Sexuálna rekonštrukcia

• Česko Sexuální rekonstrukce (viac)
USA / Francúzsko / Veľká Británia, 2003, 96 min

Rachel Weiszovou můžete znát z filmů jako Sestřička Betty, Mumie, nebo Jak na věc. Paul Rudd si zahrál hlavní roli v Pravidlech moštárny. Oba se teď osudově setkali ve filmu režiséra Neila LaButea s příznačným názvem SEXUÁLNÍ REKONSTRUKCE. Studentka umělecké školy Evelyn hledá vhodný objekt pro své zásadní umělecké dílo, kterým chce zakončit svá studia. Tím objektem má být průměrně vyhlížející muž. Přesně tak vypadá Adam, student, kterého Evelyn potká, jak si přivydělává v muzeu jako hlídač v uniformě. Adam se okamžitě do Evelyn zamiluje a jeden ze způsobů, jak být Evelyn nablízku, je přistoupit na její návrh. Adam se stává objektem šokujícího uměleckého pokusu, který má z něho učinit dokonalého muže. (oficiálny text distribútora)

dr.fish

Láska člověka přetvoří, aniž by si toho všiml. Když se z okouzlení probere, zjistí, že se choval i oblékal jako blbec, a je nutno se dát zase dohromady. Kdo nezažil neuvěří, ale je to tak. Werich říkal, že "dochází k jistému názorovému srůstu, názory obou se sbližují tak dlouho, až nakonec ty její nabydou vrchu". Přesně o tomhle je film. Adam se zamiluje a nezáleží mu na ničem jiném, než na Evelyn. Ustoupí ze všech pozic a zásad, jen aby to trvalo dál. Pak přijde chvíle pravdy...75% ()

trojúhelník

Jsem z toho filmu poněkud rozpačitý. První, pro mě naprosto nefilmovou, nevěrohodnou a nefungující, hodinu jsem protrpěl, proklikal, probrouzdal na internetu a procucal s tužkou v puse. Nesympatičtí, špatně zrežírovaní a nekonzistentní herci (samozřejmě s výjimkou kouzelné Rachel), těžkopádná hudba, hloupý střih a neustálé nevhodné a za uši tahající zmínky o umění. Celkově zkrátka nesympatické a nevěrohodné, ač mě závěrečný twist dost zaujal a fandil jsem mu. Scénáristicky skvělé, ostatní složky mi nefungovaly. Hodnocení je sporné, ale nepovažuji za šťastné diváka hodinu nudit, abych mu na konci předestřel dlouho připravovaný a distributorem prozrazený twist. ()

Sokkk_y

Na filmu se mi líbí hlavně jeho námět a scénář. Diváka úplně pohltí celkem poklidný děj. Celou dobu nás doprovází pomalá, ale dobře vypadající proměna stydlivého Adama. Snímek vstřebáváme jako poklidné drama s romantickým nádechem, ovšem v poslední čtvrthodince dostane divák ledovou sprchu ve formě rozuzlení a následné kruté pravdy. Ostatně.., život je nejspíše jen velkou uměleckou studií... ()

ecceHOMMO

Nebavili ma charaktery postáv ( snáď jedine postava R.Weisz za niečo stála), nebavil ma príbeh, nebavilo ma proste nič. Koniec celý dej postavil naruby, ale čo z toho keď ma to nebavilo. ()

dANo

Keby som dopredu nepoznal "prekvapivý záver", tak by mal tento divadelne ladený film odo mňa ešte vyššie hodnotenie... Kvalita je postavená hlavne na skvelých hereckých výkonoch a samozrejme aj na scenári. ()

hroubek

Zajímavá zápletka, která ve své podstatě povyšuje samotný film nad běžnou konkurencí. Film mě zaujal a bavil mě, ale pořád mě tam něco chybělo. To něco přišlo v závěrečné půlhodince, která mě na plno přikovala k televizi a já jsem jen tiše sledoval a představoval si jak bych se zachoval já, kdybych byl na místě Adama. Režisér Neil LaBute nikam nespěchá a pomalinku bude atmosféru na to co bude muset přijít. LaBute vede herce k parádním výkonům a jejich slovní výměny nemají chybu. Rachel Weisz hraje velmi dobře a podává velmi dobrý výkon a divák se ani nediví, že jí Adam podlehl. Paul Rudd je tady za sympatického ňoumu, který během filmu projde neuvěřitelnou proměnou a mě se líbilo jak hraje. Gretchen Mol a Frederick Weller nejsou špatný jen mě přišlo, že občas přehrávají. Sexuální rekonstrukce je zajímavý film, který díky svému konci funguje i jako něco víc. ()

ImNotThere

Skvělé! Podoba věcí je přesně ten typ filmu, který staví diváka do pozice soudce, a ten si nedokáže zvolit stranu, na kterou by se přidal, koho by odsuzoval a koho naopak litoval. Problém je v tom, že ať zvolíme jakýkoliv úhel pohledu, pokaždé se dopídíme faktu, že jeden z hlavních dvou protagonistů tu pravdu má. V tomto snímku se nedočkáte akce, napětí, nebudete obdivovat filmařský um. The shape of the things je filozofickým filmem s dokonale propracovaným scénářem, ve kterém najdeme spoustu nenápadných narážek (Pygmalion, Proměna, Médeia...) odsuzujících niterní změnu člověka pro změnu externí a naopak, nadále pak odsuzující moralizování a určování limitů umění. Nikdo zatím limit nestanovil a asi ani nikdy nestanoví. Umění se jen těžko definuje. Může to být všechno anebo také nic, to však závisí na každém individuu. Zkrátka a dobře, všechno souvisí se vším a nic nesouvisí s ničím, podstatou je, že to je vlastně to samé. Závěrem, abych nemluvila jen v superlativech, můžu snad alespoň trošičku zkritizovat konec, který byl po prezentaci Evelyn natažený do nepodstatného, možná zbytečného, dialogu mezi ní a Adamem. Po tom, co pošle Evelyn striktně moralisty do pr**** bych to klíďo píďo ustřihla a nechala diváky na pochybách. To by byla ta pravá třešnička na dortu. ()

Pecival

Sledovat příšernou ženskou manipulující stydlivým nerdem, který si vrzl tak jednou v životě (což zrovna nevyžaduje vyšší školu intrik) - to byla pro mě velká bolest. Stejně jako dlouhé dialogy o ničem, navíc s příšerně statickou režií (vypadá to skoro jako kdyby to točili v divadle a jenom občas měnili kulisy). Tři hvězdy dávám za sympatického Paula Rudda a poměrně zajímavý závěr. ()

Heraldika

Po většinu času romantický film, který na konci skvělým způsobem změní svou tvář. Pokud chcete shlédnout, nezbývá, než pečlivě hlídat program filmového klubu na ČT2. ()

Rousse

Paule, jseš borec! Tvůj počáteční jelimánek byl tak dokonalý, že jsem se na okamžik také zatoužila stát onou umělkyní. Jen mi nejde na rozum, kdo by se do tebe nezamiloval???:-) Jinak mě samozřejmě napadá ještě velká spousta otázek díky tomuto filmu - na ty už ale divák odpověď nedostane - na ty si musíme odpovědět sami. Takže směle do toho - vychutnejte si hořkou realitu do dna a zkuste na ně odpovědět:-) ()

sedm.1

Sexuální rekonstrukce mě velmi mile překvapila.Jde o konverzační romantické drama s téměř až thrillerově šokující pointou.Ta mi ovšem krom skvělého zážitku přinesla i jedno nemalé zamyšlení.Absolutně totiž nechápu postup distributora tohoto filmu, který ve svém popisu onen výborný závěrečný zvrat v ději prachsprostě prozrazuje se vším všudy.Proč???Nechápu???Naprosto to odsuzuji,neboť takovýto hloupý přehmat šíleně ublíží především samotnému divákovi,který si pak film neužije tak jak by měl.Opravdu pochybuji,že by speciálně v tomto žánru někdo takový obrat čekal.Skutečně,do závěrečných deseti minut se jedná o čistou inteligentní upovídanou romanci s pár dramatickými prvky,ale po nějakém výrazném zvratu ani vidu,ani slechu.V závěru však přijde opravdový šok a celý děj je postaven na úplně jinou úroveň.Skvělý obrat,jen díky distributorem prozrazenému ději nepřekvapivý.Každopádně,celý tento nenápadný a neznámý snímek je neprávem opomíjený a přehlížený,má opravdu hlubokou myšlenku a je i dobře natočen a zahrán.Paul Rudd sice hraje v Hollywoodu až druhé housle,nicméně podle mě dost neprávem a i mnou neoblíbená Rachel Weisz je zde celkem snesitelná a především ji to velmi sluší.Zkrátka,Sexuální rekonstrukce je chytrým a originálním počinem,u kterého si dovedu představit,že dokáže vyvolat dlouhatánské diskuze mezi všemi diváky,který tento snímek uchopí za správnou stranu. ()

darwin

Takhle vypadá moderní konverzační filmařina. Zajímavý příběh o vztazích čtyř mladých lidí, o upřímnosti, ale také o morálních hodnotách a manipulaci. "Moralists have no place in an art gallery" napsala jednou Han Suyin a má pravdu. Horší je, když se váš život změní v takovou galérii umění. ()

noctambule

Oba představitele hlavních rolí mám ráda, v tomto případě se obzvlášť Rachel vyznamenala. Dramatem bych to moc nenazývala, ale tento film mě příjemně překvapil. O umění má prostě každý jiné představy:-) ()

adam9

Páni, to byl ale konec! Šokovaně jsem jen přihlížel, jak moje milovaná Rachel trhá na kusy bezmocného muže, kterého si sama vypěstovala k obrazu svému. Ještě jsem snad neviděl film, kde by byl konec takový šokující, pro leckterého muže devastující, leč perfektní. Průběh nebyl ťip ťop, ale za ten konec si to zaslouží nejvyšší hodnocení. ()

Ratherfly

Celý film je takové příjemné šumění o ničem, na které se hezky kouká. Kdežto konec je totální kvaziintelektuální blábol (ne pro samotné vyústění, ale zdůvodnění). V tu chvíli se z neodolatelné postavy Ráchel Weisz vyklubala normální kráva - o pardón, chtěl jsem říct velká umělkyně. ()

dopita

Zpočátku velmi pěkná love story která vyústí hodně nečekaným závěrem. Závěr je zkrátka krutej, ale vše je natočeno velmi věrně a realisticky takže zbejvá jen ten smutek, ne zlost nebo vztek ale prostě jen smutek, kterej divák chtě nechtě sdílí společně s Adamem. ()