Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

DJ Kritik

Zdá sa, že niektoré časti filmu nemuseli byť spievané a filmu by to určite pomohlo. Ale i tak som mal príjemný pocit z tohto filmu. Škoda len zvuku v cinemaxe, ktorý ma dosť sklamal. Očakával som krásny priestorový dojem a dostalo sa mi výrazných zvukov efektu a hudba bola temer "plochá". Príbeh je podaný inou formou, ako sú známe verzie s Linom Venturom alebo s J.Gabenom, ale ako som už povedal má aj tento príbeh svoje čaro. ()

plo koon

Bídníci (rozuměj muzikál) jsou přinejmenším problematickou látkou pro filmovou adaptaci. Divadelní verze je dosti velkolepá a na odiv dává především několik tragických linek příběhu. Aby se stihlo všechno zazpívat, bylo nutné Huga trochu krátit a ponechat jen to základní. Proto chápu, že můžou mít někteří diváci neznalí předlohy problém s orientací v ději a nechápat, proč se tak tlačí na pilu. S tragikou a jistou statičností samozřejmě souvisí i to, že nejde o žádný skočný muzikál plný pestrobarevných tanečních čísel, ale často o zpívané monology. S tím se museli filmaři vyrovnat a tak často postavy někde popocházejí a kamera je zabírá v detailu. Někdy třeba jen v jediném záběru, než odzpívají píseň a tak jde vlastně jen o bezprostřednější divadelní zážitek, ale zase bez elementu živého vystoupení. Přes všechny problémy ale mohla adaptace Bídníků jen těžko dopadnout lépe. Pokud víte na co jdete a necháte se vtáhnout do děje, tak do vás Hooper bude bušit tak, že jedno oko nezůstane suché. Velkým plusem jsou herecké a pěvecké výkony, které mě opravdu dostaly a takový Russel Crowe je v roli Javerta naprosto geniální. ()

Kazenka

Nádherný film, skvělé obsazení!!! Při zpěvu Anne Hathaway mi běhal mráz po zádech! Nejslabší pěvecký výkon (a to nebyl zrovna špatný zpěv) podal Hugh Jackman, to však vůbec nesnižovalo jeho skvělý herecký výkon. A když si pak člověk uvědomí, že se natáčelo vše živě, bez studiového playbacku, jsou ty výkony ještě neuvěřitelnější!!! ()

Bendiys

Kamera najíždí na loď. Za ní se schovávají galejníci včetně zarostlého Jeana Valjeana. Mohutnými lany vytahují plavidlo z moře. Zabírají do rytmu písně. Shora na ně dohlíží Javert. Úchvatný úvod nenechává na pochybách. Bídníci budou nepřekonatelným zážitkem. Právě jsem popsal jeden z nejlepších a nejemotivnějších momentů filmu. Těmi snímek trestuhodně šetří. Následující sled scén iniciuje velké váhání. Jsou rychlý spád událostí, malý prostor pro postavy a statické projevy písní v detailu na obličej tím, co ohromí? Muzikálovým číslům chybí invence a střihová nápaditost. Naleznou se i výjimky, mezi něž patří seznámení s podnikem Thénardierových a úvod do posledního dějství. Vychvalovaná píseň I Dreamed a Dream je sice silným zážitkem, ale zvolená prezentace nevyčerpala potenciál. Film měl možnost dohnat dospělého chlapa k slzám, ale svým zpracováním tuto ambici pohřbil. Ke konci už zbývají pouze modlitby za to, aby spadla opona. ()

Eruzione

Je to jeden z těch pro mě lepších 4* filmů.(Ikdyž chápu i nižší hodnocení...) V průběhu i po filmu jsem měl velmi dobrý pocit, jako by mi film dával sílu do dalších zimních dnů...což se mi až tak často nestává, zvlášť u muzikálů. Krásné ženy od bláta a Russel Crowe v čistém pracovním obleku...To se musí zkrátka vidět. Opravdu velmi dobrý film a nebýt v poslední fázi filmu těch pár pro mě zbytečných minut navíc, tak by se dalo hovořit i o 5*. ()

Barghest

Chápu, že mnozí se nemohou smířit s formou, kterou Tom Hooper zvolil. Čistokrevný muzikál, v němž je mluveného slova jako šafránu, patřičně epický a dojemný. To ale z Bídníků nedělá špatný film. Dobrým nápadem se ukázal být emocemi podbarvený zpěv naživo a oživení v podobě komické dvojky manželů Thénardierových. Co se týče herců, Russell Crowe byl pro mě velkým překvapením, Hugh tradičně perfektní, zato Eddie Redmayne a Amanda Seyfried jako obvykle nesympatičtí. Eddie se do své role ani nehodil. A Anne Hathaway? No... Mám pocit, že letos je o Oscaru za vedlejší ženský herecký výkon prakticky rozhodnuto. Fantinin tragický osud člověku zlomí srdce a Annino herectví ho zadupe do prachu. Hooper dokázal skloubit dobromady sílu slavného broadwayského muzikálu a knižní předlohy, byť značně osekané, a její silné morální poselství, takže i přes trochu slabší revolucionářskou pasáž jsem odcházela z kina víc než spokojená. ()

čolek

Hodnotit film nemuzu, protoze muzikalum opravdu neholduju a dobrovolne jsem to nesledoval... Ale Bidnici jsou ma oblibena knizka a nemuzu rict, ze by adaptace byla zprznena, to vubec ne. Svetlym momentem byly pro me momentky se Sachou Cohenem a Bonham Carter, to jsem se i ja bavil. Jedinou vytkou je pro me obsazeni Javerta, ja jsem tu neustupnost a zazranost u Russela Crowa nevidel, pro me jednoznacne nejslabsi element filmu, kdyz opomenu, ze to je muzikal... ()

strachon

Tak jsem si zas v kině pobrečel... ;-) Je to rozhodně velmi ambiciózní zpracování. Zaslouží si ocenění už za to úsilí zpracovat do filmové podoby věhlasný muzikál, aniž by se hudební stránka příliš omezovala. Kdo nemá muzikály rád, ať na to radši nekouká, protože tohle je opravdu hodně muzikálová verze, hudbě a zpěvu je podřízené všechno. Přitom se zdá, že zrovna hlavní představitel Hugh Jackman moc nezpívá (nebo ani zpívat neumí). Myslím ale, že si našel formu, která sedí, je to hodně civilní projev, kdy herectví nepodřizuje zpěvu, ale propojuje do působivé symbiózy. Anne Hathaway s její Knížkou snů je pak asi herecko-pěveckým vrcholem: ona odzpívá celou píseň prakticky v jediném záběru a na minimální ploše přitom dokáže předvést maximální herecký projev a člověk má chuť na konci vstát a zvolat "Bravo!", jako na divadle. Russell Crowe má oproti tomu sice krásný zvučný hlas, ale skloubit zpěv s hraním mu asi dělá potíže, takže když zpívá, chybí mu herecký projev a jakoby se soustředil jenom na to, aby uzpíval svůj part. Navíc mám podezření, že má problémy s rytmem a frázováním, takže to za něj musí dohánět častý střih (ale je to jen dojem, nerad bych mu křivdil). Amanda Seyfried byla skvělá už v Mamma mia a tady tvoří slaďoučký romantický pár s Eddiem Redmaynem (ten je sladký obzvláště, jak svým vzhledem, tak hlasem). Dvojice Helena Bonham Carter a Sacha Baron Cohen jakoby do té sestavy moc nezapadala, ale představuje tu komickou stránku, aby trochu narušili všechno to ostatní dojetí a patos. Dobrou vychytávku pro muzikálové fajnšmekry pak představuje Colm Wilkinson v roli biskupa, který na britských divadelních prknech ztvárnil právě roli Jeana Valjeana už od poloviny osmdesátých let a jako takový je prostě nezapomenutelný. I když má toto filmové zpracování taky svoje nesporné nedostatky, byl jsem z něho při prvním zhlédnutí unešený. S velkolepou produkcí zvládá skloubit monumentální davové scény (byť jich není moc) s komorními až intimními prožitky jednotlivých postav. Byl jsem opravdu naměkko. ()

svetylko

Tak rozporuplné pocity jsem dlouho neměla: za jaký konec to teď vzít? Zápory? Zkrátit nejméně o půl hodiny (nějaké písničky snad vyměnit za dialogy, třeba by film více pospojovaly a nepůsobil by tolik jako série pěveckých vystoupení.) Jak už tu kdosi psal, spád Moulin Rouge to vážně nemá a v případě tohoto filmu je mi to obzvláště líto. Crow - řekl si, že už doma jednoho Oscara má a dal si deset knedlíků a pivo. S výrazem klidného sedláka stál bez jakéhokoliv pokusu zahrát alespoň v jedné scéně zaníceného pronásledovatele Javerta - to mě fakt mrzelo, že se na to vykašlal. A pak mě trošku rušil pocit, že Marius možná nemá tu správnou orientaci (ale třeba se pletu). Ve většině rolích herci nenadchli, ani neurazili, zpěv nebyl excelentní, ale dal se unést. Víc mi, jako člověku, který tenhle muzikál dobře zná a miluje, vadilo nedodržení melodie: buď se v muzikálu mluví nebo zpívá - a tohle "něco mezi" je komolením obojího. Můj zážitek byl poznamenaný ještě zklamáním, na kterém tvůrci nemají podíl - a sice nízkou hlasitostí. To si prostě tu krásnou hudbu vůbec neužijete! Tam, kde měla být tišší, jsme skoro nastavovali uši a famózní gradace nemohly jaksepatří vyniknout (zkuste si pustit muzikál potichu, zní to skoro jako kulisa) Těším se, až si to jednou zopakuji pořádně nahlas. Hugh Jackmana nepovažuji za herce století, ale svoji zřejmě životní roli zvládl se ctí a myslím, že už víc dát nemohl. Anne je neskutečná ! Její dechberoucí výkon překonal všechna má očekávání a píseň "I dreamed a dream" ještě nikdy nebyla tak obrovská a srdcervoucí. Tvůrcům filmu se podařilo zachovat původní poselství díla a síla příběhu mě (přes všechnu kritiku) provází už tři dny. ()

Benzinka

Nebudu hodnotit, že to je muzikál, které nemám rád. To je jako dát odpad Transformers, že tam byli furt roboti.. Zhodním naopak velmi kladně režii a hlavně herecké výkony Russela Crowea a Hugha Jackmana. Radost na ně pohledět. Ještě 40 minut před koncem filmu sem byl rozhodnutý, že dám za 4*, bohužel mi to pokazilo natahování resp. dlouhá stopáž.. Zkrátka film se ke konci zbytečně vleče. Silnější 3* a 69% ()

PetrC.

Filmový muzikál a jevištní muzikál jsou dvě různé disciplíny. To, že se něco natočí ve filmových ateliérech, z toho ještě film neudělá. A protože Bídníci plně nesplňují požadavky kladené na film, je filmové hodnocení zákonitě horší. Finále je sice skvostné, ale je třeba se k němu prokousat přes 140 minut docela neúnosné stopáže. Škoda pak podle mého názoru je, že se filmová adaptace nepokusila o určitou syntézu muzikálové adaptace a původního Hugova románu. 55 % ()

derive

Russell Crowe překvapil, místy dokonce pozvedává tempo...což mě přivádí k další hvězdě filmu a to je Hugh Jackman, který mě celkem zklamal. Navzdory tomu, že má pověst divadelního a muzikálového herce, tak je to právě on kdo je brzdou filmu. Nevím jestli je to vinou jeho muzikálových schopností, nebo toho, že nemá moc co hrát. No a nakonec Anne Hathaway byla vážně skvělá a bylo vidět, že do toho dává všechno. Pochvalu si také zaslouží dou Helena Bonham Carter a Sacha Baron Cohen, kteří byli pěkným zpestřením. Sečteno podtrženo: Vážně velkolepý muzikál s ohromným potenciálem, jehož tempo však poněrně často upadá...nejpíš by to chtělo více hromadných zpěvů, než těch sólo. ()

matab

Já věděl, že jdu na muzikál a nebyl jsem překvapený jako moje kamarádka, ale čekal jsem muzikál typu Mama Mia!, nebo Moulin Rouge. Pokuď bych měl hodnotit vizuální zpracování pak by to byl plný počet. I nápad a herci (většinou výrazné anglické osobnosti) byli správně vybraní. Co bylo, ale už po 10 minutách filmů otravné bylo stálé zpívání!!!! Já chápu, že je to muzikál, ale proč sakra obyčejné věci co mohli říct radši vyzpívávali. Často to působilo komicky a nejeden divák v kině chvilkami vyprskl smíchy. A já se nedivím, i já jsem se občas musel zasmát. Chvilkami jsem si říkal, jestli to je komedie a já si spletl film, nebo to jsou skutečně Bídníci. Možná, že jsem trochu předpojatý, ale tohle mi hodně vadilo a přesto, že zpívat neumím některé zpěvácké kreace co předváděli něktěří herci (platí pouze pro pány, dámám nemá co vytknout) byly opravdu k smíchu a připadalo mi, že se tam moc nehodili. Přesto za režiséra, prostředí a určitý nápad dávám tři hvězdy. ()

petite fille

vcíťte sa do mojej situácie: keď sa vyberiete do kina na film naslepo, teda iba podľa názvu, a zistíte, že je to muzikál (váš najmenej obľúbený žáner na svete), najprv cítite mocné sklamanie. no keď to sústredene strpíte a ku koncu vás to ešte celkom chytí, asi to bude značiť, že ten film koniec koncov taký otrasný nie je. a to i napriek tomu, že si tam zahralo pár vyslovene typovo nevhodných hercov ako Russel Crowe či Amanda Seyfried. tých však vyváži výborný Hugh Jackman v hlavnej roli a komické duo Helena Bonham Carter + Sacha Baron Cohen. rovnako sa do hudby miestami vkráda odporný holywoodsky bombast, ktorý vzápätí nahradia krásne subtílne melódie. podobne je to i so scénou - občas berie dych a inokedy je prehnane veľkolepá. jednoducho, miesia sa tu vyslovene odporné komerčné stratégie s dobrým remeslom, 157 minút spolu bojujú, a ak medzitým nezdrhnete z kina celí znechutení, zrejme skonštatujete, že je to celkom zaujímavé podanie jedného krásneho a dojímavého príbehu, ktorý zažiari napriek povážlivej kvalite adaptácie. ()

mathiel

Mám z toho velmi smíšené pocity... Chvílemi jsem byla dojata a z výkonu Anne Hathaway jsem měla husí kůži a téměř slzy v očích. Pak ale nastala chvíle, kdy jsem chtěla začít křičet: Javerte! Tak už skoč do tý řeky ať je klid..! Jak říkám, smíšené pocity... ()

Marty95

Všichni, kdo na Bídníky nadáváte se smažte v pekle! Herci mě překvapili svým zpěvem, do některých bych neřekl, jak báječně zpívat dokáží, jejich výkony jsou skvělé, zvláště pak Russel Crowe jako Javert a Helena Bonham Carter spolu s Cohenem jako manželé Thenáriderovi. Sice je pravda že některé části me nudily, ale přes to všechno jsou Bídníci vynikající film, se skvělou atmosférou a chytlavými písněmi.Proto pět hvězd. ()

Alca

Moc hezké zpracování, které podává děj autenticky a zároveň i trochu snově. Zpěv hodnotím výrazně kladně, nemůžu nic vytknout ani Hughu Jackmannnovi, který na některé pasáže nestačil :-) Ocenila bych méně detailních záběrů a děj i v průběhu muzikálního čísla. Ale ani tohle nemůže ohrozit jistých 5 hvězdiček. A Sachu Baron Cohena měli s Helenou Bonham Carter dát dohromady už dávno, moc jim to spolu sluší a svědčí. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)