukolébává, poslední půl hodina se slévá dohromady a divák pak ani nemá radost ze závěru filmu, protože tahle důležitá část se odehraje jen během chvíle. Což je z více jak dvou hodin vážně málo a o nějakém grandiózním finále se tu nedá moc mluvit. A upřímně kdyby film neměl tak výmluvný název asi bych si jinak nedokázala představit nějakou časovou osu, ve které se děj odehrává. Ale jsou to jen detaily, které rozhodně nijak extrémně finální dojem z filmu nekazí. Hodnocení: (4*) za dokonalé herecké výkony, vynikající hudbu a úchvatnou atmosféru ()

Zagros

Téma silnější než samotný film, nebo jinak napsáno, příběh je nad formální stránkou, která je spíše průměrná. 12 let v řetězech je jen dalším z mnoha filmů o otroctví. Téma rasismu je v dnešní době až nesmyslně protlačováno, nicméně stále je silné a nějakou pozornost si zaslouží. Příběh Solomona Northupa je dostatečně nosný a je zajímavý tím, že se ze svobodného černocha stane opět otrok. O to horší je pro něj těch 12 let, které musí prožit v řetězech. Jinak jde o řemeslnou kvalitu, která ovšem lehce svádí k dojmu, že jde o kalkul tvůrců a snahu si zvýšit své šance na Oscarech. Přesto i tu menší čtvrtou hvězdu nechám, ale pokud vám film uteče, o nic zásadního nepřijdete. Na podobné téma raději doporučím skvělý seriál Kořeny z roku 1977 a film Útěk v řetězech z roku 1958, obě díla jsou lepší. ()

ti88na

Musím povedať, že som sklamaná. Brnkanie na city divákovi bolo neúprosné od začiatku až do konca, ale fungovalo len na 50 %. Áno bolo to surové, nemilosrdné a kruté vyobrazenie hroznej doby a zvrátenosti niektorých ľudí, ale ako celok je ten film až bolestne nudný. Chiwetel Ejiofor svoju úlohu zahral, tak ako sa zrejme od neho čakalo, Fassbender bol skvelý sviniar a Brad Pitt to tam celé spasil s výrazom ala je mi to všetko jedno, ale pomôžem. Ostatní herci, čo ako skvelí, len prišli, odohrali svoje party a odišli, bez toho aby zanechali stopu. Potenciál bol skrátka veľký, ale nevyužitý. Dej len akosi plával a hoci sme vedeli, že Solomon bol v otroctve 12 rokov z filmu samotného to vôbec nebolo necítiť. Pritom stačilo dať úplne jednoduchú titulku o roku v ktorom sa práve nachádzal, alebo niečo podobné a vyzeralo by to lepšie. Pán McQueen sa však nemusí obávať. Vďaka tematike otroctva si určite niekoľko cien odnesie! ()

Litvicek

Příběhově je to vedeno fantasticky a člověk se teoreticky nenudí. Já se tedy nenudil, nečekal jsem akčního Djanga, čekal jsem trýzněného Solomona, který se snaží dostat z neprávem prožívaného otroctví. Film je udělaný nádherně, provádí nás všemi kapitolami vězení hlavní postavy a díky bravůrnosti těchto scén, se do toho dokážeme vcítit a chápat celé dění. Jo, byla to krása a cenu zlatý glob za nejlepší drama to dostalo oprávněně, nicméně na oskarech si myslím, že to neuspěje. Je to výborný film ale viděl jsem lepší v minulém roce. Herecky je to výborné, Solomon/Chiwetel by oskara zasloužil, líbilo se mi jak hrál svou postavu a hrál ji svědomitě výborně. Brad Pitt, není co říkat, klasicky skvělý. Paul Dano zmrd jak prase, doufal jsem, že ho Solomon ubije k smrti, bohužel. Cumberbatch, užasný, Fassenbender, úžasný. Největší zklamání? Hans Zimmer... Jedna melodie se mu povedla, ta byla krásně do děje zasazena, nicméně druhá je, jak už někdo komentoval, hodně okopírovaná z filmu počátek a já souhlasím. Ve většině nových filmů, kterému dělá Hans hudbu, si říkám, že už začíná na to pěkně srát. Hudba je důležitým prvkem filmu a já myslím, že mohl odvést větší a lepší práci. Zpět k filmu - Jak mohli lidé v té době být takové hovada?! Člověka to přinutí přemýšlet a zamyslet se, opravdu šílenost. 4 hvězdy. ()

