Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

Dave1913

Dlouho jsem se rozmýšlel, zda Argo ohodnotit 3 nebo 4*. Možná se mi ty 4* chtěly vmísit, protože Argo vyhrál Oscara, ale subjektivně musím hodnotit za 3*. Až na pár scén na letišti docela nuda, ale stejně jsem nějak podvědomě věděl, že odletí, takže ani nervozitka nebyla:)). Ben Affleck jako režisér super, ale jeho "důležité" nudné výrazy se mi nelíbily. 65% ()

kolodej1

tak tohle se myslím opravdu povedlo. Neřeším, jak moc film kopíruje historii, to vlastně není vůbec důležité. Podstatné je, že je to na motivy skutečné události a že se to povedlo natočit tak, aby z toho byl kvalitní film. Snímek má dobře vybudovanou atmosféru, podle mého realisticky zobrazenou íránskou ulici té doby. Předností jsou taky kvalitní herecké výkony, včetně Afflecka ( klišé, že neumí hrát, je jen rozšířená blbina, kterou mnozí další papouškují, aby to vypadalo, že tomu rozumí ), líbila se mi i hudba. Osvěžující pak byl humor z filmařských kruhů. Zajímavé je, že i když člověk ví, jak film dopadne, stejně to bylo napínavé a ani chviličku jsem se nenudil. Hodně dobrý film ()

czema

Dáme jim kola. Vzpamatujte se k hranici je to odtam 500km. Fakt výborně provedené a když k tomu přičtu cinický výkon Johna Goodmana a Alana Arkina je to ještě lepší. Argo naser si.Druhá půlka filmu je o dost napínavější. Jen jsem čekal kdy je chytnou no a v závěru jsme se utvrdili, že os. automobil je prostě pomalejší než letadlo. Agbarovci jim to sežrali i s nasádou. ()

v.indruchova

Jsem moc ráda, že jsem se dovzdělala, ale žádný zázrak, díky B. Effleckovému hereckému umu dávám trojku. Promiňte, ale nemůžu si odpustit poznámku, ohledně tehdejší mody :D Brr, ještě, že si můžu nosit co chci. ()

petr.al

Ben Affleck by měl z fleku zamávat ,,pápá" svým více či méně povedeným filmovým rolím, pověsit herecké řemeslo na hřebík a věnovat se především režii. Sesle za kamerou mu totiž sluší mnohem více. Pro obdivovatele mužné krásy, kteří by jeho případný odchod ze stříbrného plátna nevydýchali, může Ben zřídit speciální fanouškovské stránky, na nichž se bude každodenně fotit s kamerou v ruce, na požádání i bez. ,,Argo" rozhodně nepatří do kategorie kasovních trháků. Leckdy se může stát, že obdobné příběhy Vám ze samého povídání vymluví pouze díru do hlavy. Mnoho tvůrců může pohořet. Pan režisér/ neherec se však nezalekl a záchrannou misi šesti amerických uprchlíků natočil s lehkostí jako svěží vánek v Chomejního vousu. Nenásilnou formou Vás obeznámí s politickou situací konce 70-tých let na Blízkém/ Středním východě, takže ani americkému záškolákovi nehrozí, že si po shlédnutí snímku splete Írán s Itálií, navíc obrazové ztvárnění filmu má vypiplaný ,,zvonáčový" šmrnc sedmdesátek. Pochopitelně nebyl by to Hollywood, aby si vyprávění trochu nepřikořenil (např. nervy drásající závěr). Tak jak tak, Ben Affleck jako režisér umí. 3,8*. ()

blekekeke

Jako kdyby se ten film točil v tom roce. Skvělá atmosféra, skvělá kamera, akce, napětí ... i když jsem tušil jak to dopadne, stejně jsem trnul. Skvělý film ... ()

marekspanel

Já vůl to mám doma už asi dva roky a nikdy sem k tomu nenašel tu správnou chvíli si to pustit. Rozhodně to byla chyba, jelikož je to opravdu výborný a hlavně dosti napínavý snímek. Po stopadesáté zopakuji, že Ben je prkenný před kamerou, ale za ní je to přesný opak. Zbytek osazenstva je až kontrastně bravurní. Stylově jde až skoro do artu, ale samotné politické téma zřejmě nedovolí sklouznout moc bokem. Neznám přesné reálné dění a taky je logické, že se pro film příběh vždy o více či méně poupraví, aby to bylo to správné drama, u kterého si ani neodskočíte i kdyby se vám moc chtělo. Jedinou neduhu má pro takovýto typ filmu a to, že si jej dloooouho nepustím, jelikož to nejlepší na něm je budování napětí a neustálého hádání jak to dopadne, takže o tyto pocity bude jakákoli další projekce ochuzena. No ještě uvidím, zda to má i jiné stejně výrazné kvality. ()

zigy

Mám slabost pro retro politické thrillery, tady navíc s komickou dvojicí hollywoodských dědků Arkin - Goodman. Moc pěkný poučný úvod dokládající, jak si USA mohou za spoustu svých problémů sami..... Závěrečné rozuzlení (letiště) je natočeno vskutku napínavě. Přesto mám pocit, že člověk si tenhle kousek plně vychutná až na druhé zhlédnutí, spousta věcí vám na první ujde, není to moc jednoduchý film na dívání... Nejlepší hláška: Arkin po vyslechnutí záchranného plánu: "Teda kdysi v armádě jsem zažil pár sebevražedných akcí... a ty byly nadějnější než tohle." ()

Anetulicek

Argo je jeden z tých filmov, ktoré musíte vidieť, minimálne ak Vás berie doba minulá. Od začiatku až po koniec, som si tento film užívala. Ben to zahral božsky a ukázal, že vie hrať. Príbeh je o to lepší, že je natočený podľa skutočných udalostí. Myslím, že je to až neuveriteľné, že sa vôbec pokúsili, týchto pár "civilistov" zachrániť a tak premakaným spôsobom. ()

brasek

Tento snímok ma absolútne nepresvedčil, chápem že niekomu sa páči, ale hovoriť o poctivom thrilleri je nadhodnotené. Vlažné tempo, minimálne napätie a ani vyrozprávanie príbehu nie je nejaké extra. ()

Foogas odpad!

Milé dámy, vážení pánové, drazí hosté. Oskara za nejlepší snímek roku 2013 získává.. chvilka napětí.. Argooo! Argo? Jako vážně? Tahle akční pohádka plná klišé a hlouposti? Proč vlastně v Americe nejsou státní převraty? Správně, protože tam nejsou americké ambasády. ()

ProfiDivak

Pekná, sentimentálna scéna s chlastom v lietadle, vtipné smutné hlášky o Hollywoode a celkovo ďalšia napínavá rozprávka o bájnej krajine a o jej statočných hrdinoch možno aj s akou takou oporou v realite. ()

Kozlowski8

Film popisuje záchrannou akci šesti Američanů, ukrývajících se v domě kanadského velvyslance v Iránu v době vrcholící revoluce v r. 1979... Opěvovaný, Oscary vyznamenaný snímek u mne nevzbudil všeobecné nadšení. Viděl jsem vcelku prázdný a sterilní bříběh bez koulí, bez elektrizující atmosféry, bez emocí. Profil postav těch šesti uprchlíků byl nedostatečný. Pořádně jsem je nepoznal, natož abych s nimi hlouběji cítil, či se o ně dokonce bál. Byli mi vcelku lhostejní, stejně jako bezkrevný Ben Affleck v roli jejich zachránce. Nelíbila se mi ani ta "Hollywoodská" pasáž, pojatá nepatřičně odlehčeně a postavy Johna Goodmana a Alana Arkina - to jsou karikatury, které u mne úsměv na tváři absolutně nevyloudili. Navíc celé dílo působilo velice prvoplánově, vykonstruovaně a neupřímně, hlavně v závěru, který se snaží dohonit do té doby absentující napětí a drajv, ale moc se mu to nedaří. Ben Affleck není dobrý herec, ale za kamerou mu to obvykle svědčí víc - ne ale v tomto případě. 45% ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)