12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

KarKulA

Nepochybně kvalitní filmový počin na silné téma, bohužel zpracování příběhu mě nikterak divácky nepohltilo. Dějová linie se po chvíli zasekla a v podstatě se opakovalo stále dokola to samé - žádný vývoj až na posledních 5-ti minut, které mě už ani nedojaly. ()

šerminator

Mě přišlo, že než na vynikající historické drama, jsem se spíše díval na dokument. Bylo to na mě dlouhé, utahané, kdy jsem vyloženě čekal na happy end. Z hereckých výkonů vyčníval jen Michael Fassbender. Celkově je to povedené dílo se zajímavým dějem - filmy o nerovnoprávnosti jsou vždy velmi poučné a dramatické. ()

KASUGI

Těžko říct, nakolik byla má emoční prázdnota během sledování způsobena režií, spoilerem v názvu, či nedávným BLM šílenstvím a všeobecně vzrůstajícím rasismem ze strany černých vůči bílým, ale k těm postavám jsem necítil lautr nic. Ani lítost k otrokům, ani nenávist k otrokářům. Pamatuju, jak jsem nesnášel Justina v seriálu Sever & Jih, jak jsem nenáviděl hasiče z Ragtime. Tady měly moje emoce dovolenou. Černoši sice na plantážích velice trpí a Fassbender se snaží být tím typickým otrokářským hajzlíkem, ale prostě to nefunguje. Není to tam. Jediné, co mě motivovalo k dokoukání, byla zvědavost, jak se z toho hlavní hrdina vylíže. Bohužel, finále je katastrofálně odfláknuté. Fassbender se tam vzteká, že Solomona nevydá, protože je jeho majetkem, že se bude o něj soudit a pak, jako když utne, už stojí osvobozený Solomon před domem své rodiny?!!! Hřebíček do rakve tomu zatluče scéna rodinného setkání, které je, co mi paměť sahá, ze všech těch filmových dojemných shledání tím nejjalovějším ztvárněním ever. Opravdu. Šíleně zprasených posledních 15 minut, které jsou pro takové filmy naprosto zásadní. Mimochodem, fakt byl v tom otroctví 12 let? V tom filmu to vypadá maximálně tak na tři roky. Těch filmařských pádů je tam hodně. Protekce na Oscarech neskutečná. ()

lofa

Úžasné drama natočené podle skutečné události, které nabízí pohled do americké historie 19. století. Myslím, že je zde celkem přesně vylíčeno obchodování s otroky (negry) a následné zacházení na jednotlivých plantážích. Výborní herci v hlavních rolích Chiwetel Ejiofor(Solomon Northup) a Michael Fassbender (Edwin Epps). Žhavý kandidát na Oskara. Hodnocení 87% ()

Almásy

už dávno som nezažil aby ma film tak emocionálne zdevastoval ako 12 rokov otrokom, vlastne pamätám, naposledy pri závere McQueenovho Shame. je to veľký režisér veľkých tém a veľkých hrdinov. film z ktorého napriek obrovskej ťažobe srší nádejou. veľmi silná záležitosť. ()

DeathTheKid

12 x 10 minut v křesle...ano, byl jsem zaražen a každým záběrem, každou scénou jsem čekal, do jakých sraček Sol ještě může spadnout. Má oblíbená fráze - vždycky může být hůř - se tady totálně hodila. No a vzhledem k několika zdejším kritikám, které zdůrazňují klišé, které film provází od nevidím do nevidím jim musím na dálku říct, že i kdyby to byla pravda, tak je mi to u pipiny. Pravděpodobně z toho důvodu, že jsem moc filmů s tématikou otroctví neviděl, a tak jsem byl "mile" překvapen vyjádřením McQueenových vizí. A k hercům...jednoduše bravo! Nominace na kandel zasloužené a pro Fassbendera na 99% sošku (zbylých paralelních 99% má Leto), jo a k hudbě, navodila dobře atmosféru, ale pomalu mě začala iritovat cyklicky opakující se stopa. Kdo viděl, ví co myslím. ()

Wlck

Žánr a s ním spojená tematika strašně silně určují, co se objeví už jen v samotné předloze. Koukal jsem na to hlavně kvůli zopakování si reálií otrockého života (a pár jich tam taky bylo trošinku mimo). Významné plus je absence amerického patetického vlastenectví. Spousta zbytečných scén se dala zkousnout. Viděno 14.2. a proto mě, jako cynika, obzvlášť bavily (ne)erotické scény. ()

zuza99

Příběh mě ničím neohromil, jediný co mě ve filmu "dostalo" byla scéna kdy Solomon bičoval Patsey a říkala jsem si, že není možný, aby z někoho takhle stříkala krev při bičování (ale třeba je). Každopádně jsem to nesežrala ani jediný postavě. Průměrný film o otrocích. K nominacím na filmové ceny: radši kdyby nominovali Gatsbyho!! ()

jefff

Je to typický adept na Oscara, kterému lze po filmové stránce těžko něco vytknut, ale parametry nezapomenutelného snímku nemá. V lecčem mi připomíná loňského Lincolna. Také pěkně zpracované, herecky zdařilé, leče bez divákovo emocí. Fassbender ovšem předvedl fantastický výkon, nad kterým člověk jen žasně. Takového kreténa zahrát je um. Pitt i Ejifor taktéž dobří... ()

zolo23

Tento film som si pozrel v deň odovzdávania oscarov a po dopozeraní som si tipol, že tú najhlavnejšiu sošku aj získa. Som trošku nahnevaný pretože 12 rokov otrokom je film presne robený práve preto. Fuj. Nechápem a stále nepochopím toto americké vlastenectvo. Recept ako získať oscara je len vo výbere tématu, ostatní sú už dopredu odsunutý na vedľajšú koľaj. Réžia je úplne priemerná, McQueen totálne zlyháva v nabudení atmosféry, nedokáže natočiť scény, ktoré by Vás vtiahli do deja, šokovali, z ktorých by ste mali husiu kožu. Videl som množstvo filmov z "otrokárskou" tematikou, ktoré ani len neboli nominované. Tak kde je chyba? Nepochopím ani oscara za vedľajšiu úlohu v podobe Lupity Nyong,o...ok, zahrala kvalitne, ale koľko minút dokopy tu odohrala?... ľutujem najmä Franka Darabonta, ktorý točí 100x lepšie filmy a ocenený nikdy nebol :( ()

obivan568

Jsem nesmírně rád, že Oscara nevyhrál přehypovanej Vlk nebo bezpříběhová Gravitace, nýbrž tenhle citlivý příběh. Černý sice moc nemusím, ale tenhle film je udělanej tak kvalitně, že i radikální rasisti co dostali propustku z vězení aby si na to zašli a pochopili, že to negři měli kdysi těžký a přestali je brát na vidle, je na ty vidle aspoň nachvíli brát přestanou. Vskutku vynikající film a Fassbender jednoznačně druhej na bedně (hned po Letovi). ()

Aberforth

Sledovanie tohoto filmu bolo pre mňa dosť náročné, som jemná duša a tu sa ku všetkému pristupuje bez nejakých zábran. Film som išiel pozerať len s tým vedomím že je nominovaný na oscara o obsadení a podobne som nevedel nič, preto pre mňa bol veľkým prekvapením Cumberbatch a jeho Ford ktorý ma potešil a navodil vo mne atmosféru pokoja, ale to čo prišlo po ňom, to nepríjemné hovädo menom Epps, hraný Fassbenderom, ma totálne dostalo a donútilo zamýšľať sa nad tým či vôbec existujú nejaké hranice v oblasti ponižovania, ale inak jeho rola zvládnutá na jednotku, takisto ako aj hlavná úloha, ktorá bola pre mňa jedným z najlepších hereckých výkonov ! Film sa nesie v duchu Djanga čo mi chvíľami možno trochu aj vadilo boli dialogy ktoré nemali zmysel a dlžka a obrovské sklamanie zo strany Zimmera, žiadna melodia ma neuchvátila.No naopak, černošské spevy a Solomonove husle na mňa urobili veľký dojem. Zakončím to tým, že tento film by sa mohol použiť aj ako prostriedok na výchovu budúcich generácii, ktoré by si mali uvedomiť jedno, sme ľudia, nie žiadny nigga a veta čo povedal Salomon "I dont wanna survive, I wanna live" si zapamätám už navždy. OSCARA si film zaslúžil. ()

Madlene

Trochu, jako Cimrman: "Vím, že mne v Londýně nemá překvapiti mlha, a také mne nepřekvapí." Pořád se marně snažím přijít na to, proč je tohle oscarový snímek. Možná měli v akademii bělošský pocit provinění... Fassbender přesedlal z dobrého nácka na ještě lepšího otrokáře zatímco Sherlock zapojuje své šedé buňky jen nevýrazně... ()

dafidsch

Atmosféra a pocity z filmu ma dostali a neviem čo a ako by som sa správal ja. Nerozumiem ako mohli/môžu byť ľudia takí. Vadili mi len prestrihy, ktoré ma rušili a boli na zamýšľanie (80 %). ()

Georgex

Od filmu, který získal tři Oscary včetně toho nejcennějšího za nejlepší film roku, jsem čekal opravdu hodně, nicméně jsem dostal pouze obyčejné otrokářské drama, které už bylo několikrát zpracováno a stejný příběh již mapuje televizní film Černá odyssea. Ano, téma je velmi silné, nicméně tvůrci toho v tomto neskutečném příběhu příliš nevyužili, jelikož celkově film po dramatické stránce příliš nefunguje. I když některé scény jsou slzy beroucí, tak je následuje půl hodina obyčejného vyprávění, které celou dramatickou zápletku přebije. Jinými slovy režisér poměrně zdařile zfilmoval silný příběh, který bohužel selhává na úrovni scénáře. Na druhou stranu herecké výkony jsou excelentní, hlavní představitel podává velmi přesvědčivý výkon, přesto stojí ve stínu Michaela Fassbendera, který roli krutého otrokáře ztvárnil dokonale. Moje hodnocení 65%. ()

tommmy89

Ničím zaujímavá dráma, priam najnudnejšií film z pomedzi filmov. Úprimne som to nedopozeral, lebo ma to nezaujalo/nezaujímalo. 1* ()

jenik71

Američané, co se týče jejich historie, opravdu nemají být na co hrdí. Také otrokářským systémem se chlubit moc nemůžou, ale filmy o tom točí evidentně rádi. Naštěstí 12 let v řetězech patří mezi ty zdařilejší počiny. Nemuselo by to být tak dlouhé a také značně předvídatelné. Natočené je to však pěkně a hercům celkem není co vytýkat. Také potěší výprava, kostýmy a dobové protředí. Celkově si ale myslím, že je tohle drama přece jen médii trochu přechválené. Já uděluji 70%. ()

Jello Biafra

Strhujúci skutočný príbeh talentovaného huslistu, ktorý bol veľmi zbabelým spôsobom unesený, zbavený identity a následne predaný do otroctva, kde strávil dlhých 12 rokov. Veľmi mňa potešil môj obľúbenec Chiwetel Ejiofor v hlavnej úlohe, ale body navyše si tu zaslúži aj Michael Fassbender v úlohe odporného, slizkého otrokára. Malú (ale dôležitú) rolu tu má aj Brad Pitt, ktorý film produkoval. Režisérovi sa tu dokonalo podarilo zachytiť atmosféru amerického juhu 40tých rokov 19. storočia i obraz černošskej kultúry. K celkovému silnému vyzneniu filmu dopomáha aj tradične úžasná hudba od Hansa Zimmera. Za seba môžem povedať, že mňa tento otrokársky opus veľmi potešil. ()

Lektor

U takové témy mám vždy obavy z kalkulu a naopak, že k nadšenému příjmutí hraje roli vždy nějaká ta povinnost či vnitřní vina. Dvanáct let v řetězech je výpovědí doby, stejně tak člověka, bez laciného sentimentu.. Brilantně natočené, brilantně zahrané (Fassbender je dábel !) a silné, opravdu silné drama. Tedy bez obav. ()

Marty89

V mých očích naprosto stejně podbízivé jako loňský Lincoln. Osobně jsem se mnohem více těšil na to, co přijde, až se z toho otroctví skutečně dostane a ono se nestalo nic (což bylo zřejmé už v půlce filmu) a vyskočily titulky. No hlavně, že to zase shrábne Oscary. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST