Winnetou

• Česko Vinnetou (viac)

Mladý nemecký inžinier menom Karl May, pricestuje do Ameriky, s cieľom pomôcť neskrotenému americkému západu v rozvoji a výstavbe. Do krajiny sa okamžite zamiluje a chce byť pre ňu užitočný. Čoskoro zistí, že okrem takých ako on, pricestovalo do tejto krajiny aj veľa ziskuchtivých neprajníkov a uvedomuje si, že ich nenásytnosť a neúcta k nej, narúša životy pôvodných obyvateľov, ktorí v nej žijú. Karlovou prácou je preskúmať pozemok, ktorý patrí indiánskemu kmeňu Apačov. Na svojom prvom výjazde do prérie sa zraní a je zajatý synom náčelníka Apačov, Winnetouom. Karla vylieči Winnetouova krásna sestra Nšo Či a dvaja mladí ľudia sa do seba zamilujú. Karl sa vydá na dlhú a náročnú cestu uzmierovania Apačov a „Bielych", ale tí medzi sebou zvádzajú stále intenzívnejšie boje. Pre Karlovu lojalitu a oddanosť mu Apačovia udelia čestný titul „Old Shatterhand" a mladý náčelník Apačov mu prisľúbi, že jeho trvalým úsilím bude udržiavať mier medzi Indiánmi a Bielymi. Každý vydobytý mier a každé dobrodružstvo prehĺbi puto priateľstva medzi Old Shatterhandom a Winnetouom. (STV)

Recenzie používateľa Teg k tomuto seriálu (2)

Nový svet (2016) (E01)

Fakt, že je nový Vinnetou kvalitnější než jeho předchůdce asi nepřekvapí. Stačí to ale aby se zavděčil těm, kteří na romantické pohádce, kterou je předloha, vyrůstali? Těžko říct. To musí posoudit každý sám. Je tomu ale velice blízko. Co se mi líbilo? Výprava. Na filmu je vidět, že si někdo dal hodně záležet. Příjezd Karla Maye na západ nemohl být zpracován lépe. Casting. Karl May je sympaťák svým vlastním způsobem, charisma mu rozhodně nechybí. Vinetou je na začátku spíše takový floutek, což se mi líbí. Nepůsobí to moc nepatřičně. Příběh, který nepůsobí těžkopádně a je poměrně osvěžující. Co se mi naopak nelíbí? Místy trochu moc okázalá kamera kdy Vinetou natřásá svoji postavu v nepřirozených pózách (naštěstí ne často). Až moc časté záběry do slunce které mají být krásné na pohled ale je toho trochu moc. Závěr: Rád bych dal 5 ale to asi ještě nemůžu. Uvidíme příště. ()

Tajomstvo strieborného jazera (2016) (E02)

Hodnotit remake Pokladu na stříbrném jezeře je snadné. Je prostě špatný a diametrálně odlišný od dílu předchozího, kde byl vidět alespoň nějaký pokus o kvalitní výstup. Starý film z roku 62 je rozhodně to nejlepší co s Vinetouem vzniklo. Smutné ale je, že v tomto případě se mu tvůrci snad ani nesnažili byť jen konkurovat. Záměr? Je to ale tak do očí bijící a natolik v kontrastu s předchozím dílem na který se koukalo dobře! Řeknete si, že když už nebudou bodovat příběhem, vyberou alespoň krásnou lokalitu, ale co bylo tohle? Kde to proboha natáčeli? Zatímco první díl působil poměrně autenticky, nebo minimálně zapadal do reálií starého Vinetoua, tentokrát vybrali ten nejtuctovější kaňon řeky Cetiny v chorvatsku. Na Plitvice to nemá ani vzdáleně. Ale vždyť dnes jsou filmařské možnosti mnohem větší než tehdy. Jak to shrnout? Druhý díl je smutné ochotnické vystoupení rezignovaného souboru. Za snahu by možná zasloužil tři hvězdy, ale ta tam bohužel nebyla. ()