Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

The_soloist

Dobrej film 4/5 bohužel neni to nic dechberoucího, myslím si, že filmy typu Dark knight rises, Atlas mraků nebo Django by měly vyhrávat Oscary a né tohle. ()

Vasyl

Dneska mi to sedlo. Ben fakt umí. Úplně na mě ta hnusná arabášská atmosféra ze všech těch zlých očí stříkala. Nevěřil jsem akorát tomu, že žádné ze šesti kancelářských krys při výletech s Benem nepovolil svěrač. ARGO fuck yourself Chomejní! ()

Kennedy_R

Zajímavý snímek, vycházející ze skutečné historie. Podobných filmů jsem v poslední době viděl několik, ale tento má pro mě nejlépe vyváženou kombinaci akce, napětí, špionáže, náboženského fanatismu a pozadí práce diplomatických a tajných služeb. Afflecka moc nesleduji, ale přiznávám, že trvalo dlouho, než jsem jej ve filmu poznal (titulky jsem na začátku nesledoval). Oproti Pearl Harboru je zde veliký posun vpřed. ()

Joostas

Tohle bylo, na rozdíl od filmu o pozadí honu na Ládina posvětceno přímo z Pentagonu.Na záležitosti kolem CIA sdílím, přiznám, možná nekriticky pohled Normana Mailera.Jako film-průměrný akční film s béčkovou vypůjčkou scény s vlajkou. ()

jack_scott

Hezký, byť uměle dramatický snímek. Jak tohle mohlo dostat Oscara ve své kategorii...No, řekl bych že je fakt MRAKY lepších snímků. Asi maj slabost pro Bena Afflecka. Já ne. To bude důvod proč sem jim to nijak nežral. Úvod je fakt výborný, ale ke konci už je snímek rozpačitý. AfFleck nebude patřit k nejlepšim režisérům, to je ze snímku jasné. Však byl taky náležitě "doceněn". ()

Bercuss

Ben nám zraje jak víno, od filmového rošťáka, co lozil Willisovi za dcerou až po režiséra politického thrilleru, kde nám díky částečně volné ruce ukazuje, co jsou vrchní kruhy USA za pakáž. A že člověk je chytrej, ale lidi jsou hloupí a nebezpečný zvířata! Ať už jde o jejich přičinění o dění v Íránu, nebo nečinnost a úskočnost spojená se záchranou amerických občanů. Krásný příklad zákonu padajícího ho*na! ()

CrazymanM

Velmi dobré téma,výborné herecké obsazení,citlivé zpracování,holt ten dřívější floutek Ben už se opravdu dostává mezi top režiséry,všechna čest! ()

srolyma

Tak jsem měl takovou naivní představu, že Oscar by se měl udělovat za výjimečný filmový počin a ne za nudnou, plochou, polodokumentární slátaninu. Myslím, že se chlapci z CIA dobře bavili, když při jakože odtajnění operace Argo předložili lačným novinářům svou jakože pravdivou verzi celé události. Verzi natolik nelogickou a nesmyslnou, že je asi ani v duchu nenapadlo, že to vůbec někdo bude brát vážně, natož aby podle toho natočil seriózně myšlený film. Posuďte sami. Když na americkou ambasádu vtrhne dav zfanatizovaných Íránců, co udělá zhruba šedesátka zaměstnanců? Tak šest těch normálně uvažujících se prostě zvedne a v klidu a pohodě odejde zadním východem na tichou a prázdnou ulici. Ostatní magoři zůstávají a pak se diví, že skončí se zavázanýma očima a s kalachem u hlavy. Za velkou louží to samozřejmě nenechají jen tak a organizují záchranou misi. Ovšem ne na záchranu těch mučených a trýzněných chudáků rukojmích, ale těch šesti, kteří se zatím usalašili na kanadské ambasádě, kde se věnují kulečníku a popíjení whisky. Proč? No protože Íránci mají zřejmě nějaký šestý až sedmý smysl a tuší, že jim několik amíků zdrhlo a že když znovu poskládají z asi deseti miliard proužků ze skartovačky zpět všechny dokumenty, tak na ně juknou jejich vysmáté fotky. Takže vezmou pár školáků a ti skládají a skládají ... Ne, to už je vážně moc. Jasně, určitě je spousta horších filmů, ale na druhou stranu mraky lepších, které si o pozlacené sošce můžou nechat jenom zdát. ()

pimp

Chápu, že v rámci udržení diváka v napětí je třeba balancovat stále na hraně prozrazení a skutečnost se musí upravit, neb je takřka vždy nudnější než film, ale tu honičku na ranveji už si mohli odpustit. Také zaběhlých stereotypů je nám poskytnuto, co hrdlo ráčí. Od fanatických Íránců lačnících po americké krvi, přes neohroženého agenta v terénu, zkostnatělé byrokratické myšleni vysokých funkcionářů CIA, až po fiktivní postavu svérázného židovského producenta ochotného nezištně pomoci. Přesto je to ale určitě zajímavá podívaná, i když v rámci svého žánru rozhodně nepatří k ničemu mimořádnému. ()

Simmons odpad!

Pozor SPOILER. To si vážně už dělají někteří tvůrci filmů legraci. Tento výtvor je totální slátanina. Tolik kravin a nesmyslů v jednom snímku, to je fakt kumšt. Hlavně nechápu, že to v Hollywoodu vůbec projde a nenajde se tam jediný člověk ze štábu, který by řekl „STOP! co to tady točíme za sračku?" Některé úlety a nereálné nesmysly by si nedovolili ani tvůrci slavné série výborného Jamese Bonda. Například scéna z letiště, kdy Íránští vojáci přestali důvěřovat již dávno vynalezenému a i u nich dávno zavedenému přístroji, jakým je telefon a raději se rozhodli vše řešit osobně. Takže Íránský voják běží od vchodu do letiště, přes odbavovací halu, přes terminál až přímo k bráně společnosti SWISS AIR, (kterou teda nevím podle čeho vydedukoval, ale budiž) místo toho, aby zavolal na gate a zastavil úprk sedmi amerických zrádců. Íránský voják na gate ovšem nedoběhne včas a zrádci mu těsně před nosem nasedli do letadla. Ani teď voják nezapne hlavu, nezvedne telefon, aby se rychle spojil s věží, která může okamžitě zakázat start letadlu společnosti SWISS AIR s americkými zrádci na palubě. Raději se svými kumpány nasedají do aut a začnou po ranveji pronásledovat Boeing 747 :o) :o) :o) až do úplného startu, kdy jim Ben Affleck zamává z okénka, jakmile se letadlo odlepí od země. Nevím tedy co tam ty Íránští borci měli v těch autech za motory, ale Boeing 747 má při rozjezdu na tachometru tak cca 250-280 km/h a oni mu klíďo píďo stačili a to i na nákláďácích. Fakt mazec :o) Tvůrci filmu měli prostě napsat, že ARGO je akční pohádka založená na naprosto nereálném základu stejně jako třeba MISSION IMPOSSIBLE a neřekl bych ani slovo, neboť tam mám přesně tyhle nesmysly rád, ale u tohoto rádoby dramatu podle skutečné události....no sorry. To FUCK ne. A to nemluvím o nesrovnalostech v časovém posunu ÍRÁN vs USA....Na toto tvůrci filmu taky kašlali. Proč se zabývat takovými detaily, že? A ta akce s nezarezervovanými letenkami, které čekaly na presidentovo schválení a pak byly ve vteřině zabookované a zaplacené ...hmmm to byl pěkný fofr. V osmdesátých letech měli už asi hodně hustej internet. Takovým fofrem by to nedali CIA ani dnes....A takových nesmyslů je tam desítky. Takže se na to v podstatě ani nedá koukat bez toho, aby se tomu člověk nesmál, co to tam zase nacpali za totální nesmysly a udělali z dramatu akční parodii. Za pochvalu snad stojí jen kamera a slušný střih. ()

PamelaJJK

Dokonalá vizualita a excelentní dobová atmosféra a vynikající hudba neudělají vynikající film. Bohužel. Ani herci nebyli špatní, ba naopak. Přesto mě film nedostal. Sám nevím proč. Asi jsem nebyl správně naladěn. Nějak jsem nemohl proniknout pod to pozlátko dobové atmosféry a dostat se na stejnou vlnu. Budu muset tomuto snímku dát šanci ještě jednou a pak možná své hodnocení vylepším, ale zatím je to za slabé tři hvězdy (spíš tak 2-)... ()

14krejca14

Z počátku klidný, místy nudný film, který postupem času získává „grády". Zvyšuje se akce a napětí – zejména poslední třetina filmu se velice povedla. Affleck nám skvěle předvádí jeho režisérský um, ovšem stejně tak i jeho ne tak skvělé herecké výkony. To, že Argo získal hned 3 oskary je pro mě trochu záhada. Dle mého by mu filmu „slušelo" jen pár nominací. Za mě se jedná o povedený thriller, od kterého jsem přeci jen čekal o něco více. ()

gotham

Velice zajímavý a dobře natočený film, ale ve srovnání s dřívějšími počiny Afflecka coby režiséra mě to tolik nezaujalo. Nicméně atmosféru dokázal zahustit pěkně, tempo slušné, hudba vynikající, jen ten příběh by chtěl trošku okysličit, očekával jsem něco neočekávaného, nějaký zásadní zvrat, na který budu koukat s otevřenou tlamou, ale nekonal se. 70% ()

Charlinka

Místy si to neodpustilo americký sklon ke kýči ale jinak výbornej film a to i přesto, že jsem věděla jak to dopadne. Film mě udržel v napětí do poslední chvíle. ()

Bilky

Veľmi nadhodnotený film. Verím že téma Akadémiu ovplyvnila, ale aby nebrali ohľad na nevyužitý potenciál v dramatických scánach či naopak prepálené situácie na letisku, kde film sklzaval až do 2.ligy tak to som fakt sklamaný. TAm kde mať byť film silný som dostal len tragické Afflekovské výrazy a naopak, prijemne prekvapil a odľahčil vo fáze filmárskej kamufláže. Ale od tohto typu snímok by to malo byť skôr naopak - dôraz by som skôr dával na vykreslenie postáv či ich motiváciu a tu som B.A. len ťažko veril. U mňa 60% a nepríjemné sklamanie. MNÍCHOV aj Baader Meinhof Komplex radím o triedu vyššie... ()

Zoidbeeland

Moc jsem od filmu neočekával, ale s výsledkem jsem opravdu spokojen. To jak Ben s ostatními "Kanaďany" prochází přes ty všechny kontroly na letišti, to mě opravdu pohltilo. Držel jsem jim pěsti a zároveň jsem nevěřil, že se jim to může podařit. Ben Affleck se mi začíná líbit čím dál více. :D Pro mne 8,1/10=81%. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)