12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

Juto

Aj keď je film plný nezabudnuteľných postáv, film nakoniec patrí Ejioforovi, ktorý v celom texte zachováva dôstojnosť postavy. 8/10 ()

dresi

McQueen se nikdy nebál ukazovat zlo v té nejčistší podobě a Twelve Years a Slave je jím prolezlý. Nepřišlo mi, že by šlo o vyloženou snahu získat Oscary. Téma otroctví sice na první pohled působí jako jasná návnada, ale McQueenův styl je chladný a zdrženlivý, což spolehlivě eliminuje melodramatické momenty, kterých by tady mohla být spousta. Navíc to zintenzivňuje už tak těžce stravitelné a odpuzující scény. Brutální, ale zároveň i nějakým zvláštním způsobem krásná podívaná. ()

Carrie_3

Režisér měl možnost zpracovat velice silné téma, které jsme sice už měli tu možnost vidět zpracované snad stokrát, ale pro mě má pořád zvláštní význam (kouzlo?). Film má z mého hlediska dva velké klady: za prvé je to způsob jeho snímání. V mnoha ohledech působí jako jedna velká pohádka (pokud odhlédneme od děje) a každá scéna je skvěle barevně vyvedena. Jako druhý klad mohu označit herecké výkony, které snímek nepochybně posouvají o stupínek v hodnocení výše. Důvod, proč ale hodnotím relativně nízko, je ten, že mi zde chyběly emoce (i když by se mohlo zdát, že film je jimi napěchovaný - není to tak). Nedokázala jsem se do děje ponořit a pouze jsem ho chladně sledovala zpovzdálí. Nevím, zda režisérovou snahou bylo tak říkajíc "zalíbit se všem", ale co se mě týče, tak na mě to příliš nezapůsobilo. Škoda, byl zde určitě velký potenciál. ()

Icefist

Ve správných chvílích to dokáže diváka uhranout, ale ze svého úhlu pohledu jsem to viděl jako moc dlouhé a celkově mírně únavné. Herecky není co vytknout, ba naopak, tam je odpovídající chválit. Dám nadprůměr, ovšem čekal jsem ještě větší dopad atmosféry, než jaký se opravdu konal. 70 % Oblíbená část- spálení dopisu ()

campix

Každoročně se objeví několik filmů, které jsou natočeny jen z jednoho prostého důvodu a to získání co možná největšího počtu sošek Oscara. Letos jsou těmi kandidáty na tuto pozici 12 years a slave a American Hustle. Tady filmy, které svojí kvalitou nijak nevynikají a o to větší ambice do nich američtí diváci vkládají. Příběhů o otroctví jsme již viděli mnoho a nevidím důvod proč by měl být tento film nějak výjimečný v tomto žánru. Ano je tu velice kvalitní režisér, ano hraje zde spousta kvalitních herců a ano je to podle skutečných událostí. Ale prostě na tomto filmu vidím jenom v každém záběru ten křik kvůli Oscarovi. Kterou zvláště v hereckých kategoriích absolutně nechápu- Ejiofor a Nyongo mi přijdou naprosto průměrní. Pro mě tedy zklamání. ()

Ice123

Krásně natočeno, zahráno a tak nějak vůbec všechno. Film je tak skvěle zpracovaný, že je mi z toho až špatně!! Pocit bezmoci, nelidskosti a nechutenství to vše vás doprovází celý film a slušnou dobu po dokoukání... 95% ()

BoXBe

Pět hvězd to zaslouží za to poselství. Jako film je to super, ale není to ještě Olymp, možná tak někde na kopci správným směrem. Takže reálně, jít třeba o detektivku, hodnotil bych slaběji, v tomto případě je nutno prostě pouštět a dělat tyhle filmy. Furt. ()

WolfR

Otrocky natočený film pro akademiky. Pěkné, s hvězdnou hereckou sestavou, bez jakéhokoliv zaváhání či hluchého místa, avšak dosti předvídatelné a kýčovité. A ani ten hodící se soundtrack ze mně moc emocí nevymlátil. Solidní historická jednohubka na jedno pokoukání určitě ano, rozhodně však ne film roku, 3 hvězdy. ()

LenkaAK

Nuda je podkreslená krásnou hudbou. Občasné dlouhé záběry na cosi, kdy jsem málem usla. Filmu chybí jakákoliv akčnost, jákákoliv gradace děje. Dojemný závěr má dovést diváka k slzám. A co tím chtěl básník říct? Otroctví je zlé a špatné. ()

TomPrusik1

Dříve (19. století PÁRY), než započali černoši hrát jazz a basketbal a začali tvořit gangy a střílet po lidech, tak to neměli v životě lehké. Museli sbírat bavlnu pro pány, sem tam dostali pár ran bičem, zacházeli s nimi jak se zvířaty (někdy i hůř), no prostě hnus. A příběh Solomona Northupa jednak mapuje tento krutý život otroků a nutno uznat, že je dost kuriózní. Doteď jsem nevěděl, že v roce 1850 žili nějací svobodní negři a že si nežili moc špatně, tak toto zjištění bylo pro mě dost překvapující. A jak už to v životě bývá, v jednu chvíli přijdete o všechno a najednou je umělec otrokem. A už začíná jeho 12 let plný ran bičů, nadávek a těžké dřiny. Charaktery postav jsou vykresleny dokonale a tak vůbec nemám problém s tím (jako Jan Svěrák a jeho ,,Sado maso porno"), že je něco moc přehnané a že to neodpovídá realitě. Ve filmu se objevují i ,,hodní" i zlí otrokáři, jako tomu bylo. Honzo, dějiny nebyli nikdy moc svaté. Prostě historický film, jak má být. Jediné, co my kazí hodnocení, bylo nespravedlivé udělení Oskara za nejlepší film. Jediné vysvětlení pro mě, je že režisér dal hodně peněz v krabici od vína, nebo že se porota chtěla zachovat humanisticky a vlastenecky a dala právě cenu filmovou nejvyšší tomuto filmu. Vždyť bylo tolik filmařsky lepších filmů (Gravitace, Rivalové-bez nominace PROČ?) než tohle. Tím nechci tvrdit, že je film špatný spíš že si cenu prostě nezaslouží. A ani Lupita Nyong´o. Co ta holka hrála? Jenom dostávala bičem, trhala bavlnu, a sem tam něco řekla. Asi porota nechtěla vypadat jako banda rasistů. Also, dobrý snímek, ale po Oskarové stránce hrozně přeceněný. 75% ()

dr.fish

Zdá se, že nastává pro Ameriku nové období, období odkrývání temnější historie země. Kennedy sice povolil černochům chodit do školy, ale od papírové rovnoprávnosti k uznání černocha člověkem je asi v Americe cesta delší, než se zdá. Takových filmů jako je tento jsem rozhodně v minulosti moc neviděl, což svědčí o tom, že doba hovořit o fenoménu otrokářství kinoformou skrze Hollywood nastala až nyní. Proč až teď je asi záležitostí vědců. Film samotný v rámci možností nezaujatě vypráví příběh únosu svobodného černocha ze Severu na Jih (zajímavý způsob podnikání), jeho život na plantážích spolu s ostatními ať už rodilými nebo též "importovanými" otroky. Upoutal mne přístup farmářů k otrokům jako k majetku- skot, brav, otroci a drůbež, vše v jedné kolonce- z toho je třeba vycházet pro pochopení situace. A z toho pak také vychází spousta scén, které jsou velmi působivé. Steve McQueen se pustil do těžké látky a zvládl jí velmi dobře, bez velkého patosu a velkých gest. 75% ()

majo25

Dojímavá historická dráma, ktorá napriek tomu, že si vybrala ojedinelý príbeh, dobre funguje. Herci, hudba, zasadenie sú super. Príbeh slobodného černocha vtiahne aj bez toho, že by sa malo jednať o skutočné udalosti. Tie sú samozrejme, ako to u takých filmoch býva, často preexponované. Chválim naturálne zobrazenie násilných scén, na druhej strane na detaily typu neoholoných partií sa akosi zabudlo. ()

smrt.ka

Ono je to dobře natočený, ale tak nějak je to celé "safe" a to byl McQueen králem jízdy na hraně. Nějaké velké ztotožnění s postavou nebo vyvolání velkých "opravdových" emocí tentokrát přes všechnu snahu chybělo. Zimmerova hudba příležitostně zkazila všechno, co se dalo (tzn. všechno shodila do kýče). Bylo to jako koukat na dobře natočený kousek z dobrého románu, nikoli na film století (ani roku - doufám). Ale Michaele a Benedicte, miluju vás. ()

majo0007

Otrepaná téma, ktorú musí pokaždé nejaký osvietený slaveryhater natočiť opäť. Pustite si oveľa viacej zaujímavejší Amistad alebo Djanga! ()

nineweh

Jako není to špatný, to ne... ale na pátou hvězdu něco přece jen chybí. Precizní, možná až příliš odosobněna režie jako by nedokázala vymáčknout z diváka emoce tam, kde by měla. Herecké výkony standardně super, ale motivace některých postav zcela nevysvětlená (SPOILER - pokud chci inkriminovat otroka, kterej chce, abych za něj poslal dopis, tak si přece počkám, až ten dopis budu mít v ruce, ne?), kamera super, ale někdy mi to připadalo jen jako samoúčelné malebné záběry na západy slunce nebo pole cukrové třtiny nebo zasněně utrápené oči hlavního hrdiny, prostě zbytečné zpomalovačky. Co ovšem musím uznat, hudební doprovod i zvuk filmu sedí jako p*del na hrnec. Takže ano, stojí za shlédnutí, ale ne, podle mě si Oscara nezaslouží. ()

wendelin9

Nemůžu si pomoct, ale čekala jsem od toho filmu trochu víc. Film má přes dvě hodiny a co se tam celou tu dobu děje? Kromě očekávaného "zotročení" Solomona Northupa se pak divák déle než hodinu kouká pouze na nuzný život černošských otroků. V závěru přijde naprosto nemastný a neslaný happyend a už jsou tu závěrečné titulky... Film má určitě své kvality a životní příběh hlavního hrdiny zpracovává velice kvalitně, ale pro mě osobně to až taková pecka nebyla..3/4* ()

reky

Pro mě film bez jakéhokoliv momentu překvapení či scény, která by ve mně rezonovala po jeho skončení (aniž bych chtěl jakkoliv zlehčovat nosné téma). Nic, co bychom už dříve jinde neviděli a neslyšeli, viz Zimmerovy tóny jak z Inception a Pittova dikce jak z Panchartů... Spíše zklamání, byť formálně asi téměř bezchybné. ()

Radiq

Chiwetel Ejiofor, aneb ten chlápek, jehož jméno asi nikdo neví jak vyslovovat, se tady předvedl jako pěknej negr, kterej byl unesenej, prodanej a od té doby se pak už pořád tvářil tak tragicky, že to vypadalo, jak kdyby měl co chvíli začít brečet. Ale hodně na krajíčku měl, aspoň to tak vypadalo. A to bylo tak jediny hlavní, co mi tam vadilo. Chválím hudbu, obzvlášť tu použitou při scéně s oběšením. Jinak od dalších kvalitních herců jsme dostali to, co se očekávalo - Fassbender, Cumberbatch i Pitt svou sehráli na jedničku a ostatní postavy se taky povedly, třeba Paul Dano. Stejně jako zpracování. Je toho málo, co bych tomu vytkl, ale z nějakyho důvodu se mi tomu nechce dát 4 hvězdičky... ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST