Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

maddy

Tu sa píše história, to bez pochýb. Linklater privádza k životu predstavu, ktorá napadla snáď každého kto s filmami prišiel do styku. Natočiť snímok, v ktorom budú herci starnúť súbežne s plynutím času vo filme. Žiadni dvojníci, žiadni vekovo rozdielni herci stvárňujúci jednu a tú istú postavu, ale 12 rokov prípravy, nakrúcania a nekonečnej dávky trpezlivosti u projektu, pri ktorom snáď až do poslednej chvíle nemohlo byť úplne zrejmé, či sa podarí dokončiť. Je rozhodne pozoruhodné, že sa to nakoniec podarilo doviesť do zdatného konca, pretože tých udalostí ktoré realizáciu mohli zmariť sa mohlo vyskytnúť za tie roky niekoľko. Už to samotné robí Boyhood výnimočným (ak nie tým najvýnimočnejším) filmom na niekoľko desaťročí dopredu. Tento samotný fakt však pre mňa osobne nie je natoľko silný, aby som film slepo adoroval. Bezprostredne po jeho skončení som sa preto pýtal sám seba, čo som od Boyhood vlastne očakával? Dokonalý scenár vybrúsený za tie roky do najmenšieho detailu? Veď to by ani reálne nebolo možné a je evidentné, že sa upravoval tak ako plynul čas a prispôsoboval aktuálnym témam/udalostiam (Facebook), nebojím sa povedať, že občas sa aj jednoducho improvizovalo. Strhujúci príbeh plný zvratov? Nie, ani to Boyhood neponúka. Boyhood sa totiž podarilo zachytiť tú 'záhadnú esenciu skutočnosti', pri ktorej sa stiera pomyslená hranica medzi skutočnosťou a filmom kde neustále podvedome viete, že to čo sleduje nie je reálne. Boyhood je skutočný a tým pádom aj veľmi 'nefilmový', resp. automaticky nenapĺňa to čo divák pomyselne od filmu očakáva. Boyhood je doslovne ako sám život. Občas tŕpky, občas hravý, občas stereotypný, občas prekvapivý, občas fádny, inokedy strhujúci, občas banálny, ale zakaždým jedinečný. O tom to je. Toto je „život na filmovom páse“. Nič viac, nič menej. Bez potreby prekombinovaného príbehu (kto z nás taký v skutočnosti zažíva?) alebo do bodky vypilovaného scenára (kto z nás má do najmenšieho detailu predpripravené všetky rozhovory?). Nie, tu sa skutočne nezveličuje, na nič nehrá. Boyhood nie je ani tak film, ale skôr „časozberný dokument“', dokument zo života jednej fiktívnej rodiny. Zato však 'dokument' ten najosobnejší aký sa na plátno podarilo previesť. Vo svojej podstate jednoduchý, aj so všetkými každodennými, banálnymi udalosťami ktoré prežíva každý z nás. A rovnako ako v živote aj tu sa objavujú zdanlivo nepodstatné pasáže, nedôležité rozhovory a postavy/ľudia, ktorí sa na chvíľu vyskytnú v našich životoch/filmoch a rýchlo miznú bez toho, aby sme sa niekedy dozvedeli prečo, kam odišli alebo ako to s nimi dopadlo. To všetko však formuje to kým vlastne sme. Presne tak ako jednotlivé scény formujú aj hlavnú postavu. To čo je najväčším prínosom filmu je však zároveň aj jeho najväčšou slabinou. Všetky pocty, ktoré sa mu prisudzujú si bez pochýb zaslúži, avšak je to vo svojej podstate veľmi obyčajný životný príbeh chlapca, bez jediné hlbšieho momentu. Popravde som očakával, že prirodzená premena postáv vyvolá omnoho silnejšie emócie. Lenže tie sa dostavali až počas samotného krehkého záverečného rozhovoru na výlete v kaňone. Je to málo na film, ktorý sa nakrúcal 12 rokov a trvá takmer 3 hodiny? Na to nech si odpovie už každý sám. Očakával som aj prepletenejšie osudy postáv, ktorá vyústia do väčšieho celku. Badať je však len pomerne prvoplánový a silený motív s mexickým záhradníkom. Ale taký je jednoducho život. Skratovitý, obyčajný, ale výnimočný. A taký je aj Boyhood. CELKOVO: 3,5* (7/10) () (menej) (viac)

Adasin

I já musím ocenit tu práci, kterou si s tím tvůrci dali, dělat se s filmem 12 let, točit dospívání, to já bych vzdala a utekla k něčemu jinému. Ráda bych šla s hodnocením výš, ale tady mi ten unikátní koncept nestačí, to je totiž všechno, čím je tenhle film nějak zajímavý. Už dlouho se mi nestalo, že bych se u nějakého filmu tak moc nudila. Stačila hodinka a počet časových skoků mi začal připadat nekonečný. Nejhorší to bylo, když byl skoro dospělý, asi třikrát jsem si myslela, že bude konec a pak se skočilo zase dál a k tomu mě začal sužovat pocit, že to beztak nikam nevede. Asi co pět minut jsem kontrolovala hodinky nebo pohledem uhýbala na monitor svého počítače, že si k tomu otevřu PDFko R.U.R. Dost možná to bude znít krutě, ale ta simpsonovská parodie mě bavila daleko víc. 6/10 ()

Davered

Film neni zivot a zivot neni film. Tahle prochazka vsemoznymi klise filmu o dospivani je pochybna uz svym konceptem, jehoz nedostatky se ale vylozene projevuji az v samotnem zpracovani. Jaky smysl ma sledovat 160 minut nesourodych scen, jejichz povedomost (at uz z vlastniho zivota nebo z jinych filmu) je premenuje v banality bez vyznamu a emocionalniho naboje? Zadny dej, zadna zapletka, nic a nic. ()

Alqarin

Obrovské vítězství formy nad obsahem, přesto je možná právě v tom, jak Linklater dokáže balancovat na hraně absolutního ničeho, největší moc Chlapectví. Čistě pragmaticky bych tenhle film musel odsoudit jako na vlně senzace se vezoucí příběh nesympatického kluka s nejnudnějším a nejobyčejnějším životem, s postavami, co jsou chodící klišé a dějem, z něhož mi neuvízlo v paměti vůbec nic. Na druhé straně ale je ta časová hodnota a to, že Linklater absolutní průměrností vlastně dokáže vytvořit prostor, do nějž se mohou promítnout masy a znovu si prožít pár okamžiků dospívání. V takovém případě ale úplně jasně nechápu, co na tomhle filmu Linklatera bavilo, kromě očividného uspokojení vypravěčských choutek. Oceňuju jeho schopnost zahrnovat do scénáře i nesmyslné myšlenky a vzdávám mu hold za nesporně významný příspěvek do truhlice kinematografie, jinak jsem ale přišel z kina takřka nepoznamenán. P.S.: Pro mě osobně tvoří zajímavější linii charaktery, které si během let vybíral Ethan Hawke. Od zahořklého teenagera z Bolestné až hořkosladkému vystřízlivění v Před půlnocí. ()

ivishka

Je to jako bych se dívala na něčí život a prožívala s hlavním hrdinou všechny jeho vzestupy a pády. Unikátní myšlenka sestavit si seznam herců, kteří se na jakou roli hodí a nabídnout jim, že budou natáčet každý rok pár dní kousek filmu. Nikdy totiž nevíte zda už ten kluk povyrostl a co vše se mu za tu dobu mohlo přihodit. Život každého člověka potom dává mnohem hlubší smysl a význam. Je to zase jen příběh a prožitky, které dělají život životem - jak jednoduché a přesto originální. Dlouhou dobu jsem neviděla nic tak zajímavého. Když přijde doba, kdy budou všechny filmy takto geniální, tak snad asi přestanu chodit do práce a budu jen sledovat filmy... Život je vlastně o přítomnosti - žijeme teď a každá chvíle na této zemi a na tomto světě je příležitost. ()

Praxis

Výjimečné dílo Linklatera, který dokázal celých 12 let sledovat osudy malého chlapce, kterému život utíká skrz prsty. Dokonalé to není, ale za srdce Vás to chytne přímo strašlivě. Je to takový ten druh filmů, u kterého máte pocit, že sledujete milník kinematografie, i když tomu pořád k dokonalosti něco chybí. Hlavní hrdinové vyrůstají, a vy chcete u toho být každou sekundou, každý den, každý rok jejich života. Kdy se z hravých dětí postupně stávají zodpovědní dospělí, kteří jdou za svým cílem. I přes pořádně rozháranou pubertu, nešťastné lásky, i řadu dalších "drobných" problémů. Jo, jsem rád, že jsem mohl být na dvě a třičtvrtě hodiny součástí života Masona. Děkuji těmto filmům. Děkuji... 95% ()

golfoxovox1

Režisér Richard Linklater, jehož tvorby jsem si poprvé všiml u konverzačky Před půlnocí, má jeden dar, který mu mohou mnozí jeho kolegové závidět. A tím darem je specifické vnímání časové roviny s nebývalým smyslem pro detail. Chlapectví je důkazem, že i v dnešní době (naštěstí) existují filmy, kde by byly veškeré filmové efekty zbytečné, neboť život sám vytváří ty nejkomplexnější příběhy. Oceňuji pomalejší tempo vyprávění, oceňuji, že žádná z hlavních postav (4 členové rodiny) nebyla vyloženě vykreslena kladně ani záporně.(Alespoň pro mě. Není postava, kterou bych zcela pochopil, ale zároveň není postava, kterou bych nepochopil částečně).Zajímavý snímek, který inteligentně znánorňuje běžnost, stereotypy, následky lidských rozhodnutí a smysl pro životní směrování. Doporučuji všem a zejména příznivcům Ordinací, VKV a podobných slátanin, co si hrají na příběhy ze života. I když tuším, že je tento film nebude bavit, a to možná právě z důvodu, že chlapectví život popisuje mnohem reálněji. Nenajdete zde absurdity. Film prostě plyne... :-) ()

GodComplex

Bal jsem se, ze me to nebude bavit, ale tou totalni prirozenosti si me to ziskalo. Jsem rad, ze do toho necpali nejake zasadni udalosti a scenaristicke blbosti, protoze by to pusobilo moc strojene a pro divaky, takhle ackoliv se jednalo o film to pusobi jako naprosto prirozeny dokument zivota, resp. jeho 12ti let, kde sledujete vsechny zucastnene jak starnou a transformuji se vam pred ocima. Starnuti se da sice imitovat make-upem, nebo CGI viz. Benjamin Button, ale tady mate primo real deal. Je super, ze se tvurci zavazali na celych 12 let aby mohli natocit takto ambiciozni projekt. 8/10 ()

oondra

Jako nápad dobrý,ale jako umělecký kousek už o něco horší! Normálně by si to v nominacích ani neškrtlo, tak proč najednou takovýho zájmu? Děj je nesouvislý, když už to vypadá,že se konečně začne něco dít, tak to rázem poskočí a nějaký ten pátek dopředu a jede se zase na novo. Ale i přesto všechno to překvapivě až tak nenudilo a dalo se na to koukat! ()

erased

Jo. Teď, přesně o jednu kapitolu napřed, je asi nejlepší doba na reflexi uplynulých let. Těch několik styčných bodů možná podpírá úplně jinak naplněný život, ale přesto jsme na chlup stejní. Ale. Protože pokračování nikdy nepřijde, já se teď cítím, jako by někdo přestřihl šňůru. Jak na sebe budu vzpomínat za třicet let? A jak pak dopadne repríza Chlapectví? A bude mě to vůbec zajímat? To je ve hvězdách, nicméně začít takový projekt a nedotáhnout ho do konce právě teď beru jako podpásovku. Ne. (Pocitově naprosto nekritické absolutní hodnocení, protože jsem film viděl přesně ve chvíli, kdy jsem měl, a čert vem, že byl vlastně o ničem.) ()

Freemind

Je to pocit, jako když dočtete dlouhatánskou knihu. Uvědomujete si, že něco skončilo, definitivně se loučíte s postavami, které se postupně staly vašimi důvěrnými přáteli. Jste šťastní a vděční za to, že jste mohli být u toho a zároveň vám je teskno a smutno. Hodně zdaru, chlapče. ()

numi

Ve filmech bez děje je Linklater nepřekonatelný. Malým paradoxem je, že nejzajímavější postavou filmu je otec v podání Ethana Hawkea. A velké plus za Family of the Year a celý soundtrack. ()

Siegmund

Tak jsem si od filmu s tak vysokým hodnocením hodně sliboval. Hned první minuty filmu mi však napovídaly, že se mé očekávání nesplní. A k tomu ještě ten příšerný dabing dětských postav. Copak už české děti neumí mluvit normálně? Děj filmu se potácí od jedné párty k druhé, od jednoho stěhování k dalšímu a od jednoho zpackaného manželství k jinému. Po celou dobu sledování jsem si jen lebedil, že jsem nevyrůstal jako dítě v USA. Tak příšerně nudné dětství bych nikomu nepřál. Že by děti chodily třeba do hudební školy na zájmové kroužky nebo měly nějaké rozumné koníčky, to ne! V podstatě bych mohl opsat komentář uživatelky Capinka. O trochu lepší to bylo v poslední třetině filmu; proto ta jedna hvězdička. Je mi to divné, že se v hodnocení neshoduji ani s těmi, s kterými mi to celkem běžně vychází, ale nemůžu si pomoct. Při sledování jsem se nemohl ubránit srovnání s časosběrnými snímky Heleny Třeštíkové. Ty jsou na rozdíl od Chlapectví jedinečné. ()

kaylin

Je pravda, že po filmařské stránce tomu filmu nelze moc vytknout. Richard Linklater je neskutečně skvělý po stránce dialogů a toho, jak natočit scény, které by jinde neuspěly. Na první pohled jsou moc obyčejné. Ale v tomhle případě prostě sledujete, jak se z kluka stává muž, co ho ovlivňuje, jak se vyvíjejí lidé kolem něj. Je skvělé, že si dal Richard čas a natáčel v rozmezí deseti let, protože zachování herců a sledování jejich skutečného stárnutí a změn v průběhu let pak přispívají uvěřitelnosti. Zajímavý způsob, jak podat krásný a uvěřitelný příběh o životě. ()

Tirion

Oslava obyčejnosti, obyčejného života tak, jak jej svět přináší. Měl jsem obrovské nutkání být negativní už před začátkem filmu a i v rámci jeho první hodiny. Pak jsem ale zjistil, že tahle "obyčejnost" je báječně zpracovaná a sympatická. Sláva Linklaterovi, který takovýhle projekt napříč 12 léty zpracoval a sláva těm, kteří u toho tak dlouho vydrželi. Nenajdete tu zvláštní momenty, jen ty obyčejné, co nám život denně přináší a přinášel. Až budu starej německej důchodce, budu nad tím plakat a budu vzpomínat. Díky filmu snad bez patosu, protože obyčejný život dokáže být neobyčejný. Život si totiž člověka vždycky najde... Jestli na to budu vzpomínat bez výčitek, ukáže až sám život... Věřím, tomu, že tenhle film mě změnil. Měním svůj top žebříček :-) ()

harfuska

Nechápem…. Aký je význam tohto filmu? Nekonečne dlhý film tvorený obyčajnými momentami zo života obyčajného chlapca. Možno aj niečo v živote zažil, ale vo filme to určite nebolo. Bola to len ukážka všedného života – dialógy s matkou, sestrou, otcom, nejaké to spievanie, omša, bowling – nič, kvoli čomu by sa oplatilo pozrieť si to. Možno len preto, aby člověk videl starnúť postavy. Pokial si ale dali tolko práce, aby tento film točili v priebehu 12 rokov, mohli z toho vytrieskať oveľa viac! ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (viac)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (viac)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (viac)