Skutočný príbeh muža, ktorý bol stelesnením amerického sna a vybudoval najznámejšiu sieť rýchleho občerstvenia na svete. V roku 1954 dostal Ray Kroc (Michael Keaton) objednávku na 6 mixérov na výrobu obľúbených mliečnych šejkov od bratov McDonaldovcov, ktorí prevádzkovali malú reštauráciu s hamburgermi v južnej Kalifornii. Toto nezvyčajne veľké množstvo ho okamžite zaujalo a rozhodol sa, že dodávku vybaví osobne. Od tohto momentu sa začala písať história obrovského impéria McDonald, do ktorého dnes patrí neuveriteľných 35.000 pobočiek po celom svete. (Forum Film SK)

SNCIS

Michael Keaton jakožto muž jenž ukradl nápad a vizi dvouch prostých kluků. Bratrů McDonaldových mi bylo hrozně líto. V životopisném filmu je šťáva i emoce. Nemám co vytknout, jdu na hamburger. - 100%. ()

Dussanek

Pěkný filmový počin, možná nevýrazný, ale informačně bohatý. Odnesl jsem si z filmu to co jsem k McDonaldu cítíl a to, že to není o jídle, ale o něčem jiném. Mě nadarmo je firma největší vlastník realit. A že má české kořeny, podle chování to je poznat hned. ()

JWK

Pro mě je tento film velice silným a dobře natočeným příběhem. Kroc byl jako Albert Speer, skvělý a hrozný. Bonusem je potom perfektní zobrazení USA 50/60. let plný velkých krásných aut, atompunk designu apod. ()

Kinepa

Zjistil jsem po nějaké době, že jsem k tomuto filmu nenapsal ani komentář ani jsem ho něohodnotil. Musím říct, ale že si ho docela dobře pamatuji a tím pádem musí mít 4 *. ()

Cezar209

kto uz len neochutnal lahodnu chut mekaca :o)) ...moje deti tvrdia, ze tak dobre ako v mekaci ja nedokazem navarit ...a to je uz teda ine hodnotenie :o) ci som chcel alebo nie musel som sa teda pozriet tomu "zazraku" na zubok.....aaaaa podarilo sa. dnes uz viem ze finta je v tom behat stopkami okolo sporaku a rezov uhorky ma byt 4...nie 3 ani 5 ..A JETO :o) ...pre mna zaroven jeden z pribehov a ukazok business sveta, kde je dolezite vediet ale mat....MAT NAPAD. ono to nie je pribeh len o mekaci ale o frencize ako takej,... ()

Vestor

Pro mnoho lidí zřejmě zcela neznámá historie o tom, jak postarší podomní obchodníček objeví životní příležitost a vyfoukne dvěma bratrům jejich originální restauraci, aby nakonec vybudoval jedno z největších stravovacích impérií světa. Ve filmu se objevuje i spousta zajímavých detailů, jako odkud pochází zlaté M oblouky nebo jak je úsporné dělat koktejl z prášku místo ze zmrzliny. ()

rmar

(Pozor, trochu spoiler): Nemám příliš v lásce filmy, kde je hrdina záporný. V Zakladateli se ale jeho (z mého pohledu) záporné vlastnosti začnou projevovat až v druhé polovině filmu. Děsně mě iritovala jeho arogantnost vůči autorům původního konceptu McDonaldu. Ano, chápu, tento scénář byl podle skutečnosti, ale jak už jsem říkal, nelíbí se mi filmy se záporákem (ano, z mého pohledu šlo o záporáka) v hlavní roli. Když se pokusím opomenout (s velkým sebezapřením) tento fakt a zaměřím se čistě na filmové provedení příběhu, pak jde o velmi dobrý nadprůměr. Režisér i scénárista si dobře poradili s časovými posuny a předěly mezi jednotlivými etapami profesního života hlavních postav. Avšak měl jsem trochu pocit, že v jejich osobním životě byly dost nepřirozeně velké skoky. Jistě, všem došlo, co se stalo mezi dvěma fázemi jeho milostného života, ale tento skok mi přišel nepříjemně do očí bijící. Na příběhu mi ještě vadila nedokončená drobná linka s neposlušnými franšízanty (opět si lze domyslet, co se s nimi stalo, ale čekal jsem alespoň náznak). Toto mi na filmu trochu vadilo. Sice nepotřebuji vše naservírované a jasně řečené, ba naopak mi vyhovují jen filmové náznaky, ale musí být zachována určitá míra, což se zde podle mého úplně nepovedlo. Nicméně to je jen kapka negativního na jinak poměrně dobrém filmu. Jediné, co mi dělalo skutečně problém, bylo překonat osobní antipatii vůči hlavní postavě. Ačkoliv nejsem jediný, komu se jeho jednání nezamlouvalo, podle ostatních názorů, co jsem slyšel, převládá spíše obdiv k hrdinově vytrvalosti. Z toho tedy vyplývá, že film nevede k jednotnému názoru, a to je dobře. Budu-li se snažit hodnotit film, tedy nikoliv příběh, je to poměrně dobrý životopisný film, ačkoliv by šel zpracovat i o trochu lépe. ()

vanTrilobit

Tak sme sa dozvedeli, že McDonaldy sú vlastne polokostoly. Marketingovo vymakané, to hovorím bez irónie. Najhoršie je, keď nad zakomplexovaným nímandom zasvieti šťastná hviezda. Iste, McDonaldovci nevedeli nazerať za roh, a preto by asi nikdy nezarobili toľko, koľko dostali pri odkúpení mena. Takí dobráci... povedali mu všetko do poslednej skrutky. Film má spád a dobré farby. ()

peter.m

"McDonald's stojí na rodině, nikoliv na komerci." Musím priznať, že ma "mekáč" zachránil pred absolútnym hladom v krajine cestovín. No, nikdy som nemal pozitívny vzťah k tejto korporátnej továrni na burgre s Coca Colou. Po zhliadnutí tohto american dream business príbehu to ani nebudem meniť. A keď už burger, tak domáci! PS: názor mojej pani: "Bojkotujem McDonald's!" ()

LEFTFLANK

Najskôr som myslel, že to proste bude strašná srágora o americkom sne ale ono to je tak len z jednej časti a rozhodne sa tento film nepodobá minci takže to má viacero variácií. Ten americký sen tam je ale nie v tak strašnej podobe. O nejakom vykorisťovaní chudáčkov Mcdonaldových ak chce byť niekto strašne solidárny tam nejde; to že má niekto lepšie nápady ako iní a dokáže ich správne pretaviť v reálny svet nie je žiaden otrasný zločin.... či je ten film natoľko "based on true story" neviem posúdiť ale keby tak bolo tak viac-menej mal Kroc aj to pomyslené šťastíčko, že sa dostal k správnym ľudom v správny čas. Musím priznať, že nakoniec mi celý ten nápad a snaha vytvoriť ten "americký štýl" nebolo proti srsti aj keď "zlaté brány" sú pre mňa stále predražená nezdravá hlúposť s dobrým marketingom. Film o húževnatosti ducha beriem pre mňa osobne top scéna, keď Kroc vysvetľuje prečo si vybral zrovna Mc Donald´s proste to znie ako čistá Amerika .... Amen ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (viac)