Arach.No

Twelwe Years a Slave (český název nedává smysl, protože v okovech rozhodně 12 let nestráví a jako otrok se chová tak, aby se jim pokud možno vyhnul) je především nepatetický a nečernobílý. Jak příznačné označení v porovnání s otřesnou, pár let starou oscarovkou Černobílý svět (kterýžto český překlad je bohužel naprosto výstižný). I když se ve filmu neodehraje nic zásadně překvapivého a děj začne, plyne i skončí tak jak čekáte - paralela s další, tentokrát výrazně povedenější oscarovkou Lincoln, který se odehrává o necelých dvacet let později - vše je natočeno a zahráno (Fassbender!) tak, že se jsem se nestihl nudit. Pokud neznáte přechozí McQueenovy filmy je to výhoda i nevýhoda. Možná vás nepříjemně překvapí řada pomalejších a na první pohled by snad někdo řekl i zbytečných záběrů, které k jeho stylu patří. Na druhou stranu si ušetříte malé (velmi malé) zklamání z toho, jak tento režisér zhollywoodštěl. Ale to se od takto akademického tématu dalo čekat. Přesto divák dostane to, na co je u McQueena zvyklý - podmanivou atmosféru, několik dlouhých scén bez střihu (mimo jiné úžasně silnou, detailní a nesamoúčelnou scénu bičování) a dokonalého Fassbendera, za kterým však titulní Ejiofor vůbec nezaostává a několik známých jmen mu zdatně sekunduje. Celkově můžu říct, že McQueenovi Hollywood sluší a Zlatý glóbus za nejlepší drama byl udělen právem. Zajímavé komentáře: Zeck, liborek_. ()

provitamin

Viac sa mi páčilo Tarantinove zobrazenie otroctva v Djangovi. Zjavne preto, lebo bolo menej realistické a porovnanie western vs. dráma má u mňa jasného víťaza. 12 rokov otrokom zobrazuje čierne obdobie v dejinách USA a povedal by som že tento film by mohol byť akýmsi pokáním, ale skôr asi kalkulom na slušné zisky. Byť Američanom a ešte lepšie černochom, dávam bez problémov 5 hviezd. Avšak celý príbeh mi prišiel pre Slováka príliš vzdialený, nedokázal som si obľúbiť jedinú postavu, emocionálne ma to nechytilo, takže len 3 hviezdy za kvalitnú filmárinu. Dokonca ani Hans Zimmer nebol tentokrát geniálny, bol len dobrý. Keby som porovnal 3 filmy nominované na Oscara ktoré som zatiaľ videl, vyhral by Vlk s Wall street a druhá by bola Gravitácia. ()

Kamiiik

Přesně to napsal uživatel J*A*S*M. Pouze dodám, že je bohužel snímek celkem nedotažený, na těch 9 nominací jsem očekávala trochu více. Člověk by též očekával, že když z rodiny na 12 let zmizí manžel a otec, tak se mu rodina vrhne kolem krku. Ale místo toho ho nechá stát uprostřed místnosti a omlouvat se za něco, za co nemohl. Možná je to ale chyba skutečného příběhu. Nicméně je snímek 12 let v řetězech hezky natočený. ()

ChrisBa

Mňa tento film veľmi neberie.. len preto, že ide o černošsko-otrokársku tématiku, si to nezaslúži hneď plné hodnotenie. Áno, je to filmársky celkom zručné, hudba od Hansa Zimmera opäť nadštandardná, herecké výkony skvostné.. ale nič to nemení na tom , že sa počas celého filmu nestane nič neočákavané alebo zaujímavé natoľko, aby s vami film pohol..dokonca ani emotívne..a to už by sa od takéhoto filmu aj mohlo očakávať.. 3* kvôli spomínaným kladom, ktoré som uviedol.. ()

Merkin

Svoboda, jejíž domestikovaná socha ochočeně salutuje každému, koho vítr zavane do USA jakkoliv sama dobře ví, že jinde než na newyorském pobřeží se spolu s dotyčnými neuvidí. Stejné kamufláži podlehl i Solomon, severní státy totiž navozovaly atmosféru klidu a naděje, zatímco jih nepředstíral. Snímku se nedá upřít velký smysl pro poetično, ovšem některé lyrické prostoje se zdály až škodlivé, nakažlivé apatičností. Rovněž typy lidských osobností, s nimiž nás Bobbitt seznamuje v mnohém uchvacovaly, až snad přišlo líto, že hlavní hrdina vlastně slouží jen jako průvodce, o něm se člověk příliš nedozvěděl. Nakonec volím silné tři hvězdy, zdají se mi úměrnější než slabé čtyři, myslím, že na to by snímek musel vzbudit mnohem víc emocí, zůstávala jsem příliš dlouho chladná, což svědčí o nedůvěryhodnosti předního protagonisty a o mnohých scénách, které už tu byly tolikrát...:) ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST