Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

Narciska

Absurdní od střechy až na půdu. Exotické prostředí, reálné historické pozadí, retro móda, schopnost gradovat napětí. Nic z toho mě nezbavilo dojmu, že celé to stojí na vodě stejně jako CIA připravená "krycí historka". Že to celé probíhalo takhle, tomu snad nevěřili ani ti, co to točili. ()

Brousitch

"Přijde mi, že politické filmy moc dobře nefungují. Existují lepší způsoby, jak sdělit politické stanovisko, třeba ho rovnou říct nebo napsat na blog a podobně. Filmy mají podle mě fungovat jinak a ty politické jsou vždycky akorát moralizující, předvídatelné a jednoduše nudné. Když totiž lidé vědí, kdo je ten dobrý a kdo ten zlý, nemají důvod se už koukat dál. Na druhou stranu to neznamená, že filmy nemají mít určitou hodnotu. Nejlepší je podle mě obyčejný humanismus, který může vedle té politiky celkem dobře koeexistovat a hlavně není doslovný." - Ben Affleck ()

Leleta

Amerika miluje hrdinné agenty, kteří zachraňují svět, heboučká koťáka nebo aspoň jiné Američany. A ještě když je to podle skutečných událostí. Díky téhle větičce možná Argu odpustíme patos, předvídatelnost nebo nulové vykreslení vedlejších postav. Jenže režisér, producent a herec Ben Affleck nevyužil potenciál složitého příběhu, který osekal na kost a pokusil se ho narvat do 120 minut. Hlavní byla akce, takže filmu chybí snad všechny emoce kromě napětí, které ale pomalu graduje do velkého finále. Tak. Argo drát. ()

Matthew01

Je vidět, že se dá natočit film bez krveprolití a to i z takového státu, kde je krveprolití denním chlebem. Špionážní drama natočené podle skutečné události, které minimálně v poslední 5ti letce nemá obdoby. Film hned od začátku nastoupí ve velkém tempu a to dokáže udržet až do úplného konce, přičemž při poslední půlhodině bychom se v divákovi krve nedořezali. Snad jediné co trochu filmu ubírá je konec, kdy vzniká víc otázek než odpovědí a je to trochu nelogické. Zcela zasloužených 85% Ale na druhou projekci to už neni. ()

Ippolito

Příliš americké, a to filmu ubírá na kvalitě. Ale to se ostatně dalo čekat. Nebýt toho závěru, kdy se všichni objímají, tleskají, kdy proudem tečou hektolitry slz dojetí a úlevy, dala bych hvězdičky čtyři. Ten prvoplánovej americkej konec to zkazil, i když nemůžu říct, že na naivního diváka ve mně přece jen nezapůsobil. ()

strikeman

Tak třičtvrtě filmu jsem zvažoval, jestli najdu trpělivost se dokoukat do konce a nakonec jsem to vydržel a dostalo se mi půl hodiny napětí, které to vytáhly aspoň na dvě a půl hvězdy. I když si teď nejsem jistý, jestli jsem držel palce více Beníkovi a jeho spasitelským záměrům nebo spíš íránským radikálům, aby tu bandu absolutně nesympatických hipíků rozvěsili na jeřáby po městě. Ale Bene - příště se raději zase vrať do ulic Bostonu (zrovna jsem dnes četl, že se k tomu chystáš) a vykakej se na politickou agitku - i když chápu, že tady bude nějaký ten oskárek jistý;-) 40% ()

holistix

Standardní Hollywood. Jen s trochu přemnoženým napínáním při každé příležitosti, která se nabídla. Všechny krizové situace byly zažehnány vždy na poslední chvíli. Přitom si člověk dokáže snadno představit, že režisér nemusí umět v podstatě nic. Protože na všechny dílčí složky existují specialisté. Takže nepřekvapí, že zároveň hraje hlavní roli. Kupodivu mi v té roli nepřišel nijak zajímavý. Vlastně takový zaměnitelný everyman. Možná to byl záměr, nějak mi tam chyběl výraznější ksicht. Dramaturgie absolutně čitelná, dokonale podle pravidel, místy až přehnaně okatě, aby to došlo úplně všem. Myslím, že tady je to ztotožnění herce a režiséra ku škodě. Vzniká tím asi nepříjemné dilema ve střižně. Ale o to tu nešlo. Byla to taková ta obecná psychologie humanity, jako dělá Eastwood: silný scénář, který pojednává morálku a vlastenectví, tahy na jistotu. Zajímalo by mě, jestli každý americký herec, který touží po režii, nakonec skončí takhle. Jestli mu vlastně zbývá něco jiného. Ale to „bez nároku na slávu“ se mi líbilo hodně. Americké ideály v nejčistější podobě. ()

sadlokan

Opravdu hustá atmosféra v Teheránu po pádu šáha.Ben Affleck využívá jako agent CIA svůj herecký rejstřík,který se skládá ponejvíc z"poker face"myslím docela dobře.Největší hrdinka je arabská služebná v domě kanadského velvyslance.A nápad s natáčením sci-fi,tak ten byl opravdu na medajli. ()

agassi68

Práca s napätím bola fantastická. Gradácia miestami až neúnosná. Byť na mieste tých šiestich, tak seriem magi v kockách. Affleck dokazuje, že je ešte lepší režisér než herec. ()

Adm.Nelson

Hodnotenie dole zráža to hollywoodske finále (akokoľvek napínavé, ale plné klišé), objímačky v CIA (to som už videl asi v 1562148 filmoch) a veci okolo rodinného Mendezovho života, inak je to výborne natočený film s niektorými vynikajúcimi aspektmi (animovaný úvod, scéna v bazári, dvojica Arkin&Goodman). Hej, a treba si pomáhať a spolupracovať, ako USA s Kanadou. Aj keď pre mňa je najlepší výsledok ich spolupráce NHL - viacerí mi dajú za pravdu. Navyše film, v ktorom sa ozve moja najobľúbenejšia pesnička od Zeppelinov, si zaslúži minimálne 8/10. ()

Wargoo

Americký heroizmus a patriotizmus vo filmoch sú niekedy dôvody, prečo film stratí "šmrnc" a zmení sa len na nereálnu poviedku a vyplachuje diváckej verejnosti mozgy. ARGO je z časti heroický a patriotický, ale ani zďaleka nestratil na šmrnci. ARGO je TÁ výnimka, ktorú vždy budem rád akceptovať. Ben Affleck je vynikajúci režisér. ARGO je film vedomý si svojej historickej predlohy, dobová atmosféra je zvládnutá perfektne. Scény, kde všetko je takmer na poslednú chvíľu mi absolútne nevadili. ARGO je ako šach, ktorý istým pomalším krokom, strategickým plánom smeruje k finálnemu momentu - USA:IRAN = ŠACH MAT ! ARGO, FUCK YOURSELF !!!!! Ďalší skvelý Ben... teším sa na jeho ďalšie projekty. 5***** , 86,271% ()

owwidius

V pohode filmik, je zaujimave dozvediet sa nieco o tychto veciach. Je mi jasne ze amikom to zahra na city, len otazne je na kolko je to vsetko pravda a co z toho je dramatizacia. Pretoze verim ze sa to cele stalo, ale naozaj takto do detailov? Rozbeh je trochu pomalsi, ale uznavam ze zaver dost napinavy. Inak mam rad ked na konci ukazu porovnanie skutocnych postav s hercami (uz sa mi to pacilo tak aj v Untouchables a Lo Impossible). [#27/2013] ()

GOREGASM

Obdobně divácky bezkontaktní jako kupříkladu loňský Ides of March. Jinými slovy, z filmařského hlediska bez výtky, ale přestože jde o snímek založený na skutečných událostech, chybí zde jakékoliv hmatatelné napětí, rozuzlení je hollywoodsky předvídatelné až běda (přestože to možná byl záměr) a já tiše zírám nad pozitivním ohlasem a průtrží cen, které Argo celosvětově sbírá. Ničím, krom tématu, výjimečný snímek a pokud se mnou nesouhlasíte... argo fuck yourself (sorry, ale nedalo mi to ;-). 65% ()

Zajdo

Ben Affleck bol v mojich očiach vždy len priemerným hercom. Po tomto filme to tak ostáva naďalej, no čo sa týka réžie, tam je to už trochu inak. Pri takomto filme a námete býva často zvykom, aspoň u mňa to tak je, že ma film nudí a má slabšie miesta. Na moje prekvapenie to bolo natočené fakt dobre. Affleck vie krásne pútavo vyrozprávať dej, vtiahnuť diváka do príbehu, celé to krásne vygradovať, napätie tam tiež nechýbalo. Som zvedavý na jeho ďalší film, no verím, že ak by v ňom nehral a sústredil by sa len na réžiu, mohlo by to byť ešte lepšie. ()

Rikky007

Pak že Abrams je mistr napětí. Po zhlédnutí Arga mi přijde, že Affleck má k tomuto titulu blíže. Přestože je v tomto typickém 'hollywooďáku' asi každému jasné, jak ty vyhrocené situace dopadnou. Po řemeslné stránce je určitě na vysoké úrovni. I tak podle mě získal Oskara jen proto, že rok 2012 nebyl zrovna úrodný. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)