Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

kamigava

Bídníci jsou pro mě docela velkým zklamáním. Trailer vypadal velice slušně a velkolepě, ale zdání většinou klame. Vidět ten trailer by mi docela stačilo. Zpěv herců je docela překvapující, ale nemusejí zpívat skoro 3 hodiny v kuse o tom, jak jsou bezmocní. Kdyby se film zkrátil nebo se zařadili nějaké dialogy, nebylo by to tak uspávající a možná by získali ode mě lepší hodncení. Nemáte ani dost času na to, aby jste se s postavami nějak sžili a pak vám to jejich naříkání přijde přehnané. Zajímavá je ale kamera, která zabírá celý pěvcův obličej, ale ani to vám moc neumožní se s nimi dostatečně ztotožnit. Nebýt těch obsazených hvěd, úctě k bídníkům a jedné skvělé písni, moje hodnocení by skončilo o hvězdu méně. ()

Snails

Uff, tak na muzikály opravdu nejsem. Příběh Bídníků mám rád a proto se mi nelíbí, když je to tak teatrálně ubíjející. Film je neskutečně dlouhý a přitom se tam kvůli nekonečnému zpívání nic neděje. Navíc si ani nijak nemůžete vytvořit pouto k postavám, takže mi bylo vlastně celou dobu úplně jedno, co se s nimi dělo.Takže dávám jednu hvězdičku za povedené scény (Otroci v přístavu, Javertovo balancování) a druhou za námahu hlasivek mých oblíbených herců. ()

Frederika

4,5* kdyby to bylo o půlhodinku kratší tak je to jasných pět! Atmosféra revoluce je zde vystihnuta skvěle, za její hrdiny určitě uronite slzu. Jackman s Crowem září a to jak herecky tak za Crowa i pěvecky. Je to emocionální bomba, z monumentálních davových pěveckých scén budete mít husí kůži a i malé lidské okamžiky psychického vývoje postav jsou hluboké a působivé. Velké filmové překvapení. ()

Mikino00

Po vizuální, kostýmové, výpravné stránce fantastické. Neméně kvalitní je i režie s kamerou, originální pak metoda zpěvu naživo, kde herci hrají i při zpěvu. Kamenem úrazu je ale děj, oproti verzi z roku 1958 je to sotva poloviční, tvůrci velice rychle odbyli Valjeanův útěk, pobyt v hostinci apod. Film se tak rychle přesunul do druhé částí - revoluce a tak začal stagnovat, ztratil na tempu i atraktivnosti, stala se z toho obyčejná romance, přitom zanikl souboj mezi Valjeanem a Javertem. Jako muzikál je to poskládáno slušně, nade vše ční I dreamed a dream, uvedení Cohena s HBC na scénu i závěrečná píseň, u které mrazí. Dobře obsazeni byli právě zlodějští hostinští a hlavně Javert, kterého perfektně ztvárnil Crowe. Ostatní včetně Jackmana zůstali za očekáváním. ()

Weyland

I přes fakt, že nemám filmové podání muzikálů rád, musím u Bídníků udělat výjimku. Herecké výkony byly naprosto famózní - procítěné a zazpívané s takovou dávkou emoci, jakou jsem v jiném muzikálu nezažil. Co mě dosti zamrzelo, byla podle mého názoru příliš krátká role Anny Hathaway, které jsem zkrátka čekal ve filmu tak nějak víc – ale pravdou je, že jí nemám za její roli co vytknout. Myslím, že na filmu se hodně podařily i kostýmy a masky herců. Například Hugha Jackmana jsem na začátku filmu skoro vůbec nepoznal. Instrumentální hudba na pozadí byla složená na jedničku a dost mě také zaujala výprava filmu. Řekl bych, že se Tom Hooper nemá vůbec za co stydět, ba naopak! ()

geimz

Trpel som po väčšinu stopáže. O vizuálnej stránke sa nedá povedať takmer jedno zlé slovo, no všetky tie prespievané repliky a dialógy mi jednoducho zneli zúfalo nemelodicky - a áno, je pravda, že muzikály zrovna nevyhľadávam, no keby rozhovory boli aspoň sčasti hovorené, celkový zážitok by bol na inej úrovni. A nezachráni to ani silný dej, ktorý je však poháňaný vynikajúcou predlohou, ktorej kvality som poznal už dávno predtým. A spev Russela Crowea naozaj nepridáva na ničom. ()

simply

Pro mě jako velkého milovníka muzikálů ideální film. Hugh Jackman a hlavně Russell Crowe nádherně zpívají. Ovšem oba zastiňuje se svým výkonem Anne Hathaway. K Bídníkům bych měla jedinou výtku, a to přepálenou stopáž. ()

gumolit

Muzikály nemám moc v obľube ale pár výnimiek sa stále našlo a niektoré spievajúce pasáže boli zaujímavou vsuvkou medzi dialógmi.Čo sa týka nového spracovania románu Victora Huga tak snímok je bez nejakej hovorenej reči je celý spievaný asi ako opera !!Je to síce zaujímavé ale 160 minut sa pozerať na spievajúcich inak skvelých hercov je aj na mňa silná káva a myslím že u nás v Europe to moc úspech mať nebude !!Keby bolo spracovanie bez spevu tak potom neváham dať aj lepšie hodnotenie pretože všetko bolo výborne spracované od masiek až po kameru lenže radšej zostanem verný navždy klasike so Jean Gabinom tá zostane i po rokoch neprokonaná ()

aLPaC

Musím přiznat, že jsem od toho moc neočekával a vzhledem k nadměrně dlouhé stopáži jsem dlouho otálel, nakonec jsem si to ale pustil. První hodina dost nudná (Crowe zpívá prostě hrozně), další už zajímavější a od té můžeme tomu i říkat revoluce je to už poměrně zajímavé. Překvapilo mě, že se zpívá po celý film, to zvykem nebývá. Většina písniček není nic moc, ale některé jsou dobré. Jinak výkon Hugha Jackmana je výborný, lepší jsem od něj neviděl. Takže tak. ()

Ollie235

Mé pocity jsou rozporuplné. Technicky je to výborně zvládnutý film, který mě však ničím nedokázal ani zaujmout ani překvapit. Líbila se mi atmosféra, bavili mě herci, ale celé to ztroskotalo na dvou věcech - tou první je fakt, že muzikály nejsou mým oblíbeným žánrem, takže jsem se do filmu musel celkem nutit, tou druhou pak přemrštěná stopáž. Tři hvězdy se tak jeví jako ideální hodnocení. ()

1945 odpad!

Verze z roku 1998 je kratší a celkově zdařilejší. Zde je vše nechutně natažené - > půl hodinu bych určitě nechal vystříhat a použil místo slavných tváří raději kvalitní zpěváky a zpěvačky. Takhle jsem často propadal bolestivé nudě a při poslechu krákoru plného kakofonie většiny osazenstva jsem zažíval větší utrpení než Jean Valjean na galejích. ()

Mikeel

Připomeňte mi příště, že až se budu dívat na nějaký film s Hugh Jackmanem, mám si nejdřív zjistit, jestli bude zpívat nebo ne, protože jeho zpěv byl asi jeden z nejhorších filmových zážitků, co jsem kdy přetrpěl (snad horší než Pierce Brosnan v Mamma Mia)! Bídnící jsou rozbředlá a roztahaná nuda, kterou jsem prozíval! Jediný aspekt, kvůli kterému se vyplatí na film podívat je nadlidsky přirozená a vrcholně úžasná Anne Hathaway, která mne už nejednou přesvědčila o svých hereckých, nyní i pěveckých kvalitách! Ale ta je tam jen zhruba 30 - 45 minut, pak to vypněte a dál už nekoukejte! ()

Yoss

Adaptáciu Bedárov, aj muzikálovú, sa vždy oplatí pozrieť. Nič svetoborné, trochu veľa počítačovej grafiky na môj vkus a 19. storočie, ale na jedno skuknutie akurát. ()

Marys

Filmové muzikály nie sú práve to, čo by som úplne zbožňoval. V ostatných sa zvykne dosť veľa času venovať aj normálnej rozprave, kdežto u Les Misérables sa spieva zhruba 98% času. Malo to na môj pohľad zopár nechcených groteskných bodov, Hugh, nech už ho mám ako herca akokoľvek v obľube, mi pri ťahaných trasľavých tónoch mierne rezal uši, no okrem toho sa mi film páčil, je to skvelé prevedenie klasiky a pompézny záver mierne pohol aj takou "citovou skalou", za akú sa považujem. ()

Nethar

Tak záleží samozřejmě na třech věcech. Zaprvé, jestli jste schopni dívat se na muzikál. Zadruhé, jestli vám daný styl hudby něco říká a padne do noty. A zatřetí, kolik Jima Beama při tom vypijete. Ale jestli aspoň první dvě nebo třetí podmínku splníte (já nenechal nic náhodě), čeká vás výborný zážitek. Herci mi přišli takoví lidštější, skuteční lidé, nejenom hrdinové příběhu, ten muzikál, tedy zpěv, je tak nějak odhalí, super. Je fajn, že to zpívali vše naživo a později se přitáčel orchestr. Mně osobně lezou trochu na nervy tak leda části, kde se tak jako že mluví, ale zpívaně, ale je jich málo. Nutno říct, že mladší herci jsou alespoň o level hlasově výše než ti starší (tedy Jackman a Crowe), ale na tom tak nezáleží. Protože slyšet Russela zpívat je velký zážitek, ačkoliv je nepochybně nejhorší ze všech (neříkám špatný (neříkám dobrý (radši nic neříkám))). Obsadit Sachu Barona Cohena jako Thénardiera by se zdálo jako skvělý nápad, do komické role by se hodil, ale čekal bych více "drajvu", nejspíš na to hlasově nemá, Jirka Korn by ho mohl se svojí verzí "Hlavy mazané" učit. Celkově ale paráda, v čemž se asi s mnohými zdejšími recenzenty neshodnu. Docela mě překvapila a dostala Anna Hathaway, její I Dreamed a Dream sólo je asi nejsilnější zážitek filmu. ()

filipvrbik

Nemám příliš v oblibě muzikály,ale tento je skvostný-téma bídníků trochu jinak a sedí to jak hrnec na pr..pardon zadek. Klasika v novém nečekaném kabátě 90% ()

laepus

Velice příjemné překvapení a to vícero důvodů - vizuální stránka je naprost úchvatná, vše je jen tak lehce přehnáno, že se tomu stále dá věřit a nepůsobí to až příliš fantasy nabubřele nebo divadelně. Stejně tak hudba samotná - dosud jsem znal snad jen dvě árie, ale musím přiznat, že výborných míst je tady víc než dost a co oceňuji je to, že každá postava dostává možnost vyniknout. Herecké obsazení je výborné a povětšinou se i se zpěvem herci popasovali docela dobře. Vidět Wolwerina s Maximem, jak si dávají pěvecké battly, místo aby do sebe řezali mečem nebo adamantiovými drápky, taky stojí za to. Sice to pěvecky není mistrovské, ale o to je to uvěřitejnější, protože ten hlas k postavám sedí a je vidět, že to opravdu hrají a není to jen nějaká koncertní exhibice, ale opravdové herectví a hluboký příběh. Tím se dostávám k závěru - Příběh Bídníků je jeden z nejsilnějších vůbec, co v muzikálech znám, což bude určitě i tím, že příběh původně samozřejmě není muzikálový, ale mistr Hugo si s ním opravdu pohrál, vykreslil všechny postavy do detailů a režisérská ruka Toma Hoopera vše jen kontrolovala, aby nic nevybočilo. Už motám. Končím. Byl jsem spokojen, určitě někdy dám znova. ()

Klajnik odpad!

Četl jsem skvělou předlohu a nesoudnější ztvárnění si lze představit jen těžko. Vrhá mě až v údiv, jak špatný výsledek je. Doporučuji pustit si třeba jen začátek filmu, páč je to věru bizarní. "Proč muzikál?" ptal jsem se sám sebe. Muzikálové pojetí umožňuje rychle informovat diváky o tom, co si kdo myslí, protože o tom postavy doslova zpívají. Kvalitní scénář nechá city vyplynou z podtextu. Tak je to přirozené. Nekvalitní scénář to postavy činí říkat doslovně. Nejdřív jsem si tedy pomyslel, že tvůrci věděli, že se k doslovnosti budou muset uchýlit, aby předlohu zredukovali, a napadlo je, že v rámci muzikálových číslech jim to diváci prominou spíše, jenže tento filmový muzikál neadaptuje knihu, nýbrž divadelní muzikál, přičemž film nepostrádá jenom kvality knihy, nýbrž i kvality divadelního muzikálu, jelikož herci ani nebyli schopni hitnout správné noty. I kdyby ale byli schopni naplnit tato technická specifika, tak to na výsledku mnoho nezmění, protože to beztak bude působit směšně, páč si postavy zpěvavě vyměňují dialogy. Do kulis, masek a kostýmů jistě šlo mnoho práce, ale stejně to celé působí papundeklově - a tak prostě nemůžou bídníci vypadat, když knižní předloha dokáže vzbudit tolik uvěřitelnosti. Dále kroutím hlavu nad kamerou. Proč je hlava herce koukajícího do pravého dolního rohu obrazovky rámovaná do pravého dolního rohu obrazovky? Co je to za neumětelskou kompozici? Koukat na to 150min musí být věru neúnosné. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)