Rivali

• Česko Rivalové (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Veľká Británia / Nemecko, 2013, 123 min (Alternatívna 118 min)

Réžia:

Ron Howard

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (viac)

Populárny, charizmatický a príťažlivý britský playboy James Hunt (Chris Hemsworth) už ani nemôže byť väčšmi odlišný od svojho súpera, rezervovaného a puntičkárskeho Rakúšana Nikiho Laudu (Daniel Brühl). Ich rivalita sa začala na pretekárskej trati Formuly 3. Už tu medzi sebou ostro súperili, kým cieľavedomosť a priam chirurgická presnosť za volantom nedoviedli Laudu až do Formuly 1, kde sa zakrátko stal pilotom číslo jeden v špičkovom tíme Ferrari. Onedlho si aj nespútaný zlatý chlapec James Hunt vybojoval miesto vo Formule 1 a získal si obdiv svojho národa, keď po dramatických udalostiach na pretekoch v Tokiu, ktoré sa konali v hustom daždi na zaplavenej trati, uchmatol Laudovi titul majstra sveta a dokázal kritikom aj sebe, že za jeho štýlovým zovňajškom sa skrývajú aj skutočné športové schopnosti. Neúprosné pravidlá a súperenie v nebezpečnom svete pretekov najrýchlejších monopostov na svete doženú Hunta a Laudu až na samotný okraj ich fyzických a psychických schopností. Prichádzajú posledné preteky sezóny a obaja muži vedia, že k titulu nevedie žiadna skratka a nesmú si dovoliť žiadnu chybu. V tomto športe urobíte chybu a ste mŕtvi... (TV JOJ)

Mazlik4

Než mě nařknete, že dávám málo puntíků z neznalosti závodů či historie F1. Předem říkám: formule jsem studoval, kalendář, současné i minulé piloty, tech. regule znám dokonale. Při každém závodu dokážu odhadnou strategie i jednotlivé časy na okruh ... Ale tady nehodnotíme který uživatel čsfd je větší fanoušek. Zde hodnotíme film jako takový. Já na plátně neviděl nic převratného. Nic co by už dávno nebylo třeba v Le Mans . ()

Corpsegrinder

Aneb jak jsem čekal, jakmile je film vysoko hodnocenej tak je to v 90% případů nic moc. Tohle zdaleka neni žádnej nářez a většinu filmu jsem se dost nudil. Absolutní nezájem o to co se ve filmu dělo protože film si jede od scény ke scéně dost nesystematicky, tim pádem z toho je takovej zmatek že jsem už po půl hodině sledoval kdy to skončí. Závodů je minimum a většina z nich je udělaná ve formě minutový montáže kde je akorát ukázáno kdo vyhrál což značně ubírá na adrenalinu a film je potom o ničem. ALE TEN FILM NENI O ZÁVODECH no tak já do něj šel s tim že je to film o Formuli 1 a zápasení mezi dvěma velkejma jménama takže logicky jsem závodění čekal. Místo toho je to tradičně zase náhled do osobních životů což je tak trochu nuda. A hnusák Brühl už doufám nikdy nikde hrát nebude. ()

Junglista

Řek sem si, že toho bohdá nebude, abych jako poslední film letos viděl nějakou kejdu (viz můj předchozí divácký omyl). Proto sem sáhnul po patřičně nahypovanejch Rivalech a s potěšením konstatuju, že tady to bylo opravdu na místě. Howard timhle filmem předjel všechny předchozí F1 filmy tak o dvě kola. Hemsworth odved svůj dobrej standard, ale Niki Brühl je kapitola sama o sobě (by zasloužil plešouna). Zimmerova hudba tentokrát poměrně nevýrazná, ale možná to byl záměr a do filmu dobře zapadá. A i když už se řadím k bývalým divákům F1 (nůůůdááá), tak Ron mi svým režižérským umem připomněl, že tenhle sport kdysi opravdu míval koule. ()

macuzuz

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků. Vyloženě jsem hltala každou minutu. A přes to, že se o formule vůbec nezajímám, jsem si film na 200% užila, neboť příběh dvou věčných rivalů, kteří jdou celý život proti sobě, ale přesto jim na sobě záleží, vzbudil emoce i ve mě, v člověku, kterého jen tak něco nerozpumpuje. Do toho napětí, skvělý zvuk, touha a odhodlání které provází celý příběh dělají z filmu naprosto nezapomenutelný zážitek, který ještě umocňuje fakt, že je natočen podle skutečnosti. ()

Milan25

Do první desítky nejlepších filmů to fakt nevidím. Z hlediska filmového řemesla je to super, ale celé je to neskutečně neosobní. V podstatě ani k jedné postavě jsem si nenašel vztah, nikomu jsem nefandil, prostě nic. A navíc z toho mam pocit, že se Howard nemohl rozhodnout, jestli chce natočit závodní film, nebo životopisné drama. Je to tak něco mezi, ale dohromady mně to moc nefunguje. Slabší čtyři, ani o ťuk víc. ()

bloodline

Ako od detstva oddanému fanúšikovi F1 telom aj srdcom splnil mi Ron Howard kinematografický sen. A nejde pritom o žiadne fušerstvo, ale majstrovské dielo hodné víťazstva v šampionáte F1. Navyše, ak sa pozriem na rozpočet, aký bol k dispozícii, tak dávam prilbu dolu. Mnohé tímy (vlastne všetky) si môžu zobrať príklad ako sa efektívne využívajú zdroje a myslím si, že nie som ďaleko od pravdy, ak tvrdím, že celý film vytvorili old school spôsobom, akým sa pracovalo v F1 pred štyrmi dekádami. To nadšenie, dobrodružstvo a rýchlosť cítila moja husia koža zakaždým keď sa rozozvučali motory a trhal asfalt s nezameniteľne skvelým hudobným doprovodom. Nad všetkým, ale vyniká jedna persóna - Daniel Brühl. Jeho Nikki Lauda povýšil Rush na klasiku (aj keď veľkou škodou, alebo skôr záhadou, zostáva nenominovanie na Oscara, ale čert s ich rozhodnutiami :) Ďakujem ()

farfalla

Úpřimně musím říct, že jsem si pustila tento film jenom proto, že měl tak vysoké hodnocení. Čekala jsem nonstop túrování motorů a motoristickou hantýrku. No, trochu tam toho je, ale jenom jako koření na dochucení. Z dětství mi v paměti uvízly pojmy jako Niki Lauda, Regazzoni, McLaren, Emerson Fittipaldi, Nurburgring, takže jsem nebyla až takový zelenáč. Ale i člověk, který o Niki Laudovi v životě neslyšel, si může ten příběh krásně užít. Vypravěčem je Niki Lauda a už od první chvíle je jasné, že mezi ním a Jamesem Huntem bude hodně napětí. Každý z nich měl jinou výchovu, Niki více pragmatickou, a proto se raději soustřeďoval na dosažení svých cílů, zatímco James byl dítětem stěstěny a více si užíval života. Ale protože si vážili jeden druhého a postupně se poznávali, čas obrousil hrany, i když každý zůstal sám sebou. Líbily se mi ty prostřihy jejich zkoumavých pohledů, kdy se snažili odhadnout, co ten druhý udělá, anebo kdy se pozdravili před závodem. Potřebovali se, protože ti ostatní byli jenom "ti ostatní". Niki Lauda poskytl informace o sezóně ´76, ale Peter Morgan mu řekl, že on si to napíše po svém. Lauda byl pak příjemně překvapený, že film byl velmi přesný, že to zkrátka nebyla, jak řekl, ta hollywoodská produkce. Syn Jamese Hunta, však vyjádřil ´pochyby´ o filmu. (Rozhovor s Niki Laudou - http://www.youtube.com/watch?v=O0O7viDuNZ4) ()

Norino12

Howard ukázal, že vo svojom obore je trieda a priniesol nám skutočný pretekársky film o športe, ktorý kedysi aj dnes sleduje obrovské množstvo ľudí a čoraz viac si ich chytá za srdcia. A som si istý, že sa tento film musí zapáčiť aj ľudom, čo Formulu moc nemusia. Taktiež obaja herci zvládli svoje role fakt bravúrne a atmosféra vo filme vás vniesla do filmu a o niekoľko rokov vzad. Skvelá práca ! ()

ti88na

K filmu som pristupovala so značnou rezervou. Nevedela som totiž pochopiť akoby ma mohol zaujať film venovaný dvom jazdcom Formule 1, športu ktorý ma vôbec nezaujíma, ale keďže sa dostal na popredné miesta v rebríčku, musí byť na ňom predsa len niečo výnimočné. Originálny príbeh dvoch skvelých športovcov odohrávajúci sa na pozadí najpopulárnejších automobilových pretekov, je podaný zaujímavo, ľahko a čo je podstatné, podnietil ma k tomu, aby som sa začala o dve ústredné postavy zaujímať bližšie, zistiť kto boli títo muži, ktorí sa vzájomne tak veľmi rešpektovali, hoci už nemohli byť rozdielnejší. Lepších hercov ako Hemsworth a Brűhl už hádam ani nemohli vybrať. Osobitne však musím vyzdvihnúť úžasnú hudbu, skutočne som dávno nepočula niečo tak príjemné a vydarené, pritom nevtieravé, aby to nepôsobilo pompéznejšie než film samotný. Han Zimmer opäť zabodoval. Hoci sa film pre mňa trochu dlhšie rozbiehal a tá výnimočnosť mi chvíľu unikala, po jeho skončení môžem povedať, že si právom zaslúži plných päť hviezdičiek a zaradí sa medzi to najlepšie, čo nám môže žáner športových drám ponúknuť. ()

Litvicek

Myslím, že se tomu dává větší hodnocení, než si zaslouží. Ron Howard je úžasný, tady pokračoval jako ve svých předchozích filmech, dívat se na tenhle film je radost, protože je to životopisný příběh, který je zachycen na plátně výborným hereckým obsazením, což se rovná výborné výkony. Dva rivalové, jeden velký boj, užasné ale je škoda, že se věnovalo tak málo pozornosti ostatním jezdcům, trochu to zamrzí. Nevím, film je moc dobrý, nenudí a umí bavit, nicméně není až tak výborný, aby se tomu dávalo 5 hvězd. Nejsem sice fanoušek formule, nic mi to neříká, ovšem jsem toho názoru, že tady místní komunita lidí tomu dává větší hodnocení, protože papouškují podle ostatních ale je to jen názor. Co zamrzí, že v takovým filmech nevynikne hudba od prvotřídního Hanse. Čím dál tím víc mám ten dojem, že už na svoje řemeslo sere a ta kvalita už není tak znát, jako dřív. 4 Hvězdy, lepší zábava ale nic zase tak extra. ()

HArna

K tomuto filmu jsem dvakrát nepřihlížel, jelikož životopisný film z prostředí formule 1 mě dvakrát neoslovoval. Formuli od zavedení "tupých" pravidel již nějakej pátek nesleduju a neznal jsem piloty James Hunta a Niki Lauda.Já se vyžíval se soubojů Michaela Schumachera a Mika Häkkinena, tím líp asi pro mě. Na druhou stranu se film probojoval do TOP-20 filmů v žebříčku csfd.cz a to už asi něco znamená. Po shlédnutí jsem dal bez debat čtyři hvězdy, ALE když máte po skončení filmu i druhý den tendenci přehrávat si film v hlavě a film si dokonce i pustit, nemohl jsem jinak než změnit hodnocení na plných pět hvězd. Ron Howard je pro mě velmi nevyzpytatelný režisér. Film Duel Frost/Nixon se zatím neviděl. Dopusud považuji za jeho nejlepší film čistou duši(2001), skvělý filmy byly i těžká váha, navždy a daleko, Apollo 13, zámotek nebo výkupné. Naopak dost podprůměrný filmy jako andělé a démoni, žbluňk a hlavně dilema mu kazí jeho pověst. Jinak k filmu rush nemohu říct ani popel. Skvěle vybraná dvojice pro rivaly, myslím že oběma hercům sedla. Doufejme, že další film od Howarda se bude nést v podobném duchu. 80% ()

F.W.Colqhoun

Auta mě baví jako muzikály: vůbec. Čmuchat ale za Rush cosi na způsob Days Of Thunder byl zbytečný předsudek. Ron Howard je jinej level. Za drobný evropský peníz zajistil dvě hodiny onoho euforického pocitu, jímž se vybrané sportovní filmy blíží nejlepším přímým přenosům. Navíc to celé podmazal nikoliv úplně originálním, ale zručně zpracovaným střetem principů, jimiž Hunt s Laudou v poněkud umírněnější podobě nejspíš skutečně jsou / byli. Vyvážení mezi dialogy produkující a ilustrující napětí mezi jezdci a masakrem na tratích je takřka ideální, scénáristická licence ohýbající skutečné události do dramatičtějšího oblouku s ohledem na výsledek tolerovatelná. Přestože je na film skutečně radost se dívat, zejména v širokoúhlých záběrech z okruhů je znát, že se muselo šetřit. O to větší respekt budí ty povedené. Lahodné zejména pro ty, kteří nevědí, že to celé bylo TROCHU jinak. ()

J.Bourne

Moc povedenej film. V životě bych neřekl, že nějakej film o formuli jedna bude tak vysoko hodonocenej, ale řekl bych, že zaslouženě. Akce, psychyka, napětí, dobový záběry, hudba všechno skvěle sedí. Je to tam, kde to má bejt. Nic neruší, nic neotravuje. A dva hlavní herci? Bravurní výkony. Hlavně Daniel Bruhl je skvělej jako Niki. Když ho člověk porovná s opravovým Nikim je až neuvěřitelné jak ho dokázal vystihnout. Ostatní co bych o tomhle filmu dokázal napsat, už zde asi někde napsaný je. Takže napíši jen to, že sem se rozhodoval mezi 4 a 5 hvězdičkama a nakonec sem dal 5 a to kvůli tomu, že to dokázalo zaujmout i přítelkyni, která formule velmi nerada. :D ()

Carlinhos

Film jako takový je (téměř) dokonalý. Příběh Laudy a Hunta je tak fascinující, že i člověk, který normálně F1 nesleduje, začne googlovat podrobnosti. A přitom bohužel zjistí, že hodně toho bylo v Rush oproti reálu pozměněno nebo rovnou otočeno o 180 stupňů, což je to jediné, co lze filmu opírajícího se o spolupráci se samotným Laudou důrazně vytknout. Je na každém, jak moc mu to vadí nebo kazí jinak úžasný dvouhodinový zážitek. Pokud se od toho člověk odprostí a bere to prostě jako film, z něhož se sem tam něco skutečně stalo, pak jde o pětihvězdičkové dílo. ()

Tydlidáš

5/10 - Chapu, ze v nadsencich do F1 tenhle film vzbuzuje neco podobnyho jako u me film Štamgast, ale zas takova pecka to fakt neni... Proste peknej film, s dobrejma zaberama ze zavodu a svizne ubihajicim tempem. Nic vic, nic min... jedno zhlidnuti bohate staci... 7/10 - Ale no tak jo, po dalsim zhlidnuti du s hodnocenim na 4* protoze to fakt ma neco do sebe a to (ne)pratelstvi hlavnich hrdinu je vyobrazeno fakt perfektne... ()

Ripley

Zdejší hodnocení Rivalů po premiéře v Top 10 bylo velkým překvapením.Proto jsem čekal maximum.Na druhou stranu jsem tušil,že film o závodech F1,které mi nikdy k srdci nepřirostly a i přes skutečnost,že jde o film podle skutečných událostí,mě nemůže na 100% nadchnout.Bohužel se tak stalo.Řemeslně solidní,příběhově (scénář) slabší.70%. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (viac)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl